0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Господстващото мнение на българските педиатри е, че тази ваксина може да компрометира имунитета, специално на децата.    
Ваксината е най-ефективна след по-малки деца и с по-ниска ефективност сред по-възрастните,а не обратното. Масовата имуницачия на малки деца е което предшазва най-много от разпространение на грипа. Колкото до общият имунитет - това, да ме прощават тези педиатри, е невярно. Точно обратното е вярно. В САЩ 35 000 човека умират всяка година от усложнения от грипа ( не знам дали има статистика за България), предимно възрастни хора и малки деца и да се правят такива изказвания и то от хора, които би слевало да разбират от тези неша, е направо безотговорно.


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Господстващото мнение на българските педиатри е, че тази ваксина може да компрометира имунитета, специално на децата. И чисто статистически и в България, и по света единици са ваксинираните под 10 годишна възраст. Аз принципно съм "за" всички възможни ваксини без екзотичните, разбира се. Но мъжът ми, тъй като е категорично против грипната ваксина, аз трябва да ваксинирам децата тайно, а няма да е честно все пак. Така че аз отстъпих за грипа, а той пък за варицелата, макар че, сега толкова ме изненада мненето на д-р Бърди, че ме е яд, че не настоях да ваксинираме за грип, пък за варицела да не правим. Сега, вече е късно за срещу грипа, а за варицелата, вероятно ще се съобразя с д-р Бърди.    

Никоя ваксина не "компрометира" имунитета.
Противогрипната е добра, полезна, НО за определени категории деца ( напр- астма, астматични бронхити), а не поголовно.

Освен всичко друго, и тъй като варицелната ваксина е с макс трайност 9 години, втората доза, направена на 4 г възраст всъщност "избутва" варицелата към пубертета ( 4+9), където и тя е най-опасна и тежка.

Но повечето страни в ЕС ИЗОБЩО не ползват варицелната ваксина, да- това е факт.
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 23:44:36 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Освен всичко други, и тъй като варицелната ваксина е с макс трайност 9 години, втората доза, направена на 4 г възраст всъщност "избутва" варицелата към пубертета ( 4+9), където и тя е най-опасна и тежка.
Всъщност докторе, не е точно така. Когато Мерк я прави,те мерят антителата в продължение на 9 години и това е което репортуват. После се пуска масово на пазара, понеже резултатите са много добри. Ефективността и е 94% за 10г след една имунизация и 98% за 2 имуницации поради което се препоръчват две. Това ще рече, че 98% от хората имат имунитет след 10 години ( и вероятно до живот), а не че избутва имунитета. Количеството антитела през тези 9 години не е налаявало. Колко врме трае имунитета не се знае точно, но е вероятно до живот, поне в тези 98% от хората, след като толкова време не намалява.
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 23:31:29 pm от Bobbie »


  
*
Добре, Боби, ти направи ли тези две ваксини?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Е, 10 години, и автоматично- "до живот", не е едно и също нещо.

Няма никакви данни, нито изследвания, че ваксиналния щам се "държи" в организма по начин, по който се "държи" натуралния. Поради тази причина, а и редица други, повечето държави в ЕС не правят варицелна ваксина, и не смятат даже да я включват.

Това е истината днес.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Добре, Боби, ти направи ли тези две ваксини?
Моите са малки - само по една имат. Тук е задължителна и без това. Аз ако зависеше от мен вероятно щях да изчакам да видя дали ще хванат, ако не живеех тук ( понеже тук няма голям шанс, всички са ваксинирани). Но ако бях другаде, щях да изкакам до около 10 годишна възраст и тогава щях да ваксинирам. При всяко положение не е нещо спешно. Срещу херпес зостер има ваксина, не е зор да предпазвам от него. По-скоро, че ако не я изкарат в по=късна възраст по-трудно се кара, та затова бих ваксинирала.


  
*
Имах предвид, направи ли и за грип.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Е, 10 години, и автоматично- "до живот", не е едно и също нещо.

Няма никакви данни, нито изследвания, че ваксиналния щам се "държи" в организма по начин, по който се "държи" натуралния. Поради тази причина, а и редица други, повечето държави в ЕС не правят варицелна ваксина, и не смятат даже да я включват.

Това е истината днес.
Точно така, затова казвам „вероятно“ имайки предвид, че антителата не намаляват. При всяко положение няма да изчезнат на 11тата с магическа пръчица, само защото Мерк са изследвали за 10 години преди да я пуснат в продажба.
 Вие сте лекар, много добре знаете какво кавам, да твърдите, че „избутва“ имунитета с 9 години не е коректно. Освен това има много данни от държави с оргомно население, които имунизират масово.
Не правят масово задължителна в Европа , но масово ваксинират когато децата отидат за ваксинация, с комбинираната, която е MMRV, която има по-лоши странични ефекти. Това го знам от наша съфорумка, на която са и казали, че е от задължителните ( а само MMR е задължителна) и направо бият на всички комбинираната. Така че това, че не е задължителна хич не им пречи да го правят масово.

