0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #220 -: Август 24, 2010, 17:46:19 pm »
Еййй колко съм проста аз бе...не знех, че дете може да се гледа с 240 лв., а то и със 120 можело значи цццц  :lol: Модерна раУта това, страхотна държава, някакви предписания дават ли поне с тия пари какво точно яде и с какво се обгрижва детето, че аз нещо съм зле със сметките май  :?
Умници!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    rumi 84

  • ***
  • 215
  • Вярвам в чудесата!
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #221 -: Август 24, 2010, 17:58:26 pm »
Здравеи те аз немога да опиша какво ми се случи днес закаснява ми някаде 1седмица и днес реших да си направя тест и тои показа +++ ходох до аптеката и купих оше 2 и тех направих и те +++ и веднага тръгнах за нашата болница за преглед и те ме прегледаха  и ми потвардиха че има бременост в 6седмица,Аз оше немога да повярвам зашото има едно инвитро и два трансфера на замразени ембриони и всеки ми казваше че е невазможно по естествен пат да забременея,И затова ми требва някои лекар от София Майчин дом  дом за преглед и за проследяване на бремеността,Много ше съм благодарна ако някои ми даде някакви насоки и кординати на някои лекар,
*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #222 -: Август 24, 2010, 18:27:36 pm »
rumi 84 Честито! Пожелавам ти лека и безгрижна бременност.  :D
За добри лекари в Сф - няма да ти препоръчвам, от години не живея там и ми е старо инфото от личен опит, пък за новото - личен опит нямам... Другите момичета от Сф да се включат по въпроса. Все пак, защо не следиш бременността при този, който ти е правил процедурите до сега?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #223 -: Август 24, 2010, 18:29:35 pm »
rumi 84 , честито и тук!Страхотна новина!!!Лека , щастлива и спокойна бременност!!!
пп.за съжаление   аз не мога да се включа с препоръка за лекар ,момичетата ще го направят ,но не се стърпях да те поздравя за чудото!


Re: Тема на бременните №66
« Отговор #224 -: Август 24, 2010, 18:53:39 pm »
Руми, честито за бременността, лека и безпроблемна до края!
Аз ходя на частен прием при д-р Дяволов в МД, приема всеки вторник от 17 до 19 ч. в 216 кабинет, но незнам дали води женска консултация.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #225 -: Август 24, 2010, 19:01:25 pm »
Руми, честито Чудо! Пожелавам ти лека и безпроблемна бременност.
За лекарите в МД мисля, че Дяволов и Марков са едни от най-добрите. Успех.


Натали, успех с БХС-то  :)

Благодаря, другата седмица.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #226 -: Август 24, 2010, 20:04:43 pm »
И аз при Дяволов от МД, но съм в частния кабинет - всяка сряда след 14 часа му е приема.
Честито Руми ! Лека и безпроблемна бременност  :D

Натали аз не успях да се включа, но при мен бяха различни нещата. За БХСто не е нужно да имаш фетална морфология - може и само преглед. Аз отидох сутринта в МД, минах на преглед при Дяволов, той направи измерванията, записа ги на някакъв лист и ме прати на 14тия етаж. След една седмица имах час за ФМ във Фемина и ми взеха 70 лв ! не 60..беше ми ранната морфология ( към 12-13 г.с. ).
Пари не ми взе за самия преглед и измерванията (принципно трябваше), дадох тези 42 лв, които казаха и другите момичета. Но сега като се замисля, по-хитро ще е да си ги съчетаеш нещата, точно както си го запланувала... :D Успех !

Дианка исках само да ти кажа, ако успееш да го научиш Момчил да яде само трици - да споделиш как става номера  :lol:

Раши това за пръв път го чувам - 50% от майчинството. От къде го знаеш?
Ако е така наистина звучи супер, но май не е...нали затова ги карат майките сега да връщат парите, че и с лихви. Или аз нещо бъркам... :?
*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #227 -: Август 24, 2010, 20:18:06 pm »
Здравейте и от мен!
Мен пък са ме почнали едни контракции и почнах да пия Папаверин 3х2, ама на мен ми се струва сякаш още рано за тях. :ask: Днес бях и на ЖК- всичко си му е наред на бебчето  :D , ааааа и плацентата е задна, което било добре, защото нямало да опъва на цикатрикса или нещо такова...не можах точно да разбера.  :oops:
07.10.2009
*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #228 -: Август 24, 2010, 20:32:16 pm »
Раиска, чела съм го из счетоводните форуми. Не съм съвсем сигурна. Най-добре се порови и попрочети и ти :)


*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #229 -: Август 24, 2010, 20:58:37 pm »
Ако през втората година от майчинството се върнеш на работа, ти се полага пълна работна заплата, половината от майчинството - 120лв. и намален работен ден с 1 час, ако е по-рано намаленото работно време е по-голямо и нямат право да те командироват извън града, в който работиш ако имаш дете до 3г. възраст. Това най-общо казано е в КТ.

