0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #400 -: Май 22, 2010, 20:19:39 pm »
Сигнус, много се радвам, че си публикувала ограниченията за брой върнати ембриони, за да не си мислят някой, че това е някаква игра без правила. Колкото за недобросъвестното използване на празнините в законодателството, достатъчно беше изписано във връзка с този случай. Другата крайност в която се изпада, а именно да се гледат двойките нуждаещи се от АРТ под лупа," за да се прецени дали са годни за родители"-горе-долу така се изрази депутатката Крумова, лично мен ме обижда.
Ако това се въведе, тогава предлагам да се направи тест за цялата нация, всичко друго ще бъде чиста проба фашизъм. Нещо от сорта приказки за годния и негоден материал. Нека се огласи, че за започване на АРТ се попълват достатъчно брой документи.
Шаноар, това няма как да стане, просто. И в темата в мамата имаше подобни реплики, но никой не ги взима насериозно. Абсурд е да се стигне чак до там :)
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #401 -: Май 22, 2010, 21:17:03 pm »
Сигнусче, все пак тази депутатка представлява своите избиратели в парламента. Колкото и несериозно да звучи, тя е носителка на законната власт, въпреки че на мен ми изглеждаше като недорасла за сериозните проблеми, които се обсъждаха, ако щеш и като възраст и жизнен опит. Надявам се, че съм те разбрала правилно за кое не може да стане.
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #402 -: Май 22, 2010, 23:35:06 pm »
Нещата не са ли доста ясни всъщност?

Със собствени яйцеклетки над 50г. май би имало изключително редки случаи на успех (Ако се лъжа, оборете ме. Не знам какви са статистиките за зачеване със собствена яйцеклетка над 50г в България, а и в света). Т.е. наистина не би имало нужда от възрастови ограничения със собствени яйцеклетки, тъй като природата не оставя много годни яйцеклетки над тази възраст, дори и ако има медицинска помощ.

С донорска може би трябва да се мисли за органичение, за да няма майки на 62 и повече. Но в този случай (с донорска над 50г.) наистина вече не става въпрос за фертилитет. Т.е. въпросът е дали да се приеме, че жена навлязла в менопауза може да ползва донорска яйцеклетка?

Струва ми се, че тези два въпроса – със собствени яйцеклетки и с донорска се смесват малко в общественото пространство...

Говорейки за отпадане на възрастовото ограничение със собствени яйцеклетки, може би следва все пак да се говори и за възрастта с донорска яйцеклетка?

Защото случаят, който разбуни духовете (със 62г. жена) касае и извади на преден план именно въпроса до каква възраст да може да се зачева с донорска яйцеклетка.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #403 -: Май 23, 2010, 00:24:18 am »
Девойката е представител на законодателната власт.
Мен пък, последно обсъжданите въпроси не ме притесняват изобщо, защото в БГ нормативните актове се променят/приемат на два етапа - първо се опипва почвата и след това евентулно се случват нещата.

