0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #700 -: Ноември 18, 2011, 01:47:19 am »
и аз се включвам с въпрос.
Преди 4 седмици - течащ нос, подути венци, няма Т, но започна да кашля, защото секрета не тече. Когато потече беше бистър, Диагноза на личната - зъбки. Изписа Синекод и Зиртек. Звъннах и на хомеопата за консултация, изписа АПИС, Хамомила еднократно и Синекод. За 2-3 дни и секрета спря и две седмици сме спокойни, диша спокойно, не кашля. От вчера - пак усещам, че има секрет, но не изтича навън. Днес нямаше проблем, но вчера имаше. При това положение, трябва ли да пусна посявки и от къде се взимат в този случай- от вътрешността на носа ли?
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #701 -: Ноември 18, 2011, 05:32:59 am »
Американците твърде безкритично смилат всякакви изследвания, голяма част от които са манипулативни и подвеждащи. В този смисъл, изследванията и голяма част от тях са манипулативно ориентирани, и то в сфера, в която това играе роля. Във Вашата сфера е ясно, че от "манипулации" особена полза няма. Но в сфери свързани с лекарствени протоколи и политика на поведение, "изследвания" в полза на "изчакване без правене на нещо", са мощни бухалки за изолиране на несъгласните, с тези за "ниска квалификация по причина нечетене на изследвания". Един такъв протокол за не даване на нужни ЛС спестява милиарди, защото всеки от тях там може да оправдае пасивността си с порeдния "протокол".
Е, докторе, не сме таквиа балами. Ние четем не заключенията, а самото изследване и работата ни е да сме критични. Колкото до разходите- много добре знаете колко са мощни фармацевтичните компании. Едно от най-мощнмите лобита имат. Те със сигурност биха искали да лекуваме колкото може повече неща с лекарствата произведени от тях.




  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #702 -: Ноември 18, 2011, 11:06:00 am »
Здравейте,
Мира /3 г. и 9 м./ преди 2 сед. беше болна. Започна с лека кашлица, зачервено гърло, жълти сополи. Изписаха ни Аугментин 3 х 5 мл., Ериус, Амбрекс, Калциев глуконат. На втория ден от приема на АБ започна акото да става по-рядко. Давахме Ентерол, Хидрасек. Това от понеделник до петък през седмицата. В петъка бяхме на контролен преглед и казаха, че е добре, даже взехме бележка за градината. В неделята вдигна температура до 38,5. Цял ден беше с Т. След Панадол или Нурофен падаше до 37,5. Започна и разтройство, през нощта и повърна. В понеделника отново бяхме по доктори, прегледи, изследвания. ПКК - в норма. Водих я за второ мнение и при друх педиатър тук, в Козлодуй. Беше на път да се обезводни и ми казаха на 15 мин да давам по 1-2 л. Глюкоза. Цял следобед успях да дам само 1 ч.ч., а тя с това разтройство за 2-3 изхождания изхвърли много по-голямо количество. Стигнахме вечерта до системи в детското. Два последователни дни и пускаха по 1/2 банка. Започна да се пооправя и да става на крачетата. Преди това се беше отпуснала и казваше, че не може да стои права. Спряхме и Аугументина след 7-дневен прием. Мислех, че може да сме стигнали до това положение точно заради АБ. Дават диария като страничен ефект. Докторката, обаче твърдеше, че най-вероятно е от вируса. Пускаха и анален секрет. Първо казаха, че има някакъв растеж, но крайният резултат беше, че е чист. В смисъл - нищо инфекциозно, никакви бактерии, за които да се пуска антибиограма. Оправи се с диета, с Ентероли, Хидрасек, Смекта. Постепенно захранихме.

Миналата седмица и тази до вчера беше на градина и от снощи пак проблеми. В срядата не беше акала, вчера на градината акала след обяд, било нормално. Като се прибрахме вкъщи видях, че гащичките и за зацапани. Явно малко се е изпуснала. Имаше още едно изхождане, което не беше съсем твърдо, но не ме обезпокои. След 30 мин. пак - вече по-жълто и с малко слуз с кървави жилки.  8O
Лятото пак изкара вирус с разтройство и повръщане, пак бяхме на системи и няколко пъти съм забелязвала тогава слуз, но само жълта. Сега много се изплаших. Някои от вас сблъсквал ли се е с нещо такова?

