0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #460 -: Септември 24, 2010, 08:46:32 am »
Добро утро, сладури!

Откакто съм у дома, все не остава време да пиша. Аз май съм от хората дето ходят на работа за да си починат - хехе хехе :) Всеки ден обиколки за бебшки стоки и чистене и стерелизация. Пък сега започват и разни рождени дни. Днес сестра ми е рожденик :) Няколко много близки хора, които са зодия везни, са октомври и всичките са си заплюли дата за моята беба, да се роди на тяхната дата :) А пък аз им казвам, че искам да им прескочи датите и да си стане скорпионче, както и се пада по термин.

Ей, Вивия, мила, наистина не остана! Но първо са Дианка и Раиска :) Не се измъчвай с мисли за раждането. Каквото зависи от нас ще го направим. Другото ще го свършат Господ и докторът.

Вчера бях до НОИ за ПИК и стана много бързо. Много съм доволна. Дори един човек ме пусна да мина преди него. Много ме трогна, понеже ми се случва рядко. Та, да ви подсетя за ПИК, който си няма, че после трябва да ходим до там с количките :)

Ели, и аз стискам палци за ФМ :)

« Последна редакция: Септември 24, 2010, 08:48:59 am от Раши »


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #461 -: Септември 24, 2010, 08:53:08 am »
Добро утро, макар че незнам дали е добро. Искам да споделя нещо и се надявам да можете да ми дадете съвет. Вчера проверих в нет-а дали са излезли резултатите от бхс-то, готови са, разпечатах ги и започнах да гледам. Нищо не разбирам, но ми се наби на очи една стойност, която е изключително ниска. Минахме през личната заради медицинските за брак и я питах ако все пак може да каже дали да се шашкам или не. Според това, което аз разбрах, имаме ОГРОМЕН риск за синдрома на Даун   :(. После се обадихме на един приятел, който е ембриолог в Олимед и разбрах, че тък като хормона на плацентата е по-висок от горната граница и това бъркало резултата. Той се познавал с хората, които правят тук изследванията, говори с тях по тела и те също са казали, че трябва да се направи отново. Милото пък е сигурен , че може би е човешка грешка и са язяли едната нула на резултата като са го нанасяли. Преди малко се опитах да намеря доки, но тя пък не е в града от днес до понеделник. Чак вторник е на работа. Според вас какво да направя, да отида ли ФМ и да видя там какво ще кажат ? Но до вторник ще се побъркам
Извинявам се за дългия пост
*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #462 -: Септември 24, 2010, 09:00:29 am »
Тони, обади се или отиди в Националната генетична лаборатория и ги помоли да проверят още веднъж резултата. Ако не е грешка на изписването се свържи с проф. Кременски да те консултира. Консултацията при него е включена в цената на скрининга, така че всеки който иска може да отиде и да говори с него. Успех и не си изкарвай акъла!


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #463 -: Септември 24, 2010, 09:02:21 am »
Аз съм от Варна и си пуснах изследването тук. Освен в обедната почивка да отида и да ги помоля да го повторят, но само това ли трябва да им кажа ?
*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #464 -: Септември 24, 2010, 09:10:04 am »
Ама, Тони, къде във Варна? За меродавни се приемат само резултатите от БХС на НГЛ в Майчин дом-София. От всички градове пращат изследванията тук по куриер. Къде в интернет провери резултата? Ако пробата ти не е пратена тук, а е обработвана в някоя варненска лаборатория, то тя не е валидна ...


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #465 -: Септември 24, 2010, 09:13:44 am »
Във Варна има генетична лаборатория, чиито резултати излизат на страницата на НГЛ София. На бланките на НГЛ дори пише, че се правят или в София или Варна. Затова си го направих тук. Като гледам на резултата пише, че е постъпил в София. Аз го направих в петък, а при тях е постъпил във вторник.
« Последна редакция: Септември 24, 2010, 09:15:21 am от тони-бонбони »
*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #466 -: Септември 24, 2010, 09:18:53 am »
Ахам, ясно, значи са като филиал на Софийската лаборатория. Ами пробвай на този телефон да намериш Кременски 02/9172268. И, Тони, каквото и да стане, не се паниксовай. Много жени имат лоши резултати, а си раждат здрави дечица. Какво ти пише на риск за Даун?


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #467 -: Септември 24, 2010, 09:23:31 am »
17 г.с. (16+4 - 17+3):
ВАШИЯТ РИСК за болест на ДАУН e определен на       1 от 85
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e определен на      1 от 58000
ВАШИЯТ РИСК за ДЕФЕКТИ НЕВРАЛНА ТРЪБА/КОРЕМНА СТЕНА е   Нисък
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин)[4.6-35.5]      54   ng/ml
AFP (алфа-фетопротеин)      [17.4-51.7]      29.5   U/ml
Възрастовият (статистически) риск за болест на Даун (T21) е 1 от 930   
Възрастовият (статистически) риск за болест на Едуардс (Т18) е 1 от 8300
*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #468 -: Септември 24, 2010, 09:29:22 am »
Тони, а на колко години си? Ако си над 35 излиза висок риск само поради възрастовия фактор.
Меме имаше същия проблем и я пратиха на амниоцентеза. Иначе, доколкото зная, се прави ФМ при такъв резултат. Дано да е грешка!


