0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #960 -: Август 03, 2010, 18:12:23 pm »
Дайте да пие вода когато започне да кашля. Слагайте по капка Олинт преди сън.
Задръжте така 3-4 дена още.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #961 -: Август 04, 2010, 08:41:14 am »
Здравейте д-р Бърди,
преди време ви бях писала, че сина ми (на 1 г. и 1м.) след прекарана вирусна инфекция, вече 2 месеца покашля, основно при ставане от сън и през нощта. Няма други симптоми. На слушалка не се чува да има някакъв проблем с дробовете.
В началото педиатърът му беше решил, че това е кашлица на алергична основа, но потърсих и второ мнение от лекар алерголог и се установи, че детето просто има задна хрема и тези секрети го карат да кашля.
Лекувахме хремата първо с Макситрол 7 дни, имаше подобрение, но 2-3 дни след спиране на лечението нещата започнаха отново. В момета е на капки Гаразон, назначени за 10 дни, но днес е вече 7 ден и не виждам промяна.
Вчера ни предстоеше ваксина МПР и при прегледа се установи, че още си има въпросните секрети. Личиният му педиатър назначи Изопринозин за 10 дни.
Въпросът ми е, можем ли да направим някакви изследвания и с какво друго бихме могли да го лекуваме? Смятате ли, че този Изопринозин е подходящ за него? Не е ли още малък за такива силни препарати?
Благодаря ви, д-р Бърди.

П.П. Забравих, правен му е гърлен секрет, но преди месец и половина, когато го лекувахме от инфекцията.Тогава нищо не излезе. Това само като информация.

Хубав ден!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #962 -: Август 04, 2010, 12:41:40 pm »
Извинете премерих на малкия температура 37 проблем ли е това?От какво може да бъде?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #963 -: Август 04, 2010, 14:29:15 pm »
Не е проблем.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #964 -: Август 04, 2010, 16:57:22 pm »
А когато е вече 37.7 без симптоми? :(Само зъби напиращи червени венци.Знам че ще ме оборят ама говорих с мойта зъболекарка и тя каза че може от зъби да се вдига температура!дайте съвет педи каза да не свалм такава температурадо 38 не се сваляла.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #965 -: Август 04, 2010, 17:41:01 pm »
на 37,7 бих дала панадол доза според килограмите на детето
който може да си държи детето и до 40 градуса без антипиретик
Исев, знам че ти е криво, но понякога децата се разболяват, Преслава ми вдига температура от нищото, имам два случая по 2 дена си вдига точно такава Т, като наближи подобна стойност давам доза антипиретик и това е
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #966 -: Август 04, 2010, 18:18:56 pm »
Аз също бих дала панадол. Често вечер "невинните" температури скачат до небесата и тогава е трудно да се овладее положението.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #967 -: Август 04, 2010, 18:23:57 pm »
Мда, наскоро спорих с една педиатърка относно това да се дава или не антипиретик при температура под 38. Типичния случай ми е Дари, която както има 37,5, така след 2 часа температурата е стигнала 40 градуса. И същата тази не била чувала за случаи какво можело да се случи ако детето вдигне над 40 градуса. Освен да направи гърч...което като че ли е малко :? Пази боже викам аз....Аз също давам като видя, че температурата е над 37,5.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #968 -: Август 04, 2010, 18:39:59 pm »
Ама от къде са тези градски легенди за 40-те градуса? И още повече се поддържат и от лекари? В болницата, докато лежахме имаше дете, което за първи път се разболява и вдига температура. Беше направило гърч на 37,6.
Всяка температура над 37,5 е повод за безпокойство и наблюдение, евентуално мерки. Тия дето, детето ако е игриво и има температура, значи е ок са абсолютни глупости.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #969 -: Август 04, 2010, 18:46:28 pm »
а според доктор Бърди, всяка Т над 37 би трябвало да се третира като някакъв сигнал
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #970 -: Август 04, 2010, 18:49:23 pm »
Както много пъти сме писали, даването на антипиретици при деца продължава да е обект на спорове. И съвсем не е толкова "ясно" полето, както някои си искат да мислят.

Аз лично намирам напътствията на Френското Педиатрично дружество за най-актуални. Те се състоят в следното - "Даваме антипиретик в рамките 37-38 при тази индивидуална температура, при която е очевадно че детето не се чувства добре. Над 38- веднага."