Преди малко се върнахме от личната. Пуснахме МБ /бях взела в контейнерче от тази слуз/ и празитни изследвания /проба от акото/. МБ ще я правят в Козлодуй и ще е готова чак във вторник. Другото изследване ще стане чак по-другата седмица.

Сега ни казаха диета и Хидрасек и Ентерол+Био Баланс Бейби.

От лятото не са спирали тези вируси в Козлодуй. Сега също имало много с такива оплаквания. Някои деца ги карали и по 2-ри, и по 3-ти път.

Бяхме планували да пътуваме тази вечер до Варна. Та се чудя дали да не я заведа и там на лекар и въобще дали да тръгвам.

Д-р Бърди, много се надявам да се включите и вие с мнение и препоръки.

Поздрави,
Павлина
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 11:11:51 am от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #703 -: Ноември 18, 2011, 12:39:44 pm »
Това вероятно (първото) е резултат от АБ, като последващото развитие е резултата от неподходящи "диети", които само пролонгират диарията. Ако ДОРИ само една доза Аугментин дава диария, Аугментина се спира- абсолютно безсмислено е да давате Аугментн плюс средства за "лечение" на диарията от него, същевременно.

Не знам вторият епизод на диария, на какво се дължи- нужни са посявки (салмонела) и изследване за Ротавирус, поне. И посявка на стерилна урина за уроинфекция.
ДИЕТИ при обикновенни детски диарии не се спазват- само удължават диарията.
Даването на Ентерол е без научна обосновка.
Добре е АМ или млякото, да се замени с безлактозно, особено в случаите, когато диарията е "затегната" и продължителна.
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 12:43:14 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #704 -: Ноември 18, 2011, 13:04:26 pm »
Д-р Бърди, благодаря за вниманието и отговора.
Искам да ви попитам да давам ли нещо за диарията? Хидрасек?! Биобаланс Бейби да продължа ли?
Последното изхождане преди малко беше по-твърдо, но жълто, с по-различен от нормалното мирис, имаше и слуз /този път без кървави жилки/.
И тази слуз с кървави нишки много ме стресна снощи и тази сутрин. На какво може да се дължи?
Пуснали сме МБ на тази слуз и ако за паразитни изследвания, но те ще станат съответно другата и по-другата седмица.

Казвате без диета. Какво да и давам да яде? Нещо трябва ли да ограничим? Тя АМ не пие от няколко месеца...

Павлина
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 13:09:36 pm от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #705 -: Ноември 18, 2011, 13:17:56 pm »
Това, което описвате, не налага нужда да давате нещо за диария, освен може би да вземете прахчета за орална рехидратация и да давате от тях за няколко дена, изчаквайки резултатите.

Върнете детето на нормалното му хранене, без неща, които така или иначе не се дават- пържено, мазни неща, сладки и подобно.
Може да дадете готвени ястия, стига да не са мазни. Супи, пасирана леко храна, печено месо, готвено месо, ябълка за десерт, банан.

НЕ диети!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #706 -: Ноември 18, 2011, 13:19:58 pm »
Кръвта  (ако  е алено червена, не тъмни  съсиреци)  може  да  е  от  напъването. Тънки  са  им капилярчетата  на дребните и лесно се  пукат, особено  при вашия  случай  с диарията.  При  нас се  е случвало  2  пъти досега, това беше  отговора  на лекарите.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #707 -: Ноември 18, 2011, 13:30:50 pm »
Не. Но може да е от рагада.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #708 -: Ноември 18, 2011, 13:39:50 pm »
Личната лекарка и гледа дупето и спомена, че вижда рагада, но аз нищо не видях, честно казано. А какви са другите причини за кървави жилки в слузта? Както писах, сега последно беше само жълта слуз, но тази сутрин си имаше.
« Последна редакция: Ноември 18, 2011, 13:48:17 pm от pgzenga »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #709 -: Ноември 18, 2011, 13:59:38 pm »
С риск да стана нахална, ще Ви попитам още нещо д-р  Бърди! От много малка дъщеря  ми има разширен  калипяр на едното око. Другите не го виждат много,  но на мен  ми "избожда очите".  Отначало  си мислих,че е от умора, плач, но с времето  забелязах, че не минава. Двама общи педиатри ми казаха, че няма проблем, но аз записах час  за детски  офталмолог. Има ли някакво лечение на тези  разширени капиляри (ако наистина се окаже това)?  Нямам търпение да чакам  прегледа, за повече информация, който е чак след две седмици!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #710 -: Ноември 18, 2011, 14:12:02 pm »
Здравейте,
ще помоля д-р Бърди за съвет
От една седмица Вики /1г.и5м./ е с кашлица първо беше суха слаба в момента вече е влажна силна кашлица ,вечер иначе е спокойна и не кашля.Водих я в понеделник прегледа я личната каза че гърлото е леко розово но няма възпаление,гъдите и чисти и ми обясни че най вероятно секрет се стича и затова накашля.Температура не е вдигала .Изписа ни Студал,чистя нослето със Стеримар макар че няма сопол, слагаме капки в нослето Тобрадекс,и 3х1 Имунокинд.Но до момента няма подобрение.Днес пак ходих на преглед,на слушалки дробчетата са чисти ,гърлото си е същото но кашлицата и тя е доста силна.Личната ми изписа антибиотик Сумамед 100 и нов сироп Мукоплант.Обясни ми че в момента има много болни с вирусен Ларингит и при много от децата на 3-4ден е бронхит .Притеснява ме това че трябва да дам антибиотик а дори не ми е ясно какво му е на детето ,а и дали е правилния антибиотик.Въпроса ми е според вас мислите ли че трябва за да се подсигуря да дам антибиотик?И като цяло как да постъпя?
*

