0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, доктор Бърди,

Имам нужда от съвет относно ваксина след контакт с болен от хепатит А.

Накратно - децата (на 2 и 3 години) и съпруга ми бяха на гости на майка ми за уикенда. В сряда вечер тя се обади, че има положителен тест за хепатит А. Не сме ваксинирани. Не са спали с нея, не са се хранили или пили от общи чаши и съдове, хигиена се спазва. Но все пак са били в контакт 2 дни. Тази сутрин разговарях с педиатъра и личната лекарка и инструкциите им се разминават, което много ме обърква. За уринни изследвания ясно, всички в семейството даваме проби днес и после всяка седмица в продължение на инкубационния период от 1 месец. Имуноглобулин не препоръват и двамата. Но се разминават по отношение на ваксината - личната казва, че ваксина може да се направи едва след 30-тия ден, ако не сме се разболяли. Педиатърът препоръчва сега веднага да поставим Havrix на всички. Тук http://www.cdc.gov/hepatitis/HAV/HAVfaq.htm#vaccine намерих нещо, което е в унисон с неговото мнение "immune globulin and vaccine have equivalent postexposure efficacy among healthy persons aged 1–40 years". Ваксината тук се поръчва, отнема 1 ден да дойде. Ще можем да я поставим утре следобяд, т.е. 6 дни след евентуалното излагане на контакт с болен. Много бих се радвала да чуя и вашето мнение. Благодаря предварително.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
@ MTV

*Може да изберете Тетраксим и Хиберикс
http://www.medicine.bg/lekarstva/tetraxim
http://www.medicine.bg/lekarstva/hiberix
със схема 2,4,6 и трета доза 15м възраст (или както е по Бг официален календар).
Може и Пентаксим, но първото е по-добро.

* Аз лично ползвам "Превенар" със схема 2,4,6 и трета доза >> 12-15м възраст.
* Хаврикс ( ХепА) се поставя след навършени 12м възраст. Две дози, през 6-12м една от друга.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте, доктор Бърди,

Имам нужда от съвет относно ваксина след контакт с болен от хепатит А.

Накратно - децата (на 2 и 3 години) и съпруга ми бяха на гости на майка ми за уикенда. В сряда вечер тя се обади, че има положителен тест за хепатит А. Не сме ваксинирани. Не са спали с нея, не са се хранили или пили от общи чаши и съдове, хигиена се спазва. Но все пак са били в контакт 2 дни. Тази сутрин разговарях с педиатъра и личната лекарка и инструкциите им се разминават, което много ме обърква. За уринни изследвания ясно, всички в семейството даваме проби днес и после всяка седмица в продължение на инкубационния период от 1 месец. Имуноглобулин не препоръват и двамата. Но се разминават по отношение на ваксината - личната казва, че ваксина може да се направи едва след 30-тия ден, ако не сме се разболяли. Педиатърът препоръчва сега веднага да поставим Havrix на всички. Тук http://www.cdc.gov/hepatitis/HAV/HAVfaq.htm#vaccine намерих нещо, което е в унисон с неговото мнение "immune globulin and vaccine have equivalent postexposure efficacy among healthy persons aged 1–40 years". Ваксината тук се поръчва, отнема 1 ден да дойде. Ще можем да я поставим утре следобяд, т.е. 6 дни след евентуалното излагане на контакт с болен. Много бих се радвала да чуя и вашето мнение. Благодаря предварително.

В Бг ли живеете?

Може да поставите ваксината ако не са минали 2 седмици от контакта, и ако не са редовно и пълно ваксинирани лицата.
Или имуноглобулина, но ваксината се препоръчва днес като по-добър избор. Както и го пише малко по-надолу в документа,който предлагате (раздел "Postexposure Prophylaxis for Hepatitis A"):

"...For healthy persons aged 12 months–40 years, single-antigen Hepatitis A vaccine at the age-appropriate dose is preferred to IG because of vaccine’s advantages, including long-term protection and ease of administration, as well as the equivalent efficacy of vaccine to IG."
« Последна редакция: Март 25, 2010, 15:14:05 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Да, в София сме. Докторе, от сърце Ви благодаря за бързия отговор, сега се чувствам много по-сигурна в плана за действие :) Вече поръчах ваксината.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Много Ви благодаря докторе за бързия и изчерпателен отговор!  :balk_81:




*
Докторе, преди време питах за схемата на Превенар при новородените. Посъветвахте ме да го поставяме на 2, 4 и 6 м. Сложихме първата доза седмица след Пентаксима. Сега ми отказаха втората доза Пентаксим, без да са минали 30 дни от Превенара. Това коректно ли е?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не, не е.
Няма изобщо такова "изискване".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Не, не е.
Няма изобщо такова "изискване".
Така и подозирах, но понякога се уморявам да водя битки. Ще поставим след седмица, за да има мир. :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Crystal

Доктор Бърди, предстои ни втора ваксинация с Пентаксим, но няма внос и ваксината е изчерпана от аптечната мрежа. Колко е максималният период след първата ваксинация, през който трябва да се направи втората? Благодаря предварително!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма такъв максимален "период".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Поради липса на пентаксим нашата педиатърка ни препоръча инфарикс(мисля че така се пише).Какво ви е мението за него?

*

    Crystal

С други думи не е проблем втората ваксинация Пентаксим да се направи два или три месеца след първата?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Поради липса на пентаксим нашата педиатърка ни препоръча инфарикс(мисля че така се пише).Какво ви е мението за него?
В Infanrix няма Полио и Хиб, които трябва отделно да поставите.
Инфанрикс е ДТаК само... .
Така че... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
С други думи не е проблем втората ваксинация Пентаксим да се направи два или три месеца след първата?
Не.
Просто детето не е защитено добре. Но разстоянието не значи че предишно направените дози са загубили ефективност, както погрешно и често мислят в Бг някои.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Поради липса на пентаксим нашата педиатърка ни препоръча инфарикс(мисля че така се пише).Какво ви е мението за него?
Моята информация е че до 10 дни ще има внос на Пентаксим. На нас ни предстои реваксинация края на месеца, но не е проблем да се сложи малко по късно.


Момичета и д-р Birdie,
Зная,че е коментирано и преди,но не мога за си направя извод от коментарите, затова питам:
1. Синфлорикс или Превенар? Какви са предимствата на едното и на другото? Според нашата пидиатърка Синфлорикс е разработен за Европа, а Превенар за Америка....
2. Какво ви е мнението за Ротарикс- има ли смисъл, рисково ли е поставянето? Действа ли срещу летните вируси?
Благодаря за мненията!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Inke Tinke,наистина доста е коментирано.Ако пуснеш търсачката ще видиш мненията по темите,ще прочетеш по-подробно и ще ти е по-лесно да прецениш.Поне аз така правя  :wink: Със сигурност ще намериш отговорите  :)
Най-общо:
1.За възрастта на детето може да се сложи която и да е от двете ваксини.Предимствата на Синфлорикса е,че покрива повече щамове,а на Превенара,че е по-изпитан във времето(като реакции,действие и т.н.).Целта на създаването им е да предпазят от развитие на усложнения от пневмококови инфекции,във ваксината са наблегнали на по-често срещаните и по-опасните щамове.А това,че са разработвани специално за някой от континентите ми е странно изказване.Ами за азиатците коя е подходяща  :lol: Но по-добре д-р Бърди да каже как стоят нещата.
2.За Ротарикса не е сигурно дали е достатъчно надеждна,а и сте минали възрастта(до 6 месеца се слага).
*
Здравейте доктор Бърди имам желание на ваксинирам дъщеря си с ротарикс,но тя е на 1 година и половина.Бихте ли ми дали някакви указания и еднократно ли трябва да се използва за тази възраст.Прекара по великден силно повръщане и разстройство с дехидратация и  престой в болница-не се изолира нито бактерия нито вирус,но понеже ще ходи на ясла съм решила да я ваксинирам.Бихте ли ми дали указания ,предварително благодаря
Здравейте докторе, имам следния въпрос към Вас. На малките им предстои ваксиниране с Превенар, но в момента са със силна хрема. Колко да изчакаме след като отшуми хремата, за да поставим ваксината?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте доктор Бърди имам желание на ваксинирам дъщеря си с ротарикс,но тя е на 1 година и половина.Бихте ли ми дали някакви указания и еднократно ли трябва да се използва за тази възраст.Прекара по великден силно повръщане и разстройство с дехидратация и  престой в болница-не се изолира нито бактерия нито вирус,но понеже ще ходи на ясла съм решила да я ваксинирам.Бихте ли ми дали указания ,предварително благодаря
Ваксината (ротавирус) не се ползва над 6м възраст.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.