Обосновка:

* много деца "почват" с една т-ра 37.2-37.3 ,която или е така от час, и след това внезапно стига 41, или в рамките на 10 минути става 41. И следва гърч, при някои деца. Ако отчетете че времето за действие на един Парацетамол е 30-40 минути, става ясно че е по-добре да го дадете в началото, отколкото при 41 да се чудите как да постъпите.
*всички твърдения за "реалната полза на високата температура" са абсолютно книжни (макар и добре обосновани). Няма нито едно практическо проучване че трайно високата и неовладяна т-ра наистина съкращава срока на заболяването.
* температурата е вид "странична реакция". Като такава тя може да има за цел да "лекува", но тогава защо за Бога ползваме лекарства? Да оставим всички деца да се самолекуват с повишената си температура (както ставаше в миналото и накрая загиваха не от грипа, а от изтощение и обезводняване от 7-9 дена с постоянна температура). Температурата като страничен феномен допълнително изтощава децата, понижава храненето, обезводнява. Как ще "оводните" едно дете с т-ра, щом не иска нищо да приема? Никак, ако не свалите т-та за да се възвърне настроението и желанието нещо да се приеме. В този аспект НЕ СЕ борим с  т-та като такава, а с последствията от несвалянето и. А че има такива, трябва да си безчувствен за да не ги виждаш.
* много деца страдат много от повишена т-ра >> не само настроението им  се понижава, но и обективно страдат. По-големите деца са в депресия понякога. Затова и се стремим да помагаме, а не да робуваме на ригидни правила.
* малките деца са с особено висок риск за температурни гърчове. И никой не може да каже кои деца и защо точно те, а не другите. Следователно и това е аргумент в полза на това да се дават антипиретици. Ужаса и суматохата, ненужните изследвания и травмирането на едно малко дете из болниците, са много по-фрапиращи от това, да се даде един антипиретик, пък и било за ниска т-ра.
* становището че температурния диапазон 37-38 не е т-ра е наивно становище. Свързването на степента на температурата с вероятната тежест на едно заболяване пак е наивен подход. Т-та трябва да се приема като алармиращ симптом и да се търсят ВИНАГИ настоятелно и задълбочено възможните причини. Обясненията и свързването на "зъбки" с повишена температура са крайно наивни, и могат да доведат до гафове ( ами ако има отит?)
* няма "вирусно заболяване" с т-ра 40 повече от 2-3 дена, или с прогресивно влошаващ се ход на т-та с всеки изминал ден - къси интервали, много висока т-ра с втрисане, трудно сваляне. Всякакъв такъв ход, особено високи т-ри ( над 39), както и  възрастите до 4-5 годинки СА ОСОБЕНО алармиращи неща, изискващи огромно внимание за да не се пропусне важно заболяване. Като - отит, пневмония, сепсис, остеомиелит, менингококов менингит, остър корем ( апендицит, например).
*Много често не е ясно от първият ден на какво може да се дължи една висока т-ра. Важното е - да имате пълна ваксинация (с Превенар и Хиб ваксината включително). Да се следи внимателно детето за хода на заболяването му ОТ БЛИЗО, и с чести повторни прегледи, а не "по телефона" или чрез кухи "презумпции". Както много пъти съм отбелязвал, наблюдението в нашата специалност е ВСИЧКО. Това дали да се направят изследвания още в началото ( СРП, Стреп-тест) зависи от клиничното впечатление от прегледа.
* обтриването с ледени компреси на крака/ръце или хладка баня ( като две отделни средства) си остават единствените класически и резултатни средства за сваляне на много високи т-ри при деца. Каквото и да говорят, "оспорват", "мислят" някои книжни плъхове. Който го е правил това на практика, знае колко добро и резултатно е. Дава се и антипиретик, разбира се.

Всичко над 37 ( и самото 37), измерени под мишница, е "повишена над нормалното температура". Аз лично ползвам и меря само лява мишница. Много често има значими разлики  лява мишница- дясна при еднакви начини на измерване, термометри, условия. Такива че в  дясна мишница може да имате нормална т-ра, детето да Ви изглежда "топло", да измерите в ляво  и да видите 38, например.

Разбирам че изказаните становища са различни от общо приетото. Да, така е.
Но по тези въпроси вече имам достатъчно опит за да се оставя да ме водят за носа с глупави "съвети".
А и от практиката съм видял много неща в коренно противоположна насока от така широко рекламираните "подходи" ( във връзка с фебрилните състояния).

Малко дълго се получи, но въпросът е много важен... фундаментален, така да се каже.
« Последна редакция: Август 04, 2010, 23:15:58 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #971 -: Август 04, 2010, 23:04:33 pm »
Само да вметна, че същата тази докторка ми каза, че 37 си било нормална температура, а като й отговорих, че за моето дете НЕ Е, едва ли не ме обвини, че съм потърсила лекарска помощ :x Не ми се говори повече за здравеопазването в Бг....
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #972 -: Август 04, 2010, 23:12:04 pm »
Д-р Бърди благодаря за информацията. Доста изчерпателна и полезна.  :D

Аз също бих дала при Т над 37 градуса доза Панадол.
Нямам ни най малка представа защо доста педиатри препоръчват над 37.5 до 38 да не се дава антипиретик.

