0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, д-р Бърди!
Каво е мнението Ви за тази ваксина: http://apteka.framar.bg/30016585/%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BB-%D0%B0-%D1%81-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0 Менингококал А+С ваксина. Препоръчвате ли я за поставяне на дете на 2 години?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Защо питате?
Повод?
Това не е обикновена ваксина... .
« Последна редакция: Юли 28, 2011, 00:46:59 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за мнението Ви, Докторе. Имам още време до тогава, ще разуча и в ДГ как стоят нещата.
Докторе, менингококовата ваксина, заедно с Пневмо 23 (за която вече знам мнението Ви) са препоръчани от частния педиатър, при който водим децата в случай на нужда от второ мнение. Отзивите за него тук във форума са добри, като в голяма степен неговите възгледи се припокриват с вашите. Само дето препоръката му да сложим споменатите две ваксини доста ме смути и затова се допитвам и до Вас.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
В САЩ се ползват два типа противо-менингококови ваксини- Полизахаридната (MPSV4) "Menomune" и Менингококовата конюгирана (MCV4)- "Менактра" и " Менвео" (Пак 4 типа, но конюгирана).

Що се отнася до деца до 6 годишна възраст, по Американският календар се препоръчва правенето на доза Менингококова конюгирана само при особени показания. В Европа се прави задължително конюгираната от 4-6 м възраст, но Европейската конюгирана е САМО тип С. "Менвео" има лиценз в Европа, но все още няма широко разпространение. В Гърция, например, е лицензирана, но за над 11 г възраст.
Рутинното приложение на конюгираната ваксина в САЩ ( MCV4 - "Менактра" и " Менвео")е за над 11 годишна възраст (и това е логично). В Европа, все още такова нещо няма:
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html
и всички дози от моновалентната ( тип С) противоменингококова ваксина завършват до около 18 м възраст ( много различно за различните страни от ЕС).

Указания за използване на полизахаридната са - " само в случай, когато ползването на конюгираната ( обикновената) е невъзможно".
Цялата Американска схема на вакиснация до 18 годишна възраст е САМО с MCV4 - "Менактра" и " Менвео".
В Европа е лицензирана "Менвео", и може би тя да измести моновалентната тип С... .

Това, което Вие давате, е двувалентна, стара, полизахаридна ваксина.
В Европа се ползва само тип С, конюгирана.
В САЩ се ползва само 4 типа - конюгирана.
Заключение- и от двата календара се вижда, че никой не ползва рутинно полизахаридната менингококова ваксина за имунизация в детска възраст. По Американската схема, ваксинирането с 4 типа конюгирана е позволено за деца НАД 2 и До 10 годишна възраст, но при особени показания- рутинната им схема почва над 11 г възраст.


***
Правенето на полизахаридната Пневмокококова не е рутинно в Европа и САЩ.
В САЩ полизахаридната пневмококова ваксина се препоръчва над 2 годишна възраст, САМО за деца от група с висок риск и/или в случаи със сърповидно-клетъчна анемия.
Правенето на полизахаридни ваксини под 2 годишна възраст е почти без ефект.
« Последна редакция: Юли 28, 2011, 11:43:35 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
А коя е конюгираната менингококова ваксина и Вие препоръчвате ли поставянето и?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Конюгираната в Европа е само тип С.  Тип С ( конюгираната, обикновена) е задължителна в почти всички страни от ЕС от 4, 5 месец възраст на детето.
« Последна редакция: Юли 28, 2011, 10:58:39 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Много Ви благодаря!


Както винаги до сега сте бърз и много изчерпателен! Адмирации!
« Последна редакция: Юли 28, 2011, 11:42:49 am от nikitali »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Дайте малко време- има още информация по въпроса!
***
По-горният пост се допълни!
« Последна редакция: Юли 28, 2011, 11:17:45 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
здравейте д-р бърди ,днес  трябваше да поставим реваксина пентаксим ,но ме сюрпризираха , че вече била заместена с инфанрикс . уж била същата , обаче струва 30лв., а другата е 60лв.
не ми се вижда едно и също.
какво е вашето мнение, да си я купувам ли ?
аз определено клоня натам.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Инфанрикс ( DTaP) и Пентаксим (DTaP-Hib-Polio) са две различни ваксини.
Инфанрикс-ИПВ-Xиб и Пентаксим са заменяеми една с друга.

Замяната Ви не става... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
благодаря , д-р бърди !
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Здравейте! Искам да попитам дали на някое детенце му се е случвало да има следните странични ефекти няколко часа след последния прием на ваксината, която замества Пентаксим /забравих и името/:
-Температура около 38 градуса
-Болки в крачето до степен, която отказва да ходи, плаче дори като го нося /това най-вече ме притеснява/
Продължава вече 2 дни.
Давам Нурофен на 8 часа както е по листивка. Помага му и за болката, но ако прекъсна, всичко започва отначало.

П.С: Нашият педиатър каза, че ако не мине за три дни, трябва да го посетим....
« Последна редакция: Август 19, 2011, 20:02:31 pm от джиджи »


*
Пресен доклад на Institute of Medicine предлага нови данни за липсата на причинно-следствена връзка между ваксините и различни заболявания, както дълго време се спекулираше.

Докладът на IOM:

Статия в New York Times: [url]http://www.nytimes.com/2011/08/26/health/26vaccine.html?src=ISMR_AP_LO_MST_FB]http://www.iom.edu/Reports/2011/Adverse-Effects-of-Vaccines-Evidence-and-Causality.aspx[url]

Статия в New York Times: [url]http://www.nytimes.com/2011/08/26/health/26vaccine.html?src=ISMR_AP_LO_MST_FB
*
Цигу, не се отваря.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Извинявам се, оплела съм връзките - сега вече трябва да работят.
Текстът е на английски.

Докладът на IOM:
http://www.iom.edu/Reports/2011/Adverse-Effects-of-Vaccines-Evidence-and-Causality.aspx

Статията в New York Times:
http://www.nytimes.com/2011/08/26/health/26vaccine.html?_r=1&ref=instituteofmedicine
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговори за ваксините.
« Отговор #518 -: Септември 12, 2011, 16:28:49 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Искам да ме консултирате дали да сложа ваксина Пневмо23 на сина ми който е на 12г. Той боледува много рядко и то само от настинки, но все пак имайки предвид, че ходи на у-ще и има контакт с много деца, а и не е имунизиран с "превенар" или "синфлорикс". Та, да го ваксинирам ли и септември подходящо врме ли е?
Благодаря предварително!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Каква ваксина да избера? Въпроси и отговори за ваксините.
« Отговор #519 -: Септември 13, 2011, 11:02:18 am »
Да, може. Би било добра стъпка в правилна посока.
Наскоро и на мен ми се наложи да ползвам тази ваксина при големичко дете, и останах доволен от липсата на странични ефекти.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.