0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Задържан фоликул
« -: Март 09, 2011, 15:24:16 pm »
След фоликулометрия на 3-ти ден е установен един задържан фоликул 0.92мм. От фоликулометриите в предходния МЦ беше доказана овулация и вс.беше ОК. Според вас това задържан фоликул ли е наистина и има ли място за притеснение? Вече почти година нямаме успех, а с първото си дете забременях от първия опит, от изследванията направени досега всичко е наред.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Задържан фоликул
« Отговор #1 -: Март 12, 2011, 09:17:00 am »
Нещо не разбрах?
На 3 ден от МЦ? /Защо е правена ФМ на 3 ден от МЦ?/  или на 3-ти пореден ден
 

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #2 -: Март 12, 2011, 15:44:51 pm »
 Да, и аз нещо не разбрах.На трети ден от цикъла ,ако фоликула е задържан мисля,че ще е с други размери.Това едно и второто,както си го написала "предходния месец е установена овулация " .Е ,това според мен изключва задържан фоликул
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #3 -: Март 12, 2011, 18:54:04 pm »
Точно от 3ти до 5ти ден от МЦ се прави УЗ за проверка дали има задържани фоликули от предходния месец. Това, че е имало овулация и доминантният фоликул се е спукал, няма отношение към въпроса дали няма други задържани фоликули. Не мисля, обаче, че трябва да се притесняваш. Не е  нещо, което не може да се случи. Но ако има задържан фоликул в този месец не се правят арт-процедури, защото се объркват хормоните. След като се изчисти, тогава се продължава напред. Не ти ли изписаха противозачатъчни, се чудя ...
По слънчевата страна на улицата
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #4 -: Март 12, 2011, 19:02:03 pm »
Точно от 3ти до 5ти ден от МЦ се прави УЗ за проверка дали има задържани фоликули от предходния месец.
... Но ако има задържан фоликул в този месец не се правят арт-процедури, защото се объркват хормоните.

С първото съм съгласна, с второто не.

Аз имах задържан фоликул, но при изследването на хормони се установи, че кистата не е хормонално активна, затова лекарят ми пристъпи към инвитрото без притеснения.
По време на стимулацията, кистата се сви и повече не стана дума за нея.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #5 -: Март 12, 2011, 19:34:27 pm »
Точно от 3ти до 5ти ден от МЦ се прави УЗ за проверка дали има задържани фоликули от предходния месец.
... Но ако има задържан фоликул в този месец не се правят арт-процедури, защото се объркват хормоните.

С първото съм съгласна, с второто не.

Аз имах задържан фоликул, но при изследването на хормони се установи, че кистата не е хормонално активна, затова лекарят ми пристъпи към инвитрото без притеснения.
По време на стимулацията, кистата се сви и повече не стана дума за нея.
Съгласна съм с Цигу, но и на мен размера на задържания фоликул ми се струва странен.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #6 -: Март 12, 2011, 20:56:50 pm »
Явно зависи от практиката и преценката на конкретната клиника, още повече, че под арт имам предвид и инсеминации, и там вече има значение също, т.к. може да не настъпи овулация.
Размерът на кокретния фолилул ми се вижда и на мен странен. За задържан фоликул, т.е. фоликулярна киста ми се струва,че се говори при по-голям размер.
По слънчевата страна на улицата
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #7 -: Март 21, 2011, 19:17:36 pm »
Нещо не разбрах?
На 3 ден от МЦ? /Защо е правена ФМ на 3 ден от МЦ?/  или на 3-ти пореден ден
 
Док. обясни - първа фоликулометрия между 1-3 ден /още докато има М/, след това в зависимост от нарастването на фоликула определят следващите прегледи. При мен бяха 3-ти, 11-ти ден, а вече на 14-ти ден се беше спукал и определиха това за ден О. Това ми е първия цикъл с фоликулометрии, нужно било наблюдение поне на 3 цикъла. След М. отидох за нов преглед /пак на 3-ти ден от МЦ/ и тогава видяха, че има фоликул с размер 0.92 см и казаха, че е задържан. Пропускаме ФМ за този цикъл, защото няма да има О. и започваме отново от следващия, та сега чакам да дойде времето и се чудя, така ли се прави. Между другото ходя при много добър и известен специалист, и смея да му вярвам, интересно ми е да обменя инфо и с други в моето положение.
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #8 -: Март 21, 2011, 19:33:38 pm »
А за инсеминации не става и на въпрос. Потърсила съм лекарска помощ едва от 3-4 месеца и все още сме на етап изследвания. Правихме спермограма, за щастие отлична, аз си правих стандартното - цитонамазка, ПКК, урина, в последствие ехография на щитовидна жлеза и хормони, и там всичко е без забележки. С фоликулометриите искат да видят дали има овулация - и това имаше. Единствено за сега имам положителен тест за уреаплазми, с първия курс антибиотици без резултат, сега след втория антибиотик чакам да направя контрола, и това е. Ако гадините ги няма, евентуално и цветна снимка ще направя. Само не мога да си обясня как без никакви проблеми с първото забременяване /стана от първия опит/ и супер лека бременност, сега се случва така.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #9 -: Март 21, 2011, 19:46:40 pm »
nel_iv, организма е една динамична система :)
Репродуктивното ни здраве тъпри промени и често без никакви видими признаци за това.

