0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Лечение на хемангиом при бебета
« -: Юни 15, 2010, 11:37:38 am »
Една седмица след раждането на моята Анджела и се появи хемангиом на челото. Правихме консултации с доц. Евстатиев - началник на отделенито по пластична хирургия към Александровска болница, който беше категоричен, че най-доброто лечение е хирургичното и напълно отхвърля лечението с кортикостероиди. Направихме и консултация с доц. Стефанова от пловдивската детска хирургия, която пък е на мнение, че лечението с кортикостероиди е най-доброто за момента. Докато чакахме пред кабинета и имаше доста дечица, които бяха там за поредната апликация кортикостероид. Т.е разбрах, че една апликация не е достатъчна за излекуването, а всяка апликация се прави с пълна упойка. Бих искала да разбера има ли дечица от форума лекували хемангиом? Как сте го лекували и какви са резултатите след това? Кое е по добре - хирургично изрязване или третиране с кортикостероиди? Надявам се и на мнението на специалистите тук.
« Последна редакция: Юни 15, 2010, 11:44:59 am от eterna »
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #1 -: Юни 15, 2010, 11:44:19 am »
Снимка?

Има нова и много резултатна терапия на обширни хемангиоми при бебета с бета-блокер (propranolol). Резултатите наистина са впечатляващи, а препарата безопасен,ако се дозира правилно. Оргиналната публикация е на френски автори от 06/2008:
http://content.nejm.org/cgi/content/full/358/24/2649


Ето и други:
http://content.nejm.org/cgi/content/short/359/26/2846
http://content.nejm.org/cgi/content/short/358/24/2649

Забравете за КС препарати - това са неща от преди 25 години!
Давам Ви оригиналната статия за улеснение.
Обсъдете!!
« Последна редакция: Юни 15, 2010, 11:52:10 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #2 -: Юни 15, 2010, 12:01:41 pm »
Благодаря за отговора, д-р Бърди! Знаете ли къде в България лекуват по този начин? Аз също много се притеснявам от страничните ефекти на кортикостероидите.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #3 -: Юни 15, 2010, 12:05:38 pm »
Това е малък хемангиом. Тези изчезват към 2-3 годишна възраст. Или регресират така че стават почти незабележими.
На други места има ли?
Не мисля че ще трябва да правите нещо, освен да вземете хемостатични гъбички да имате за всеки случай.

Тъй като този хемангиом  е типично в областта на тригеминалния нерв ( офталмичен клон) по принцип  се налагат други изследвания
*  УЗ през фонтанелата е разумно да се направи. Докато е отворена още.
* И на коремче в по-късна възраст за да се изключат чернодробни хемангиоми.
* Изследване на очни дъна с мидриаза.

Да, растат в началото, но после спира растежа.
Може да обсъдите бета-блокер лечение, разбира се. Макар и това да е запазено за тежките форми.
« Последна редакция: Юни 15, 2010, 12:24:26 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #4 -: Юни 15, 2010, 12:13:09 pm »
Притеснявам се, че нараства доста интензивно и ако не се третира ще стане много голям.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #5 -: Юни 15, 2010, 12:23:39 pm »
Да, растат в началото, но после спира растежа.
Понякога изглеждат доста страшничко във възрастта 5-6м, но после към годинка започват да регресират и към 2-3г възраст стават почти незабележими.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #6 -: Юни 15, 2010, 12:28:15 pm »
Благодаря за консултацията, д-р Бърди!
Няма на други места, но когато беше на около месец и излезе кръвоизливче в едното око, което изчезна с времето само. Не зная дали има връзка между двете неща. Трансфонтанелна ехография сме правили 2 пъти, но ще направя още веднъж - целенасочено и изследване на очните дъна.
« Последна редакция: Юни 15, 2010, 12:32:09 pm от eterna »
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #7 -: Юни 15, 2010, 18:20:34 pm »
моята дъщеря също имаше 2 като се роди, единия беше на челото, другия на гърба. този на челото беше по-малък (диаметър 0.5 см) и не изпъкнал, на гърба по-голям и изпъкнал. Педиатърката ни каза, че няма нужда да се прави нищо, само да се наблюдава. малкия изчезна около 3-та година на цяло, големия намаля и не е релефен вече, гладък е. Не съм я водила на друг специалист, не са третирани с нищо.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #8 -: Юни 26, 2010, 00:29:28 am »
Синът ми се роди със същия хемангиом като на твоето дете, само че на гърба. Някъде към годинката започна да избледнява и да изчезва. Аз също съм родена с такъв белег, но при мен е нараствал доста и се е наложило да го махнат. Имам и един белег под мишницата, но той е твърде незабележим, че да му обръщам внимание.
В началото помислих, че е нещо наследствено, но като гледам доста деца се раждат с хемангиом, които в последствие изчезват. Дано и при вас е така.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #9 -: Юни 26, 2010, 14:10:36 pm »
Стефи, Мари, вашите растяха ли? Нашият нараства много бързо. Като се роди нямаше нищо, една седмица след това се появи миниатюрна точица, която за 3 месеца стана толкова голяма. Дано да спре да расте. Никак не ми се иска да третираме детето, ама се притеснявам, че ще порасне много и след това ще изисква повече лечение.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #10 -: Юни 26, 2010, 16:03:21 pm »
Не, при нас не нарастваха, дори единия изчезна.
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #11 -: Юни 27, 2010, 21:50:06 pm »
Етерна, моят син имаше два хемангиома. Единият над черния дроб- нарасна изключително бързо и достигна 5-6 см диаметър на възраст 3.5 месеца. За съжаление се наложи да бъде махнат оперативно, защото започна да некротира и да кърви, което е много опасно. Той беше и много дълбок, хирургът ни каза, че е бил около 3 см в дълбочина. Некрозата започна като посивяване в центъра на хемангиома,което след това стана почерняване. Дължи се на това,че част от тъканта не се храни (тъй като при нас беше много голям)и реално умира. С пропранолол в България лекува доц. Константинов в Исул и д-р Денчева в Токуда. Мога да ти дам координати и на една майка, чието дете се повлиява много добре. Наистина има изключително добри резултати. За нас обаче беше неприложимо по няколко причини - синът ми като много недоносен (роден в началото на 7-ми месец) е по-рисков за третиране с бета-блокери (имат влияние върху сърдечния ритъм). Освен това, доколкото разбрах се прилага повече при по-повърхностни хемангиоми, дори да обземат по-голяма част от кожата.Лечението е продължително и продължава с месеци. При нас некрозата искаше много бързи действия.  Имаме и още един на гърба, по-малък, но за съжаление той също расте навътре и започна да посивява  :(.  За собствено спокойствие си направете ехография на вътрешни органи - препоръчвам д-р Янакиева от Педиатрията.

