0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Опитах се да преведа ето тази статия:
http://www.ivfauthority.com/2010/01/dq-alpha-matching-in-ivf-controversy.html
Моля тези, които се справят по-добре с терминологията и английския, да ми помогнат да оправим грешките и неточностите.

Подобие на DQ-alpha при ин витро оплождане:
Как въздейства върху резултата и как може да се повлияе

Пациентите, подложени на ин витро оплождане, особено тези с повтарящи се необясними неуспехи, не желаят да приемат  сляпото отричане на имунологичните фактори за неуспех на ин витро процедурите, докато няма алтернативно обяснение за тях.  Голямата инициативност , настоятелност и упоритост на тези пациенти доведе до повдигане на булото, покриващо въпроса за имунологичната имплантационна дисфункция. Това доведе до изключително голям научен интерес и внимание към ролята на имунотерапията при ин витро терапията.

Има 2 форми на имунологична имплантационна дисфункция.
1-та и далеч по-разпространена е автоимунната имплантационна дисфункция. Тя представлява разнообразие  от нарушения, обикновено лесно и успешно лекувани с хепариноиди, интралипид и кортикостероиди. Втората група имунологични проблеми, често игнорирана или подценявана е алоимунната имплантационна дисфункция.

Автоимунната имплантационна дисфункция е далеч по-често срещана.
Смята се, че тя участва в над 90% от случаите на имунологична имплантационна дисфункция  и е в резултат на реакция на имунната система на индивида към неговите собствени клетъчни компоненти.
Алоимунната имплантационна дисфункция от друга страна  е реакция на матката спрямо ембриона, който споделя някои генетични подобия (DQ-alpha и други HLA гени) с матката на   реципиента. Това  предизвиква реакция от страна на имунните клетки NK, наречени „убийци”, които обитават маточната лигавица, и те започват да произвеждат токсини, наречени TH-1 цитокини(THFa и Interferon gamma). Така, активираните NKклетки ( NKa+) атакуват повърхността на ембриона (трофобласта), като го разрушават и не допускат имплантацията.
Алоимунната имплантационна дисфункция, макар и по-рядко срещана от автоимунната, e значително по-сложна и много по-трудна за разбиране и за успешно лечение. Тя включва реакцията на нормална матка срещу попадането в нея на един или повече ембриони, които поради ДНК на сперматозоидите притежават известно  имуногенетично сходство с реципиента.

Има тенденция да се счита, че двойките с Алоимунната имплантационна дисфункция,  не са  състояние да постигнат жизнеспособна бременност до термин.
Това не е вярно.

Позволете да ви обясня:
Всеки индивид има 2 броя DQ гени , унаследени съответно  по  майчина  и по бащина линия. Фактът, че има много индивиди, които са носители на идентични DQ, означава, че техните родители трябва да са имали сходни DQ, но въпреки това, те са се родили здрави и нормални.
Причината за това е, че не подобието на DQ е определящо за успешно износената бременност. Важното е, дали при пристигане в матката, ембрионите със сходно DQ   биват „посрещани” от активираните  ендометриални NKклетки ( NKa+).
Тези активирани NKклетки ( NKa+) отделят голямо количество от ТН-1 цитокини,  които атакуват и унищожават трофобласта (клетките от външния слой). Oт степента на разрушение на трофобласта зависи дали ембрионът ще бъде разрушен веднага (липса на имплантация) или след няколко седмици (спонтанен аборт).

Важно е да се знае, че активирането на NKклетки ( NKa+) се случва само след повторна среща с ембриони, носители на DQ сходство.Това обяснява защо ембрионите, носители на  DQ сходство, достигащи матката преди активирането на NKклетки ( NKa+) могат и често наистина успяват да се развият до успешна бременност. Но при повторна поява на ембриони, носители на DQ сходство, маточните NKклетки решително и неизбежно ще се активизират. Така, активността на NK клетките, първоначално ще е сравнително ниска  и съответно производството на TH-цитокини ще нараства и намалява (между моментите на попадане в матката на ембрион с DQсходство), като позволява ранна имплантация да се получи и дори да продължи за известно време, като завърши със спонтанен аборт в 1-ия триместър.
В края на краищата, след известен период на повтарящи се срещи с ембриони, носители на DQ сходство, активирането на NK клетки ще стане характерно свойство на матката. Щом веднъж се е случило, активирането на  NK клетки (то може да се измери чрез изследване на клетките К-256), то ще се влошава в моментите, когато ембрионите достигат матката, което ще осуетява имплантацията и жената ще бъде смятана за стерилна,  макар че това, което се случва  всъщност е поредица от много ранни спонтанни аборти.

