0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Здрав да сте  :flower:Докторе, Благодаря!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Може да поставите в един ден, но не се прави. Може да имате тежки локални странични ефекти.
Колега,не виждам как може да се прави по друг начин освен в един ден. По новия календар са заедно на 2,3 и 4 месеца.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
И какво ще стане ако ги направите през седмица? Кое пречи?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
От медицинска гледна точка - нищо  :lol: , обаче за 3 месеца бебето трябва да идва 6 пъти в ДК. Едва ли е много удобно за майките, а па за д-ра да не говорим. Имам 70 деца под 1 година в практиката ,ДК-то е доста напрегнато и ако ми идват и по 2 пъти месечно  :( ....
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не мисля че това е аргумент. Докторът е без значение- това ни е работата, все пак.
Само и единствено децата са от значение, и винаги може да организирате така нещата че в един ден и часов диапазон да събирате всичките Ви деца с вторите дози, например. Или да установите визити по часове с 1/2 час разлика. Има начини... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Доктор Бърди,
Дъщеря ми е на 5.5 м. Има направена 1 доза Превенар и 2 Пентаксим. Слагаме Превенара по схема 2-4-6, но поради празници, хреми и пр. чак на 6 м. ще поставим втората доза.
Какво става с третата? Поставяма я 60 дни след втората или?
ПП На мен педиатърката ми изнесе лекция за огромната вреда от поставянето на двете ваксини през седмица. :wink: Направи го, но за втората отказа с аргумента, че рискувам живота и здравето на детето. :? Тъжна родна действителност...


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Всички от рутинните детски ваксини могат да се слагат в един ден и заедно.
Защо да разделяме дозите:
* за да избегнем локалните странични ефекти
* за да избегнем да правим две инжекции на визита,което заедно с възможно подуване и НА двете крачета е неприемилив резултат за едно бебе. Ами ако и двете крачета се подуят и това трае 5-6 дена?
*Правенето на две ваксини на едното краче само, но на различни нива, е варварско.
* Шанса да имате СИЛНИ локални реакции при едновременно две ваксини е по-голям от този при само една. Оттам и шанса за висока т-ра. От там и "шанса" за температурен гърч и цялата паника в последствие, особено И за страна като Бг където НЯМА ректален Диазепам на свещички.

Минималното разстояние 2 <>3 доза Превенар за дете под 12м възраст е 1 месец. Като няма максимално такова.
« Последна редакция: Май 31, 2010, 11:26:12 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Жив и здрав да сте, докторе.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
От медицинска гледна точка - нищо  :lol: , обаче за 3 месеца бебето трябва да идва 6 пъти в ДК. Едва ли е много удобно за майките, а па за д-ра да не говорим. Имам 70 деца под 1 година в практиката ,ДК-то е доста напрегнато и ако ми идват и по 2 пъти месечно  :( ....

 :offtopic:
Ей това изказване ме гръмна!
Всяка майка /нормално мислеща/, ако трябва и десет пъти ще се разходи до лекаря, щом се касае за здравето на детето й. Така че, не мислете за "удобството" на майките. Зравето няма нищо общо с удобството.
Не ми казвайте, че не може да се организира ваксинация. Например с наемане на акушерка , която да поставя ваксините. При нашия личен лекар ваксинацията се прави точно за пет минути. Майката е предупредена, че идва само за ваксинация. Доктора удря една слушалка, преглежда гърло и в кратце пита майката има ли симптоми, които могат да бъдат основание за отказ на ваксина. Ако всичко е наред, акушерката си приготвя ваксината, а докторката примерно пише поредната бумащина за изписване на лекарства по здравна каса.

Следва и реторичния въпрос: Ми ако от тези ваши 70 деца, двадесет процента имат здравословни проблеми и трябва да ги приемете не два, а три пъти седмично? Тогава какво- ще откажете ли? Примерно : ДК в началото на месеца, в средата на месеца вирусна инфекция, приключила в края на месеца с бронхеолит.

И като са ви много 70 деца под годинка в практиката - що ги взимате? Имам предположение - защото двама родители доволни за грижата на тяхното дете, са също ваши пациенти. А там - при възрастните пациенти , знам как се играе "на дребно" - пускане на профилактики, на прегледи, на талон на осигурен пациент, който се дава на неосигурен "наш човек".

Повярвайте ми ,знам че на джипитата им скъсват не шортите, а задника от проверки, че ги глобяват за най-малкото нещо, че си чакат парите  и се превръщате на просяци за изработеното, дерат ги с наеми за капбинети, пари за компютърни програми, виснат пред опашки най- различни няколко пъти в месеца...

Не разбирам само как лекар може да абдикира от  БЪЛГАРСКОТО ДЕТСКО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И  и да пресмята колко време ще отдели на дете, записано в практиката му.

Една от причинете, за които дълбоко уважавам доктор Бърди, е тази - той помага, не абдикира. И то съвсем безкористно, при все че всички ние тук не сме записани в практиката му в чужбина, а отнемаме от работното или личнотно му време.