    Tarja

  • *
  • 520
  • \m/ metal inside \m/
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #711 -: Ноември 18, 2011, 21:10:15 pm »
Здравейте,
Понеже Добри досега не е боледувал сериозно, а аз очевидно нямам опит и изпуснах положението от контрол, та съм в сериозна паника.
Значи, преди 2 седмици започна да покашля и да му тече носа. Педиатъра изписа Тусавит, Виброцил и вит. С. След като за 1 седмица нямаше подобрение отидохме пак. Гърдите са чисти, гърлото е леко зачервено, носа е запушен и хърка. През нощта кашля много, като кашлицата е суха.
Лекарката изписа Ериус, Изопринозин, Проспан, Отипакс (за всеки случай) и Бактробан за носа.
Проблем №1: Педиатъра каза, да прилагаме Бактробана с памучен фитил в носа, като се опитваме да достигнем колко може по навътре, но при нас това не се получава и го слагам с клечка за уши.
От вторник и двамата с таткото сме доста болни - гърло, запушен нос и т.н. Аз едва днес привечер възвърнах част от обонянието си и се ужасих: Дъхът на детето ВОНИ силно на гной!!!
Утре рано сутринта ще го заведа да му вземат секрет в Токуда, но се притеснявам дали този Бактробан няма да опорочи резултатите? Ще съм много благодарна на Бърди, ако се включи с информация по въпроса.
         Equally Destructive
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #712 -: Ноември 18, 2011, 22:39:26 pm »
Д-р Бърди,
моля Ви, ако четете за един много спешен отговор.
При мъжа ми днес, след кръвно изследване се потвърди Пертусис, не знам все още дали е Bordetella pertussis или Bordetella parapertussis.
Въпроса ми е:
Децата ми са ваксинирани по немския имунизационен календар, т. е. Дара  - 4ри пъти, Калоян - 3 с Infanrix. Аз също миналата година при раждането на Калоян се реимунизирах.

100% ли е сигурна защитата ни. Защото според педиатърката, Да - 100% сме защитени, според домашния ни лекар, който предположи и установи диагнозата на мъжа ми - НЕ
 
Калоян е с бронхит в момента. Дара кашля от 1 месец, прислушвана многократно, с чисти гърди и зачервено гърло, посотянни диагнози - вируси.

Ще ги заведа утре за изследване, за да се потвърди при тях наличие или неналивие на въпросните бактерии.
Кое е най -показателното изследване според Вас - кръвно, носен-гърлен секрет... ?

Много моля, ако прочетете, отговорете ми. Благодаря
Аз не съм спешен "център". Пиша с мисъл за децата... иначе не бих Ви отговорил. Простете. Не обичам "пробивните".

***

Постекспозиционната профилактика е:

* Аб лечение на контактните, независимо от ваксинационният им статус- в съображение влизат макролидната група АБ. Лекува се като за Пертусисна инфекция, а не 3 дневни курсове. Схема може да е 5 дена Азитромицин, или 7 дена Кларитромицин, или 14 дена еритромицин.
*Всички контактни деца под 7 годишна възраст, които не са приключили с ваксинацията, се приключва с нея максимално бързо, но спазвайки минималните срокове между дозите. Американската схема е 2,4,6 и 15-18м възраст, с допълнителна доза- 4-6 годишна възраст ( тоест- 5 общо дози до 6 г възраст). Следователно, ако децата Ви са получили едното 4, другото -3 дози, би трябвало да ги довършите ( до 5) НО спазвайки задължително минималния срок между дозите.
*Пост-експозиционната профилактика с Tdap е възможна, но с неясна ефективност.Това за по-големи индивиди.