Говоря по въпроси свързани с майки, деца, майчинство и т.н.
Обсъжда се някакъв законопроект, изчаква се малко - ако се размине тихо - Ок, ако стане дъндания ( наизлязат шествия, жени, майки с бебета, колички, бременни...) намесват се медиите и край. Всичко се затулва и все едно не е било.
 Добре че са жените  :lol:
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #404 -: Май 23, 2010, 18:02:50 pm »
Моето лично мнение е че не би трябвало да има твърди ограничения за възрастта посочени с наредба  или закон, но трябва да има многократно засилен контрол върху действията на лекарите. Може би добра идея би било да се утвърдят и задължителни документи за информация на пациента, които да описват изчерпателно рисковете при напреднала възраст и многоплодна бременност. Напълно съм съгласна със sixsens за липсата на контрол и за съжаление на етика и морал в част от лекарите. По отношение на многоплодните бременности, мисля че те са по-сериозният и донякъде пренебрегван проблем. Аз лично съм чела тук постинги на момичета споменаващи трансфер на 5-6 ембриона. Убедена съм и че рисковете не се обясняват изчерпателно на пациентите. Достатъчно е да прегледаме няколко от темите за редукция тук във форума и се вижда по-скоро еуфоричното настроение за запазване на триплодна бременност. Като че ли единственият риск, който се отчита, е евентуална загуба на бременноста (което естествено е доста сериозно само по себе си). Не мисля, че някой разяснява на двойките обаче, какво точно означава раждане на дете например в 26-30 г.с. Колко от нас преди започване на процедура и дори при установена многоплодна бременност са чували за ретинопатия, бронхопулмонална дисплазия, хидроцефалия, висок риск за развитие на детска церебрална парализа? През погледа на родител на недоносено дете, мога да кажа,че няма по-голям кошмар от това всеки ден да се притесняваш за здравето на детето си. Дори и всичко да е наред, минимум първата година е свързана с нескончаеми прегледи при различни специалисти, вгеждане във всяко действие на детето, истински страх от най-обикновена настинка... Не мисля, че много двойки биха предпочели трансфер на повече от два ембриона, ако действително са запознати с тези рискове.

Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #405 -: Май 23, 2010, 19:51:06 pm »
Никъде не намирам информация за състоянието на бебетата!Някой да е чул нещо?Или като всичко в България:всяко чудо за дни)))))))))))))


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #406 -: Май 25, 2010, 09:37:09 am »
щом децата са се родили - значи е трябвало да се родят.
А това от чие име е?
Не се заяждам, наистина, просто ми е интересно как стигна до този извод? Пак на няква Божествена намеса ми прилича.
Sixsens - и аз не искам да се заяждам, но това са просто фактите - децата са родени.
Нещата не са ли доста ясни всъщност?

Със собствени яйцеклетки над 50г. май би имало изключително редки случаи на успех (Ако се лъжа, оборете ме. Не знам какви са статистиките за зачеване със собствена яйцеклетка над 50г в България, а и в света). Т.е. наистина не би имало нужда от възрастови ограничения със собствени яйцеклетки, тъй като природата не оставя много годни яйцеклетки над тази възраст, дори и ако има медицинска помощ.

С донорска може би трябва да се мисли за органичение, за да няма майки на 62 и повече. Но в този случай (с донорска над 50г.) наистина вече не става въпрос за фертилитет. Т.е. въпросът е дали да се приеме, че жена навлязла в менопауза може да ползва донорска яйцеклетка?
Аница, жена, която тръгва да прави процедура с донорска яйцеклетка - тя вече е навлязла в менопаузата. Ако не е навлязла, то тя няма да прави с донорска, а със собствена. Менопаузата не започва от 1 ден - тя е процес.
Е, хайде, мили ми момичета да разгледаме следния казус - аз съм на 43 и вече съм в менопауза, т. е при мен яйцеклетки се образуват вече рядко. Та понеже тука много умело боравите с термините кое е лечение на стерилитет и кое не е - при мен, а и не само при мен , а при всички жени, които стигат до процедура с донорска яйцеклетка - това лечение ли е или не на стерилитет? Ние като нямаме яйцеклетки фертилни ли сме или не (явно не сме фертилни по вашите критерии) и имаме ли право на процедури и лечение или не?
И кои сте в крайна сметка вие, че да го кажете това, кой ви е дал това право?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #407 -: Май 25, 2010, 09:54:02 am »
Е, хайде, мили ми момичета да разгледаме следния казус - аз съм на 43 и вече съм в менопауза, т. е при мен яйцеклетки се образуват вече рядко. Та понеже тука много умело боравите с термините кое е лечение на стерилитет и кое не е - при мен, а и не само при мен , а при всички жени, които стигат до процедура с донорска яйцеклетка - това лечение ли е или не на стерилитет? Ние като нямаме яйцеклетки фертилни ли сме или не (явно не сме фертилни по вашите критерии) и имаме ли право на процедури и лечение или не?
И кои сте в крайна сметка вие, че да го кажете това, кой ви е дал това право?

tanita7, аз вече поясних по-напред в тази тема собствените си разсъждения на тема фертилност. ще се поясня отново.