Пари трябва да връщат майките, които са си стояли в къщи, получавали са майчинство пълно и същевременно са си изпратили децата на ясли. Това майчинство се дава за отглеждането на детето.
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #230 -: Август 24, 2010, 21:25:25 pm »
Палърче,то че е рано рано е за контракций,ама аз съм от началото на 3 ти месец се стакива.Пия ношпа,ама може и аз да мина на папаверин :).
Cамо защото очите ми не се насълзяват не значи че не плача... И това че винаги съм силна не значи че всичко е наред...
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #231 -: Август 24, 2010, 22:15:07 pm »
Точно както казва Лъки е- държавата не иска хем да плаща майчинство за гледане на дете, хем да финансира градините.
Случвало ли ви се е болка към диафрагмата, малко под ребрата? Сега малко ме пресви корема, незнам какво беше и като легнах усетих лека болка даже при натиск под гръдния кош и като се вдигна ръцете също. Чак пък толкова да се разширява...
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #232 -: Август 24, 2010, 23:05:21 pm »
 rumi 84 аз лично ходя в Токуда и съм доволна, ФМ правя ввъ Фемина. За МД да ти кажа, че д-р Клисурски работи по Здравна каса и води ЖК и той е много добър. Отиди да видиш какъв му е графика.

Аз не съм мислила въобще за болнични и майчинство, ама сега дето се водя в болничен ако ви кажа колко пари ми струват тези 20%.....ама да сме живи и здрави.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    minim

  • ***
  • 460
  • Сбъдната мечта !
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #233 -: Август 24, 2010, 23:38:39 pm »
rumi 84 аз лично ходя в Токуда и съм доволна, ФМ правя ввъ Фемина. За МД да ти кажа, че д-р Клисурски работи по Здравна каса и води ЖК и той е много добър. Отиди да видиш какъв му е графика.


Др. Клисурски работи и три дни в седмица в 24поликлиника в Люлин 2. Там поне има по-малко хора. На мен той ми водеше ЖК.
*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #234 -: Август 24, 2010, 23:44:40 pm »
Трици, трици, ама и те не са евтини, с това поскъпване на брашното  :lol: друг е номера - да накараш таткото да яде каквото яде детето. Нашият вече попосвикна с домашната ми детска кухня и не му е зле, дори заформи шкембенце  :oops: Пък и да и кажа честно, мен ме осигуряват на 300лв - демек първата година взимах около 270лв, втората - 240лв всеки месец (понякога пропускат, завалиите).И сега ще е така. Не е толкова страшно, освен ако не си абонат на ТЕЦ  :lol: имало е месеци през зимата, когато сме оцелявали само с майчинските - е оцеляхме де  :lol: Не се притеснявайте за парите, важното е децата и вие да сте здрави!!!
Честита бременност на Руми!! Явно си била много развълнувана, два пъти прочетох поста ти, докато разбера всичко :) Ето ти два полезни линка:
За лекарите в Майчин дом - доста е дълга :)
График на лекарите, които водят ЖК в ДКЦ-то към МД Успех!!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #235 -: Август 24, 2010, 23:50:51 pm »
Така, поразчетох се из трудовия кодекс и кодекса за социално осигуряване...
( не вярвам на форуми, докато не видя Члена  :lol: )

Та,
- има майчинство , ако си се осигурявал последните 12 месеца.
- 410 дни, от които задължително 45 са преди термин, се взимат 90% от средното за последните 12 месеца. В смисъл, ако 6 месеца си се осигурявал на 400 лв и 6 месеца на 600 лв. се получава обща сума за всички месеци - 2400+3600=6000 делено на месеците :12 = 500 лв. На финала през първата година ще се взимат 90% от 500 лв.
- за втората година се взима месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. ( тоест мин. раб. заплата )
-
Цитат
Майката (осиновителката), която е осигурена за общо заболяване и майчинство и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:

1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
-
Цитат
Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

Това което Лъки е написала, за намаленото работно време, аз не го намирам никъде.
Най-вероятно се има предвид "отпуск за кърмене и хранане на малко дете".
- ако детето ти е до 8 месеца можеш 2 пъти за по 1 час да се прибираш да го кърмиш
- а след 8 месеца - веднъж за 1 час.