За дг, ако имате възможност, може да направите PCR за пертусис и разбира се посявки, които си остават "златен стандарт", ако се вземат и рабоят коректно.
Така че- АБ плюс ваксинация за децата- за едното 2 дози още, за другото- 1 доза.
Това разбира се ако в Германия правят общо 5 дози пертусисна ваксина до 4-6 г възраст. Ако не правят- не знам... . Ако 4-та доза пертусисна ваксина е поставена след 4г възраст, 5-та доза не е нужна.

http://www.immunize.org/catg.d/p2010.pdf
http://www.cdc.gov/mmwr/PDF/rr/rr5414.pdf


Д-р Бърди,
Благодаря Ви за отговора. Извинявам се, че Ви притесних....
"Спешен", напиах, защото съм адски притеснена, не знам на кого да вярвам /единия лекар казва едно, другия - друго/ и защото исках да имам някаква позиция и адекватна преценка като отида на следващия ден при педиатрите с молба за изследване на децата /лекарката не си и помисляше, че има възможност да сме се заразили, нали сме ваксинирани, следователно от нейна страна нямаше нужда да ни изследват/.

Просто много ми се насъбра, последните 10 дена сме всеки Божи ден в лекарския кабинет, или с едното, или с другото дете, т. е. влача и двете, независимо кое е болно. И висим с часове докато ни дойде реда.

Извинявам се още един път. Днес им взеха носен и гърлен секрет, не знам дали ще е PCR тест, за АБ като контактни, обаче никой не ми е споменавал, нито пълк за спешни следващи ваксини.....

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #713 -: Ноември 18, 2011, 23:48:10 pm »
Трябва да дадете АБ, както ВИ писах.
Такъв е протоколът за профилактика на контактните, както виждате и от линковете, които Ви дадох
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #714 -: Ноември 19, 2011, 06:35:22 am »
Доктор Бърди, на дъшеря ми (1г.5м) снощи започна да и тече носа с гъст жълтеникав секрет и през ноща кашляше. На сутринта нямаше температура, но в 2 следобяд вдигна до 39 градуса. Заведох я на лекар и провериха стандартните неща дето ги проверяват всеки път - група А стрептококи и не знам какво още беше и RSV. Оказа се, че има RSV ( респираторен синцитиален вирус - май така се превежда) и ни пратиха в къщи на парацетамол за температура и албутерол за дишането. Преди да тръгнем от кабинета ни дадоха една доза от албутерола с машинка за инхалиране и маска, но детето така крещеше от ужас, че след няколко минути го спрях и казах да ни дадат от шишенцето дето се натиска. Дадоха ни накрайник, който да и покрива носа и устата и с него и го даваме в къщи като я държим, за да не избяга лекарството. Все още не е свирят гърдите и няма трудности да диша, но има ускорено дишане и лекарката каза да очаквам, че ще става по-лошо преди да започне да се подобрява. Каза, че има вероятност да развие астма след този вирус и да я има всеки път като се разболее, докато е малка  ( после щяла да го израсте и да мине).
Имам няколко въпроса. Най-важното - има ли нещо, което зависи от мен което мога да направя, за да намаля шансовете да развие астма? Другият ми въпрос е - до колкото разбирам трае между 7 и 14 дена. През цялото това време ли ще е с температура? Адкси много парацетамол ще и се натрупа и ме е страх за черният и дроб. Да редувам ли с нещо друго - ибупрофен примерно? Също да и давам ли албутерола на 4 часа дори и когато няма кашлица - казаха да го давам само, ако кашля, но се чудех дали няма да предотвратя по-голям проблем, ако просто си и го давам непрекъснато.

Също каза, че децата боледували лошо между 6 месеца и 2 години, така че било малко вероятно да е опасно за бебето, защото още имало антитела от мен ( не знам за какви анти тела говори, като пише, че имунитет не се създава). Така ли е? Много ме е страх това детенце на 3 месеца да не се разболее и то. Да не говорим, че ходи в същата градина от където си го довлякохме. Ако остане в къщи ще е с болната кака, а ако отиде там не е ясно какво ще стане  - направо не знам какво да правя, за да я опазя.

