0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #40 -: Юни 11, 2010, 11:56:59 am »
Според мен журналистката далеч не е запозната с диагнозата ИЯР и че тя може да засегне и 25-годишни жени.
Но като цяло съм съгласна, че филмът е много по-скоро насочен към Гърция и други страни, а България е по-малко засегната.
И не разбрах защо трябва да дават и тези малки душички през цялото време.  :x

Ще гледам филма, но като цяло доста тенденциозно е поднесена информацията (поне досега), а това, за съжаление, не говори за висок професионализъм. Поне на мен така ми се струва.

Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #41 -: Юни 11, 2010, 12:11:40 pm »
Моля само мили момичета, не бъркайте, Миролюба Бенатова не е журналист. Тя е репортер. Журналистът не бърка такива неща, не е толкова повърхностен, служи си с подходящата терминология. :-)


*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #42 -: Юни 11, 2010, 12:23:08 pm »
Много, много тъжно! :x
Да определиш желанието на една жена да има дете като "мания", само защото не е с твой генетичен материал, това е меко казано скандално!
В анонса чух толкова неверни и непрофесионални твърдения, че просто се втресох.
Няма никакъв смисъл да гледам филма, за да съм сигурна, че цялостната процедура с "донорската яйцеклетка" ще бъде отречена тотално и глобално и представена като престъпление към човечеството.
Да не говорим, че тя спекулира отвратително и смесва термини като "донорска яйцеклетка" и "донорски ембрион". Това са две различни неща, които са поставени под един и същ знаменател.
Тя и чисто журналистически си противоречи, защото смесва дори и моралните понятия - от една страна озаглавява филма "деца по каталог" (разбира се подбран генетичен материал по определен критерий), от друга страна твърди, че жените в "манията" си за деца им е все едно от какъв материал ще заченат - едва ли не и от маймуна могат...
Да не говорим, че накрая зачеса и сурогатството и вече тотално обърка "драгия ми зрител" и го вкара във филм на ужасите...
Мога още много да напиша по темата, но ще пощадя собствената си нервна система...
В заключение: ДА, трябва да има ред в донорството и сурогатството, задължително!
Но да анатемосаш по принцип "донорството" , защото в анонса това стана - е престъпно!
Тази жена заслужава да бъде съдена (само заради анонса и внушенията му) и ако бяхме нормална държава, това щеше да стане.
Аз всъщност не съм сигурна, че клиниката в Солун няма да го направи, защото изобщо не е ясно дали фактите, които М.Б изнесе са истина и дали са проверени професионално.
Е, "поживьом - увидем" :lol:

« Последна редакция: Юни 11, 2010, 12:36:14 pm от Tanitа »
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #43 -: Юни 11, 2010, 12:30:17 pm »
Във връзка с този филм, а и изобщо спекулирането със силата на медиите:

смятам, че докато няма осъден "журналист", "репортер" или какъвто и да е човек, застанал пред камера/микрофон и изрекъл лъжи или представил по спекулативен начин факти, като по този начин заблуждава общественото мнение или създава определени неправилни нагласи в обществото, ще продължаваме да бъдем свидетели на подобни филми, "новини", предавания и прочее промиване на мозъците на хората.
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #44 -: Юни 11, 2010, 12:34:03 pm »
А аз не мога да разбера кога най сетне ще се намери един журналист който да направи филм за лекари които осакатяват всекидневно момичета именно за да стигнат те до момента да правят всичко за да имат дете.В крайна сметка сме виновни явно ние че искаме да имаме деца а не тези които са ни довели до това ,защо да осиновяваме децата на тези които са си направили удоволствие за една нощ без да помислят а ние да нямаме право да усетим растящият живот под сърцето си па макар и не с наша ДНК не може просто ей така да се слагат всички под един знаменател,съгласна съм че проблеми за решаване има но не съм съгласна с начина по който се показват проблемите.И дано на г-ца Бенатова никога да не и се наложи да разбере цената която плащаме ние за да имаме деца защото тя не се измерва с финикийски знаци само .А пък за тези знаци да не подхващам от колко неща се лишаваме за правото да имаме деца .
Извинявам се ако засегна с думите си някой но това чувствам аз
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #45 -: Юни 11, 2010, 12:41:10 pm »
Подготвяме отворено писмо до БТВ и Любомира Бенатова в тази връзка. Изключително неморално експлоатиране на темата на двойките със стерилитет е това! Филм в стил Людмила Филипова и рейтинг на гърба на реално човешко страдание! Гнусотия!
:good_post:

Предаването със сигурност засяга важни въпроси, но аз лично не мога да кажа, че има рационални моменти...
Опитах да гледам материала:
http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/videos/video/1312879473-Detsa_po_katalog.html

Известно е, че визуалните внушения от страна на журналистите са доста сериозен феномен в настройката на общественото отношение към определена тема...  
А какви бяха първите картини от репортажа, показани в предаването?

На фона на сменящи се кадри от оплождане на яйцеклетка, епруветки, производствено количество птичи яйца и малки пилета, които падат пърхащи от конвейрна лента, лекар казва:
"Хората са готови на всичко за деца. Това е най-големия бизнес в медицината"

Следваш кадър - 62 годишната русенка, която маха на камерата с усмивка, стар грамофон от онези с фуниите... и думите на журналистката:
"62 годишна жена от Русе роди дете, създадено по нейна поръчка от донорска яйцеклетка и донорска сперма"... и т.н.  

(и забележете!): на фона на децата на русенката (непоносима гледка!) журналистката допълва:
"Само в клиниката в Плевен през последните 2 години са родени над 40 деца, създадени с анонимен донорски материал от безименни мъже и жени... "
- това на фона на старата червосана жена и борещи се за живот дечица...

Има ли смисъл да продължавам...
Тези картини са само в първата една минута, показана в предаването...

Аз си представям по друг начин рационалния поход... Това е едностранчив и повърхностен материал, който изкривява действителността с определена цел, вероятно с цел сензация... Ако ще се прави репортаж за законодателството и възможните проблеми, тогава би трябвало да се погледне въпросът от всички страни... А ако има нередности в Янкетро, би трябвало репортажа да е за тази клиника, а не за донорството по принцип...


П.П. По повод прокрадващата се идея за наказуемост...
И аз още докато видях този цитат:
И една друга изцепка на Бенатова : Не било нормално жени с епилепсия да се възпроизвеждат...аз ли не съм добре и намирам това за шокиращо...

си помислих, че това изказване е нацистко и в Германия например подобни реплики са недопустими в общественото пространство...
Защо жена с епилепсия да не може да има дете?!


