0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ох, на мен това Манту ми е болна тема. При предишния ни педиатър постоянно увъртах само и само да отложим Манту, с надежда да забрави, но уви- не забравяше /а не беше склонна да го пропуснем изобщо/. Сменихме педиатъра и си мислех, че ще "минем метър" и няма да се "усетят", но явно излиза нещо в системата, защото при последната консултация сестрата показа нещо на доктора и той погледна рамото на малкия да види дали има белег и каза: "На следващата консултация ще направим Манту".
Сега какво да правя не знам.... Имам ли право да откажа да ни го направят и ако го сторя ще ни попречи ли това както отказа от всяка друга ваксина- спиране от ДГ, спиране на детските надбавки и т.н.? Моля някой по-запознат да сподели!
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 23:31:39 pm от джиджи »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Birdie,

цитирам Ваше мнение от един друг форум относно ваксината БЦЖ.

"Не правете на децата си повече от една доза БЦЖ!
Не правете на децата си Манту с оглед да "разберете" дали БЦЖ е било "успешно". Нищо в този аспект от Манту няма да разберете! Най-много да Ви "набедят" детето за болно, и да си отворите "Кутията на Пандора"! "


Предполагам мнението Ви е същото. Задавам този въпрос, защото ни предстои преглед при лекар, който предполагам ще ни насочи към проба Манту. Видях, че препоръчвате и интерферонов тест, по-добре ли е да направим този тест без Манту?

Искам да попитам също дали ако се наложи да правим Манту не е противопоказно с поставената преди седмица Хепатитна ваксина?


Благодаря предварително!
Защо ще правите Манту ??
Да, мнението ми е същото.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Според личния лекар, белегът от поставената БЦЖ ваксина е много малък и ни насочи към специалист той да прецени дали ще е необходимо да се прави Манту но почти беше убеден за това.

Благодаря за отговора!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ако имате една, направена и документирана доза БЦЖ, нищо друго не е нужно да правите в тази област.
Манту не е, и никога не е било, проба за резултатността от една предшестваща БЦЖ ваксинация.
Манту е диагностична проба показваща наличие на контакт с микобактерия.
Големината на белега никога не е било критерий за каквото и да е било- белегът зависи от дълбочината на поставяне и от възрастта, на която се прави БЦЖ- колкото по-малко е детето, при поставяне на дозата БЦЖ, толкова вероятността да няма белег, и/или да е малък- е голяма.
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 00:38:06 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Да, имам документирано, че е поставена ваксина БЦЖ, 48 часа след раждането, описан е номера на ваксината.

Благодаря много Докторе! Незаменим сте!

Хубава и спокойна нощ Ви желая!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Това видях в сайта vaksini.bg
Седми месец

"Проверка за белег след БЦЖ имунизация. На децата без белег се прави проба Манту ( 5 ME PPD ) и отрицателните се имунизират- с БЦЖ ваксина"

Ох, това означава ли,че ако има белег(предполагам "точката" на рамото) тогава не се прави БЦЖ ваксина? :?
Тези ваксини ми са голяма мъгла  :oops:


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма такова нещо "проверка на БЦЖ ваксинацията", просто защото ефектът на една БЦЖ ваксинация няма как да се "провери" освен по липсата на заболяване. Няма начин, или проба, или изследване, с което да се провери ефективността на една БЦЖ ваксинация.
Наличието или липсата на белег нищо не значи. Защото зависи от възрастта на постаяве на ваксината и от техниката на поставянето и- например, по-дълбокото поставяне може и да не остави белег ( или да е по-малък).

Следователно, цитатът, който сте дали, си е пълна глупост.
В Бг така или иначе по въпросите на БЦЖ, Манту, нищо не се прави съобразно световните стандарти.

От над 2-3 десетилетия, никой и никъде не прави повече от една доза БЦЖ. Нито препоръчва. Доколкото ми е известно, в повечето страни, правещи все още БЦЖ, се прави само една доза и всичко друго ( правенето на безкрайно на брой дози, хаотични Манту) направо е забранено.
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 11:17:32 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
А някой знае ли какво би последвало ако откажем да правим на децата си Манту в такива случаи, а и следващи дози БЦЖ? Моят син няма никакъв белег от БЦЖ и до сега някак удържам нещата да не правим Манту, но тъй като в имунизационния календар на РБ е задължително и педиатрите тук държат да го спазват, ще се наложи да се борим пак с вятърните мелници май.


*
нищо не може да ти се случи, казваш, че не искаш манту и край, поемаш си отговорността и това е :)
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 15:05:26 pm от StefiZ »
*
И двете ми деца нямат белег от БЦЖ ваксината. Нито на едното, нито на другото съм правила Манту. Няма проблеми с ДГ.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Така е, но нали уж отказът от ваксина води до недопускане на детето до детско заведение, както и могат да ти спрат детските. Хайде, за детските- мога да ги прежаля, но другото...


Ще рискувам, пък каквото стане, поне знам че го правя за добро...

White, а вашият педиатър беше ли склонен да направи компромис? Според мен от него зависи дали ще имаш проблем после. Нали той дава бележките за детската градина и за детските.
« Последна редакция: Януари 17, 2012, 15:06:15 pm от джиджи »


*
нищо не отказват, това са митове, нали в имунизационния картон който носиш в ДГ си пише, че му е поставена БЦЖ.
и моите деца нямат белези, и манту не съм им правила, но личната ми е много светната и на времето ми обасни същото което и д-р Бърди, че не се прави вече :)
*
При първото дете се опита да ми пробута идеята за манту, но аз категорично отказах.
Както и Стефи е написала, в картона пише, че имате поставена доза след раждане.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Благодаря ви момичета, дано и ние нямаме проблеми. Сега на края на Февруари ни предстои консултация, на която трябва да ни правят и въпросното Манту. Ще пиша след това да кажа какво е станало.


Здравейте, доктор Бърди!

Малкият ми син /3.8 г./ откакто тръгна на детска градина от м.Октомври м.г. на два пъти му изолират бактерии в носа. Първият път беше S. aureus, със симптоми кашлица и непрестанни сополи, в край на сметка пихме антибиотик по антибиограма и на контролата беше чист. Една седмица на детска градина и в края й отново сополи и кашлица. Тоз път изолираха М.catarrhalis, отново в носния секрет. Опитахме с локален антибиотик по антибиограма, не подейства и накрая отново пихме орален. Към момента мисля, че е добре, но още не съм пускала контрола - изчаквам да мине време от антибиотика.

Наши приятели ни донеса от Русия това:
http://www.bgstuff.net/zdrave/lekarstven-spravo4nik-menu/2553-irs-19

Въпросът ми е мога ли да го ползвам за детето?

Педиатърът ми е на мнение, че е добро лекарство и навремето като се е продавало в България го е предписвала и е имало добри отзиви.

Предварително благодаря за отоговора!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не се занимавайте с Руски глупости, моля... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за отговора.
Всъщност лекарството е на  Solvay Pharma - France, а не руско.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Може. Но това не го прави по "работещо".
И питате ли се защо, само в Русия циркулира това??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
И питате ли се защо, само в Русия циркулира това??

Да не би да е опасно или забранено...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не, просто няма ефект.
Но в Русия циркулират всякакви такива неща- и където има печалба- там фирмите и продават.
А циркулира в Русия, защото Специалността им е първобитна. Затова.
« Последна редакция: Януари 18, 2012, 15:01:07 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.