0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Благодаря, докторе още веднъж.

А мога ли по някакъв начин да защитя сина си от тези бактерии.
Гледам, че тук се обсъждат ваксини - Превенар 13 и Синфлорикс, когато малкия се роди не бяха задължителни и съответно не са му сложени.

Мога ли сега да му сложа или е късно вече и ще имат ли ефект?
Ваксините не предпазват от бактерии. Те предпазват от усложнения....


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Благодаря, докторе още веднъж.

А мога ли по някакъв начин да защитя сина си от тези бактерии.
Гледам, че тук се обсъждат ваксини - Превенар 13 и Синфлорикс, когато малкия се роди не бяха задължителни и съответно не са му сложени.

Мога ли сега да му сложа или е късно вече и ще имат ли ефект?
Разбира се че можете- Превенар 13 избираме. За детето на 3 г възраст.
Голямото е във възраст извън горната за ваксинация.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря!
 
И последен въпрос, извинявам се, ако досаждам вече.
В каква доза да я поставя и трябва ли да е напълно здрав? Имам предвид
да изчкам ли контролата за бактерии или направо мога да действам.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
За детето на 3г възраст ли питате?
1 доза Превенар 13 Ви е нужна.
Изчакайте резултатите.
Ако за детето на 3г възраст става въпрос.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Да, за тригодишния става въпрос.
Ще изчакам контролата и след това ще го ваксинирам.

Благодаря, докторе, за пореден път.
Жив и здрав да сте!
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Според личния лекар, белегът от поставената БЦЖ ваксина е много малък и ни насочи към специалист той да прецени дали ще е необходимо да се прави Манту но почти беше убеден за това.

Благодаря за отговора!
Дари, сигурно сте взели мерки вече, но да си кажа и аз - на Кате почти не се забелязва вече белега от БЦЖ-то, когато беше на 6-7месеца се виждаше едва едва забележима точка, но нашето джи пи отчете резултата като положителен и не ни е насочвала за манту, тя също като д-р Бърди каза, че за тази възраст точката е напълно достатъчна за положителен резултат от ваксината, сега гледам рамото на Вико, той има доста по-изразен белег, може би има наистина значение как е поставена ваксината.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Липсата или отсъствието на белег няма никаква връзка с "резултатността" на една БЦЖ ваксинация.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Аз се замислих.... има ли вероятност наистина да не е резултатна първата доза ваксина? Тогава как се процедира? Има ли начин да се разбере това /стана ясно, че Манту не може да гарантира/ и ако се окаже, че няма резултат не е ли по-добре наистина да се сложи втори път?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма. Но и няма възможност на този момент да се "измери" резултатността на една БЦЖ ваксина- тя се мери по "липста на болест". С оглед дългото време на ползване на ваксината, има натрупан опит с нея, и обширни наблюдения, че една само доза е ефективно и  работещо решение.
Липсата или не на белег, НЕ значи нищо. Защото белегът не е резултат от "резултатността" на БЦЖ ваксината, а резултат от техниката на приложение и възрастта на поставяне на 1-та доза. Например, дълбоко поставена БЦЖ не оставя белег. Както и пъра доза, поставена в бебешка възраст. Следователно, чиста проба Бг соц мазохизъм Е, да поставяте 1 доза БЦЖ из родилните домове( знаейки предварително, че шанса да остави белег е минимален), и после да се чудите и вайкате, защо дете, обследвано на 1 годинка МОЖЕ и да няма белег. И на ново да ваксинирате, въз основа на това. Чиста проба соц мазохизъм от Станишевски вид.  :wink:

Няма практики ( освен в Русия и някои бивши соц.страни) да се правят две и/или повече дози БЦЖ ваксина.
Никъде по света, в цивилизована държава.Тъй като резултатността на БЦЖ не може да се измери обективно ( антитела, например) НЯМА никаква научна обосновка за правене на повече от една доза, тъй като няма начин да се разбере с дозата в повече, какво повече постигате. Поставянето на 3,4 дози БЦЖ, е недопустимо и абсурдно.

БЦЖ е резултатна в около 80-82%.
Предпазва от тежки и системни форми повече, отколкото от заболяване при контакт.
Редица страни не я ползват вече.
Доколкото знам, без да съм сигурен, БЦЖ е забранена в Германия и Австрия със закон. Но това е друга история.
Манту не е, и никога не е било, проба за резултатноста на една предшестваща БЦЖ доза, защото Манту не може да различи (+) резултат дали е резултат на предшестваща ваксинация, или на пресен контакт ( Микобактериална Инфекция).
http://www.cdc.gov/tb/publications/PDF/1376.pdf