*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #12 -: Юни 27, 2010, 22:27:53 pm »
Моята дъщеричка има такъв хемангиом на бедрото , в началото не беше релефен,след това нарастна  и е с диаметър по-малко от 1 см,правихме консултация с хирург , който каза че може да се махне оперативно ,но след като детето порасне.за сега казаха да го наблюдаваме.задължително ще се позаинтересувам за бета-блокера , че все пак ми е притеснено.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #13 -: Юни 27, 2010, 22:33:33 pm »
Единият над черния дроб- нарасна изключително бързо и достигна 5-6 см диаметър на възраст 3.5 месеца.
Ани, как го открихте този хемангиом? Ние също имаме малък проблем със сърцето. Не зная до колко ще пречи това, но ще обсъдя с педиатъра тук и ще направя изследванията, които д-р Бърди препоръча. Иска ми се да изчакам, но много бързо расте.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #14 -: Юни 27, 2010, 23:12:06 pm »
Стефи, Мари, вашите растяха ли?
Не не растеше.
*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #15 -: Юни 28, 2010, 09:42:14 am »
Дъщерята на братовчедка ми също имаше много хемангиоми - на крака, на ръката, на дланта, на врата и на главата. Вътрешни нямаше. Този на главата беше нарастнал много и много се бяха уплашили, но се разминаха без лечение. Малкото ни братовчедче скоро ще стане на три години и почти всичките и хемангиоми изчезнаха. Този на главата беше много голям и изпъкнал, а вече го няма.
Етерна, надявам се да се разреши проблема по най-добрия начин.
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #16 -: Юни 28, 2010, 15:59:16 pm »
Етерна, на Самуил първият хемангиом се появи почти веднага след раждането, вторият - може би към края на първия месец. Бяха само точици, но растяха с огромна скорост, особено този на коремчето. Той се роди 1200 гр., взехме си го цели 3 месеца след раждането и тогава хемангиомите вече бяха нараснали значително. Дали всичко е наред със сърцето, можеш да се консултираш с д-р Снежинка Томова от Педиатрията или д-р Любомир Спасов - Токуда. Те са специализирани детски кардиолози. На нас ни казаха, че сме добре, но имахме първноначално шум на сърцето, а все още сме с тахипнея (повърхностно, учестено дишане) и честно казано не смея да пробваме. Иначе повечето деца нямат никакви странични прояви. За кортикостероидите - както ти е казал д-р Бърди, наистина са много вредни и това лечение почти не се използва вече на Запад.

*
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #17 -: Юли 10, 2010, 19:12:27 pm »
Да се отчета - всичко препоръчано от д-р Бърди е свършено - трансфонтанелна ехография (без патология), очни дъна (без патология), ехография на черен дроб (не се вижда хемангиоми и там), пуснахме и кръвни изследвания (леко повишени чернодробни ензими, хемоглобин 109, леки отклонения и в други показатели, но според педиатъра нищо обезпокоително). Всички лекари, с които обсъдих лечение чрез бета блокери казват, че все още няма категорични данни и е експериментално. За сега заемам изчаквателна позиция, ако нарасне много - ще му мислим.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #18 -: Юли 19, 2012, 17:40:02 pm »
Имам бебнце на 1месец, роди се с хемангеом на пръсчето на дясната ръка определено расте.Аз съм от малък град и педиатърката ми каза че трябва да отидем в софия или пловдив да видим какво ще правим.Къде ще ми препоръчате?
И какво да очаквам?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Лечение на хемангиом при бебета
« Отговор #19 -: Юли 19, 2012, 18:04:51 pm »
Имам бебнце на 1месец, роди се с хемангеом на пръсчето на дясната ръка определено расте.Аз съм от малък град и педиатърката ми каза че трябва да отидем в софия или пловдив да видим какво ще правим.Къде ще ми препоръчате?
И какво да очаквам?

Снимка?
Лечението с бета- блокери за детски хемангиоми НЕ Е "експериментално" а вече наложена практика.
Има показания обаче, кое подлежи на таквоа лечение, и кое- не. Обикновено лечението е за обширни лицеви хемангиоми, както и такива на ДП например.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.