0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
За две, три вечери може да изчетете тази тема. И да си отбележите неща, които Вие смятате за полезни.
И после да питате нещо конкретно, ако има въпроси.

Мисля, така е по-добре.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Здравейте Докторе,
след поставяне на Превенар 13 трябва ли да изчакам някакъв период преди да пусна детето на ясла, където се предполага, че има стрептокок пневмоние? Трябва ли да изчакам някакъв период след проведено лечение за поставянето на ваксината или при чисти секрети мога да поставя веднага?
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 09:39:32 am от midge »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ваксината не предпазва от заразяване. Не е за това.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговор
« Отговор #583 -: Ноември 08, 2011, 14:57:36 pm »
Ваксината не предпазва от заразяване. Не е за това.
Докторе бихте ли обяснил какво имате предвид. Нещо различна ли е тази ваксина и какво тогава прави, ако не предпазва от заразяване? Аз до колкото знам е за 13 щама на стрептококи, а предишната е за 7 щама т.е. пак си добавят нови 6.
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 14:59:44 pm от Bobbie »


  
От това, което съм чела аз, предпазва от усложнения, така да се каже...


*
Докторе, благодаря ви!

Реално в среда с носителство нищо не мога да направя, за да предпазя детето, нали?

ПП: В оценка на моториката намерих отговор  :(

Приятна вечер!
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 16:45:14 pm от midge »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговор
« Отговор #586 -: Ноември 08, 2011, 19:35:14 pm »
От това, което съм чела аз, предпазва от усложнения, така да се каже...
Ами аз се поитересувах след като попитах тук и в  официалната литература за предписване от производителя пише, че предпазва от инфекция (http://www.prevnar13.com/) Аз и не знам ваксина да прави друго освен да стимулира произвеждането на антитела, затова попитах. Може би си я носиш, пък предпазва от развитие на болест, де да знам. При всяко положение каквото и да прави, трябват поне около 2 седмици, за да си изработи организма антитела, така че поне толкова би трябвало да се чака, ако човек иска ваксината да действа по предназначение. Освен ако то вече не е носител.

Боби
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 19:39:48 pm от Bobbie »


  
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ваксината не предпазва от заразяване- едни деца могат да се заразят, други - не, независимо че имат всички дози. Това особено важи за места с голям процент заразени- ДГ, например. Може би правилната ваксинация затруднява значително заразяването, но няма абсолютно и универсално предпазване от заразяване.
Ваксината предпазва от тежки и фатални усложнения на една Пневмококова инфекция, както и вероятно съкращава носителството и предаването към близки в обкръжението на детето. Предпазва също от инвазивни инфекции- тоест, едно носителство да се превъре във фатално и инвазивно заболяване- сепсис, менингит, пневмония. Това е и тънката разлика... . Заразяване е едно, инвазивна инфекция- друго.
« Последна редакция: Ноември 08, 2011, 20:09:02 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Ваксината предпазва от тежки и фатални усложнения на една Пневмококова инфекция, както и вероятно съкращава носителството и предаването към близки в обкръжението на детето.
Ами значи пак трябва да си чака 2 седмици, че ако се зарази да има по-малък шанс да има усложнения.



  
Здравейте докторе,
преди седмица трябваше да сложим 4 прием на синфлорикс, но дъщеря ми беше със сополки и утайката на кръвните изследвания беше повишена и отложихме, доктора ми предлага сега на 13 месечна възраст да сложим първо приорикс и след това синфлорикса, а ваксината за хепатит А да я отложим поне с месец, вашето мнение какво е? Благодаря предварително.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Синфлорикс, след седмица Хаврикс, след седмица- Приорикс.
Ако направите първо Приорикс, е добре да не слагате месец след него ваксини.
За това е и този ред, за който Ви пиша.
« Последна редакция: Декември 28, 2011, 13:30:06 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Докторе, ако имате възможност, моля да дадете Вашето мнение по следния въпрос.
Дъщеря ми, която е на 2 години и 3 месеца от месец и половина е с кашлица - първо беше бронхит, който лекувахме с едноседмичен прием на Клацид. Последва една седмица без лекарства и след нея пневмония, която лекувахме с едноседмичен прием на Зинат. Пак една седмица без нищо друго освен сироп за кашлица и от днес пак е с бронхит и е на Аугументин ЕС за 10 дни.
Като разговаряхме с педиатърката за тези непрекъснати боледувания тя ме попита дали е ваксинирано детето. Малката е ваксинирана с всички задължителни ваксини по Българския имунизационен календар, както и със Синфлорикс в две дози - съответно на 12 и 14 месеца. Според лекарката е нужна още една доза година след втората доза, а според това, което аз съм прочела няма повече дози. Ако тя е права и трябва още една ваксинация ще може ли да я направим с Превенар 13? Пак според педиатърката голямата ми дъщеря, която е на 4 години не боледува, защото е ваксинирана с Превенар 7, а малката боледува толкова много, защото е със Синфлорикс. Според нея децата, имунизирани със Синфлорикс все едно са имунизирани с вода и нямам никакъв ефект от ваксината.
Какво е Вашето мнение?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Мнението ми е че, съветите са грешни и простете -некомпетентни. 3 АБ за 1-2 месеца- още по неадекватно.
"Синфлорикс" е световна ваксина, и е наравно с Превенар 13 (7) по резултатност. Коментарите по този въпрос са израз на крайно невежие по въпроса.
Ако поставяте първа доза Синфлорикс на 12м възраст, дозите са две ( Синфлорикс има същата схема както и Превенар). Не са нужни повече дози Синфлорикс, нито Превенар 13 в конкретния случай.
Доколкото знам, Синфлорикс не се търгува и ползва в САЩ. Просто защото вече широко се ползва Превенар 13, но и да изберете Синфлорикс, също е добър избор, нищо че е с два щама по-малко ( Синфлорикс е декавалентна ваксина)