Задържания фоликул, може да е нещо случайно, и да не е трайна тенденция.
Няколко фоликулометрии дават добра представа какво се случва с овулацията.

Всичко което ти е обяснил лекаря е така, единственото странно нещо е размера на задържания фоликул (но не мисля че е невъзможно, просто някой от по-малките фоликули от предходния цикъл не е претърпял обратното си развитие, на фона на антралните фоликули на 3-ти ден, такъв с размер около 10мм не се връзва много - това е лично мнение, не претендирам че е компетентно)
« Последна редакция: Март 21, 2011, 19:48:35 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #10 -: Март 21, 2011, 21:05:20 pm »
 мнението на Радостинка е логично и напълно възможно... Аз си мисля, че на трети ден е възможно и вече да е започнало развитие на нов фоликул.При мен се е случвало,тъй като имам кратичък месечен цикъл и всъщност още докато имам менструално кървене вече е започнал растежа на нов.
 Мисля си обаче ,че докторите имат начин да разберат дали фоликула е нов или задържан.При мен задържаните фоликули винаги са изглеждали по-мътни от новите,понеже в тях има примеси и от кръв

 Меродавно е единствено ,обаче проследяване в няколко  месеца.Един менструален цикъл изобщо не е достатъчен
 Успех!
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #11 -: Март 21, 2011, 21:31:55 pm »
Благодаря, ви момичета. Може би проблема е в това, че изпадам в моменти на отчаяние и търся отговори, които сама не мога да си дам. Важното е, че ми действате обнадеждаващо.
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #12 -: Април 16, 2011, 02:26:12 am »
И тук да попитам момичета...Задържан фоликул означава бъдеща киста нали???И кога се проверява дали има такъв задържан фоликул...По кое време на цикъла...???
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #13 -: Април 16, 2011, 08:58:38 am »
И тук да попитам момичета...Задържан фоликул означава бъдеща киста нали???И кога се проверява дали има такъв задържан фоликул...По кое време на цикъла...???

Не е задължително да се превърне в киста. Мен ме гледат в първите дни на цикъла за задържан фоликул.
Re: Задържан фоликул
« Отговор #14 -: Април 16, 2011, 09:03:45 am »
Задържания фоликул се остановява най-често по време на менструацията (на следващия цикъл).
По време на кървенето фоликулите са все още много малки и тепърва ще растат, а задържания е с много по-големи размери.

Също задържан фоликул може да се установи още през текущия цикъл.
Ще го опиша съвсем образно - фоликула през първата фаза (фоликуларната) нараства, около дните на овулацията трябва да е около 20мм, при такива приблизителни размери той се спуква. Ако не се спука остава такъв или може да нарастне още.
Ако през текущия цикъл се прави фоликулометрия и се следи как нараства фоликула, може веднага да се каже дали е задържан (ако до 3-4 дни след предполагаемия от лекаря ден в който е трябало да се скупа, фоликула си е все още там), ако цикъла не е проследяван това може да се каже само ако той/фоликула стои и по време на следващата менструация.

Задръжания фоликул може да е нещо еднократно, и да не се повтори, в повечето случаи изчезват с цикъла, но ако се повтаря често трябва да се търси причината или да се повлияе с медикаменти на фоликула за да се спука.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Задържан фоликул
« Отговор #15 -: Май 31, 2011, 09:06:33 am »
Здравейте момичета имам едно такова питане: ако в началото на цикъла се установи, че има задържан фоликул, това означава ли че докато той не се спука няма да има овулация :ask:
*
Re: Задържан фоликул
« Отговор #16 -: Юни 01, 2011, 22:25:02 pm »
Да, по принцип, тъй като променя хормоналната картина.
По слънчевата страна на улицата
Re: Задържан фоликул
« Отговор #17 -: Юни 02, 2011, 07:17:40 am »
Да, по принцип, тъй като променя хормоналната картина.
Благодаря кедар, сега съм на дуфастон, дано другият месец всичко да е наред :?