Това намерих!  :)

Аз пък сериозно се заинтересувах от осигуровките и майчинството, защото след като мога да взема едни 8 хил. лв. от държавата защо да не ги взема.
*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #236 -: Август 25, 2010, 00:04:08 am »
Раиса, мерси. Мммммм, тогаз триците са ми в кърпа вързани, последните 12месеца съм взимала по 240лв - 90% = 216лв
Урррра, богата съм  :lol:  :lol:
А, Рая, ако учиш в СУ, поразрови се, там също дават много пари на майките студентки редовно обучение, може и от тях да се изстиска нещичко!!
*
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #237 -: Август 25, 2010, 00:26:01 am »
Викето, как така хем работиш хем взимаш майчинство за гледане на дете до 2 години ?
Доколкото аз знам, не става така. Ако работиш - няма майчинство...освен ако не го прехвърлиш на мъжа ти или на майка ти.

работя на друго място, затова е възможно. ако се върнеш на работа, откъдето ти изплащат болничен за гледане на малко дете, получаваш половината сума или прехвърляш майчиннските на съпруг/ баба. но ако започнеш работа на друго място, имаш право да си запазиш болничния (тези 240 лв се водят болничен). това ми го потвърдиха от НОИ още преди половин година.
а за другото: исках да дам адекватна информация на счетоводителите, които ще оформят документите към НОИ, често самите те (счетоводителите) са по- некомпетентни по някои въпроси. а при мен подвеждащи обстоятелства колкото щеш.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #238 -: Август 25, 2010, 00:41:27 am »
А, Рая, ако учиш в СУ, поразрови се, там също дават много пари на майките студентки редовно обучение, може и от тях да се изстиска нещичко!!

Ма моля ти се !  :lol: Мъжа ми каза, че сега съм щяла да стана много богата, да "избухна" и да го зарежа  :lol: . Дават еднократна помощ за майки редовни студентки близо 2 хил. лв. ( 8O чак ми се вижда като нечувана и невъзможна щедрост! )

Викето твоя казус наистина е "лопе де вега"  :lol:
Не знам отговора, но опитвайки се да мисля логично би трябвало да ти се изчисляват на база осигуровки от втората ти работата. Мисля го така - ако майка ти е на трудов договор и ти и прехвърлиш майчинството си от 240 лв. , като в същото време започнеш да си работиш...и в последствие излезеш в майчинство, би следвало да ти изплащат парите от осигуровките по трудовия договор. Аналогично и в твоя случай така разсъждавам.
Но пък на два работни договора ли се водиш? Единия трябва да е основен, а другия допълнителен...и там имаше някакви изисквания си спомням, та не знам дали не се объркват нещата. А и е късно вече  :lol: та има голяма вероятност да говоря глупости.
« Последна редакция: Август 25, 2010, 00:52:31 am от Raissa777 »
Re: Тема на бременните №66
« Отговор #239 -: Август 25, 2010, 09:10:49 am »
Добро утро и Честито чудо и лека бременност, Руми  :D!
По въпроса с осигуровките, аз доста се бях разровила, за да разбера дали има смисъл да доплащам, че да взема някой лев като хората после. Но аз съм прекарана отвсякъде:

"Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 1.01.2006 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5."
От близо 2 години (заради кризата)ни осигуряват на 4 часа на мин.р.з., значи аз първо трябва да мина прага от 240 лв.. В крайна сметка ако 7 месеца се осигурявам на 600 лв., а останалите са ми от работа - 150 лв. се взема не 412 лв., както излиза средномесечно брутно, понеже като махнеш осигуровките и остава 359 лв.. Парите, които аз трябва да платя на държавата са 1540лв., а държавата ще ми даде 1430лв. /не броя тези 240лв., а това над тях/, това ми го обясниха доста счетоводители, както и майка ми която също е такъв. Така излиза по-добре да си събирам тези 1500 лв. сега и после да си ги разпределя когато колкото потрябват.
Съжалявам за дъгия пост.