Три "пневмонии" за 1-2 месеца е само възможно благодарение на Вашата Педиатърка- аз такова нещо за 17 години работа не съм виждал- нищо чудно вирусни заболявания да вземаме за "пневмония". Или детето да е носен носител на нещо, или да има нужда от инхалаторни л-ва, а не от непрекъснати АБ.
« Последна редакция: Декември 28, 2011, 16:01:23 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Ооооох, Докторе  :(. Не знам вече какво да си мисля, започнах да се самообвинявам че съм лоша майка, която не може да излекува детето си и го тъпче с всевъзможни лекарства. Това, което Ви написах е мнението на 3та по ред лекарка, при това срещу заплащане. Аз виждам, че лечението е неадекватно, но няма какво да направя. Да бяхте по-наблизо да доведа детенце да го прегледате вие  :(. За пневмонията, която беше вирусна имаме снимка, а за първия бронхит имаме кръвни изследвания и въпреки че левкоцити и СУЕ бяха в норма пак ни изписаха антибиотик. Доколкото моята обща култура е достатъчна аз смятам че този антибиотик тогава беше напълно излишен, а този при вирусната пневмония не знам дали е бил адекватно изписан. Нали антибиотика не лекува вирусните заболявания, а само бактериалните такива.
Антибиотика от тази сутрин го изписаха само на база слушане със слушалка, преглед на гърлото и ушите. Детето освен много дълбоката кашлица няма други симптоми. Няма температура, храни се нормално и си е много жизнена, но ме е страх да не се влоши ако не дам антибиотик.
Извинявайте за подробните словоизлияния, но ми е притеснено!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не виждам какво общо има с Вас ситуацията, и как от неспособността на други да се оправят, Вие точно сте "лошата" майка.

Не знам наистина дали има нужда детето от пореден АБ- все пак "пневмония" с нормално СУЕ едва ли има.
Бих предложил да дадете комбинация от АЦЦ кидс и Вентолин на сиропче, в дози съответно за възрастта на детето.
И да пишете след 2 дена.

За нуждата от АБ наистина без преглед, нищо не мога да кажа... .
« Последна редакция: Декември 28, 2011, 16:03:38 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Много Ви благодаря!!!!
Ще пиша след два дни.
При първия "бронхит" СУЕ-то беше нормално, а на последвалата "пневмония" имахме снимка, която показвала характерни белези за вирусна такава. Сега нямаме нито снимка, нито кръвна картина.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Пишете след 2 дена... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Не виждам какво общо има с Вас ситуацията, и как от неспособността на други да се оправят, Вие точно сте "лошата" майка.

Не знам наистина дали има нужда детето от пореден АБ- все пак "пневмония" с нормално СУЕ едва ли има.
Бих предложил да дадете комбинация от АЦЦ кидс и Вентолин на сиропче, в дози съответно за възрастта на детето.
И да пишете след 2 дена.

За нуждата от АБ наистина без преглед, нищо не мога да кажа... .