« Последна редакция: Юни 11, 2010, 13:15:36 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #46 -: Юни 11, 2010, 14:50:56 pm »
Нима обществото ни  има възможност да контролира бащинството  при естествения начин на забременяване? Обществото ни има ли представа колко полубратя и полусестри се раждат заченати по естествен път и дали те някога могат да разберат, че са такива?Съгласна съм, че върху донорството трябва да има контрол, но защо когато става дума за зачеване с АРТ се поставя и въпроса  контрол над възрастта , и за психично състояние на майката - неща , от които никой не се интересува , когато човек няма репродуктивни проблеми - тогава всеки има право да създаде колкото си иска деца, колкото и да е болен ,колкото и да е ниско интелигентен,  въпроса е да няма репродуктивни проблеми.
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #47 -: Юни 11, 2010, 15:10:24 pm »
Нима обществото ни  има възможност да контролира бащинството  при естествения начин на забременяване? Обществото ни има ли представа колко полубратя и полусестри се раждат заченати по естествен път и дали те някога могат да разберат, че са такива?Съгласна съм, че върху донорството трябва да има контрол, но защо когато става дума за зачеване с АРТ се поставя и въпроса  контрол над възрастта , и за психично състояние на майката - неща , от които никой не се интересува , когато човек няма репродуктивни проблеми - тогава всеки има право да създаде колкото си иска деца, колкото и да е болен ,колкото и да е ниско интелигентен,  въпроса е да няма репродуктивни проблеми.
:good_post:
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #48 -: Юни 11, 2010, 15:17:31 pm »
Това е кошмарно, изключително изкривено, долно, евтино и грубо! И достига до масата, която не е наясно с медицинските факти, пълно е с тъпи, безпочвени въпроси и отговори.
"Тва са едни готови хора за раждане"  ами че то тогава, унищожавайки останалите ембриони, а не дарявайки или продавайки ги, ги убиват тез "готови хора"....
Моля се да има повече измежду народа, които мислят логично и не се вързват на тази публична простотия!
От край време се използва донорска сперма в цял свят, дали ще е оплождане чрез инсеминация или ин витро..и това се прави именно по каталог колкото и цинично да го карат да звучи, как иначе да избереш ?!
А по въпроса, върху, който не се акцентира толкова и ясно, а трябва да е основен, е злоупотребата с донорските яйцеклетки, злоупотребите на въпросната клиника....
Пародия! Потресена съм !!!
В това видео забелязах, че се споменава за д-р Джунков като играч в София за препратка на пациенти в Якентро. Аз бях излъгана и пратена там от него, с думите, че няма кой да ми помогне в България и САМО там имаме шансове.. И съм страшно благодарна, че от клиниката се отнесоха изключително непрофесионално към молбата да ни вземат парите /около Велик ден ми се извиниха,под формата на мейл че се бавят с отговора, поради празниците, а аз им бях писала преди 9 месеца 8O /. Бях ужасно уплашена, изключително неинформирана и отчаяно чаках цели 3 месеца, с надеждата да попадна в "търговската мрежа"..или да кажа само 3 месеца, че все пак в крайна сметка си отворих очите, благодарение на всички вас, които пишете тук!
Благодаря ви!
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #49 -: Юни 11, 2010, 15:23:57 pm »
аз лично се чувствам много унизена от факта, че се прави паралел между стимулацията на жената и снасянето на яйца от кокошки
госпожице Бенатова,коя точно жена от тук пишещите Ви прилича на кокошка  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #50 -: Юни 11, 2010, 15:45:20 pm »

Освен всичко друго много грозно впечатление ми направи и ХАМАЛСКАТА сметка на г-ца Бенатова - "на донорката се плащат 450Е, а жените, които плащат за това дават около 4 000Е. Сметнете разликата, която остава за клиниката" (цитирам по памет).
А разходите по самата стимулация, манипулациите, средите, които се използват, УЗ прегледите...?
Още едно доказателство за НЕпознаването на детайлите по проблема...



Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #51 -: Юни 11, 2010, 15:54:16 pm »
Целта на такъв род филми е сензацията, с която да предизвикат зрителски интерес и се увеличава цената за рекламните спотове.(не разбирам нищо от рекламен бизнес и телевизинерство, но ако не е така, тогава е груб непрофесионализъм)
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #52 -: Юни 11, 2010, 16:00:39 pm »

Освен всичко друго много грозно впечатление ми направи и ХАМАЛСКАТА сметка на г-ца Бенатова - "на донорката се плащат 450Е, а жените, които плащат за това дават около 4 000Е. Сметнете разликата, която остава за клиниката" (цитирам по памет).
А разходите по самата стимулация, манипулациите, средите, които се използват, УЗ прегледите...?
Още едно доказателство за НЕпознаването на детайлите по проблема...

Именно ! Толкова нерамотна и груба сметка без грам размисъл, и елементарна проверка... не и ли мина през ума, че има лекарства за стимулация, които струват и те пари... а двамата журналисти отсреща само кимаха и ааааа, ми то колко е просто  :? така и хората незнаещи пред телевизорите си и те ще си помислят, че е тоооолкова просто...

