0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

  Здравейте  отново,

    Преди месец започнахме една дискусия в bg-мaмма, в която бяхме единни. Припомняме че писахме писма до нашите патрони  от Зачатие и Искам бебе, които с готовност се отзоваха да съдействат. Но там само едно момиче откликна . А една птичка пролет не прави !
     Реших че не бива да пропиляваме скъпоценна възможност само  в оплакване и потърсих помощ и в Зачатие със същата тема. За около седмица  се обединихме около същите мнения, появиха се и нови - за сурогатна майка. Тук 2 момичета се оказа по-смели. Така станаха общо 3 дами !
    Сметнахме  че позицията на изчакване вече не е в наш интерес. Време е да се погрижим  за  промяна на  ситуацията около нас.  Подновихме  кореспонденцията и в резултат имаме насрочена среша  от нашите  патрони от Искам бебе и Зачатие - Радина Велчева и Стафка Сарафова на  12.12.09 г. от 10.00 часа пред Софийски университет, централен вход на стълбите  и след това  -  в едно близко кафе на  разговор. Знаете, че те са институциите, които преговарят по нашите проблеми. От друга страна от изнесени статии в пресата се вижда че от страна на управляващите се проявява благосклонност.
     Тези, които са скептични нека да  замълчат, за да не подкопяат куража на  по-активните.
      Колкото повече присъстващи толкова по-добре!

 Ако има по-специфични  случаи незасегнати  в дискусиите ни – там е мястото да се  споменат и каквото може да се разрешава , да се действа.
     За тези които са от София или наоколо  е най-лесно да  жертват от свободното си време за кауза, която не считам за обречена !  
     Надявам се, че няма да пропилеем този шанс да се погрижат за нас !

    Поздрави и очаквам активност !
    
  

    
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #1 -: Декември 04, 2009, 01:17:23 am »
Swetlina, иска ми се да изтълкувам ника ти като истинска светлина в тунела, от който се опитваме да излезем. И вярвам, че това е верния път. Благодаря ти за усилията и активността. Присъединявам се към вас и бих се включила в срещата. Като начало ще бъде само неофициална работна среща, нали?
Бъди щастлив с това,което имаш,докато се бориш за това,което желаеш!
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #2 -: Декември 04, 2009, 11:01:07 am »
Здравей мила Димана,
Писмото ти много ме зарадва ! За това че ти вдъхвам кураж и най-вече затова че си готова да помогнеш с присъствие !
По повод тунела -
Ние с подобна съдба преминаваме през един период на черна дупка, който трябва със всички сили да преодолеем,защото в живота има повод и за други радости и други красоти, които не бива да се пренебрегват. От позицията на преживяното съжалявам че толкова време бях като кон с капаци за тях.Така че вземете се в ръце! и се наслаждавайте на природата, на музиката, на любовта във всичките и измерения. Това ше ви даде сили да се борите за основната си мечта!Щастието иска нагласа, не зависи само от това което ни се случва.
   Да в началото е работна среща. При първото писмо разбрах че ще има 5-6 души освен нас.  На самия форум ще поканят лекари, политици, от Обществен съвет за АРТ. Но ако не проявим активност форумът може и да не се състои. Съжалявам че съм директна но спасението на давещите се е от самите давещи се !
   Това е засега. На ваше разположение съм.
Поздрави и приятен уикенд.
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #3 -: Декември 04, 2009, 13:47:51 pm »
Много искам и аз да се включа, но на 12.12 точно ще съм в провинцията.
Ако има последваща среща съм там :lol:
Освен това какво точно ще се дискутира на тези срещи, за да се подговтим и попрочетем нещо.
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #4 -: Декември 04, 2009, 14:13:08 pm »
 Здравей Танита,
  Благодаря ти за желанието !

  В темата за донорството са публикувани основните искания - излагам ги отново - те са на основата на дискусия тук и в бг- мамма и болшинство от мнения :

  1.  Aко е възможно да се премахне ограничението жената –донор да е раждала
( цитирам :поне еднократно реализирана репродуктивна функция (поне едно живо дете);
 2.Ако се прецени би могло да се вдигне възрастта на донорките до 38-40 г.,
( понастоящем изискуемата възраст е 18-34 г.). Здравословното състояние на всяка жена е индивидуално.

Финансови искания
3. Включване в дейностите, финансирани от фонда за АРТ изцяло или поне частично и двойките за ин-витро с донорска яйцеклетка. Не заслужаваме тази дискриминация.
4. Премахване възрастовата граница на жените, подлагащи се на ин-витро процедури
Една зряла и изстрадала жена също заслужава внимание и подкрепа.

      Ново предложение  от този форум :
5. За сурогатни майки . Оказа се че и там българки пътуват зад граница.

    Ако има специфични по-особени лични случаи - там е мястото да се изложат и да се настоява . Няма кой друг да ни обърне внимание ако ние самите не изискваме това.

   На вълка затова е дебел вратът зашото сам си носи агнето !

   Поздрави и продължавайте в същия дух !



