0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Мерси,Mini,за успокоението,оказа се,че все пак не тръгна хрема и днес след  прегледа му я биха.Учудих се колко трудно се намира Превенар  8O,вчера обиколихме десетина аптеки и никъде нямаше.Едвам успяхме да поръчаме за днес.Това,което малко ме озадачи,че на детето му я биха в крачето,а не в ръчичката,въпреки,че е над 2 години.Попитах,но докторът ме успокои,че няма проблем,важното е да се инжектира мускулно.
...Това,което малко ме озадачи,че на детето му я биха в крачето,а не в ръчичката,въпреки,че е над 2 години.Попитах,но докторът ме успокои,че няма проблем,важното е да се инжектира мускулно.

Защо те озадачаи това? На нас до сега всички приеми на Пентаксим и три на Превенар са били само в крачетата. Единствено ваксината против морбили и я биха в ръчичката.
Защото Превенар до 2 годинки се бие в крачето,а след тази възраст се бие в ръката,в листовката го пише,а и д-р Бърди го е споменавал.Малкият е на 2,9 год.Иначе досега всички други ваксини(освен БЦЖ)са му слагани в крачето,дори и тази против морбили.
Аааааа, не знаех. Извинявам се тогава. :P Ами явно няма чак такова значение, нали е мускулно.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
и на Стефания биха в крака Превенар-а, макар да е над 2 години
просто ми омръзна да споря и да казвам, при все че няма ответна реакция
трябва да съм благодарна, че изобщо й я поставиха :?
мнението на шефката на ХЕИ в нашия град е, че Превенар-а било все едно да си биеш сярна киселина на детето, е какво повече да коментираме
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Бърди, имам въпрос относно Превенара.
Дъщеря ми е на 2 м. 8 д. Поставихме първата доза Пентаксим преди 3 дни. Смятах да поставим седмица след нея първия Превенар, но личната лекарка отказа. Иска да ги правим едновременно двете от следващия месец и ще се получи схема на 3,4 и 5 м. Превенар и на 2,3 и 4 м. Пентаксим. Проблем ли е това или да търся друг лекар за Превенара?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Друг. Превенар е със схема 2,4,6, 12-15м възраст.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
  Признавам,за ваксините не съм все още добре информирана.Затова направо ще попитам.Този "Превенар" за какво е,а и забелязвам че е по схема от 2-ри месец?На нашият Митко скоро ще му поставят третата доза "Пентаксим",заедно със втората за "Хепатит Б".За "Превенар" не ми е споменавала педиатърката още.
Докторе, според Националния рамков договор, влизащ в сила на 1 април ваксинациите с Пентаксим и Превенар се извършват заедно. Само последната реваксинация се разминава - за Превенара е дадено не по-рано от 6 месеца след третата доза, а за Пентаксима е 12 месеца.
Ако искате може да го погледнете тук: http://www.nhif.bg/bg/innerFrames.phtml?page=news.phtml в Приложение 15.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Двете ваксини могат да се слагат заедно. Няма проблем.

"...за Превенара е дадено не по-рано от 6 месеца след третата доза"
>> грешно! Минимално нужното разстояние между доза 3 и 4 (финалната доза) е 2 месеца (8 седмици).
http://www.cdc.gov/vaccines/recs/schedules/downloads/child/2010/10_catchup-schedule-pr.pdf

Да, има редица страни които имат голямо разстояние между 3 и 4-тата доза- Германия, например
http://www.ssi.dk/graphics/euvac/vaccination/germany.html
НО НЕ Е задължителен 6 месеца като минимален срок между 3-4 дози.
2 месеца е минимално допустимият срок.

Има страни правещи само 3 дози Превенар общо, вместо 4.
Коректното и работещо е това, което всяка страна приема въз основа епидемиологични проучвания от правени вече програми, кое е най-доброто. Щом сега почваме с Имунизационната програма с "Превенар", най-изпитаното е 2,4,6, 12-15м възраст. Когато се посъберат години и данни, схемата може да се адаптира съответно. Но ние сега почваме с "Превенар" на национално ниво! И буквално "врим" от Стрептококи и Стафилококи в популацията!

