Овулационен календар
за планиране на бременност и определяне на фертилните дни. Графики на фертилност.


Зачатие e българският портал за профилактика и преодоляване на стерилитета, репродуктивно здраве и семейно планиране, който съдържа много полезни материали и съвети, връзки с ресурси, свързани с лечението на безплодието и новите асистирани репродуктивни методи.

Сдружение Зачатие има за цел да обедини, информира и подпомага над 270 000-и български семейства, които не могат да имат свои деца, докато не им бъдат направени необходимите за целта изследвания и лечение.



Автор Тема: Парично обезщетение за безработица.  (Прочетена 21672 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

silvanchence

  • Много активен потребител
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Парично обезщетение за безработица.
« -: Февруари 27, 2011, 11:58:21 am »
Здравейте!

Искам да ви питам, какъв е сега размера на паричното обезщетение за безработица и има ли горна граница?Преди беше 60 % от брутното трудово възнаграждение за последните 9 месеца, но не повече от максималния размер.

Има ли сега максимален размер?

Какъв е периода на получаване, лицето има 7 месеца в тази фирма, но общо 7 години стаж.

Има ли значение по какъв член от КТ е прекратено, по взаимно съгласие, съкращение?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.

nimika

  • Сдружение Зачатие
  • Много активен потребител
  • *
  • Публикации: 2329
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #1 -: Февруари 28, 2011, 09:29:46 am »
Не съм експерт , но това , което знам  за промяна от 2011  е , че
 
- регистрацията в БТ трябва да стане в седемдневен срок от освобождаване на лицето от работа

-след това ще кажат кога  -за обезщетението се ходи в НОИ-зависи по кои член е освободено лицето
 
- обезщетението се изчислява  на база дохода 18 месеца назад -тези месеци са нужни само за изчисляване на обезщетението  , иначе са  нужни  9 месеца стаж -както с майчинството от 2011

Чл. 54б. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) (1) (*) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 18 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.

Отменя се максималният размер на обезщетението за безработица и се изчислява на база 60 на сто от осигурителния доход на лицето преди загубата на работа. Минималният дневен размер на обезщетението за безработица се увеличава от 6 лв. на 7,20 лв



-ако лицето е освободено  по решение на работодателя-намаляне на обема на работа  и т.н. - и след съкращаването ,лицето НЕ започне работа в следващия месец  , работодателя  дължи  обезщетение за този месец  .Но работодателя не е длъжен  сам да изплати това обезщетение, никои не контролира дали се спазва -един вид работника трябва да си го поиска сам .Вече ако му откажат , да прецени дали да подава жалба...

- има значение по кои член е освободено лицето -ако е  по взаимно съгласие , периода  в които ще получава обезщетение е по-малък.

Тук има една хитринка- лицето да се  назначи   на  нов трудов договор в друга фирма ,  по чл 68   ал 1 т 2 КТ   -за извършване на определена работа и да  се прекрати трудовия договор след  5 дни  на основание  чл. 325  т 4- за завтршване на работата.По този начин срока за получаване на обезщетеие  е както ,ако работодателя освобождава работника, а осигуровката за тези  5 дни е малка и си струва  заниманието.


В слчуая  като има само 7 м стаж в тази фирма не знам   дали има право на обезщетение, зависи преди това кога е бил пак на трудов договор и за колко време.

Стана малко дълго  и май не съм много от полза-най-добре питайте в БТ и НОИ.
« Последна редакция: Февруари 28, 2011, 10:49:29 am от nimika »

deni_one

  • Познат потребител
  • ***
  • Публикации: 176
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #2 -: Февруари 28, 2011, 16:19:33 pm »
За да може работника да ползва обезщетение от БТ трябва да не е ползвал такова 3 години назад. Ако е ползвал такова мисля, че има право на минималното обезщетение.

deni_one

  • Познат потребител
  • ***
  • Публикации: 176
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #3 -: Февруари 28, 2011, 18:20:21 pm »
Силве, тук подробно е обяснено какъв е реда за получаване на обезщетение:
http://www.nssi.bg/content/publikacii/p_11/bezrabotitza.pdf

silvanchence

  • Много активен потребител
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #4 -: Март 01, 2011, 09:22:20 am »
Благодаря  :) !

Има телефон за консултации в НОИ - 9842704.


Тук има една хитринка- лицето да се  назначи   на  нов трудов договор в друга фирма ,  по чл 68   ал 1 т 2 КТ   -за извършване на определена работа и да  се прекрати трудовия договор след  5 дни  на основание  чл. 325  т 4- за завтршване на работата.По този начин срока за получаване на обезщетеие  е както ,ако работодателя освобождава работника, а осигуровката за тези  5 дни е малка и си струва  заниманието.


Тази хитринка е доста добра  :) , а може лицето да се назначи за десетина дни и да се съкрати поради намаляне обема на работа, и пак има право на обезщетение 60 % от брутното трудово възнаграждение, според годините стаж.
« Последна редакция: Март 01, 2011, 11:25:57 am от silvanchence »
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.

nimika

  • Сдружение Зачатие
  • Много активен потребител
  • *
  • Публикации: 2329
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #5 -: Март 02, 2011, 16:24:18 pm »
Може -стига да има познат работодател да се навие  .Защото после лицето може да си търси обезщетението за след месец за оставане без работа , ако не е започнал друга.А и малко странно -хем назначен , хем след десет дни  съкратен поради намаляне обема на работа .
Варианта - за извършване на определена работа   чл 68   ал. 1 т. 2 КТ    е много чист  и  неангажиращ  и за двете  страни.

viviq

  • Много активен потребител
  • *****
  • Публикации: 1101
Re: Парично обезщетение за безработица.
« Отговор #6 -: Март 24, 2011, 17:23:26 pm »

Момичета бихте ли ме ориентирали къде да потърся инфо относно следния въпрос:
Фирмата в която работех преди да забременея е Софийска - имаха клон в Стара Загора Сега обаче затварят клона в Стара Загора - до края на март ще работят Фирмата иначе си работи още
Та сега се чудя аз от 25 февруари трябва да съм в майчинство (дано счетоводителката ми е подала документите на време )
Могат ли да ме съкратят и кога сега или след акто изтече майчинството - тогава ще имам да взема 3 отпуски ,какво ще стане с тях ?
[/url]

 


Информацията, съдържаща се в zachatie.org НЕ може да замени консултацията с лекар за диагнoстика и лечение! За всичко свързано с Вашето здраве се консултирайте със своя лекар! Екипът ни не носи отговорност за сайтовете, към които сме предоставили връзки .. още »
Банкова сметка: ПИБ - клон Витоша
IBAN - BG10 FINV 9150 10BG N0JD TK
BIC - FINVBGSF

|   реклама   |   контакти   |   отговорност   |   начало