0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
"...Триваксината срещу морбили, заушка и рубеола се прави за първи път на 13-месечни, а втората - на 12-годишни."

>> Груба грешка. Първата доза се поставя след навършени12м възраст а втората доза >> 4-6 г възраст.

ИМЕННО поставянето на втората доза на 13 г възраст е причина за епидемията. След 4г - 6г възраст болшинството от децата няма НИКАКЪВ имунитет срещу морбили ( рубеола).
« Последна редакция: Юли 04, 2011, 17:53:42 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Излиза, че не нашите сънародници роми неваксинирали децата си са причина за епидемията от морбили, а нечия умна лекарска глава, решила да ваксинира извънредно. И после се бият в гърдите...






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
НЯМА страна в ЕС или САЩ, която да поставя втора доза МПР на 13г възраст!!
Обсъжда се даже 3-та доза на 13 г възраст!

ВТОРАТА доза МПР се поставя на възраст 4-6 годинки, или по-рано, ако е минал ПОНЕ 1 месец от предишната доза:

Отбележете възрастта на поставяне на MMR (МПР)

* http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/denmark.html
   Дания- 1 доза 15 м възраст, 2->> 4г възраст.

* http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/finland.html
    Финландия- 14-18м <<< 1 доза; втора -6 г възраст.

*http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/france.html
     Франция 12м,  и ПОД 24м втора доза!

* http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html
       Германия - 11-14, и втора доза >> 15-23 м възраст!

* http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/switzerland.html
       Швейцария >> 12 и 15-24 м възраст

НА ПРАКТИКА, 80-90% от децата след 6г възраст нямат НИКАКЪВ имунитет срещу заушка, морбили ( рубеола), рубелла ( немска шарка) от първата им доза в малка възраст.

Доза МПР, правени преди 11м ( 12м възраст според СДС) нямат никакъв ефект, и не се считат за направени дози- детето след 12м възраст се ваксинира по обичайната схема!
« Последна редакция: Юли 04, 2011, 13:52:33 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
....е, поне стана повод да вземат някакви мерки за да задължат ромите да си ваксинират децата ;)


*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
След 4г възраст болшинството от децата няма НИКАКЪВ имунитет срещу морбили (рубеола).

А как стои въпросът със заушката. Моите деца са момчета и този проблем ме вълнува.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
само един пост по-нагоре д-ра е на написал :wink:

НА ПРАКТИКА, 80-90% от децата след 6г възраст нямат НИКАКЪВ имунитет срещу заушка, морбили ( рубеола), рубелла ( немска шарка) от първата им доза в малка възраст.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Има даже проучвания показващи че деца под 4 годинки изобщо нямат добър имунитет след 1 доза... .
Какво остава до 13 г възраст.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
След 4г възраст болшинството от децата няма НИКАКЪВ имунитет срещу морбили (рубеола).

А как стои въпросът със заушката. Моите деца са момчета и този проблем ме вълнува.
Ваксинирайте с 2-та доза в диапазона 4-6 г възраст ( най-добре непосредствено след навършване на 4г възраст!) , и този въпрос ще престане да Ви вълнува... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
А има ли значение с каква ваксина се прави реимунизация? На нас ни поставиха Priorix, но идея си нямам какво предлагат по аптеките. Предполагам, че след като е по здравна каса, трудно ще се намира свободно...


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма значение- двете марки са взаимозаменяеми.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за отговора, докторе!
Написала съм си го като забележка /с удивителна/ в имунизационния паспорт на детето за да не забравя ;)


Искам да попитам смятате ли, че е по-добре да отложа втория прием на петвалентната ваксина +пневмококовата на 3 месец, тъй като 1/ не са минали точно 30 дни от първия прием (а на 28-ми ден всъщност трябва да ходя пак, защото после е събота и неделя, а после педиатърката излиза отпуск) и 2/ ние също ще пътуваме на следващия ден а след първия прием имаше температура и беше неспокоен. Четох че имунитета не се нарушава при отлагане с един месец, всъщност това се прави често и когато детето е болно. Как знаете вие?
Освен това педиатърката ми каза, че двете ваксини трябва да се поставят или заедно или с един месец резлика, ако правилно съм разбрала.. :? така ли е?
« Последна редакция: Юли 05, 2011, 11:54:41 am от Birdie »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не е въпросът "какво аз знам".
Въпросът е "какво е правилно да се прави".
Не може да поставяте две дози на една и съща ваксина, ако не е минал минимално задължителен интервал между тях.

