0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
поема се.
Сигурни ли сте, че може да се постави такава ваксина синфлорикс или превенар? Като чета разбирам, че касата поема синфлорикс. Аз искам да ваксинирам Криси, а той е на 1,11 месеца. Няколко пъти ми казаха преди, че не се поема за деца родени преди 2010, а сега чета друго. Нали бях пуснала и тема по този въпрос. Криси става на 2 години началото на юни. Въпросът ми е дали мога да го ваксинирам със синфлорикс като навърши 2 години с една доза. Мисля, че ако го ваксинирам с превенар беше 1 доза след навършване на 2 години.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
можеш разбира се да го ваксинираш със синфлорикс, друг е въпроса каква ще е ползата  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
здравейте д-р Бърди,

Искам да попитам правилно ли е да се постави първата доза пентаксим на навършени точно 3 месеца ,защото според педиатърката трябвало децата да си настигнат връсниците(родени са в последния ден на 36 г.с.,2550 кг.и 2400кг.,съответно сега са около 4300кг.)
Също така, дали може в един и същи ден да се постави Пентаксима и Синфлорикс ,както смята да направи педиатърката.
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Май 22, 2010, 23:34:53 pm от klio »
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
 При Ради е започнато с Тетраксим първоначално и педиатърката ни посъветва да продължим с него и така и направихме!!! Той поема ли се от касата като Пентаксима или не?


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
не се поема
от 01.04.2010 е в сила новия имунизационен календар, според който ваксината срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит ще е Пентаксим
всяка различна от нея, покриваща изброеното ще се заплаща
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
 :youwoman:, Мини и Стефи за инфото!!!


*
Мини сигурна ли си, аз например искам сега да и сложа 2 дози синфлорикс. Не сме слагали нито превенар нито синфлорикс.
Ще се обадя днес на педиатърката....

Пентаксима го купих, ама карай исках да имам време до септември и за 2-те дози.

абсолютно на 100%
щом не си ваксинирала с пневмококова минавате със Синфлорикса
аз ще си плащам Превенера, защото с него сме почнали

Нашият педиатър ми каза че Синфлорикса се поема от касата само за деца родени след февруари 2010г.
Аз ако искам да го направим-трябва да си го купувам.

Малина на теб какво ти каза лекарката?

Мини някъде има ли написано за кой деца ваксината се поема от касата?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Цитат
                                          СЪОБЩЕНИЕ


Във връзка с ежедневно получени сигнали от родители за извършване на имунизация на децата от ОПЛ срещу заплащане на ваксините, Министерството на здравеопазването дава следната информация:
Осигурени са ваксини за  безплатни имунизации и реимунизации на всички възрастови групи  съгласно Имунизационния календар на страната. Относно въвеждането и прилагането на двете нови ваксини Ви информираме:
На безплатна имунизация с петкомпонентната ваксина с търговско наименование Pentaxim /Пентаксим/ подлежат всички деца родени от м. януари 2010 г., като най-ниската възраст, от която се прилага ваксината е от втория месец след раждането. Осигурена е и безплатна ваксина за децата, които подлежат на втори и трети прием,  както и на тези подлежащи на реимунизация /родени през 2009 г./, като се спазва 12-месечният минимален интервал между 3-ти и 4-ти прием.
На безплатна имунизация с ваксина срещу пневмококови инфекции с търговско наименование Synflorix /Синфлорикс/ подлежат абсолютно всички деца родени от м. януари 2010 г.
За децата, които до момента са имунизирани по желание срещу заплащане с другата пневмококова ваксина Prevenar /Превенар/, имунизационният курс трябва да се завърши със същата ваксина, тъй като двете ваксини не са взаимозаменяеми.
При констатиране на нарушения от страна на ОПЛ и искане на заплащане на горе цитираните ваксини моля родителите да подават сигнали в съответната Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве.



"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Цитат
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

   МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


София - 1000, пл. “Св. Неделя” № 5                             тел. 9301 211, факс 981 18 33

Изх. 32-00-15

София, 12. 05. 2010 г.
ДО
ДИРЕКТОРА
НА РИОКОЗ
ГР. ………………..


УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО ДИРЕКТОР,

   Във връзка с промените в Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Р България (ДВ бр. 45/2005 г., изм. бр. 82/2006 г., изм. бр. 5/2007 г., изм. бр. 57/2009 г.) и въвеждането в Имунизационния календар на страната на петкомпонентна ваксина (ДТКаПиХИБ) и самостоятелна конюгирана пневмококова ваксина,  с наше писмо 32-00-52/04.09.2009 г. Ви дадохме пояснения за схемите, начините на приложение, подлежащия контингент и отчитането им.
С настоящото писмо Ви информираме за закупените ваксинални препарати за изпълнение на Имунизацонния календар за 2010 г. - търговско име, разфасовка, притежател на разрешението за употреба, срокове и количества по доставки. 

1. Петкомпонентната ваксина е с търговско име Pentaxim (Пентаксим) на френската фирма Санофи Пастьор, еднодозови разфасовки – флакон и предварително напълнена спринцовка. Годишното количество е разпределено в четири равни доставки през месеците май, юни, септември и ноември 2010 г. Информация за продукта можете да получите от страницата на ИАЛ www.bda.bg (Информация за медицинските специалисти/ лекарства/ кратки характеристики на регистрираните в Република България лекарства).
С получаването на първата доставка през м. май 2010 г. спира употребата на ваксините ДТК (ДТКц или ДТКа) и инактивирана полиомиелитна ваксина за имунизация. Ако имунизационният курс е започнат с тези ваксини, имунизациите и реимунизациите продължават с Пентаксим независимо от поредността на приемите до наличие на три приема на дифтерийния, тетаничния, коклюшния и полиомиелитния компоненти. От м. май 2010 г. всички реимунизации се извършват също с Пентаксим, като се спазва 12-месечен минимален интервал между 3-ти и 4-ти прием. При по-големите деца, когато трябва да се набави само полиомиелитния, съответно само дифтерийния или тетаничния компонент, се прилагат ДТКа, ДТ и инактивирана полиомиелитна ваксини. Няма максимална възрастова граница за приложение на Пентаксим, но след  5 годишна възраст приложението на компонентата срещу хемофилус инфлуенце е обосновано само при повишен риск от инвазивна инфекция и като препоръчителна имунизация.
Като противопоказания за приложение на коклюшната компонента се считат описаните в кратката характеристика на продукта нежелани реакции след приложение на ваксина, съдържаща безклетъчен коклюш.

2. Ваксината срещу пневмококови инфекции е с търговско име Synflorix (Синфлорикс) на белгийската фирма Глаксо Смит Клайн, еднодозови разфасовки - суспензия в предварително напълнена спринцовка. Министерство на здравеопазването е закупило количества за провеждане на основна имунизация с три приема на децата, родени от м. февруари 2010 г. Предвидени са четири равни доставки през месеците май, юни, септември и ноември 2010 г.  МЗ няма възможност да осигури ваксина за завършване на имунизационния курс при деца, родени преди м. февруари 2010 г., на които имунизация с пневмококова конюгирана ваксина е започната със закупена от родителите ваксина.
Тъй като ваксината Synflorix е регистрирана по централизирана процедура, кратката характеристика и листовката за пациента можете да намерите на страницата на ИАЛ www.bda.bg (Информация за медицинските специалисти/ лекарства/ регистри на лекарствени продукти, разрешени за употреба по централизирана процедура съгласно Регламент (ЕО) № 726/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004/  EudraPharm/ търсене на продукт/ азбучен списък/ продукти за хуманна медицина/ разрешен за употреба в България/ английски език/ Synflorix).
В България са регистрирани за употреба две пневмококови конюгирани ваксини на две различни фирми – Synflorix на GSK  и Prevenar на Wyeth. Не съществува взаимозаменяемост между двете ваксини и при започване на имунизация с единия вид ваксина имунизационния курс трябва да завърши с нея.
         