Важно е да се разбере, че сходството на DQ е свързано с генетичното сходство между партньорите, повече отколкото със сходството между сперматозоида и яйцеклетката. В незрелите сперматозоиди се съдържат 23 двойки хромозоми, от общо 46. В процеса на узряване на сперматозоидите (последващо мейозата), незрелите сперматозоиди се делят и образуват  два зрели, всеки от които съдържа 23 хромозоми (включващи само 1 DQ ген). При оплождане на яйцеклетката,  този единичен DQ ген влиза в състава на ембрионалния генотип. Ако този DQ ген е сходен  с майчините 2 DQ, това е предпоставка за активиране на NK клетките. Следователно, ако само единият от DQ гените на партньора е сходен с единия от DQ на партньорката, вероятността да се получи ембрион, съдържащ DQ, сходен с реципиента (матката) е 50 %. Но, ако двата DQ на партньора са сходни с един от DQ на жената, 100 % е вече вероятността полученият ембрион да е сходен и предразположението към увеличаване на NK клетъчната активност нараства значително.

Какво означава всичко това за резултата от процедура по ин витро оплождане?

1.)Ако имаме случая, при който има 50%  вероятност за DQ сходство на ембриона, и успешно е блокирана активността на NK клетките, чрез прилагане на Интралипид или имуновенин, в комбинация с кортикостероиди(преднизон/Дехидрокортизон табл или Дексаметазон/Преднизолон Ф табл),  резултатът от трансфер на ембрион с DQ сходство, би бил теоретично същият като при трансфер на двойка без DQсходство н а партньорите.

2.)Когато вероятността за сходство е 100%, вероятността терапията с на Интралипид или имуновенин, в комбинация с кортикостероиди((преднизон/Дехидрокортизон табл, или Дексаметазон/Преднизолон Ф табл),  да доведе до успешна бременност намалява.

Товао означава, че не всички DQ сходства са еднозначни. Резултатът от процедурата по ин витро оплождане (с включени Интралипид, Имуновенин и кортикостероиди) е много зависим от следните фактори:
А) наличието и силата на NK клетъчната активност;

B) Дали сходството между DQ гените на мъжа и жената е абсолютно (т.е. и двете двойки DQ гени са сходни), като при този случай 100% от ембрионите ще бъдат DQ генетично сходни с матката-реципиент и прогнозата за имплантация и бременност ще е много неблагоприятна;

С) Дали двете DQ гени на мъжа са идентични, като в този случай DQ сходството ще бъде отново 100% и шансът за положителен резултат от процедурата по ин витро оплождане ще бъде минимален.

Понастоящем, не е възможно сигурно да се идентифицира бащиния DQ принос към формиране на ембриона. Също така, срещата на  DQсходните ембрион и матка, винаги ще активира ендометриалните NK клетки. По тази причина, в случаите на 50% риск от DQсходство, аз обикновено препоръчвам еднократното връщане на един-единствен ембрион.  Причината за това ми становище е, че при трансфер на повече от 1 ембрион, като един е с DQсходство, биха се активирали NK клетки и биха попречили на имплантацията на несходните ембриони, а така ще се намали вероятността за успешна имплантация. В случаите със 100% DQ сходство, това не е от значение, защото всички ембриони биха причинили активиране на NK клетките.

В интерес на истината, когато има 100% риск от DQ сходство между партньорите, във връзка с повишената NK клетъчна активност, измерена чрез изследване на K-562 таргетни клетки, вероятността от успешна бременност е съвсем малка. В такъв случай, по мое мнение трябва да се обмисли варианта за донорска матка или да се използва донорска сперма(като се изключи вероятността за DQсходство с реципиента-матка).

