Ще публикувам отговорите на юристите на КТ "Подкрепа" на зададените по-горе въпроси:
Този вид отпуск е отделен и е в главата от КТ за отделните видове отпуски за
изпълнение на граждански, обществени и други задължения и се заплаща от работодателя.
Съгласно РАЗЯСНЕНИЕ НА МТСП ОТ 5.05.2011 Г. ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 157,
АЛ. 2 ОТ КОДЕКСА НА ТРУДА на МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА:Относно това, служителка, която е в напреднал етап на ин-витро, колко пъти през годината може да ползва отпуск по чл. 157, ал. 2 КТ и в какъв размер? Отговора на МТСП е:
„Съгласно чл. 157, ал. 2 от КТ от Кодекса на труда работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка, както и на работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177 от КТ.
Разпоредбата не предвижда ограничения нито в рамките на календарната година, нито в друг период. Единственото, което е необходимо, е всеки път да се представя документ, издаден от компетентните органи - чл. 313 от КТ”
Съгласно чл.313а от КТ Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2/забрана на нощния труд/, чл. 147, ал. 1, т. 2/забрана на извънредния труд/, чл. 157, ал. 2/платен отпуск за мед.прегледи/, чл. 307/забрана за възлагане на опасни работи/, 309/трудоустрояване/, 310/забрана за командироване без съгласие на работника/ и чл. 333, ал. 5/закрила при уволнение/, след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
Документът, който следва да се представи е такъв, който удостоверява състоянието на лице, че подлежи на ин-витро лечение и е в напреднал етап на лечение на същото. Относно ползване правата по чл.157,ал.2 от КТ съгласно разяснението на МТСП за всеки преглед следва да се издава, съответно представя и документ от здравните органи, че лицето подлежи на медицински преглед през работното време на съответния ден/дни.
В случай, че се отказва освобождаване от работа на основание чл.157, ал.2 от
КТ при наличие на основанията по същия текст, същото представлява нарушение на трудовото законодателство и подлежи на административно наказване от органите на ИА”Главна Инспекция по труда”.
Относно разяснението на израза „работничи и служителки в напреднал етап на лечение ин-витро” в §1,т.13 от КТ няма грешка или противоречие с чл.157,ал.2 от КТ, а се има впредвид етапа на лечението от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни, т.е. в чл.157,ал.2 от КТ се има впредвид този именно период, когато следва да се освобождава незабавно само при представяне на документа от здравните власти работничката или служителката за медицински прегледи в периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера.
Промените в КТ, които вече са извършени, касаещи ин-витро лечението, се отнасят към приравняване на правата, които се ползват от работничките в напредналия етап, с тези, които по КТ се ползват от бременните-т.е. чл.157, ал.2 от КТ дава права за този вид отделен отпуск за медицински прегледи, необходими поради особеното състояние на бременната работничка и служителка, като приравнява на нейното състояние, това на работничката и служителката в напреденал стадии на лечение ин-витро, като законодателят е приел, че преди стадия на фуликуларната пункция, не следва да се възприема подобно приравняване.
Правата на служителката ще се уредят по чл.162 от КТ, като при необходимост ще следва да ползва отново отпуск, разрешен от здравните власти за "належащ медицински преглед или изследване" или "лечение". За хормоналната стимулация, която отнема време, следва да се издаде болничен лист от здравните власти.