нормално, фертилният прозорец на жената е в интервала 15-49 години (според ООН). разбира се, има изключения на фертилност под долната и над горната граница.
следователно, изчерпването на яйчниковия резерв (съответно, на фертилността) след тоя интервал е нормално, природно и не е болестно състояние. а изчерпването на яйчниковия резерв по-рано от границите е ненормално и е болестно състояние. именно затова и се нарича "преждевременно изчерпване на яйчниковия резерв".

очевидно, когато говорим за фертилност, за стерилитет, за лечение - говорим за нормалия фертилен прозорец на жената. когато една жена, намираща се по възраст в нормален фертилен диапазон, по някаква причина не може да забременее, то тя страда от стерилитет (болестно състояние) и може да опита лечение. когато една жена е извън тоя нормален фертилен период, при нея не говорим за заболяване и лечение не е логично да се провежда.

природата не случайно е поставила граници пред жената да става майка. границата е такава, че майката да е жива и да успее да отгледа адекватно детето си дотогава, докато то стане способно да се грижи само за себе си. 50+18=68 ... нормална продължителност на живота и горе-долу запазени физически и умствени способности на родителя. 62+18=80 ... преценете сами.

както виждаш, становището на лекари е сходно. те предлагат да няма възрастова граница за жените с годни собствени яйцеклетки, а за жените с преждевременно ИЯР да има граница от 50-52 години. съображенията са именно адекватно отглеждане на поколението.

ти лично къде виждаш границата и виждаш ли такава изобщо?

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #408 -: Май 25, 2010, 10:00:48 am »
Аз доколкото разбрах, идеята на Аница е да се уеднаквят годините.
Тоест, по естествен път, жената може да забременее най-много до около 50 годишна възраст. ( сигурно има изключения, но те са изключения...)
Та, жените , които по една или друга причина се налага да ползват донорска яйцеклетка тавана да е горе долу там - 50-55 години .  


« Последна редакция: Май 25, 2010, 10:03:34 am от Raissa777 »
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #409 -: Май 25, 2010, 11:08:12 am »
ти лично къде виждаш границата и виждаш ли такава изобщо?
50-52 години е една адекватана възрастова граница и заставам зад нея. Благодаря за уточнението, беше много ценно, защото с аргументите "фертилност и лечение на стерилитет" може да се спекулира и тълкуванията са различни, както и възрастовите граници, особено когато се касае за ИЯР. И някой може да го използва като аргумент за нови ограничения и дискриминации, т. е  вместо да изпишем вежди - да извадим очи.
Jam, аз твоята позиция я чух много добре, както и становището на Зачатие, зад което заставам изцяло. Но в моето изказване нямам нея пред вид. Притеснявам се от някой евентуални тълкувания на аргументите, затова и молбата ми към всички вас е да бъдем по-толерантни и да престанем вече така настървено да осъждаме 62 годишната русенка. Това е един единичен случай, който едва ли ще се повтори, няма смисъл да влагаме толкова възмущение, толкова жлъч и обиди към жената, само защото е решила да стане майка на една напреднала възраст. Има много по-фрапиращи случай в нашето съвремие, свързани с недопустимо поведение за  майки (да не изброявам), които са далеч по-осъдителни от факта, че една жена на 62 е решила да стане майка. А ние тука изписахме 20 листа с тежки думи и присъди. Да, далеч не е най-удачния вариант да се стане майка на 62, аз също не бих станала, но хайде да се спрем малко и да оставим жената на мира, защото кой сме ние, че да я съдим и кой ни дава това право?
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #410 -: Май 25, 2010, 13:21:47 pm »
Танита, никой не я осъжда нея. Всички осъждаме това, че лекарите, които е трябвало да я спрат, не са помислили нито за нея, нито за децата, които ще се родят, какви проблеми ще произлезнат от това, а са направили нещо единствено и само с цел пр. Ето това е нещото, което нас ни възмущава.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #411 -: Май 25, 2010, 13:53:07 pm »
Гане и за нея доста се изприказва. Не е само за лекарите.
Хайде да не цитирам, че ще наскочат бая хора и ще има да се обясняваме до зори.
Няма значение, всеки има право на мнение, но е добре да бъдем малко по-толерантни.