Co, направих за грип, да. Голямата ми дъщеря прави астма като се разболее, само ми лиспва и грип да хване. Малката няма такива проблеми, но аз специално противогрипната ваксина много си я тача и и я бих. Понеже е за първ път им правиха 2 ваксини. Аз самата си я бия всяка година.  
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 23:47:51 pm от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Държавите в ЕС НЕ правят варицелна ваксина, както се вижда и в посочената от мен таблица.
Държавите от третия свят може и да я ползват- но това нас не ни интересува. Както не ни интересува и каква педиатрия се работи в Русия.

Щом в таблицата, която е официална за ЕС, страните НЕ са посочени че правят ( или имат в календара си варицелна ваксина)- то тя не се прави в тези страни под каквато и да е форма- нито сама, нито в комбинация с МПР. Иначе щяха да дадат данни, че правят варицелната ваксина, и тя е в програмата им.

Няма по-голяма глупост от това да се прави варицела заедно с МПР в една ваксина!

Каква е истината за варицелната ваксина в САЩ?

Поради особеностите на здравеопазването си, в САЩ, има огромни разходи за лечение на децата с усложнения от варицела. А това е така, поради липса на тотално, общо и достъпно за ВСИЧКИ граждани, независимо от финансовото им състояние, здравеопазване. Следователно- много е по-евтино масово да се ваксинира, отколкото да има разходи за болнично лечение ( и то интензивно, което е ужасно скъпо! ). Това е простата истина. Същото разбира се важи и за всички останали страни от третия свят, където пък децата страдат от усложнения на варицелата поради там пък ИЗОБЩО липса на достъп до адекватна педиатрична помощ. И от това ужасно висока детска смъртност!

Не съм изобщо против варицелната ваксина, но смятам че на този етап, няма данни за нейната безвредност в  ДЪЛГОСРОЧЕН АСПЕКТ. А не искам моите деца, като Педиатър, да правя опитни зайчета.

По същата причина не правя, и не ползвам, ваксината срещу Рота-вирус. Макар че тя почва да получава разпространение, и може да променя мнението си след време за нея.
« Последна редакция: Януари 08, 2013, 23:56:00 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Държавите в ЕС НЕ правят варицелна ваксина, както се вижда и в посочената от мен таблица.
Държавите от третия свят може и да я ползват- но това нас не ни интересува. Както не ни интересува и каква педиатрия се работи в Русия.
Хайче пак почвате. Какъв трети свят, каква Русия? Казвам ви за ЕС. В Белгия ( или може Люксембург да беше), за която съм запозната, че се прави масово MMRV. Не знам как е на други места, но Белгия определено не е държава от третия свят и не е Русия.

Цитат
Няма по-голяма глупост от това да се прави варицела заедно с МПР в една ваксина!
докторе, тя така се произвежда. Глупост не глупост, така я дават в Белгия. Аз простo съобщавам фактите, които са ми известни. В САЩ ти казват, че има повече странични ефекети и моите например са ваксинирани отделно.


Не съм защитник на ранното ваксиниране срещу варицела, но не е редно да твърдите неща, които са неверни. Има достатъчно аргументи в полза на по-късно ваксиниране, че да не е необходимо да измисляме несъществуващи причини като избутването на имунитета в по-опасна възраст.

И хайде да спрем с обясненията как било в САЩ. В САЩ няма достъпно здравеопазване за всеки, но за всички деца здравеопазването, ако родителите нямат застраховка,се поема от държавата.Освен това спешните случаи не могат да бъдат върнати, а варицелата не е хронична болест т.е. всеки с усложнения ще има достъп.
« Последна редакция: Януари 09, 2013, 00:27:41 am от Bobbie »


  
*
И все пак какви са причините държавите от ЕС да не я правят. Не са оповестени такива. Може да са политически, икономически или финансови. Все пак ваксината е 47 евро. Някъде четох, че това е единствената причина да не е регистрирана в България. Значи средно статистическата майка с две деца трябва да даде 200 лева. Освен в Германия, май че беше задължителна и в Япония. 
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
И все пак какви са причините държавите от ЕС да не я правят. Не са оповестени такива. Може да са политически, икономически или финансови. Все пак ваксината е 47 евро. Някъде четох, че това е единствената причина да не е регистрирана в България. Значи средно статистическата майка с две деца трябва да даде 200 лева. Освен в Германия, май че беше задължителна и в Япония. 
В Япония и също в САЩ.