Ваксинирайте си децата по схема 2,4,6, 12-15м възраст!
Голямото разстояние между дози 3 и 4 увеличава риска. Някои деца не отговарят добре на ваксината (първите три дози), а след 12м възраст риска остава значителен ( до около 5г възраст). Затова и търсим максимално възможният титър антитела с реваксинацията 12м възраст. Освен това, имунният отговор към Превенар е и в зависимост от разстоянието между дозите, възрастта на която поставяте първата доза. Затова и схемите Превенар са различни и се различават, в зависимост от това, на коя възраст поставяте първата доза. ПРАВИЛНОТО е да се започва на 2м  възраст!! Почването на 3,или 4 м възраст може да е добре за Германия, но за Бг с МАСОВОТО носителство на Пневмококи (покриващи се от ваксината щамове) тактиката ЯВНО трябва да е друга- РАННО и масово покритие!
Не става с папагалстване и преписване на програми на страни от ЕС. Става с мислене, обсъждане и решения на БАЗА на данни! То и в Норвегия, Дания, Хеп Б правят по изключение и не масово. Дали това за Бг важи?

Защо тогава, ще каже някой, точно Американската схема да следваме? къде е разликата?
Схемата 2,4,6, 12-15 е БАЗОВА и добре работеща! За всички- от най-леките до най-тежките "страни-случаи". Затова и я избираме! Като отправна точка! А не избираме схеми за напреднали страни с ниски носителство и заболеваемост, каквито не сме! Схемата покрива много добре възрастта до годинка.

Същата е логиката на МПР да се прави на 12м възраст, а не по-късно. Антителата срещу морбили (рубеола), рубелла от майката се изчерпват докъм 12 м възраст, и след това буквално седмици след навършени 12м възраст, децата са чувствителни към морбили (рубеола). Наличието на майчини антитела при деца под 12м възраст прави ваксината МПР, приложена преди 12м възраст - НЕРАБОТЕЩА, както и всякакви дози МПР, поставяни преди навършени 12м възраст - невалидни.
« Последна редакция: Февруари 26, 2010, 10:34:15 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Следвайки Вашшата логика д-р Бърди трябва ли да направим 4-ти прием на Превенар след като има три приема в 7м.-9м.-15м. ? И на каква възраст трябва да е той?
Благодаря Ви за насоките!
Ние сега поставихме първата доза Пентаксим, детето е на 3 месеца, следващия месец ще е Превенар и така ще ги редуваме Удачна ли е тази схема д-р Бърди или ими по-добър вариант?
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Следвайки Вашата логика д-р Бърди трябва ли да направим 4-ти прием на Превенар след като има три приема в 7м.-9м.-15м. ? И на каква възраст трябва да е той?
Благодаря Ви за насоките!
Не. Първата Ви доза е на 7м възраст!
« Последна редакция: Февруари 26, 2010, 14:44:45 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ние сега поставихме първата доза Пентаксим, детето е на 3 месеца, следващия месец ще е Превенар и така ще ги редуваме Удачна ли е тази схема д-р Бърди или ими по-добър вариант?
Поставете седмица след Пентаксим. Не на 4м възраст. До 4м възраст, нищо не предпазва детето - от 2 до 4 м възраст има "ниша".
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Здравейте! Искам да попитам за Превенара,детето ми е на 2год.и2м и искам да му бием Превенара-един прием ли има на тази възраст? Скоро боледува от ангина и веднага след това от пневмония колко време след като се е излекувал може да се постави ваксината? Благодаря!
« Последна редакция: Февруари 26, 2010, 11:33:44 am от Birdie »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Един прием.
Седмица след.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Много благодаря зя отговора д-р Бърди :)
Много Ви благодаря д-р Бърди! :)
Имам новини от днес, сързани с влизането в сила на новия имунизационен календар и за децата в заварено положение. За тази година са предвидени достатъчно бройки Пентаксим и за деца, които подлежат на реимунизации, а не само на такива, които към 1 април са на два месеца. За реимунизации с пневмококовата ваксина (не се знае още Превенар или Синфлорикс) тази година няма да има налични ваксини. Но 2011 година ще има достатъчно ваксини и за имунизации и реимунизации и с двете ваксини.
« Последна редакция: Март 04, 2010, 16:39:20 pm от nikitali »
*
Тоест дъщеря ми която е на год и 4 месеца може да я огрее реимунизация с пентаксим,понеже личната ми каза ,че само за новородилите се бебенца важи списъка