Напоследък, въвеждането на сравнuителна геномна хибридизация(CGH) за да се идентифицира и избере подходящ ембрион за трансфер, би могло да подобри значително ефективността на терапията в случаите на алоимунна и автоимунна имплантационна дисфункция.

Последно, много е написано относно използването на ендометриална биопсия, за оценка на NK-клетъчната активност и излъчването на цитокини. Tова е интересно като теория, но  няма клинични данни, които да оценят стойността й, върху борбата с имунологичната имплантационна дисфункция. Засега, изследването на K-562 таргетни клетки си остава златния стандарт в измерването на NK клетъчна активност.

GEOFFREY SHER, MD
alia_alia, статията е трепач!! Благодаря за превода!  :flower:

От коментара отдолу оставам с впечатление, че освен NK клетките, има начин да се изследват и тези "алфа DQ и HLA прилики". Попадала ли си на статия или някакъв коментар, за какво изследване става дума?? Би трябвало да е генетично, но аз за генетичните не съм чела много и на нищо такова не съм попадала досега...  :ask:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Извода който аз си направих от статията е че ЕЦ е по-надежния ЕТ в такива случаи (дори и тук да не се изсл. DQ сходство у нас).

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Не знам DQ сходството дали се изследва-би трябвало!
HLA-типизация се прави. Тя е задължително изследване при трансплантациите.
Обсъждано е във форума и има двойки, които са правили това изследване. Мисля, че DQ се изследва като част от HLA типизацията.

Смятам, че статията дава доста информация при случаите с неизяснен стерилитет и би било добре, след съответни корекции да я поместим в библиотеката на сайта.
Аля, много интересна статия :) благодаря за труда, който си си направила, за да я преведеш  :thankyousign: Тази статия отново ни показва колко необятна и сложна материя е тази имунология  osi_10
« Последна редакция: Март 25, 2010, 11:20:02 am от Delphin »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
как е в оригинал думата, която си превела като "подобие"? match?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

DQ alpha matching...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
DQ alpha matching...

Мели ще каже най-добре, но това е съвпадане на DQ alpha, а не подобие.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Смятам, че статията дава доста информация при случаите с неизяснен стерилитет и би било добре, след съответни корекции да я поместим в библиотеката на сайта.
Трябва да отиде в библиотеката. osi_9

В същия сайт има една по-кратка статийка, която допълва тази. Оставам с впечатление, че изследването за NK клетки е най-добре да се прави веднага след инвитро процедурата или съответно инсеменация (ако са неуспешни, разбира се), тогава би трябвало да са най-завишени? Т.е. не разбрирам, дали ако няма ембрион, който да ги "дразни", спадат до ниски нива или веднъж повишени, си остават така...?

Очевидно съществува "alloimmune panel for DQa/HLA matching". Остава да го открия в България :)

Да и аз мисля, че най-коректно е "съвпадение"

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Страхотна статия!
DQ alpha matching...
Мели ще каже най-добре, но това е съвпадане на DQ alpha, а не подобие.
:balk_149: Ами, да!
Съвпадение е правилно!

В Александровска болница - Имунологичнта лаборатория - правеха и предполагам, че и сега правят такива изследвания.
alia_alia,
статията наистина е страхотна, благодаря за отделеното време да я преведеш :D
Цитат
plumeria Днес в 14:05:02
Оставам с впечатление, че изследването за NK клетки е най-добре да се прави веднага след инвитро процедурата или съответно инсеменация (ако са неуспешни, разбира се), тогава би трябвало да са най-завишени?
Веднага след опита ми изследваха NK клетките бяха в норма, но от биопсиите се установи че в ендометриума нещата не са добри.
« Последна редакция: Март 25, 2010, 15:36:10 pm от Felindra »
Веднага след опита ми изследваха NK клетките бяха в норма, но от биопсиите се установи че в ендометриума нещата не са добри.