Макар че не може да се сравнявам с дете имам нормална Т 35.5-36 мерена с какъвто щете термометър и при 37.2 вече се чувствам като парцал ... За моя радост от пубертета не помня да съм вдигала Т над 37.2


Докторе, Какво ще кажете за свалянето на Т с равни части и оцет и вода.
Имам спомен, че не го препоръчвате или бъркам.
Майка ми е разказвала как е спасила едно комшииче от гърч с Т над 40, което е 2м по малко от мен когато е било около 1г. Увила го е в чаршаф напоен с горепосочената смес. Все пак това е било преди 33г.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #973 -: Август 04, 2010, 23:14:55 pm »
Може да ползвате ледчетата или хладката баня... . Не е нужно оцет... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #974 -: Август 04, 2010, 23:26:14 pm »
Да си призная наскоро вдигнах температура доста висока заради цистит и вероятно възпаление на бъбрек. Аз по принцип не съм боледувала от 7 клас, а сега съм над 40 вече. Като качих температура към 38,8 и вече се шашнах, защото се чувствах зле и едвам ходех. По-добре се почуствах след като взех хладък душ. Намокрих чорапи с вода и оцет, но нямаше особен ефект. От душа като че ли ми беше по-добре и свалих температурата. Естествено взимах и тайлол хот.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #975 -: Август 05, 2010, 09:38:20 am »
Аз при последното боледуване на малката, отчаяно прибягнах до бабешката рецепта с оцет. Резултатът беше олющено челце, където е била кърпата  :(.
У нас най-ефективно е хладния душ и обгръщането с тензухена кърпа, напоена в хладка вода. Децата ми съдействат най-много за душа, иначе за кърпите и другите неща се сърдят. Също в болницата ни дадоха от хладилните агенти от фризерите, увити в кърпа, да се стиска под мишницата, в сгъвката на коляното. Но дъщеря ми много плачеше.
От бабешките методи знам също, че за сваляне на Т може да се дава:
*компот от малини, сок от малини, всякакви продукти от малини,
*лимонов сок
*отвара от сминдух /това ни го каза една лекарка, ама не смея да правя експерименти с билки/
Лично не бих разчитала на бабешките методи само и единствено, без лекарство.
Освен това като е с Т, дъщеря ми отказва всичко. Молим се за капка вода да пие, дори насила със спринцовка й впръсквах, само и само. Толкова се беше обезводнила за един ден, че дори система нямаше как да й сложат, от "безобидна" температура 38,5-38,7.

Искрено се надявам повече родители да се вслушат в съветите на д-р Бърди! Не е нужно да достигаш до тях от горчив личен опит.
За бг педиатрите нямам голяма надежда, че скоро ще си променят становището, но поне родителите да не се доверяват на сляпо.
Благодаря Ви, докторе!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #976 -: Август 05, 2010, 11:30:59 am »
Докторе неуморен сте  :flower:


Не знам колко пъти е писано и коментирано за зъби и температура ... защо не се ползва търсачката, а направо се изпляскват въпросите тук...сякаш някой е длъжен да отговаря и гадае защо детето вдигнало температура.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #977 -: Август 05, 2010, 11:51:31 am »
Майка ми е разказвала как е спасила едно комшииче от гърч с Т над 40, което е 2м по малко от мен когато е било около 1г. Увила го е в чаршаф напоен с горепосочената смес. Все пак това е било преди 33г.

не може да го "спаси от гърч". може да го спаси от високата температура само.

искам да ви кажа, че този метод с увиване в хладен чаршаф е силно шоков за горящата кожа на малкото дете! аз самата едва не направих гърч на детето си, когато на 3-4 месечна възраст то вдигна 38.5, аз нямах антипиретик у дома (кой да се сети да купи, първа температура!) и му пльоснах на челото една намокрена с хладна вода и оцет кърпа. така изпищя и се разтресе, че щях да припадна заедно с него!
понеже синът ми е вдигал 40 градуса няколко пъти, знам каква абсолютно нетърпимост имаше кожата му дори към лекото докосване на хладна (не студена дори!) тъкан до китки, крайници - за тяло изобщо не съм посмяла... банята с вода, с 2-3-4 градуса под телесната температура е по-приемлива и търпима. между другото, точно такава баня е описана като препоръка в листовката на Хексалгина, например...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #978 -: Август 05, 2010, 11:57:50 am »
Извинете  за безпокойството в такъв случай явно е много трудно да се отговори на въпрос :?.Детето вече е без температура при нещо по сериозно едва ли щеше да няма и днес температура не съм давал никакви лекарства и днес вече няма температура тя беше само един ден  и то 37.5 не е покачвал повече.Според вас на какво се дължи тогава???
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #979 -: Август 05, 2010, 12:11:42 pm »
Напълно подкрепям Джам за шока,който изживяват децата с мокрите кърпи и компресите, за съжаление и аз от опит го разбрах. Хладка баня и Хексалгин давам аз, над 38.5 градуса.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!