Ами това е. Точно така лекуват и Калина. До сега за респираторни заболявания не е пила АБ. Между другото е ваксинирана със Синфлорикс.
« Последна редакция: Декември 28, 2011, 16:36:51 pm от ЕVIQ »

[/url]
Здравейте, Д-р Бърди!
Моля Ви за мнение и консултация, тъй като съм на ръба на лудостта...
Синът ми е на 1 година и 3 месеца и все още няма поставени ваксини ДТК, тъй като ги отлагахме заради алергия, която се прояви когато детето беше на 2 месеца. Наясно съм, че допуснах огромна грешка, като се доверих на лекаря, който ме посъветва да отложим ваксините...но това е друга тема. Въпросът ми е коя е най-подходящата ваксина, която може да се постави в момента? Педиатърът препоръчва инфанрикс петкомпонентната, която в момента е по ЗК. Подходяща ли е за неговата възраст и по каква схема да бъде поставена? Педиатърът държи на схемата при малките бебета - три първични дози, поставени през месец и след една година - реимунизация. Тази схема ме притеснява - детето не е ли голямо вече? Страхувам се да не му навредя като поставим ваксини не за предвидената възраст..  Моля Ви за съвет има ли друга подходяща ваксина за нашия случай и ако поставим петкомпонентната инфанрикс по каква схема да бъде? За съжаление в БГ май педиатрите нямат клиничен опит с поставянето на първичните дози инфанрикс на толкова големи деца и това много ме притеснява...
Дано не съм досадна с дългия пост..
Предварително Ви БЛАГОДАРЯ!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Трябва да ваксинирате по схемата за "закъснелите дози",
http://www.cdc.gov/vaccines/recs/schedules/downloads/child/catchup-schedule-pr.pdf

а не по схемата за "нормалните". Разбира се че не са същите дози ( като брой, и/или интервал на поставяне), ако започвате на 2мес. възраст, и сега- на 15м възраст !!

Пишете кои точно ваксини искате да поставите и ще Ви дам напътствия.

DTaP- 4 дози до 4 г възраст и 5-та >>> на 4-6 г възраст. Минимално задължителни интервали между дозите:
          * Доза 1 до Доза 2 ->>> 4 седмици ( 1 месец)
          * Доза 2 до Доза 3- >>> 4 седмици ( 1 месец)
          * Доза 3 до Доза 4 ->>> 6 МЕСЕЦА.
Доза 5 поставяте на възраст 4-6 годинки.

Полио- 4 дози общо, до 4 годишна възраст (Американският Календар е 3 дози до 4 г възраст, включая и дозата на 4-6г възраст. В Европа се прави обикновено с една доза повече Полио до 4г възраст, но това е много вариабилно). В Бг може и да са повече дозите, но от повече от 5 общо дози до 18 г възраст, едва ли има някакво преимущество. Следвайте Бг Календар за Полио, но спазвайте минималните срокове между дозите, и не правете безумни на брой Полио дози.
Една възможна схема за Полио:
             * Доза 1 до Доза 2 ->>> 4 седмици ( 1 месец)
             * Доза 2 до Доза 3- >>> 4 седмици ( 1 месец)
             * Доза 3 до Доза 4 ->>> 6 МЕСЕЦА.
За DTaP+ Polio >> "Tetravaq" (Санофи-Пастьор) може да ползвате. Правите по една инжекция, по схемата- както виждате за двете ваксини схемата на първите 4 дози съвпадат. Няма проблем да направите една доза Полио повече тук ( в рамките на основната схема), ползвайки комбинираната ваксина. Няма също проблем да направите още една допълнителна доза полио ( 5-та), когато ще ваксинирате с ДТаК на 4-6 г възраст. Ако не искате допълнителна доза Полио на 4-6 г възраст, може да направите тогава само ДТаК без Полио ( ДТаК от друга фирма).

Акт-Хиб:
               * Ако започвате на възраст 12м -14m >> Две дози, през минимум 8 седмици една от друга. А НЕ 1 доза, както често правят в Бг. 1 доза е САМО когато правите 1-та доза Акт-Хиб на възраст 15м-59м ( 6 годинки).

Превенар 13 ( Превенар 7):
               *Ако правите първата доза 12-24м възраст- >> две дози, през 8 седмици една от друга.


P.S.  Непоставянето или отлагането на ваксини поради АБКМ, АД, Астма, мними и несъществуващи "алергии" ( като общ термин- "детето е алергично" ) или анамнеза че бащата имал някаква си "екзема" когато бил бебе, са Бг "патенти" и груба грешка. Противопоказанията за ваксинация са вече много тесни и списъкът не вклюва посочените по-горе заболявания, а ДРУГИ състояния. Хреми или леки настинки НЕ са противопоказания за отлагане и неправене на ваксини. "Абсолютно" здраво дете не съществува- следователно, това е само повод за отлагане на ваксини, хаос в схемите и в края на краищата- лошо ваксиниране. Когато после заболее детето- ваксините били виновни, били "водичка" по израза на много наивни Педиатри в Бг. Няма просто такива неща. Няма!

Ето противопоказанията за всяка ваксина ( колонката крайно в дясно)
http://www.immunize.org/catg.d/p2010.pdf
« Последна редакция: Декември 30, 2011, 16:50:39 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.