*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #412 -: Май 25, 2010, 14:31:18 pm »
Първо ми е интересно какво означава "по Вашите критерии за фертилност".
Медицинското определение за ИНфертилност е : неспособност за зачеване след опити в продължение на една година.
Аз съм на 28 години, и след 3 години непрекъснати опити, последвали от стимулация и успешна инсеминация,  се смятам за инфертилна, независимо от възрастта.
Що се касае, за тази жена, дори за миг не съм я съдила, защото  очивидно е със отклонения.
Изпитвам искрено възмущение от "докторите" сътворили това чудо.
А и 200 листа да изпишем с тежки думи и присъди, честно казано няма никакво значение. Всяко чудо за три дни.
Тежко и горко на тези две дечица, защото нито ние тук, нито онези,които се явяват по телевизията и защитават "свещеното право на всяка жена да е майка"/дори на изкукалите бабички/, можем реално да си представим какво ги чака тези невини душици.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #413 -: Май 25, 2010, 15:57:43 pm »
Притеснявам се от някой евентуални тълкувания на аргументите, затова и молбата ми към всички вас е да бъдем по-толерантни и да престанем вече така настървено да осъждаме 62 годишната русенка. Това е един единичен случай, който едва ли ще се повтори, няма смисъл да влагаме толкова възмущение, толкова жлъч и обиди към жената, само защото е решила да стане майка на една напреднала възраст.

Аз лично не осъждам жената, въпреки че според мене решението да родиш на 62 години не е естествено и обмислено... Мисля, че в момента на тази майка не и е никак лесно и ми е мъчно и за нея и за дечицата... Поведението на плевенските лекари обаче намирам за непрофесионално и неетично... Изявата им в медиите също беше много неубедителна... Но както и да е, за това се изприказва много...  Мислех си за нещо друго. Освен моралните забележки все пак четох и други идеи...

Сподели се и мнение, че тази жена дава кураж на по-възрастните и че това е пример за всички жени да не се отказват от мечтите си. На мене лично обаче точно този случай не ми дава абсолютно никакъв кураж и надежда. По този повод се сещам за една метафора, която прочетох преди време (в книжката на Алън Кар), когато отказвах цигарите. Ставаше дума за аргументите, които чуваме в полза на тютюнопушенето, как дядовци и баби, пушели по две кутии на ден и въпреки това живели до 90 годишна възраст, че и повече. Метафората беше следната:

Представете си един огромен и ежесекундно натоварен булевард с много платна, през който тръгват да пресичат 100 души със завързани очи. Повечето ще загинат по пътя, но някои (един – двама) може и да оцелеят и ще пресекат от другата страна. Според вас те дали са пример за това, че пресичането на натоварен булевард с вързани очи е безопасно?

Доколкото си спомням, русенката е родила близначките на 5.05. при не толкова благоприятни условия. Имало е опасност за живота и. Защо чухме за новината едва на 12.05.? Какво щеше да стане, ако не дай си Боже операцията не беше преминала много добре? ...А ако объръщаме внимание на статистиката, какво става с броя на всички жени в подобна ситуация, които не са успели да станат майки и за които изобщо не сме чули?

Аз честно казано не знам, как така тази история може да ми даде на мене лично кураж... Иначе не осъждам жената. И се моля както за нейното здраве и щастие, така и за това на децата...
« Последна редакция: Май 25, 2010, 16:35:00 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #414 -: Май 25, 2010, 16:41:22 pm »
Цитат
Публикувано на: Днес в 15:57:43
Публикувана от: Chandra
Аз честно казано не знам, как така тази история може да ми даде на мене лично кураж...

