0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #80 -: Юни 14, 2010, 10:16:13 am »
Сега разбирам замисъла... жалко, много жалко.

[...] Посланието за съжаление, което разпращате обаче е разбираемо за единици...

Аз лично не можах да разбера, кое точно е посланието във филма... :?  Много теми бяха нахвърляни затова се колебая между следните идеи (помогнете ми да реша, коя е основната ;)):

1. Че репродуктивната медицина е най-скъпия бизнес в света, че тя е за богаташи и се състои предимно от продажбата на "полу-деца";

2. Че извършването на ИКСИ - манипулация нарушава "естествения подбор", само инвитро е нормалният вид лечение;

3. Че трансферирането на ембриони с донорски материал и използването на донорски гамети като цяло е престъпление (престъпление и срещу донорите). Че всеки, който пожелае, просто си "поръчва" да му имплантират бебе, а една донорка "дава по 80 полудеца годишно".

4. Че трансферирането на ембриони с донорски материал е вид осиновяване (авторът не прави разлика между трансфер и имплантация, както и не прави разлика между ембрион с изцяло донорски гамети и такъв само с дарени яйцеклетка или сперматозоиди)) и че са потъпкани правата на ембриона (Примерно: (1) правото на човек след време да узнае истината за себе си, (2) правото на ембриона на отделно ЕГН , тъй като в момента ембрионите се съхраняват под един номер и е записано само името на притежателя им… Втората тема обаче беше по-обстойно засегната във филма);

5. Че жените с репродуктивни проблеми, желаещи да имат дете, са психически нестабилни маниачки, а донорките са жертва на това тяхно желание, както и на клиниките по репродуктивна медицина.
Ето какво обобщава във филма специалистката – психоложка (Десислава Георгиева) за начина на мислене на пациентките:  
"... 'Защо да чакам, като мога да си го купя веднага' - Това им е начин на живот. Те не само за детето са така"
– и това го казва психоложка… Не е ли обидно и дори предмет на обжалване подобно представяне на проблема?!;

6. Че дарителките са онеправдани и лошо възнаградени. Донорският материал струва 10 000лв., но тези пари отиват в джобовете на посредниците и на лъскавите клиники, а за донора се плащат само 450 евро;  

7. Че липсва контрол върху качеството на произведените ембриони и че се използват "увредени яйцеклетки" (какво ли значи това?) от непроверени, болни жени. Наложи се идеята, че страдащи от заболявания жени не бива да се възпроизвеждат... (*Това е скандално! След като жени с епилепсия и други болести (може би диабет, язва?) не бива да се възпроизвеждат, то тогава скоро можем да си говорим и за "чистата раса"...)  

Във филма стана дума и за броя даряване и съответно за възможността за роднинство, но беше поднесено като сензация и шок, пак нищо рационално, никаква фактология... Изказвания, базирани на художествената литература... В тази връзка нашата госпожицата дори не си беше направила труда да прочете законите (изисквания, на които трябва да отговарят дарителите... пропуски в закона според нея...).  Цитира наредби само по време на бакалските си сметки... Интервюираните дарителки споменаха мъгляво за това, че са станали донорки в Гърция поради невъзможност да отговорят на високите изисквания в България, но госпожица репортерката не рачи да се позаинтересува, какви са тези изисквания, заради които в България не всяка жена, пожелала да стане дарител, може да го стори...

8. Че в определена солунска клиника се извършва незаконен трафик на дарители.

Темата за контрола и за трафика е много сериозна… Беше засегната, но не беше основна и аз лично така или иначе не можах да разбера, коя точно беше идея на филма...

Чудих се, след като госпожицата смята репортажа си за "разследващ", защо преди да се захване с неясното си послание, не се постара:
→ да направи разлика между основните АРТ- процедури и да се постарае да използва правилната терминология (в предаването се размесваха понятия безразборно, с цел внушаване на определена идея на непросветения зрител);

→ да се опита да разбере принципа на тези процедури - не всеки фоликул е яйцеклетка, не всяка яйцеклетка става на ембрион и не всеки ембрион се имплантира и става на бебе... госпожицата би трябвало да прочете статистиката и успеваемостта;

→ да научи цените не само на процедурите с донорски гамети;

→ след като говори за продажби, да се позаинтересува дали все пак има жени, които даряват безвъзмездно яйцеклетки;

→ да направи разлика между престъпния трансфер и донорските програми, съобразени със закона...
и т.н...

Освен това езикът на госпожицата наистина е не на място и тенденциозен... (Бегли примери: "Колко струва едно дете под вид на ембрион"?, "Само в клиниката в Плевен са направени 33 бебета от чужда яйцеклетка", "Създадените полухора"... )

За визуалните внушения бях споменала – отвратителни и недопустими (между другото, крадени от други филми... )

Госпожицата се е опитала да направи нещо скандално, но аз лично не се притеснявам, защото такива материали са "еднодневки".
« Последна редакция: Юни 14, 2010, 10:48:08 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #81 -: Юни 14, 2010, 10:37:01 am »
Госпожицата се е опитала да направи нещо скандално, но аз лично не се притеснявам, защото такива материали са "еднодневки".
:good_post:
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #82 -: Юни 14, 2010, 11:43:40 am »
Съгласна съм с всички мнения до тук!