"..There is no reliable method of distinguishing tuberculin reactions caused by vaccination with BCG from those caused by natural mycobacterial infections. It is usually prudent to consider “positive” reactions to 5 TU of PPD tuberculin in BCGvaccinated persons as indicating infection with M. tuberculosis,especially among persons from countries with a high prevalence of tuberculosis. There are several reasons for not assuming that a large reaction to tuberculin is due to BCG vaccination:

(1) tuberculin test conversion rates after vaccination may be much less than 100%;
(2) the mean reaction size among persons who have received BCG is often , 10 mm; and
(3) tuberculin sensitivity tends to wane after vaccination.
Although a positive tuberculin skin test due to BCG vaccination can wane over time, it can be “boosted” by serial testing. Because most persons who have received BCG are from high-prevalence areas of the world, it is important that vaccinated persons who have a positive reaction to a tuberculin skin test be evaluated for tuberculosis and treated accordingly.


Моля ДЕБЕЛО ДА ОТБЕЛЕЖИТЕ СЪЩО
http://whqlibdoc.who.int/hq/2006/WHO_HTM_TB_2006.371_eng.pdf

СЗО-2006 -"Guidance for national tuberculosis programmes on the management of tuberculosis in children".

стр.23
"...There is no evidence that revaccination with BCG affords any additional protection and therefore revaccination is not recommended."
« Последна редакция: Януари 24, 2012, 18:35:45 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за изключително изчерпателната информация, докторе!
Чела съм и преди ваши постове по темата. Просто сякаш пропусках да видя да сте писал има ли ефективен начин да се разбере резултатността на ваксината и ако има, защо не се прави в другите държави. Сега като се замисля, по пътя на логиката- щом не се практикува повторно поставяне, значи се е пресметнал риска и явно че няма друг начин....
Това ще го копирам и ще се въоръжа при следващата ни среща с личния :)


*
Благодаря за изключително изчерпателната информация, докторе!
Чела съм и преди ваши постове по темата. Просто сякаш пропусках да видя да сте писал има ли ефективен начин да се разбере резултатността на ваксината и ако има, защо не се прави в другите държави. Сега като се замисля, по пътя на логиката- щом не се практикува повторно поставяне, значи се е пресметнал риска и явно че няма друг начин....
Това ще го копирам и ще се въоръжа при следващата ни среща с личния :)


И аз :-) защото си мисля че педиатърката е точно от този соц тип :-(


*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
И аз мислех, че нашата е от този тип. Постоянно питаше няма ли да правим Манту. Накрая ми писна и й казах, че ще й взема бележка, че е направено. И за моя изненада тя каза: "Ама ти така кажи, че не искаш" и веднага ми записа положително Манту в картона на детето.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Нашата хич не ме е и питала за белег, добре че чета тук, че иначе щях аз да я питам :D
за разлика от любимия й Суметролим обаче....

*
Др Бърди, бихте ли споделили мнение относно "пакета" ваксини който е задължителен тук в Англия, по здравната каса - дали сте съгласен с всички ваксини от долуизброените и има ли други, които не са включени, но които според вас е добре да се сложат (и на каква възраст). Благодаря предварително!

at birth - BCG and Hep B
2 месеца - DTaP/IPV/Hib and Pneumococcal conjugate vaccine (PCV)
3 месеца - DTaP/IPV/Hib and MenC
4 месеца - DTaP/IPV/HiB and MenC and PCV
12 месеца - Hib/MenC
13 месеца - MMR and PCV
3 години 4 месеца - DTaP/IPV or dTaP/IPV and MMR
12 години (момичета) - HPV

Също така бащата е развил реакция когато са му били ваксина против туберкулоза като бебе - това значи ли че сега и бебето може да има такава реакция към BCG ваксината?
« Последна редакция: Февруари 06, 2012, 16:49:14 pm от vaci »


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговор
« Отговор #655 -: Февруари 06, 2012, 18:12:13 pm »
И аз мислех, че нашата е от този тип. Постоянно питаше няма ли да правим Манту. Накрая ми писна и й казах, че ще й взема бележка, че е направено. И за моя изненада тя каза: "Ама ти така кажи, че не искаш" и веднага ми записа положително Манту в картона на детето.
А според мен това е фалшификация на документи и никак не е безобидно. Защо ще пише, че положително, като такова не е правено? Ти имаш право да откажеш каквото си искаш и тя не е виновна за това - иска се само да го домументира, не да си измисля.