Минималният интервал между доза 1 и 2 за пневмококовата ваксина и ДТаП е 1 месец.
Минималната възраст, от която почвате с двете ваксини, е 1.5 м възраст на детето.
Тоест, първата доза на ДТаП и Пневмококовата ваксина не може да се поставят преди навършени 1.5м възраст ( 6 седмици) на детето.

Двете ваксини ( ДТаП и Пневмококова) МОЖЕ да се поставят в рамките на една визита.
Но ако ги поставите една седмица една от друга, намалявате вероятните странични ефекти.

НЯМА изискване за поставяне на двете ваксини през 1 месец задължително разстояние една от друга. Никъде. Има само минимален интервал на поставяне на две дози от една и съща ваксина.
Няма "дилема" - или заедно, или през месец. Или - ако не заедно- през месец.
« Последна редакция: Юли 06, 2011, 15:22:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Да, много странно. И нашата /бивша/ лична.... се опита да ме убеди, че не може да се сложат двете ваксини /синфлорикс и пентаксим/ отделно. Такова било нареждането на ХЕИ- поне месец между двете ако се разделят. По мое настояване да се направят със седмица една от друга /малкия не ги понасяше добре/ накрая кандиса на поставяне през ден 8O Да и имам логиката...  :lol:


Джиджи, ами явно, има някаква логика след като това е предписанието, въпреки че ние не я знаем, защото не сме медици. А дори и да сме- явно има различни мнения по много въпроси, което всъщност никак не е лошо. Хубаво е че тук може да се намери второ мнение от педиатър (за което съм благодарна), обаче съм изумена че сляпо се предпочита на сто процента мнение на лекар от форум, а се съмнявате в личните си лекари, които сте избрали и лично познавате. Възмутена съм, защото видях сега че д-р Бърди е цензурирал поста ми с линка към статия, въпреки че пропуснал да цензурира и тамара и линка на джиджи от Капитал.
Ясно е, д-р Бърди, че сте краен привърженик на ваксините -препоръчвате такива които ги няма в нашия календар, а също и на деца с неврологични заболявания, които официално са освободени, но ми струва прекалено да сте против да има повече информация и да се чуват различни мнения, за да може всеки сам да прецени. Това е точно стария бг манталитет, който често критикувате (или съветски вече)- цензура, страх от алтернативното, който тук вече не вирее, според мен. Искам да подчертая, че аз също ще ваксинирам и не беше целта ми за или против дискусия, а да споделя интересни факти (в статията имаше исторически и медицински факти) а не само епитети за инакомислещите.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма "алтернативно" на ваксинациите мнение, просто защото "алтернативното" всъщност е липса на защита.
Да се говори против ваксинациите, във форум на толкова желани и чакани деца, е двойно по недопустимо.
"Упражняването" на правото на "второ" мнение от некомпетентни по ваксинационните теми е все едно от мен да искат експертиза за аеродинамичността на крилото на совалката- всяка жабка да си знае ... мястото на обитаване. Мнение дава този, запознат с предмета по който ще дава такова.

Показанията за "не поставяне" на ваксините са строго определени, и нямат нищо общо с космическите по дължина "списъци", циркулиращи в Бг Медицинско Педиатрично общество.

Срамните епидемии в Бг в последните години са пряко следствие от много неща- антиваксинационните активисти в БГ трябва също да поемат отговорност- защо не и наказателна??

Антиваксинационни "публикации" в този форум няма да бъдат допускани. Най-вече поради уважение към специалността, а също и поради лично отвращение към "общото лафче" по темата за ваксините.

