Просто е - когато не знаеш, не можеш ( в рамките на състояния за които има лечение), няма правила, нито знаеш какво да дадеш, нито знаеш какво ефективно "работи". Някои даже не знаят кое е "нормалното" ( кърмено бебе с "диария") и кое- не е. Дават хаотично купища лекарства, които толкова объркват, че накрая самите Педиатри не знаят какво става. Тоест, изкуството на наблюдение, толкова важно за специалността, го няма. Няма инстинкт КОГА и ЗА КАКВО да се намесваш- те действат като "нинджи" гасящи пожар. А то в повечето случаи няма какво да се гаси, и се стига вместо да гасят, да наливат масло в огъня.
Това води до отчаяние у родителя, обикаляне в търсене на помощ, и накрая попадане при "хомеопати", обещаващи "чудеса". Неща, които не биха се случили, ако Педиатричната помощ бе БЪРЗА, ЕФЕКТИВНА, РЕЗУЛТАТНА. Просто е. "БЪРЗА, ЕФЕКТИВНА, РЕЗУЛТАТНА" гради доверие, освен всичко друго.
Ще попитате "защо педиатрите ползват тази Хомеопатия"? Защото с традиционните методи нито могат, нито знаят, нито умеят да се справят с обикновената, всекидневна детска патология и са в плен на Руски идиотии от 50-те години. И това не защото нямат умствените възможности за корекция, или защото са "глупави", а защото Бг Педиатрична школа е в такова ужасно състояние на перманентен хаос и объркване, че бедните НЯМА откъде да почерпят правилни насоки и СТАБИЛНИ основи. Тоест в Бг, никога няма да срещнете две ЕДНАКВИ мнения за обикновени детски състояния- всеки ще си "бае" своето, и който може да вика по-силно ( "фирми", Мустаков и т.н.) него ще слушат. Нищо че може именно те да са ужасно не прави. Освен това, меркантилността и алчността на Бг здравно съсловие минава вече всякакви разумни граници и скоро ще ги погълне както кита Пинокио. Всякакви разумни граници минава и крайно мизерното официално заплащане на лекарският труд в Бг.
На мен лично ми трябваха около десетилетие за да забравя всичко научено в Бг и да се "пренауча" ( доколкото това изобщо е възможно) в специалността. И пак има много недостатъци... . Не съдете за нивото на здравното обслужване и първична помощ в другите страни мислейки си за Харвард, Кеймбридж и т.н. Масовата Педиатрия във всички цивилизовани страни е приблизително еднаква, с изключение на САЩ и някои Европейски страни, където е безобразна. Американци, Канадци, Англичани обичат когато говорят за "качество" да си избутват водещите Университети напред в опит да представят това за "стандарт". Да, но това не е. Първичната здравна помощ в УК например е ужасяваща. Не това, което можете да купите с пари- това, което ви дава държавата. Същото важи за САЩ, страна, която ако изключим водещите и центрове е толкова първобитна в своята периферия и "забравена провинция", че НЯМА да го повярвате. Разбира се до ужасът в Бг не са стигнали още... . Дълга тема е тази... .
Искам и нещо друго да Ви споделя от опит и контакти- не боготворете Американците и изобщо Англо-Саксонците. НЕ мислете че тези страни са световния рай. Добре живеят имащите средства, и ако сте здрави. Това не е социално адаптираната Европа- Дания, Норвегия, Швеция, Швейцария, Холандия... . Това са в буквален смисъл- джунгли. И това не е политическа а социална констатация.
Обективно гледайте на нещата, и вземайте само това, което Вие мислите че ще Ви е от полза. Не мислете че са безгрешни. Води се борба за надмощие в Медицината, където тези две групи ползват всякакви морални и неморални методи за да се самоизтъкват, за да унижават другите, или да ги бутат в калта. Също така, тези две групи по Макиавелизъм, блюдолизничество, престъпен морал и продажност, Не отстъпват на най-ужасните примери от човешката история. Просто школи, които има собствен ръст, могат да "пазят и лице"- немци и Австрийци понякога публично осмиват Американци по Конгреси- особено тези "напърхани млади бойс" от "добро потекло" и с "добро бъдеще".
Но осмива и има лице този, който може да се справя И сам, и не са му нужни Американци, Англо-Саксонци. Какво може Бг Педиатрична школа сама? си задайте и отговорете сами на тези въпроси.
Ето например вижте какво пише майката на детето с тазобедрените стави, и какво пише А. Делчева.
Ами това, което пише Г-жа Делчева, това е правилното- ВСЯКАКВО подозрение за проблеми с тазобедрените стави се уточнява (ръчни прийоми, УЗ по Граф, рентгенография) до 1.5-2м възраст,и при най-малкото съмнение се слагат Павлик стремената. Какво казват на майката в Бг? да прави глупости- НИКОЙ и НИКЪДЕ не слага двойни памперси, плънки, не препоръчва "профилактични гащички". Или е за лечение, или се следи по показания, методи, протокол. Тоест, майката в Бг губи време, което за тези състояния е от ключово значение. Аз и писах, но май полза няма да има, както се вижда. Кой е виновен? защо в Бг не знаят основни неща? или 5% знаят, другите- не? Защото нещата са отчайващо назад. Опасно назад... . И това е , повярвайте ми, тъжна за мен и болезнена констатация.
Но да не Ви вземам темата. Тук поне мога да "опипвам пулса на реалния живот".
Докато в здравната тема всеки ходи като че ли да си "напазарува нещо" от Бърди.