   
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #5 -: Декември 05, 2009, 01:37:10 am »
Мила Swetlina,много изстрадана житейска мъдрост има в написаното от теб. Сигурна съм, че точно това ще ни съхрани в нашия път и ще ни направи способни да се преборим за мечтите си.
Радвам се, че има хора като теб да ни организират и обединят. Благодаря предварително и на момичетата от "Зачатие" и "Искам бебе" за подкрепата  и се надявам да се запознаем на срещата.
Tanita, дано следващия път успеем да се съберем целия "отбор"   :lol:
Хубави почивни дни! :hello:
Бъди щастлив с това,което имаш,докато се бориш за това,което желаеш!
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #6 -: Декември 08, 2009, 12:32:43 pm »
Светлина, мила, дано ти осветиш пътя ни, към сбъдване на мечтите на всички нас ... с донорско и не такова инвитро.Дано   успеем всички!


*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #7 -: Декември 08, 2009, 22:47:00 pm »
Защо не се разрешават инвитро опитите на жените над 43 години,след като възрастта не е медицински критерий?/Мнение на водещи специалисти в областта Др.Щерев и Др.Монакова/.И в тази връзка кога ще се премахне дискриминационният текст на Приложение 1НАРЕДБА № 28 ОТ 20 ЮНИ 2007 Г. ЗА ДЕЙНОСТИ ПО АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ
Издадена от Министерството на здравеопазването Обн. ДВ. бр.55 от 6 Юли 2007г


Чл. 10. (1) Яйцеклетки могат да бъдат вземани от всяка пълнолетна жена, която не страда от наследствено хронично заболяване, не е поставена под запрещение,отговаря на критериите за подбор по тази наредба (освен в случаите на автоложно даряване) и е дала писмено информирано съгласие.
3.10.контраиндикации за извършване на яйчникова фоликулна пункция под ехографски контрол с цел вземане (добив) на овоцити:
3.10.7. напреднала репродуктивна възраст - жени, навършили 43 и повече години;


Не считате ли същотото за дискриминационно и съобразено ли е законодателството ни в тази си част с европейското?
Още повече след думите на премиера Бойко Борисов:„Правителството ще подпомага всички двойки, които имат нужда от процедурите ин витро”. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след среща с фондация "Искам бебе" и сдружение "Зачатие".
Имайте впредвид,че законово това не е изпълнимо съгласно горепосочената наредба и "Правилник за дейността на Фонда за асистирана репродукция"

Утре сутрин при Ани Цолова в "Тази сутрин"ще бъде гост здравният министър Божидар Нанев.Гледай дали няма да има открита тел.линия за въпроси.Аз си пуснах моя въпрос днес в сайта на БТВ
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #8 -: Декември 09, 2009, 14:06:55 pm »
 Здравей Ети,
Чудесно представено! Това ше го предоставим за анализ и съпротива !
Колкото повече мнения толкова по-добре. Увеличава се и броя на
куражлиийките да присъстват. Всяко начало е трудно но подкара ли се
веднъж колата няма връщане на заден ход.
 Благодаря за мнението и успешна седмица !
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #9 -: Декември 09, 2009, 14:29:08 pm »
   Здравейте отново,
 
   След като взех присърце изказването на Ети и други дами за възрастта след спешна кореспондия отговарям че е пусната жалба от нашите патронки

в КЗД относно проблема с 43 г. на жените и Наредба 28 !
 
  Но ние пак ше го повтаряме за да ни чуят и правораздавателните органи !

  Ако има нещо ново не се колебайте да го споделяте тук и съвместно да се придвижва.

   Поздрави.
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #10 -: Декември 09, 2009, 21:00:58 pm »
Огромно благодаря на Ети - направи това, за което аз не събрах кураж. Напълно подкрепям пуснатата жалба в КЗД - водещи за една ин-витро процедура трябва да са медицинските показатели, а не възрастта на жената! Надявам се тази точка да се разгледа и на работната среща в събота. Ще помагам с каквото мога. Насреща съм за предложения и съвместни действия.
Възхитена съм от теб, Swetlina! Неоценима е твоята активност и съпричастност - началото винаги е най-трудното и се полага на най-силните.
« Последна редакция: Декември 09, 2009, 21:51:15 pm от Dimana1 »
Бъди щастлив с това,което имаш,докато се бориш за това,което желаеш!
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #11 -: Декември 13, 2009, 01:31:54 am »
Огромно благодаря на Ети - направи това, за което аз не събрах кураж. Напълно подкрепям пуснатата жалба в КЗД - водещи за една ин-витро процедура трябва да са медицинските показатели, а не възрастта на жената! Надявам се тази точка да се разгледа и на работната среща в събота. Ще помагам с каквото мога. Насреща съм за предложения и съвместни действия.
Възхитена съм от теб, Swetlina! Неоценима е твоята активност и съпричастност - началото винаги е най-трудното и се полага на най-силните.