Ох, толкова съм възмутена  osi_12


А и между другото си задавам въпроса, Миролюба деца има ли ? От чисто любопитство...
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #53 -: Юни 11, 2010, 16:17:17 pm »
не е семейна и няма деца такава информация успях да намеря в нета, защото и на мен това ми изникна като въпрос
*

    Dolphin

  • ***
  • 294
  • So Long, and Thanks for All the Fish
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #54 -: Юни 11, 2010, 16:37:19 pm »
не е семейна и няма деца такава информация успях да намеря в нета, защото и на мен това ми изникна като въпрос
Ами нищо чудно да и се наложи да се сблъска с нашите проблеми някой ден, никой не е застрахован. Все пак ако реши, че иска да "снася", па туко виж даже се наложило и да и "снесат", от тези, "готовите за раждане". Разбира се това на никого не го пожелавам, дори на некомпетентни, нагли и груби същества като нея..Е тогава с тая информация дето има ще я питам как ще се справя с проблемите. А ако пък разбере, че стимулацията е не безплатната, а скъпата част как ли ще изкудкудяка? Да е жива и здрава дано си намери и подходящ петел, че иначе не се знае дали до каталога за петли няма да и се наложи опре... osi_11
И все пак аз, като една потърпевша кокошка с мечта да се превърна в инкубатор не и го пожелавам, дано просто следващия път преди да я пуснат по национална телевизия да и дадат малко литература да почете и да внимава малко с аналогиите, които прави!
Kìyevame ulte Eywa ngahu.
*
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #55 -: Юни 11, 2010, 16:58:45 pm »
Да и най-голямата идиотщина беше, че онези двамата водещи бяха като манекени без мнение, само кимаха, съгласяваха се и цъкаха ( среща тип селска седянка ). Ами попрочетете малко бе другари журналисти, понаучете нещо, след като сте решили да зачесвате темата.
Та внушението става умножено по три, независимо, че става въпрос за тотална неграмотност по темата!
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #56 -: Юни 11, 2010, 17:02:43 pm »
Да, мислила съм си за контрола при донорството, за за замразените Е ...
Трябва да има строг контрол! Но това не е филм, който ще разясни на несблъскалите се с проблема хора плюсовете и минусите, недостатъците и предимствата. Това е ЛОШО НАПРАВЕН филм с едничката цел ЕВТИНА СЕНЗАЦИЯ.
Миролюба Бенатова излъчваше дори отвращение като говореше за хората, нуждаещи се от донорски материал.
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #57 -: Юни 11, 2010, 19:40:49 pm »
Благодарение на клиника Якентро в Солун си имаме едно прекрасно детенце, което е вече на 6 месеца. Репортажа на Бенатова ми се струва поръчков, тя самата не разбира проблема. В България за съжаление ме мотаха 3 години, без дори да си направят труда за елементарни изследвания - целта е да се дават пари. В Якентро се подходи професионално. Цената на процедурата е по-ниска в сравнение с БГ. Да са здрави.
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #58 -: Юни 11, 2010, 20:54:52 pm »
И все пак във всичкото черно има и малко бяло.Поне започна да се говори за проблемите и поне се назовават с истински имена.Наистина смятам,че сега е момента да се лобира в пространството за казуса и да се облече той в качествен закон.Мисля,че трябва да ни стигнат силите да отстоим позицията си.Такъв е животът!
Защото вярвам,че тези майки на дечица с донорска яйцеклетка,или донорска сперма не са второ качество майки и трябва да отстояваме правата.
:oops:http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen
« Последна редакция: Юни 11, 2010, 20:57:40 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Деца по каталог? (по БТВ в момента)
« Отговор #59 -: Юни 11, 2010, 22:59:00 pm »
Не ми хареса и на мен :? Кофти коментари и напълно профански, накрая ме закопа със сурогатното майчинство, как ще се използва за параван и то за тъмни цели :(

Наистина май трябва да мине филма и да се използва, така че вместо да избоде очите на всички имащи нужда от АРТ процедури - да изпише вежди, образно казано.