0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1000 -: Август 06, 2010, 08:22:12 am »
Д-р Бърди, благодаря Ви за насоките.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1001 -: Август 06, 2010, 08:58:07 am »
Здравейте, д-р Бърди!

Ще Ви помоля за потвърждение и коментар отонсно достатъчност на изледването на дъщеря ми за недоимък на глюкозо 6 фосфат дехидрогеназа. След обикаляне из цяла София, вкл. и Националния център по хематология се оказа, че в България не може да се направи това изследване. Имам резултати от лаборатория в Германия, но не съм сигурна, че това е всичко, което отрича недоимъка на този ензим.

Ето резултатите:
Hemoglobin /Hb/ - 10.8g/dl  Реф.стойности /11-14.1/
G-6-PDH in Erythrocytes 17.9U/gHb  Реф.стойности/7-20.5/


Трябва да съм сигурна, защото имаме назнечено лечение със СУМЕТРОЛИМ /заради уроинфекция/, а този недоимък е в противопоказанията на лекарството.
Направихме и пълно изследване на кръвта в Национална педиатрична болница, там хематоложката каза, че има някаква анемия детето и трябва да се изследва допълнително. В националната болница по хематология обаче ни върнаха, тъй като първо не взимали кръв на деца, и второ изследването трябвало да се направи след 2 год. възраст.....

Въпросът ми към Вас е дали на база на тези изследвания може да се отхвърли недоимъка на този ензим и дали в този случай може да започнем лечение със Суметролим?

Много благодаря за отделеното внимание и мнението Ви!



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1002 -: Август 06, 2010, 09:18:19 am »
Елма, извинявай, че се намесвам, но доколкото си спомням в листовката на Суметролима пише, че е за деца над 2год. Имате ли антибиограма за уроинфекцията?
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1003 -: Август 06, 2010, 09:22:17 am »
Мими, благодаря за включването. Имаме антибиограма, да. Бактерията е Протеус Морбилис /дано правилно съм я разчела/. Тя пи 7 дни Зинат, но не се повлия. После изписаха Нелидикс /който е за деца над 7 години/ и не й го дадох, а и той имаше в противопоказанията недоимъка на този ензим.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1004 -: Август 06, 2010, 10:45:00 am »
Здравейте, д-р Бърди!

Ще Ви помоля за потвърждение и коментар отонсно достатъчност на изледването на дъщеря ми за недоимък на глюкозо 6 фосфат дехидрогеназа. След обикаляне из цяла София, вкл. и Националния център по хематология се оказа, че в България не може да се направи това изследване. Имам резултати от лаборатория в Германия, но не съм сигурна, че това е всичко, което отрича недоимъка на този ензим.

Ето резултатите:
Hemoglobin /Hb/ - 10.8g/dl  Реф.стойности /11-14.1/
G-6-PDH in Erythrocytes 17.9U/gHb  Реф.стойности/7-20.5/


Трябва да съм сигурна, защото имаме назнечено лечение със СУМЕТРОЛИМ /заради уроинфекция/, а този недоимък е в противопоказанията на лекарството.
Направихме и пълно изследване на кръвта в Национална педиатрична болница, там хематоложката каза, че има някаква анемия детето и трябва да се изследва допълнително. В националната болница по хематология обаче ни върнаха, тъй като първо не взимали кръв на деца, и второ изследването трябвало да се направи след 2 год. възраст.....

Въпросът ми към Вас е дали на база на тези изследвания може да се отхвърли недоимъка на този ензим и дали в този случай може да започнем лечение със Суметролим?

Много благодаря за отделеното внимание и мнението Ви!




Това е или желязо-недоимъчна анемия или носителство на таласемичен ген ( хетерозиготна бета- таласемия е най-честата в нашите географски области). Направете съответните изследвания и електрофореза на Хб. Не е вярно това за 2г възраст!
Това са двете най-чести неща, но има и други, разбира се.
Не мога да Ви дам съвет, тъй като не знам нищо за детето, нито колко достоверни са изследванията Ви.
Но може да смените АБ с друг.

Ако говорим от чисто аритметичната страна, измерената стойност е в референтни граници. Има спор и за това? Вижда се че изследването е в референтните му стойности, и трябва да търсите причината за анемията другаде.
« Последна редакция: Август 06, 2010, 10:51:26 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1005 -: Август 06, 2010, 11:25:04 am »
Благодаря Ви, докторе!