Боби
« Последна редакция: Ноември 19, 2011, 08:30:01 am от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #715 -: Ноември 19, 2011, 12:02:26 pm »
За развитието на Астма след РСВ инфекция- има данни, но е литература само. Засега. Така че в този аспект няма нужда от притеснения.

Как лекуваме тук тези бронхиолити? С орален Дексаметазон. Съчетано с течни инхалации с Фликостайд/Албутерол. По книжни данни- "не работи", а на практика е много ефективно.
Целият въпрос при тези РСВ е да спрете/ограничите прогресията на обструкцията с напредването на възпалението и секрецията, свързана с това. Затова и тези лекарства помагат- Албутерол е бронходилататор само- каква полза САМО от него без инхалаторен/орален КС препарат??

Така че, преценката какво да се даде, е в зависимост от хода на клиничната картина, и симптомите и- ако напредва обструкцията, ясно е че само с Албутерол нищо няма да стане.

Няма как да се предпази малкото дете, освен избягване на тесен контакт, миене на ръце, мене на повърхности, до които има допир бебето. И маски, но за болното това е невъзможно.
« Последна редакция: Ноември 19, 2011, 12:04:03 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #716 -: Ноември 19, 2011, 13:19:43 pm »
Трябва да дадете АБ, както ВИ писах.
Такъв е протоколът за профилактика на контактните, както виждате и от линковете, които Ви дадох

Благодаря д-р Бърди,
с линковете за съжаление няма да се справя добре, отдавна не ползвам английски, ще търся нещо на немски или на бг.
Благодаря

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #717 -: Ноември 19, 2011, 15:53:00 pm »
За развитието на Астма след РСВ инфекция- има данни, но е литература само. Засега. Така че в този аспект няма нужда от притеснения.

Как лекуваме тук тези бронхиолити? С орален Дексаметазон. Съчетано с течни инхалации с Фликостайд/Албутерол. По книжни данни- "не работи", а на практика е много ефективно.
Целият въпрос при тези РСВ е да спрете/ограничите прогресията на обструкцията с напредването на възпалението и секрецията, свързана с това. Затова и тези лекарства помагат- Албутерол е бронходилататор само- каква полза САМО от него без инхалаторен/орален КС препарат??

Така че, преценката какво да се даде, е в зависимост от хода на клиничната картина, и симптомите и- ако напредва обструкцията, ясно е че само с Албутерол нищо няма да стане.

Няма как да се предпази малкото дете, освен избягване на тесен контакт, миене на ръце, мене на повърхности, до които има допир бебето. И маски, но за болното това е невъзможно.
Благодаря много доктор Бърди. Това за астмата много ме притесни и се радвам, че не е толквоа често, колкото си мислех. Аз се надявам да сме изпуснали началото и вчера да е било най-лошото, защото тази нощ не кашля, само температура имаше и и дадох ибупрофен, че да държи по-дълго и да може да поспи. Още веднъж, благодаря.

Боби


П.П. Бебето май сме го заразили :-( . има зеленикави секрети от носа след нощното спане, но не виждам никакви проблеми с дишането за сега и въобще не изглежда да я притеснява.
« Последна редакция: Ноември 19, 2011, 16:47:46 pm от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #718 -: Ноември 19, 2011, 17:07:26 pm »
Преценката за употреба на орален и инхалаторен КС е абсолютно индивидуална.
Написаното изобщо не означава задължителна употреба на едното или двете.
Просто, ако напредва ДНедостатъчност, без тези двете отиваме направо в болница. Което не е за предпочитане, ако има средства за избягване.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #719 -: Ноември 19, 2011, 19:10:27 pm »
Преценката за употреба на орален и инхалаторен КС е абсолютно индивидуална.
Написаното изобщо не означава задължителна употреба на едното или двете.
Просто, ако напредва ДНедостатъчност, без тези двете отиваме направо в болница. Което не е за предпочитане, ако има средства за избягване.
Какво е КС - кортикостероид?
Дааам, стероиди не ни предписаха. Казаха ако не се подобрява да се обадя - ветроятно тогавба предписват, знам ли ги какво правят. Детето за сега е добре и дори вече почти не кашля. Изсмуквам секрети, дадох и албутерола един път и сега си играе, няма температура и въобще е много на кеф :-).  Надявам се това да е и да не става по-зле. Мерси за информацията, ще я имам предвид да настоя за стероиди следващият път или као нещо се влоши.