Запишете си също, и окачете на видно място:

"Дори и само един детски живот да може да бъде спасен от полио, дифтерия, тетанус, коклюш, Хеп Б, менингит, ваксините имат смисъл".
« Последна редакция: Юли 06, 2011, 15:27:55 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Бг общество е в такъв стадий на тотален разпад, че по въпросите на ваксините (а може би и не само това) е нужна строга ръка, решителност и съвременни протоколи. И твърдост в провеждането на единствено правилната линия.

Иначе ще измрем от ваксинално профилактируеми болести. Така или иначе поради сланинката и хляба сме на първо място в Европа по СС заболявания... .
Не ни умориха от глад и мизерия от 1944 и насам... от полио и Хеп Б ще измрем.
« Последна редакция: Юли 06, 2011, 15:25:19 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Да, Сами, представи си до къде сме я докарали, да се допитваме до лекар във някакъв си форум... Едва ли е от хубаво. Пък не знам кое наричаш "доверяване на сляпо" :? Направи си труда да прочетеш една малка част от над 8000-те поста на "форумския лекар" и тогава се изказвай пак. Типична черта е на нас българите да критикуваме наистина, но се радвам, че доктора явно е над тези неща, защото ако бях аз отдавна да съм теглила една и да спра да си подарявам знанията за мерси.
А колкото до бившата ни вече лична, на която трудно бих се доверила поради редица причини, една от които е че за нея антибиотикът е панацея, не мисли че е много лесно особено в едно малко провинциално градче да се намери читав общо-практикуващ педиатър. Налага се измежду всички злини да избираме най-малката.../изобщо не преувеличавам, ако искаш в ЛС мога да ти напиша романи по темата ;)/ От скоро сме с нов личен лекар и се надявам искрено този път да сме случили.

П.С: И само да добавя, че благодарения на "сляпото ми доверяване", детето ми понесе много по-добре и двете ваксини, за които ставаше дума в по-горния ми пост ;)
« Последна редакция: Юли 06, 2011, 17:26:47 pm от джиджи »



*http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/france.html
     Франция 12м,  и ПОД 24м втора доза!
...
Доза МПР, правени преди 11м ( 12м възраст според СДС) нямат никакъв ефект, и не се считат за направени дози- детето след 12м възраст се ваксинира по обичайната схема!

Здравейте, доктор Бърди. Използвам този цитат, защото въпросът ми е пряко свързан с казаното от Вас тук. Живея във Франция, където първата доза е наистина на 12 месеца. НО, за деца постъпващи в детска градина преди тази възраст, първата доза се препоръчва на 9 месеца. В този случай, втора доза се прави на 12 м.

Тъй като синът ми ще тръгне на ясла на 7 м. мислите ли, че ако му поставят ваксината на 9 м.тя ще има някакъв ефект ? При положение, че се прави втора доза на 12 м. детето ще придобие ли имунитет ? Да разбирам ли, че ще му е нужна трета доза в такъв случай ? Ако дози преди 11 м. нямат ефект, има ли смисъл да се поставя тогава ? В противен случай, може би е по-добре да се ползва схемата 12-24м. Благодаря предварително.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Да, четох това за Франция.
Тази доза на 9м е по-скоро "предпазна". Но почти никой така не прави, освен ако няма пряка заплаха от епидемии.
Никой не знае дали ще има ефект, поставена на 9м възраст- по-вероятното е да няма. Но ако се разболее в интервала 9-12 ще Ви кажат- " не ваксинирахте!". Но повечето деца имат антитела от майката до 12 м възраст, така че тезата за ваксиниране преди 12м възраст е много, много спорна. И тези антитела ОЩЕ повече снижават ефекта на една ваксинация на 9м възраст.

Не знам какво да Ви препоръчам... аз бих избрал 12м и 4-6 г възраст.
Не виждам смисъл на 9м да поставяте и после на 12м - пак.
Освен ако тази ДГ не е "известна" с боледувания от болестите, влизащи в състава на ваксината.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.