И аз като Чандра неможах да разбера основната тема на "разследването" на г-ца Б.
Много въпроси и нито един адекватен отговор, много теми и нито една не доразвита докрай. За терминологията и речника просто неискам да говоря  :x

Аз лично, ако съм директор на клиниката в коята работи въпросната "психоложка", бих я уволнила на секундата! И тази жена ще помага на двойки с репродуктивни проблеми - как?? - като тя изобщо не им влиза в положението  :x

"Донорките" - няма как да им съчувствам...., просто защото го правят само за лесни пари.
Благодаря, все пак на всички безкористни момичета, които са станали донорки!

И ембриолога-пилот - взимал нещо което приличало на сперматозоид  8O :x

А кадрите с пилетата и кокошките, като сравнение, за просто потресаващи!!!  :x


Г-це Б., молете се вашите яйца да са хубави, че тогава искам да знам вие на кой пазар за яйца ще ходите!!!
Пожелавам ви да сте жива и здрава.

*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #83 -: Юни 14, 2010, 11:55:20 am »
Гопожице Бенатова,
Вие, без да се замислите, се опитахте да възпроизведете сензация, а всъщност възпоизведохте на показ собствената си глупост и некадърност като журналист!
Нали се сещате, че вие ако сте неграмотна относно темата, то проблема е твърде всеобхватен  (за съжаление) и много хора знаят прекрасно за какво става въпрос! Те видяха вашата тъпота в целия и блясък и се потресоха. Доктори, пациенти плюс техните роднини - госпожице Бенатова, това е една армия от хора! Една армия срещу една неграмотност премесена с тенденциозност плюс повърхностна сензация!
Едно единствено нещо не бих направила госпожице Бенатова, за да стана майка, а именно - да взема от вашия генетичен материал - дори и това да е последния генетичен материал, останал на Земята, със сигурност няма да го направя!

*

    yoto

  • *
  • 34
  • Кой, ако не ти? Кога, ако не сега?
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #84 -: Юни 14, 2010, 12:11:39 pm »
Непрофесионално и тенденциозно, с натрапчиво помиен привкус.
Съжалявам, но това е мнението ми.

Уважавам всички, които се опитват да правят качествена журналистика, но според мен подобни материали с нищо не заслужават да бъдат наречени така. Все едно четях "ЩОК" или УИКЕНД. Жалко, че Миролюба Бенатова има славата на топ разследващ репортер. Снощи обаче се чудех кой е именно автор на този тюрлюгювеч - тя или Людмила Филипова?

Колкото до изказванията на психоложката - не само нейните думи звучаха страховито не на място за човек, работещ в тази област. Все пак, извадено от контекст и с нарушена цялост, дори изказване на папата може да се направи да звучи богохулно.



 

Кой, ако не ти?
Кога, ако не сега?
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #85 -: Юни 14, 2010, 12:19:36 pm »
Момичета, само ние си знаем какво ни е  :( за съжаление, както каза някой по-горе - ситият на гладен не вярва  :(

Идеите в този репортаж са наистина трудни за разшифриране. Единствената ясна "идея", която стига до мен, е пълното унижение на хората с репродуктивни проблеми  :( изкарвайки ги (ни!) едва ли не виновни, че не знаят "кога да спрат"  8O
Това е наистина жълт репортаж с цел рейтинг и сензация, няма какво да говорим...
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #86 -: Юни 14, 2010, 12:56:45 pm »
Болно ми е, защото ни изкараха егоистични, безчувствени и алчни хора, самоцелно правещи деца по каталог, за да задоволят свои прищевки (според авторката на предаването човечеството спокойно може да мине и без тази прищевка-деца).
За първи път чух, че жените с епилепсия били увредени хора и не трябвало да се възпрозвеждат. Че ако една жена или мъж с епилепсия нямат репродуктични проблеми си се възпроизвеждат и още как ГОСПОЖИЦЕ Бенатова! и никой не може да ги спре и не го прави на въпрос, обидно е да давате тази болест за пример.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #87 -: Юни 14, 2010, 13:27:30 pm »
Едно единствено нещо не бих направила госпожице Бенатова, за да стана майка, а именно - да взема от вашия генетичен материал - дори и това да е последния генетичен материал, останал на Земята, със сигурност няма да го направя!



 :balk_602:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #88 -: Юни 14, 2010, 13:31:50 pm »
Аз лично не можах да разбера, кое точно е посланието във филма... :?

ще дам пример какво разбрала от филма моя колежка - дама пред пенсия, интелигентна висшистка, с деца.