   Данни за останалите ваксини за изпълнение на Имунизационния календар през 2010 г.:
•   Комбинирана ваксина срещу морбили-паротит-рубеола – търговско име Priorix, производител GSK, еднодозови разфасовки, прах във флакон и разтворител в предварително напълнена спринцовка; доставки през м. май, юни, септември и ноември 2010 г.;
•   Педиатрична ваксина срещу хепатит тип Б – търговско име Engerix B 10 µg/0,5 ml, производител GSK, еднодозови разфасовки, суспензия в предварително напълнена спринцовка; доставки през м. май, юни,  септември и ноември 2010 г.;
•   Комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш с безклетъчна компонента, инактивиран полиомиелит – търговско име Tetraxim, производител Sanofi Pasteur, еднодозови разфасовки, суспензия в предварително напълнена спринцовка; доставки през м. май, юни,  септември и ноември 2010 г.; 
•   Ваксина срещу бяс – търговско име Verorab, производител Sanofi Pasteur, еднодозови разфасовки, прах във флакон и разтворител в предварително напълнена спринцовка; доставки през м. май, юни,  септември 2010 г.;
•    Ваксина срещу коремен тиф - търговско име Typhim Vi, производител Sanofi Pasteur, еднодозови разфасовки, предварително напълнена спринцовка; доставки през м. май  и август 2010 г.;
•   Ваксина срещу туберкулоза – търговско име BCG, производител БУЛБИО НЦЗПБ, 10 дозови разфасовки, туберкулинова спринцовка с монтирана игла; доставки през м. май,  юни,  септември и ноември 2010 г.; 
•   Ваксина срещу Кримска Конго хеморагична треска – търговско име Anti CHF vaccine, производител БУЛБИО НЦЗПБ, еднодозови разфасовки, спринцовка и игла; доставки през м. май и  юни  2010 г.; 
•   Човешки нормален имуноглобулин, неспецифичен, производител БУЛБИО НЦЗПБ, разфасовки от 3 мл, игла и спринцовка; доставки през м.  юни  и октомври 2010 г.; 

      До момента не са сключени договори за доставка на Тд ваксина и ППД туберкулин.
      Указания за оползотворяването на останалите количества ДТК ваксина в РИОКОЗ и ОПЛ ще получите по-късно.

Приложение: кратки характеристики на продуктите Пентаксим и Синфлорикс.

ГЛАВЕН ДЪРЖАВЕН
ЗДРАВЕН ИНСПЕКТОР:

Д-Р ТЕНЧО ТЕНЕВ
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
цитирам от сайта на софийската РИОКОЗ
надявам се това да даде отговори на всички терзания
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Мпиа отнесох се в петък, ще звъня след празника.....

Но от това което чета, Пентаксим не ни се полага, Синфлорикс също.
Анди е родена края на 2008г.
Както и да е аз Пентаксима го сложих вече, ще се обадя все пак на педиатърката.
Но въпреки всичко ще я ваксинирам със Синфлорикс.


*
Мини благодаря.

Определено и на нас не ни се полага Синфлорикс-по каса.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
честно, не мога да разбера, защо се натискате да слагате Синфлорикс на възраст в която няма доказана ефективност
аз не бих сложила на Преслава, дори да ни се полагаше  :)
по-добре без ваксина, отколкото неефективна
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Синфлорикс се слага само до 2г възраст, а не до 6 както Превенар/Превенар13.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Аз честно казано не знам какво да и сложа...

Нищо не разбирам и все още се чудя... Андрея досега не ми е боледувала, но наесен тръгва на ясла държавна или частна не е ясно още. И ми се щеше да и сложа подобна ваксина. Знам за мнението на Бърди относно двете ваксини, но не мога да взема решение  :?


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Аз съм за Превенара, него слагахме на Митака, сега и на Калина ще поставим него!

Но имам въпрос към д-р Бърди!
Сина ми има поставен Превенар на 10 и 12 месеца,
трябваше да сложим трета доза на 24месеца, но отложихме поради често боледуване.
Сега е на 2г и 6м, може ли да го постваим в интервала до 3г?
Благодаря предварително,  :flower:Докторе!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Да,може.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
здравейте д-р Бърди,

Искам да попитам правилно ли е да се постави първата доза пентаксим на навършени точно 3 месеца ,защото според педиатърката трябвало децата да си настигнат връсниците(родени са в последния ден на 36 г.с.,2550 кг.и 2400кг.,съответно сега са около 4300кг.)
Също така, дали може в един и същи ден да се постави Пентаксима и Синфлорикс ,както смята да направи педиатърката.
Благодаря предварително!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
ДТаК+Хиб се започват от 2 месец по принцип.
Теглото не е критерий тук.
Някои отчитат коригираната възраст като критерий при недоносеи деца, но това няма официална поддръжка, и в препоръките и протоколите на СДС (Американското СДС :) ) тази тема изобщо не се обсъжда.

Може да поставите в един ден, но не се прави. Може да имате тежки локални странични ефекти.
« Последна редакция: Май 24, 2010, 13:08:13 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.