Желязо-недоимъчна анемия хематоложката в педиатричната болница каза че не е. Ето и резултатите от изследванията ни там:
http://picasaweb.google.bg/emisnen/BCFpNJ#5502207465024432002
http://picasaweb.google.bg/emisnen/BCFpNJ#5502207468937344994

Насочи ни към Националния център по хематология за изследване на вида анемия от типа на таласимия, откъдето ни отпратиха. Казаха че дори не изследват недоимък на глюкозо 6 фосфат и че няма нищо общо с талесимията...А Вие как разбрахте по това изследване само??? 8O
Тази таласимия предполагам не позволява прием на Суметролим?
Има ли АБ, който би могла да пие за тази баткерия Протеус Морбилис, докато все още нямаме резултат от по-подробни изследвания за талесимия - казаха най-рано септември да отидем - били в отпуск :(


« Последна редакция: Август 06, 2010, 12:35:53 pm от elma »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1006 -: Август 06, 2010, 11:51:00 am »
Извинявам се, че се намесвам, но трябва да се направи антибиограма към какъв АБ е чувствителна бактерията Протеус. Ако нямате такава направете и така се дава АБ, помолете да е разширена антибиограма и да бъде съобразена с годините на датето.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1007 -: Август 06, 2010, 12:07:55 pm »
Благодаря Ви, докторе!

Желязо-недоимъчна анемия хематоложката в педиатричната болница каза че не е. Ето и резултатите от изследванията ни там:
http://picasaweb.google.bg/emisnen/BCFpNJ#5502207465024432002
http://picasaweb.google.bg/emisnen/BCFpNJ#5502207468937344994

Насочи ни към Националния център по хематология за изследване на вида анемия от типа на талесимия, откъдето ни отпратиха. Казаха че дори не изследват недоимък на глюкозо 6 фосфат и че няма нищо общо с талесимията...А Вие как разбрахте по това изследване само??? 8O
Тази талесимия предполагам не позволява прием на Суметролим?
Има ли АБ, който би могла да пие за тази баткерия Протеус Морбилис, докато все още нямаме резултат от по-подробни изследвания за талесимия - казаха най-рано септември да отидем - били в отпуск :(

Във втората снимка,която давате, Хб е 113 г/л. Това е венозна кръв?
Стойността 108 е от пръстче? (Hemoglobin /Hb/ - 10.8g/dl ) ако това е изследвано в чужбина, с пренос на пробата и т.н. нищо чудно да е 108, но не е вярна стойност.
Носителството на таласемичен ген не е противопоказание за даване на Бисептол.

Кое от двете е вярно?
« Последна редакция: Август 06, 2010, 12:11:08 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1008 -: Август 06, 2010, 12:27:02 pm »
Във втората снимка,която давате, Хб е 113 г/л. Това е венозна кръв?
Това е венозна кръв. Изследването е направено в София - Педиатричната болница.

Стойността 108 е от пръстче? (Hemoglobin /Hb/ - 10.8g/dl ) ако това е изследвано в чужбина, с пренос на пробата и т.н. нищо чудно да е 108, но не е вярна стойност.
Стойността на хемоглобина Hemoglobin /Hb/ - 10.8g/dl също е венозна кръв, взета е в Бодимед в София и е изпратена в Германия за изследване.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1009 -: Август 06, 2010, 12:41:07 pm »
Вероятности:

* кръвната проба за Германия е компрометирана при пренасянето и затова нормално Хб е по-нисък.
* дори и една стойност 113 изключва в значителна степен таласемичния въпрос.
* Ако се приеме че детето има активна уроинфекция, това може да даде лека анемия, и така стойности 108 да са достоверни. Особено и ако уроинфекцията е от дълго време.
* стойността 113 е грешна, и се връщаме пак "в началото" >> действително има анемия за уточняване.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1010 -: Август 06, 2010, 12:49:26 pm »
Докторе, благодаря Ви безкрайно за отделеното внимание.
Аз при всички случаи, когато приключат отпуските ще заведа детенце и ще направим изследване за таласимичен ген.
Поне изключихме недоимъка на глюкозо 6 фосфат дехидрогеназа, което позволява да започнем лечение с Бисептол, а ако се наложи и Нелидикс.
Още веднъж благодаря!
Желая всичко добро и лек ден!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1011 -: Август 06, 2010, 17:53:47 pm »
да напиша, че днес Стефи има подобрение, вече мога да кажа, че кашлицата е доста редуцурана
Снощи имаше еднократно прокашляне, дадох вода и се успокои, днес на обед също само веднъж прокашля
Олинт не съм пръскала от вчера сутрин
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1012 -: Август 06, 2010, 17:57:57 pm »
Чудесно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1013 -: Август 06, 2010, 22:38:26 pm »
Бърди, колкото и да не ми се искаше да Ви притеснявам, пак до Вас опрях  :?
Ще прикача няколко снимки на новия обрив на Боян. Моето подозрение е, че е от жегите, днес педиатърката потвърди уж. Каза да мия с тетра или калиев перманганат. Аптекарката, пък, каза че нямало смисъл от това и да мажа с едно кремче с цинк, което купих по друг повод.
Мен ме притеснява, че пъпките са страшно много. Цялото чело, наистина цялото, врата и деколтето, като вече стига до средата на гърдичките, малко по гърба и от следобеда малко по носа и едната буза.
Тук наистина е много топло, за съжаление няма климатик у дома. Детето цял ден е само по слипове, днес го изкъпах 4 пъти.
Ще съм благодарна, ако "хвърлите едно око".
Предварително благодаря за отделеното време!
http://prikachi.com/images.php?images/542/2402542U.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/543/2402543P.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/544/2402544b.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/545/2402545O.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/546/2402546l.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/549/2402549L.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/550/2402550t.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/551/2402551m.jpg
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1014 -: Август 06, 2010, 22:51:38 pm »
Обривът е сърбящ?
Праскови хапваме ( мъхести)? ягоди? мед? овесени ядки?