че една яйцеклетка струвала 2000 лева, че на жените им давали хормони, за да правят яйцеклетки, което било много опасно за здравето, че после им правели нещо като операция, за да извадят яйцеклетките, което било също много опасно, и че така ставали много братя и сестри.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #89 -: Юни 14, 2010, 13:34:15 pm »
ще дам пример какво разбрала от филма моя колежка - дама пред пенсия, интелигентна висшистка, с деца.

че една яйцеклетка струвала 2000 лева, че на жените им давали хормони, за да правят яйцеклетки, което било много опасно за здравето, че после им правели нещо като операция, за да извадят яйцеклетките, което било също много опасно, и че така ставали много братя и сестри.

Чувала съм подобни небивалици от лекари (не клиницисти, разбира се, но това не ги оправдава).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #90 -: Юни 14, 2010, 13:35:49 pm »
"Създадените полухора"... )

дори само заради едно такова изказване, на тази жена би трябвало да се потърси сметка!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #91 -: Юни 14, 2010, 14:03:19 pm »
 :( Като ви чета коментарите се радвам че не съм гледала тази простотия!
Много жалко че има такива хора...
*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #92 -: Юни 14, 2010, 14:19:38 pm »
да, факт, голяма простотия беше. Отдавна не бях гледала по евтина жълта журналистика - филм без ясната представа какво точно иска да покаже освен жалкия опит за сензация, който според мен беше неуспешен. много жалко, че БТВ като национална медия и една от най-гледаните телевизии излъчиха нещо което не знам как да нарека, то не е филм, то не е публицистика, не е разследване, не знам, много слаб опит на г-жа Бенатова да се прави на журналистка.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #93 -: Юни 14, 2010, 14:48:51 pm »
и като завършек на темата, понеже за тях това е много касова тема, дойдоха и заснеха децата на наши момичета на ДРЗ за репортаж за донорските яйцеклетки в централните емисии новини без дори да упоменат, че са записвали на този ден и без да пуснат и една дума от казаното от Лиско, просто защото когато си благодарен и доволен не си сензация и не правиш добра реклама, като никой не предупреди тези момичета в какъв репортаж ще участват
аз лично никога не бих се съгласила да давам интервю и да ме снимат в анонса на такива измислици
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #94 -: Юни 14, 2010, 14:52:50 pm »
Често да си призная, вече гледам на btv с други очи!
Моите симпатии към тях приключиха с последните надписи на този пасквил!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #95 -: Юни 14, 2010, 15:02:11 pm »
За пореден път видях,че когато на някой не му е ясно нещо то трябва да замълчи.Доколкото за психоложката,аз смятам,че тя го каза много на място не можем да позволим да ни третират по този начин в Гърция........ .,но също така смятам,че тези момичета са знаели къде и за какво отиват.Сравнението със продажба на деца и донорство на яйцеклетки меко казано звучи несериозно.
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #96 -: Юни 14, 2010, 15:05:58 pm »
Ех, мили момичета...
Изчетох темата и сега се питам едно:
Защо гледахте този филм? Защо сами си причинихте болката и унижението? Нима сте мазохистки?! Нямате ли дистанционно? Нямате ли други канали?

Аз лично не гледам бТВ от много отдавна. При мен причините бяха политически, но не харесвам тази телевизия. Гледам основно Нова, рядко БНТ и много рядко бТВ.

Следващия път, когато знаете, че от екрана ще тече помия, просто сменете канала или изключете телевизора.
« Последна редакция: Юни 14, 2010, 15:12:46 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #97 -: Юни 14, 2010, 15:07:30 pm »
Аз не мога да разбера едно нещо - след филма на Боряна, защо се допусна тази помия да се изсипе...
Кокиче, човек има нужда да види, да чуе понякога как изглежда в очите на другите и да знае с какво се бори... Жалко е това, че трябва наново да се преборят едни ветрени мелници...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #98 -: Юни 14, 2010, 15:08:09 pm »
... и заснеха децата на наши момичета на ДРЗ за репортаж за донорските яйцеклетки в централните емисии новини без дори да упоменат, че са записвали на този ден ...

Да, изключително грозно, манипулативно, безотговорно и непрофесионално.
Само се чудя случайно ли им се е получил репортажа толкова недостоверен или нарочно...
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #99 -: Юни 14, 2010, 15:11:02 pm »
Гане, аз когато гледам нещо, от което ме боли и ми текват сълзите, просто го спирам и не го доглеждам.

Да не бъдем мазохистки!

Ще си призная, че и аз включих на бТВ, след като тук ми провокирахте интереса. Но го гледах с "едно око", тъй като имах много работа по това време. Мярнах едни кадри със стотици падащи черупки от яйца. Беше много зловещо!

Жалко е, че наистина масовата публика се е повлияла и настроила срущу жените, нуждаещи се от донорска яйцеклетка.
« Последна редакция: Юни 14, 2010, 15:16:30 pm от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)