На теб лично няма как да ти даде кураж, защото не правиш инвитро с донорски яйцеклетки.
/ Моля, само не се обиждай /  :D
Според моето скромно мнение предполагам, че Танита е визирала успеваемостта на самата процедура.

И друг въпрос ми се върти в главата:
Защо оставиха д-р Емин да се оправдава и говори врели - некипели, защо като управител на тази клиника не излезе доц. Конова да обяснява за тези последствия, ами се скри зад кулисите?
Според мен всеки трябва да носи отговорност за деянията си и открито да защитава това което е сътворил, а не да се крие като дявол от тамян.
И отново искам да благодаря на смелите момичета от Зачатие, които излязоха и защитиха с достойнство становището на сдружението. Толкова много труд се полага и толкова много неща се постигнаха за 1 година.
На дечицата бог да им е на помощ.


« Последна редакция: Май 25, 2010, 17:23:44 pm от Felindra »
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #415 -: Май 25, 2010, 22:19:04 pm »
На теб лично няма как да ти даде кураж, защото не правиш инвитро с донорски яйцеклетки.
/ Моля, само не се обиждай /  :D
Според моето скромно мнение предполагам, че Танита е визирала успеваемостта на самата процедура.
Разбира се, че не съм се обидила. :)
Но всъщност аз нямах в предвид думите на Танита... И по отношение на успеваемостта на процедурите с донорски яйцеклетки като цяло предполагам, че са важни цифрите (статистиката), а не единичните случаи...

Защо оставиха д-р Емин да се оправдава и говори врели - некипели, защо като управител на тази клиника не излезе доц. Конова да обяснява за тези последствия, ами се скри зад кулисите?
Felindra, напълно споделям мнението ти... Беше редно при получилия се обществен шум д-р Конова да излезе със становище... Те си имат мотивите, но според мене по този начин само си навредиха...
« Последна редакция: Май 25, 2010, 23:22:21 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #416 -: Май 27, 2010, 14:10:06 pm »
Почна се с медийното отразяване на особено значими новини като тази http://burgas.dir.bg/2010/05/27/news6462693.html. Определено не е от полза за каузата ни да се вдигне забраната до поне 50-52 години.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #417 -: Май 27, 2010, 14:24:32 pm »
Сега ще има бум на изкуфели бабички, които за да не са самотни ще искат да раждат деца...
« Последна редакция: Май 27, 2010, 14:26:48 pm от Raissa777 »
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #418 -: Май 27, 2010, 19:34:35 pm »
Проблемът не е в бабичките, а в медиите, които се удят от кой пръст да си изсмучат "новини".
Мнението на самата главна героиня:
Цитат
“Чакай да видя за какво става въпрос. Беше порив от човешка гледна точка, а и от чисто любопитство. Написах писмо на д-р Хубчев. ....
"Когато обаче разбрах, че има рискове се отказах. Ако не мога да го износя - как ще се справя после. Да осакатя един живот? Достатъчно съм се натеглила. Аз не съм много здрава - кръвно вдигам, имам запушена аорта, със сърцетоне съм съвсем добре", казва бургазлийката. Тя въздиша дълбоко и продължава: “Попитах доктора има ли деца за осиновяване? Аз искам да взема някое дете в нужда, да си го нахраня, да си го облека... Но ми отговориха, че няма.

Къде е тук новината?! Подобни волни разсъждения по темата сигурно са направили още 100 жени, може и писма да са писали. Но "журналистът" сътворил "новина" от това. До средата на статията си мислех, че едва ли не жената е бременна.... ама не, тя само си мислила...

Подобна журналистика роди култовото вестникарско заглавие "Левски уби баба си". След него вече нищо не ме изненадва  :(

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: 62-годишна русенка роди близнаци‎
« Отговор #419 -: Май 28, 2010, 08:48:31 am »
Plumeria :good_post: :cool:
Raissa777, най-напред е редно да разберем за какво точно става въпрос, пък после да започваме с епитетите и обидите.