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Но в никоя друга държава от ЕС.
Норвегия, Дания, Швеция, Финландия, даже и не искат да слушат за нея.
В Австрия си я плащате сами.
В Швейцария- на 11 г възраст, по желание, или за определени рискови групи.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Со, в повечето случаи, варицелата се кара леко от малките деца. Херпес зостер е нещо, което обикновено се случва на много възрастни хора и на хора със силно компрометиран имунитет - не би трябвало да е в кръга на страховете ти.

и не мисля, че цената е единствено определяща за това дали държавата ни да я включи в имунизационния календар. 1 доза Превенар струваше 145 лв, но я включиха в календара.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Да, Джам, чувала съм и за много леко прекарали. Но това, което ме провокира така да се юрна да я купувам, са случаи в моето обкръщение на много тежко прекарали, с пъпки навсякъде - около устните и авти, в гърлото, хранопровода, стомаха,  които препятстват храненето повече от седмица, по други лигавици, в очите, в и около влагалището, по пениса. Да не говорим и за наслагащи се бактериални инфекции, а също за силното снижаване на съпротивителните сили на организма, когато така и така дебнат други зимни вирусиу, а и много активна в момента скарлатина. Просто така се е случвало, че съм ставала свидетел все на такива случаи. 
*
Ей, пустата му варицела ей  :lol: Защо изобщо да се ваксинира за болест, която се кара леко? Разбирам да има чести усложнения, водещи до трайни увреждания, или дори смърт, че да слагаме тази ваксина масово, но не е така... Или? За съответни рискови групи - ОК, има резон. Но в България това е поредната "модна вълна"...някой чул, че някъде в чужбина се слагала и айде сега защо и ние не слагаме, значи сме много зле, много назад и пр. Обичайната местна драма.

Боби ти си в час със статистиката, какво казва по този въпрос точно, за "бели" държави говорим.

П.П. Изумих се колко майки коментираха с мен въпроса, дали да слагат ваксина за варицела, дали да не слагат, какво били чели по темата... Но виж пък за ваксина за хепатит А - а, то нямало било нужда.  :lol: Така де, явно по форумите хепатитната ваксина е доста по-малко коментирана и "модерна" сега.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Со, ти къде си, че върлува скарлатина?

мен живо ме интересува хепатитната ваксина, мисля за хеп Б да изчакам още малко (защото се предава по полов и кръвен път, да се надяваме, че няма да ни се налага кръвопреливане, а за активен полов живот, мисля й е рано още на девойката), но хеп А ми е на дневен ред - храним се навън, лондон е огромен град и тн. но исках да питам, добре ли е да поизчакам, тя няма 2 още? или се препоръчва и при малки деца. тук не е в задължителният календар, но съм говорила, ще си я платим, ще я сложат, остава чуденето ми за възрастта и възможни странични ефекти?
*
В Пловдив.
За хепатит А естествено, че сложих, и то още преди години.
А за варицела ваксината никак не е модна. Аз поне не съм чувала някой освен мен така живо да се интересува. Това е видно чрез обикновен прочит на форумите.
Jbrul, аз не участвам в "обичайната местна драма". Не бих драматизирала, ако вече ни се случи разболяване, но ако може да се предотврати, не бих пожалила средства и сили да участвам в това предотвратяване. Не мога да схвана защо е тази демонстрация на пренебрежение.
В крайна сметка, заради мнението на много уважавания от мен д-р Бърди, ще се откажа от "варивакс" вероятно. Просто си коментирахме с Боби. Със сигурност тази дискусия ще е полезна за жени, които като мен се чудят. 
« Последна редакция: Януари 09, 2013, 01:13:22 am от Co »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Боби ти си в час със статистиката, какво казва по този въпрос точно, за "бели" държави говорим.

Казва, че в САЩ спасява по 60-70 деца на година от смърт( и над 11 000 хоспитализации) т.е. нищо съществено не казва за държава от 320милиона. Аз вече написах мнението си, че не виждам смисъл да се слага толкова рано, понеже може да си я прекара като малко детето. Но вижда смисъл след 11-12г ако не си я прекарал да си я биеш, понеже при възрастните има доста повече усложнения.


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Со, ти къде си, че върлува скарлатина?

мен живо ме интересува хепатитната ваксина, мисля за хеп Б да изчакам още малко (защото се предава по полов и кръвен път, да се надяваме, че няма да ни се налага кръвопреливане, а за активен полов живот, мисля й е рано още на девойката), но хеп А ми е на дневен ред - храним се навън, лондон е огромен град и тн. но исках да питам, добре ли е да поизчакам, тя няма 2 още? или се препоръчва и при малки деца. тук не е в задължителният календар, но съм говорила, ще си я платим, ще я сложат, остава чуденето ми за възрастта и възможни странични ефекти?

Още не сме сложили Хеп Б ваксината?
Ами ако утре се наложи да вземаме кръв от вена? или вливания?

Не е сериозно всичко това!
Поставете моля незабвано Хеп а и Б ваксината! Боже... какво има да се "мисли" още по този въпрос?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.