Странно, това като че ли оспорва последния абзац от статията?! Какво мислите?
"...относно използването на ендометриална биопсия, за оценка на NK-клетъчната активност и излъчването на цитокини. Tова е интересно като теория, но  няма клинични данни, които да оценят стойността й, върху борбата с имунологичната имплантационна дисфункция. Засега, изследването на K-562 таргетни клетки си остава златния стандарт в измерването на NK клетъчна активност."

Само при Стаменов ли правят тези биопсии? До сега не виждам някой да е писал за друго място.

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Точно заради този факт се съгласих на биопсиите, при мен и без това друго не остана.
Засега като че ли само там ги правят.
Аз не знам други клиники в БГ, където да правят ендометриални биопсии за оценка на имплантационните фактори, освен "Надежда".
В тези биопсии, мисля, че не са включени само NK клетките, а и други показатели.

А знае ли някой какви са тези К-562 таргетни клетки? В кръвта ли се изследват? Някой правил ли е такова изследване?
според мен трябва да се разработи някаква по-стройна процедура относно това.

Нещо от сорта:
- изследване на НК клетки в кръвта (при мен са завишени - вижда се още от тук);
- изследване на НК клетки чрез биопсия (при някои в кръвта са ОК, но излиза от биопсията);

След това трябва да се изясни дали в основата на този яростен имунен отговор не седи някакво "скрито" автоимунно заболяване, имунна система с грешен Бе-лимфоцитен имунен отговор (разбирай алергии - като мен) или наистина просто става въпрос за това, че има сходство на ДНК-то между партньорите и поради тази причина имунната система на жената разпознава мъжкото ДНК в оплодената яйцеклетка просто като клетка с "лошо собствено ДНК", което подлежи на унищожаване.

В зависимост от причината:
- ако е автоимунно заболяване - ще се подтисне и първо ще се лекува то (изследвания за разни антитела);
- ако е грешен Бе-лимфоцитен имунен отговор, който вече толкова много се е разгърнал с времето, че е разпознал това ДНК или дори и плувците като патоген - може би подтискане на имунната система чрез кортикостероиди;
- ако е грешен имунен отговор поради сходство в ДНК-то - може би най-подходящото е активната имунизация.

Другият вариант, независимо от причината е този, който авторът посочва - пак е вариант.

И друго което най-много ме е яд, е че дори да зная процесите как протичат, пак не мога да си помогна. Трябва да бъда спокойна преди всичко.
« Последна редакция: Март 25, 2010, 16:19:57 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)

А знае ли някой какви са тези К-562 таргетни клетки? В кръвта ли се изследват? Някой правил ли е такова изследване?


Да, явно е изследване на кръвта и е същото, което се прави и тук:

"Тест за NK клетъчна активност (NKa)
Метод за определяне
NK активността може да се измери с помощта на биологичен метод, при който се определя способността на активирани NK клетки да “убиват” таргетни за тях клетки (К562 клетъчна линия).
Процента лизирани К562 клетки се определя с помощта на флоуцитометър, като се използва имунофлуоресцентна техника"



Magdalena, ти и двете ли си правила - и кръвта, и биопсия? или биопсията нямаше смисъл, след като в кръвта се вижда, че са завишени?

Въпреки статията, биопсията ми изглежда по-смислена. Лошото е, че за "Надежда" се чака адски много.  :(

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
plumeria, при мен нямаше смисъл от биопсия, защото моите НК бяха 12,65% (нещо такова) при реф до 11%. И докторът беше убеден, че ще са в пъти по-високи, ако бях направила биопсия, т.е. в моя случай изобщо нямаше смисъл от биопсия.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Сега с интерес ще изчакам резултата за НК клетки, изследване за които пуснах на 8-ми ден след ЕТ.  :o
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
А знае ли някой какви са тези К-562 таргетни клетки? В кръвта ли се изследват? Някой правил ли е такова изследване?
Да, явно е изследване на кръвта и е същото, което се прави и тук:
"Тест за NK клетъчна активност (NKa)
Метод за определяне
NK активността може да се измери с помощта на биологичен метод, при който се определя способността на активирани NK клетки да “убиват” таргетни за тях клетки (К562 клетъчна линия).
Процента лизирани К562 клетки се определя с помощта на флоуцитометър, като се използва имунофлуоресцентна техника"

А къде се работи това изследване?