Докторе, ако има начин да сте сигурни, че детето няма туберкулоза, защо да не се направи манту? Аз лично на моето дете ще направя,ако стигнем да бием BCG ( че тук не я дават), не виждам как може да му навреди. Според някои данни далеч не е толкова добра тази ваксина. Да,само с манту не можете да различите инфекция от имуницация, но си имате други методи да отличите инфекция. А ако е отрицателно поне със сигурност ще знам, че детето не е получило имунитет.
« Последна редакция: Февруари 06, 2012, 18:33:51 pm от Bobbie »


  
Здравейте д-р Бърди,
Преди 15 дни поставихме ваксина МПР - на 13м. Дъщеря ми имаше няколко пъпчици по коремчето (като пъпки от комар с връхче)от неясен происход, но педиатърката не сметна за проблем да сложим ваксината. На 10-я ден излезе леко ситно обривче само по гърдите и коремчето, а на лицето доста обострен обрив, все едно имаме шарка. Нормално ли е? Може би трябва да приложа снимки, но сега нямам възможност.
Ще се радвам да споделите опита си по този въпрос!
Благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
За да се оттървем от Руските глупости:

Критерии за оценка на едно Манту:


1. Манту, разчетено над 5 мм, се счита за положително ако:
      *   Деца и юноши в тесен контакт с лица болни от активна туберкулоза.
       *  Деца и юноши съмнителни за активна ТБЦ- по лабораторни, клинични и въобще- обективни данни. Или с данни за стара, калцирана, инфекция.
        *Деца и юноши в състояние на имуносупресия, ХИВ, терпаия с онкологични лекарства, други подобни заболявания.


2. Инфилтрат над 10мм се счита за положителен ако:
         *  Деца или юноши, намиращи се в обстановка на повишен риск за заразяване ( или живеещи в региони с висок % заболеваемост)
                     >>> Деца под 4 годишна възраст
                     >>> Независимо от възрастта им, ако боледуват от лимфома, диабет, Ходжкин, хронична бъбречна недостатъчност или хронично недохранване.
            * Деца или юноши, с висока вероятност да се окажат в контакт, или в обстановка ( страна) където процентът заболеваемост е висок:
                     >>> Родени в страни с висок % заболеваемост или от родители, произхождащи от такива страни.
                     >>> Пътуващи в страни с висок % заболеваемост
                    >>>  Принадлежност към роми, азиатска раса
                    >>>  Идват в контакт с лица, които поради болестното им състояние са изложени на висок риск.

3. Инфилтрат над 15 мм се счита за положителен при всяко дете над 4г възраст, независимо от наличие или отсъствие на рискови фактори.

Тоест, за деца под 4 г възраст над 10мм се счита позитивно едно Манту сигурно, докато за деца над 4- над 15 мм. Отчитайки за последната възрастова група и посочените по-горе рискови фактори.


Манту НЕ Е, И НЕ може да бъде, критерий за оценка ефективността на предшестваща доза БЦЖ.
Манту като проба, е въведена не за диагноза ефективността на една БЦЖ ваксината, а като диагностична проба за вероятност за заболяване. Манту е изобретено и приложено като диагностична проба за пръв път през 1907, докато БЦЖ ваксината за пръв път е правена през 1921. Шарл Манту ( който модифицира Манту като проба ) не е неин откривател- пробата за пръв път е правена около 1907 от Клеменс фон Пирке ( Д-р Clemens von Pirquet), който пише:

"Само тези индивиди, първично инфектирани с туберкулоза, се забелязва че реагират с възпалителен реакция на мястото на приложение, докато здравите не показват никаква реакция."

C. P. von Pirquet:
Tuberkulindiagnose durch cutane Impfung.
Berliner klinische Wochenschrift, 1907, 44: 644-645.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Публикации срещу ваксинирането и ваксинационните практики, И особено подкрепени от "авторитетни" източници като "разкрития.ком" са подценяващи нашият интелект.

Моля предложете авторитетен източник, сочещ че ХПВ е "опасна" и смъртоносна ваксина.
Моля да спрем с тиражирането на Бг духовна мизерия.
« Последна редакция: Февруари 07, 2012, 00:19:24 am от Birdie »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговор
« Отговор #659 -: Февруари 07, 2012, 01:06:54 am »
"Само тези индивиди, първично инфектирани с туберкулоза, се забелязва че реагират с възпалителен реакция на мястото на приложение, докато здравите не показват никаква реакция."

Докторе, ако това е вярно много добре - таман ще знаете дали е болно детето. Само че не е вярно иначе нямаше да казват да не го правим, а точно обратното.  Дори ако беше така всяка година бих го правила, че да си следя детето. Нали точно затова в страните, в които се имунизира, няма добър скрининг метод за установяване на инфекция.
 Аз като здравен работник бях задължена всяка година да правя манту. Да ама моето е положително. Скъсаха ме да ме изследват да нямам туберкулоза, за да ме пуснат на работа- всяка година рентгенови снимки - понеже тук не имунизират. Като им казах, че съм имунизирана и ме оставиха на мира да не правя повече мантута.   
« Последна редакция: Февруари 07, 2012, 01:10:30 am от Bobbie »