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #469 -: Септември 24, 2010, 09:31:21 am »
Раши, след месец ставам на 30г. Никога не съм имала проблеми с каквото и да било, нито алергии, нито нищо. Дори и в двата рода не се знае да има нещо.
Милото преди малко ми се обади, говорили с единия от генетиците, човека казал че пак ще го направи. Знам, че това е статистика и може да няма нищо общо в реалната ситуация, но се притеснявам и то много :(.
« Последна редакция: Септември 24, 2010, 09:33:02 am от тони-бонбони »
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #470 -: Септември 24, 2010, 09:32:03 am »
Тони, а ранен БХС правила ли си? Не се шашкай, мила! Все пак това е само статистика.Не си първата с такъв резултат.Както каза Раши много жени са така, а пък раждат живи и здрави дечица.За да си спокойна мини на ФМ и виж там какво ще ти кажат.Дано са напразни притесненията ти!
*

    Vickson

  • *****
  • 1201
  • "Е, нема начин да нема начин!"
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #471 -: Септември 24, 2010, 09:35:18 am »
Тони, дано да е грешка, носпоред мен нищо не ти пречи да повториш изследването, а ФМ тя си е задължителна.  Даже си мисля че първо се прави тя и после е кръвното изследване. На ФМ излезе ли ти да има някакви съмнения, Нухалната гънка колко беше? И носна кост имаше ли? Опитай да се успокоиш малко. Първо грешки стават и второ както са ти казали и другите, накрая си се раждат съвсем здрави дечица. Стискам палци!

Тони от д-р Сигридов знам, че ранния БХС е най-достоверен, колкото по късно се прави след това или втори ако се прави, резултатите са по-неверни, дават по-големи отклонения. Може би това е причината при вас да е такъв резултата.
« Последна редакция: Септември 24, 2010, 09:38:46 am от Vickson »
*
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #472 -: Септември 24, 2010, 09:35:26 am »
Тони, дано излезе добър резултат при проверката. Стискам палци и аз! Наиситна отиди си и на ФМ, за твое успокоение.


Re: Тема на бременните №67
« Отговор #473 -: Септември 24, 2010, 09:35:49 am »
Виолет, не съм правила ранното бхс. Нямало нужда. Само знам, че главичката ни е изпреварва с 1 седмица тялото и незнам и това дали е добре. Иначе си е най-хубавото бебче.
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #474 -: Септември 24, 2010, 09:45:02 am »
Да ти кажа, изказвания -всякакви от страна на лекарите, съм чувала.Някои от тях са доста стресиращи , а пък в крайна сметка се оказва,че няма нищо притеснително.Нека го огледат хубави бебчето на ФМ и да кажат.Ако наистина, недай си Боже, се види нещо , в краен случай и амниоцентезата би ти дала яснота.Меме си прави и доколкото разбрах не е нещо кой знае колко страшно.Дано не се налага, разбира се.
А това за главичката кой го каза? На ранната ФМ ли? защото да ти кажа мен са ме гледали различни лекари и на всеки узи е различно.
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #475 -: Септември 24, 2010, 09:48:55 am »
Преди малко исках да си запазя час за ФМ, но ме разубедиха да е сега. След 10-12 дни щяло да е най-добре, понеже тогава се виждало всичко и мозъка и незнам какво си. Така или иначе ще се уредя при другите лекари но началото на другата седмица. Дано малко поне ме успокоят.
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #476 -: Септември 24, 2010, 10:02:16 am »
И на мен Сигридов ми каза, че този късния БХС хич не е достоверен и ме посъветва да не го правя.
Доколкото четох из нета, в доста страни на запад правят само ранния.
Тони, опитай да се успокоиш и отиди на ФМ. Не бързай с амнио.
Дано всичко е наред!
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #477 -: Септември 24, 2010, 10:09:56 am »
Тони, аз минах през същите притеснения. Рискът ми беше по-малък от твоя 1:190, но доста нерви хвърлих. Да ти кажа какво направих. Прочетох за всички рискове които носи амниоцентезата (от аборт) и се оказа, че те са също толкова високи, колкото и рискът да се развие синдром на Даун. Моят БХС го пуснах 16-та седмица, тоест късен. Когато отидох след две седмици на ФМ, ми казаха че в тези по-напреднали седмици стойностите на нухалната гънка и назалната кост не са много показателни. Трябвало по-рано да отида. Ама кой да ти каже ... това е друга тема. Аз се успокоих едва когато взех решение ЗА или ПРОТИВ амниоцентеза. Преди това щах да пукна...
Моя приятелка, която роди преди месец и половина имаше риск 1:7 и роди най-здравото бебе на света. Така, че моля те успокой се. Това е просто вероятност. Всичко ще бъде наред, защото детето ти здраво и няма търпение да те види.
Само за инфо -  аз не направих амниоцентеза, въпреки че само тя ще ти даде 99% сигурен отговор на въпроса.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #478 -: Септември 24, 2010, 10:10:44 am »
Тони, рискът ти е завишен заради високото ниво на ЧХГ, това е възможно най-благоприятната ситуация от всички. В твоя случай аз бих повторила скрининга на този срок на бременността с много внимателно измерване на ултразвуковите параметри и с молба към генетичната лаборатория да транспортират серума в хладилна чанта. И да не е в петък, за да не се налага серумът да се замразява или да престоява.

Иначе логиката да не се прави първия биохимичен скрининг ми убягва. Той дава откриваемост за тризомия 21 /синдром на Даун/ над 90%, докато вторият - от 65% до 85%.

Дородов комбиниран /ултразвуков и биохимичен/ скрининг за хромозомни аномалии между 11 до 13+6 гестационни седмици

Дородов комбиниран /ултразвуков и биохимичен/ скрининг за хромозомни аномалии между 14+4 до 19+3 гестационни седмици


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема на бременните №67
« Отговор #479 -: Септември 24, 2010, 10:15:49 am »
Zeituni, дори и не помислям засега за амнио. Дори от самата дума ме е страх. А да не говорим сега колко ме е яд, че не съм била на ранния бхс. А толкова ми се иска все пак да са пропуснали нулата. Всеки може да сгреши.