 




*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Днес Преслава ми направи реакция от Пентаксима, поставен вчера
ако бяхме реваксинирали и с втора ваксина какво трябваше да си мисля- към кое е рекацията
всичко е много просто и логично, и на мен не ми е приятно да тепам до личната, но щом е за здравето на детето все тая
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
В Германия и 3те ваксини-реваксини Пентаксим-Превенар на дъщеря ми са правени едновременно. В двете крачета.
Не е имало никакви странични ефекти.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
драго ми е да видя още един педиатър с интерес към нашия форум. надявам се това да е от полза за всички!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
драго ми е да видя още един педиатър с интерес към нашия форум. надявам се това да е от полза за всички!

Не си мисли, че на мен не ми е драго. Напротив - радвам се, че поне един бг лекар може да отдели време и да пише тук. Но смисъла  на изказването: "Колко деца - колко време - колко работа", не ми хареса и изказах мнението си.
Така че,  въпреки  нападателния ми постинг - добре дошъл!
:balk_50:
Да кажа няколко неща.
Първо - не съм педиатър,а имам специалност вътрешни болести. Педиатър е жена ми,имам 2 сестри и двама доктори освен мене в практиката и още една сестра при жена ми ,която идва само за имунизациите. Три дни седмично по 3 часа детска консултация. Така че работата е доста добре организирана(мисля) което личи и от записаните пациенти. Да добавя ,че общо са над 4000 от които 1300 деца
Второ - непреъкснато имам проблеми с идването на децата дори един път и винаги има "забравили" ,"заети", "пътували" и т.н. В медицината има един термин - комплайънс на пациента. Колкото по-просто е организирано участието на пациента в лечебния /в случая профилактичния/ процес,толкова по голям е шанса да си изпълнява задачките. Най-простия пример е с хапчетата. Примерно ако лекарството ви за кръвно се взима един път дневно,то най-вероятно ще си го приемате редовно. На двукратен прием шанса спада,а при трикратен прием единици остават пациентите , които си взимат редовно медикамента.
Трето - Признавам,че не съм идеален  :oops: , понякога ме мързи. Но "Който е безгрешен,нека пръв хвърли камък". Навремето при завършването ми,моите приятели лекари от една клиника в която давах нощни дежурства,ми подариха един "свитък" с "Приказка за стълбата". Не съм забравил този подарък. Случва се ,когато съм нервен,уморен,недоспал и т.н ,да се държа и да мисля не съвсем с тоя ентусиазъм, с който започнах преди 17 години, но все още си спомням този подарък и се старая да се коригирам. Е ,не винаги ми е възможно...
Четвърто - Съвсем резонно, lady_11 , сте сложили скобите с допълнението "нормално мислеща" майка. Честно да ви призная,не са много, поне в м условията в които работя аз - малък град , голяма безработица, нисък статус, доста роми. При всеки случай в които може да се преположи ,че майката е "нормално мислеща" се води /предимно от жена ми/ обстоен разговор за предстоящите консултации,имунизации, опции,какво биха предпочели,дали са съгласни ... и т.н.
И накрая - благодаря за "Добре дошъл" Когато мога да съм от полза - ще го правя.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Няма съвършенни хора  :D, ние приветстваме всеки, който с разумни доводи и компетентни съвети ни помага да сме по-добри майки на децата си
Добре дошъл и от мен в нашия форум.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Здравейте Доктор Бърди,
Детето ми е родено в 34 гс 1,300 кг , при преглед на ЦНС на едномесечна възраст е установен СЕК вляво,ИВК 1 ст вдясно (обяснено ми бе кръвоизлив,който след 10 дни се беше резорбирал ), в момента е със стационирана лека дилатация на предните рога на латералните вентрикули,перивентр пространства без патолог хиперехогености. Поставени са му ваксините против туберкулоза и Хепатит Б, като в епикризата от родилния доктор пише другите ваксини да се отложат до 6 месечна коригирана възраст. Нашата педиатърка пита мен "аз каква ваксина да му бия на детето " при който въпрос аз останах потресена.Какво бихте ме посъветвали в случая каква ваксина да поставим на детето, противопоказано ли е ваксинирането при тези увеличени мозъчни стомахчета ? Ваксинирането против коклюш за деца родени под 1,500 кг е противопоказано ли е ?
Благодаря Ви

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Описаното състояние не е причина за отлагане на каквато и да е била ваксина.
Поставяйте според Имунизационният календар.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
А противопоказание ли са ечемици на очичките за поставяне на 4 доза Пентаксим?

При нас първите три дози са поставени навреме (2, 3, 4 месец) Сега в края на януари трябваше да е четвъртата доза, но два дни преди това вдигна 39 градуса температура, после изкара варицела и после един куп вирусчета, които брат му му носеше от училище. Не е имало нищо, което да изкара тежко, но на всеки 2 седмици ново вирусче и  евентуално ечемик..

Миналата седмица имаше 2 дни сополи, но всичко мина. Останаха 3 ечемика. Според очните лекари: "не трябва да ги пипаме, ще минат сами. Много е вероятно детето е далекогледо и от това да се появяват."

Исках да попитам дали е фатално това, че между третата и четвъртата доза са минали 1 година и 4-5 месеца? И евентуално трябва ли да се прави нещо различно.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не са противопоказание.
Няма значение времето от преминалите дози. Просто поставяте липсващите Ви дози.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Моля ви кажете какви са страничните ефекти от превенара малкия има температура и разстройство вече 3 ден може ли да е от това все едно е болен 8O?