Алкохол – възстановяването (II част)
Започвам с уточнението, че думата „алкохолик”предизвиква асоциация за опърпания, беден, болен човек от канавките. Спомена се, че тук едва ли става дума за такива тежки случаи. Това е грешна представа за алкохолика и ни пречи да разпознаем зависимостта. Повечето алкохолици дори не пият често или болестта им се проявява късно. Част от тях са именно лекари, които не са в състояние да управляват собствената си болест. Това, че знаем как медицински се третира зависимостта, не я лекува.
Това предизвиква в мен идеята за психиатъра от 80-те, който казва на алкохолика, че не е алкохолик, а има депресия и вследствие на това злоупотребява, и започва медикаментозно лечение на депресията. Понастоящем това е морално остарял подход и се счита, че човек трябва да се справи първо със зависимостта си, вследствие на която е депресията, а не обратно.
Здравата основа, на която трябва да постави всеки алкохолик своето възстановяване, е безсилието пред алкохола. Само ако преме, че няма власт над това, което управлява живота му, може да му даде сили да прегърне една програма за духовно възстановяване, която да даде на затворения до крайна степен в себе си зависим нов, трезв поглед към живота. За да приеме безсилието си пред алкохола, алкохоликът трябва да е достигнал собственото си „дъно”. За един това е загуба на работа, имоти и семейство, а за друг – емоционално неразположение. Ние никога не знаем как и колко точно страда алкохолика, затова трябва да го оставим да достигне собственото си дъно. Кога разбираме, че това е станало? Когато той вече не иска нещата да бъдат по този начин; когато поиска промяна. За да престане да пие, той трябва да постъпи по начин, обратен на досегашния, т.е. – да капитулира, да спре да се бори и да признае безсилието си
Аз се числя към по-новото течение специалисти в областта на психичното здраве и съм привърженик на идеите за терапевтичната общност и групите за взаимопомощ като АА (Анонимни алкохолици), АN (Анонимни Наркозависими) и AED (Анонимни с хранителни разстройства), които действат на един и същ принцип. (Изброих само съществуващите засега в България, но има и групи за хора със зависимост от хазарт, дългове, секс и др.) Медицинската страна на въпроса оставям на токсиолозите, които се занимават с детокс, но аз ще говоря за трайно възстановяване, означаващо щастлив живот.
Защо групи?
- Промяната на алкохолика е бавен и труден процес на съзряване, който включва промяна на мисленето, на емоциите и на поведението, а не просто въздържание. Почти невъзможно е сам човек да извърши тази работа. Той се нуждае от помощта на други хора. Но не какви да е, а други алкохолици – 1/защото непиещите такива умело разпознават защитите, лъжите и заблудите, с които си служат алкохолиците, тъй като самите те дълго време са ги прилагали върху своите близки и имат нюх към неискреността; 2/ защото останалите хора от групата не обвиняват, а говорят само и единствено за собствения си опит, с който новодошлия се идентифицира; 3/ защото един алкохолик се доверява само на себеподобен за проблема си, тъй като е сигурен, че го разбират; 4/защото не позволява никакво менторско или авторитарно отношение. (Затова и индивидуалната терапия има слаб успех.)
- Групите за взаимопомощ се основават на 12-стъпкова програма, обхващаща всички сфери на живота им, по която зависмите работят. В основата й е предаването на посланието, секрета на тяхното възстановяване, което трябва да предадат и на други страдащи. Така те поддържат собствената си трезвост и благодарност. След признаването на безсилието, алкохолиците работят по пречупване на собственото его, което не им позволява примиряване със себе си, другите и света.
- Тази програма ги учи на спокойствие, смелост и мъдрост, които не се усвояват за една седмица, а изискват всекидневно практикуване и са начин на живот завинаги.
- Смятат, че няма начин да се възвърне контрол над пиенето. Единственият начин да се спре, е да се спре тотално, тъй като знаят, че всеки страдащ алкохолик мечтае да се завърне към пиенето. Няма бивши алкохолици (ако спрат да бъдат такива, то биха могли да изпият чашка-две, но това е невъзможно за тях), но има много непиещи такива.
- Не питат защо някой пие, знаят, че не лекарят или терапевтът трябва да поправят зависимия, а самият той да си помогне. Не питат колко е изпил зависимия, защото той знае най-добре и го оставят сам да се заеме с възстановяването си. Т.е. – няма много теория, но има жива практика и постижения.
- В тези групи участват хора от различни социални слоеве, възраст (през последните години младите и добре представящи се социално преобладават), пол. Единственото условие за членство е желанието да се спре пиенето. Няма никакви встъпителни такси, членски внос; не са свързани с никаква религия, секта или организация; не участват в политически дискусии.
- Анонимни са не защото ги е срам от зависимостта (повечето се гордеят с нея, достигнали до духовно пробуждане), а защото избягват всякакъв досег със слава и гордост, които подхранват Егото им, което дълги години им е създавало проблеми.
- Няколко думи за семействата: стана ясно, че те са в същия филм на ужасите или поне затворен цикъл, в който живее и зависимия. Затова и тяхната съзависимост също се нуждае от терапия, която да им позволи нов, независим живот. Тяхната програма за възстановяване е сходна. В момента и в Бългаия има групи на Al-Anon.
И така, за повече информация може да разгледате сайтовете на съответните групи. Те не са за хора с духовни търсения, подчертавам, а за хора, които искат да спрат да пият. Цялостното им личностово преобразяване се случва неусетно като резултат от възстановяването от зависимостта.
По темата за въздействието на алкохолизма на ембрионално ниво мисля да дам думата и на медицински специалист, защото думите, че чрез вътрешна промяна се постига и външна, нещо не хванаха дикиш
Нали това е целта? Ако някой има проблеми с алкохола, да ги реши, за да се разрешат и останалите проблеми...