Мисля беше с много силен АД като бебе... .
« Последна редакция: Август 06, 2010, 22:58:30 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1015 -: Август 06, 2010, 23:00:25 pm »
За няколко дни съм го виждала два пъти да се почеше.Цял ден съм с него, определено не го определям като сърбящ. Той знае какво е да го сърби от няколко ухапвания от комар и тогава обяснява и се чеше.

Мъхеста праскова е ял, обелена, дадена от баба - 2бр, в понеделник или вторник, не мога да се сетя  :oops: 
Аз давах нектарини вчера. Ягоди, мед, овесени ядки и подобни не съм давала.
Пъпки първо се появиха по врата, точно по сгънките. Аз погледнах и реших че е от изпотяването, после се появиха на челото, после гърдите и гръбчето, а днес и малко по бузата. Това в рамките на 3 дни.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1016 -: Август 06, 2010, 23:03:36 pm »
Аз бих дал Зиртек и намазал с А-Дерма екзомега, ако я понася И СЛЕД проба първо на малка площ.
На някои снимки се виждат уртикариални по тип обриви примесени с такива от изпотяване.

Вероятно смесен обрив и реакция към праскови/нектарини.

Понякога същото се получава когато по време на баня трием с груба или замърсена гъба ( или друго от този вид).
« Последна редакция: Август 06, 2010, 23:05:10 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1017 -: Август 06, 2010, 23:12:49 pm »
А, така. Като му мине ще може да яде праскови, нали?
Мисля, че и преди съм ви питала дали реакция към храна в даден момент означава непременно алергия, и отговорът беше не, ако не ме лъже паметта?

Зиртек съм давала веднъж преди доста време и от тогава му е изписано 4*1капка, това дали е актуална доза за неговата възраст? /2г10м, 15кг/

И последно  :oops: Аз съм фенка на Адермата, но последния път нямаше в нашата аптека, купих му друг хидратиращ крем, който му понася много добре, мисля да си ползвам него?

Отново благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1018 -: Август 06, 2010, 23:21:28 pm »
Некатрините/ прасковите дават често реакции при деца.
В 20 капки Зиртек тук има 10 мг Сетризин.
За 15 кг  >> дозата е 4 капки сутрин и 4 капки следобед.
Обсъдете с Педиатъра, сравнете с това, което се продава в Бг!!

Ако този хидратиращ крем му действа добре- ползвайте го.
Има ли "Лактацид" шампоан в БГ? Друго леко антисептично като шампоан за баня, подходящо за деца?
Сменете гъбата, с която го къпете, не трийте кожата с твърди, абразивни, гъби.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част II
« Отговор #1019 -: Август 06, 2010, 23:29:45 pm »
И тук си е така - в 1мл има 10мг Сетризин.
Ще опитам да обсъдя, разбира се, но събота, неделя...
А, и тя ще ми каже - Ми добре бе, давай му. /в това съм 100% сигурна/
Като си помисля колко пъти до сега му е изписвала зиртек /който пък аз не съм давала/, то един път ще трябва и...
Ще я потърся утре, дано успея.

А за този шампоан, имам спомен че някой беше търсил тук. Ще търся и аз. В една от аптеките ни през седмицата има дерматоложка, която е доста "в час" ще видя какво ще ми предложи тя. Гъба не използвам за къпане, с нея само си играе  :lol:

Хиляди благодарности!