Д-р Николай Лалев: Работата на „Фонда за асистирана репродукция” ще бъде подобрена
Приоритетите на „Фонда за асистирана репродукция” за 2011 година са свързани с планирането и отпускането на заповедите за одобрение за семействата с репродуктивни проблеми в зависимост от възможностите на клиниките. Това обясни в интервю за Агенция „Фокус” д-р Николай Лалев - директор на „Фонд за асистирана репродукция”. „Ще има съвсем леки промени в самата организация на работата, ще бъде подобрена. След година и половина работа излизат някои от недостатъците в планирането на даването на заповедите и връчването им. До сега бързахме колкото се може повече жени да получат заповедите си, но се получи така, че самите клиники нямаха възможност да ги поемат”, обясни д-р Лалев.
Той посочи, че приоритетите ще бъдат в самото планиране и в леко оптимизиране в самата наредба, за да може отчитането да стане по-ясно. „Предвиждат се съвсем леки, козметични промени, които не се отразяват на отношението към жените и самата работа”, посочи д-р Лалев. Той обясни, че към момента се изгражда информационната система на фонда и затова все още не може да бъде реализирана идеята за он лайн проверка на статусите на кандидатстващите. По думите му в момента всеки месец в Министерство на здравеопазването даваме информация колко жени са кандидатствали, колко жени са одобрени и колко заповеди са раздадени.
„По закон ние не можем да оповестяваме имената на кандидатстващите, може само като бройки. Това е материя, в която не можем да оповестяваме кой е получил и кой не е получил средства, защото все пак е доста чувствителна и информацията представлява медицинска тайна. Евентуално след като се направи сайт. 11 000 досиета са доста голяма информация, която се въвежда в момента в информационната система. Предвиждаме, когато направим сайт, знаете че и за това се изискват и средства и време, тогава евентуално под номера, който е получила пациентката при кандидатстване, да има възможност за проверка на статуса и докъде е стигнал. Това мислим да го направим, но изисква време”, посочи д-р Лалев.
Той обясни, че при откриването на фонда в 2009 година изведнъж са кандидатствали 5 хиляди жени. „За тези пет хиляди досиета първо трябваше да се направи обществена поръчка, за да се избере фирма, която да направи програмата в информационната система. Докато това се получи вече станаха 8 хиляди досиета, а тези осем хиляди досиета при персонал от трима човека не можем едновременно и да приемаме и да въвеждаме данните. Затова и в момента се работи по този въпрос”, каза още д-р Лалев.
Фондът за асистирана репродукция ще разполага с 15 млн. лв. за 2011 година
Фондът за асистирана репродукция ще разполага с 15 млн. лв. за 2011 година. Това обясни в интервю за Агенция "Фокус" директорът на фонда д-р Николай Лалев. През 2010 година в бюджета са били заложени 10 млн. лв., но с решение на Министерски съвет са били отпуснати още 5 милиона допълнително, което общо прави 15 млн. лв. „За 2011 година са заложени 15 млн. лв. затова, че миналата година изразходвахме 15 и за тази година имаме 15 млн. лв. Евентуално може би ще се борим за повече средства, но това е една доста добра сума. Като философия мисля, че отговаря на възможностите на клиниките и на нашата работа и мисля, че парите ще бъдат достатъчни”, заяви д-р Лалев .
Във връзка с обвиненията за злоупотреби във фонда, д-р Лалев заяви: „Ние с реални пари не работим. Ние работим само с документи. Жените идват и получават заповеди, след което отиват в избраната от нея клиника, провежда се процедурата. Жената дописва, че това, което е на документите и на фактурата е извършено и тя е получила като услуга. След това се фактурира към фонда, ние правим проверка на документите и на материалите, дали отговаря на това, което е записано в закона. След което тези документи отиват в Министерство на здравеопазването, където се прави още една проверка и след това се отпускат парите от БНБ. Те постъпват директно към клиниката, която е извършила дейността. Пари във фонда не минават”, категоричен бе той.