Съжалявам,че ще те разочаровам,но наистина не съм пускала жалба в КЗД.Нямам и идея кой го реши,но прочетох,че Фуси от зачатие е подала такава.Мисля,че е без свидетел.Наистина е станало недоразумение.Аз само си зададох въпроса в сутрешния блок на БТВ онзи ден,но така и не видя бял свят.
« Последна редакция: Декември 13, 2009, 01:34:24 am от ETY »
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #12 -: Декември 13, 2009, 08:12:59 am »
 Спокойо мила Ети,
никого няма да разочароваш. Жалбата не си я пуснала ти, а от Зачатие и Искам бебе. От опит знам че когато се пуска жалба единично шансът да ти обърнат внимание е малък, но когато е от институция и зад нея стоят хора е вече друто. С тях се съобразяват.
 Успокой душата си!
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #13 -: Декември 13, 2009, 20:58:12 pm »
Зравейте момичета срещата в събота се състоя .Обсъдихме всички точки който СВЕТЛИНА беше изложила в темата .Подкрепа от Зачатие и Искам бебе имаме .Но за целта е нужно и по - голямо присъствие от наша страна.
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #14 -: Декември 13, 2009, 22:38:27 pm »
Зравейте момичета срещата в събота се състоя .Обсъдихме всички точки който СВЕТЛИНА беше изложила в темата .Подкрепа от Зачатие и Искам бебе имаме .Но за целта е нужно и по - голямо присъствие от наша страна.
  :balk_602: :good_post:
Cамо защото очите ми не се насълзяват не значи че не плача... И това че винаги съм силна не значи че всичко е наред...
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #15 -: Декември 15, 2009, 21:39:53 pm »
Благодаря на всички, които присъстваха на 12.12, наистина е хубаво да не сме все едни и същи хора, които се броим на пръсти.
Ще напиша систематизиран отчет от срещата, но нека да е другата седмица, че тази ми е много натоварена. :)
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #16 -: Декември 16, 2009, 16:34:30 pm »
резюме от срещата:

Работна среща:

12 декември 2009

Участници:
Форум „БГ-МАМА”/Проблемно забременяване
Сдружение „Зачатие”
Фондация „Искам бебе”
   

Решения:

1.Да се разреши сурогатството по медицински причини в България.

Липсва законодателство в България, което да урежда този въпрос, именно затовасе предлага да се сформира работна група от засегнати пациенти, която да изготви предложението в писмен вид, като задължително се вземе писменото становище на лекари по репродуктивна медицина. Да се търси контакт в Здравната комисия в Парламента и юристи от Здравната комисия. В работната група, освен пациенти, да се включат лекари, представители на „Зачатие” и „Искам бебе”, депутати – лекари, с които да се говори предварително и адвокът Гергана Върбанова. Срок за изпълнение – февруари 2010 г.


2.Да се премахне възрастовото ограничение на Наредба 28:

- Внесена е жалба до КЗД от Сдружение „Зачатие“ относно ограничението залегнало в Наредба 28 за максимална възраст от 43 г., за жени подлагащи се на ин витро процедура.
- Да организираме Кръгла маса по този въпрос. Да се осигурят предварително жени – засегнати от проблема – които да вземат участие с личните си истории. До момента има само една жена, която е готова участва.
- Да се засегне въпроса за отмяна на изискването да е раждала и възрастовото ограничение на жената – донор на яйцеклетки, предвид това че здравословното състояние на всяка жена е индивидуално, както и задължителните изследвания на които се подлага.  Преди да се постави този върпос ще се изиска писменото становище на лекари, занимаващи се с репродуктивна медицина. Срок за изпълнение – март 2010 г.

В първоначалните предложения изпратени до двете организации беше засегната и финансовата страна на проблема, но на срещата представителките заявиха, че нямат притенции и за сега не искат да се търсят възможности за финансиране от страна на държавата.

Надявам се заедно да успеем да се справим и с тези проблеми!
Поздрави!
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #17 -: Декември 16, 2009, 17:44:06 pm »
И аз искрено се надявам да успеем , защото не са малко жените с тези проблеми! Специално за възрастовото ограничение трябва на 100% да отпадне , защото има много жени , които въпреки годините си отговарят перфектно на стимулации и такива като мен например , ненавършили и 38г. , а с диагноза ИЯР. Единствено не съм съгласна с това да не се търсят възможности за финансиране от страна на държавата . Аз лично много се надявах това да се случи с донорските програми примерно , защото се очертава това да е последната надежда за мен ( а със сигурност и на много други момичета). Нека споделя , че въпреки одобрението от фонда след не добър отговор при стимулацията ми миналия месец док. ми каза , че няма смисъл да се възползвам от другите два опита , а евнтуално да правя опити на ЕЦ . Но аз се питам докога така вече имам три такива и резултата е нулев , а нека не забравяме , че един опит на ЕЦ с изследвания с престой излиза около 1500лв. За мен например е непосилно да не кажа невъзможно всеки месец да ги давам при положение , че общо доходите ни са 800лв. В тази насока не мога да си представя пък да събера сумата за една донорска програма.Нещо май се поувлякох,за което моля да ме извините...........
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #18 -: Декември 16, 2009, 19:01:54 pm »
DONIS по - важно е да се премахне Възрастовото ограничение а също и ограниченията свързани с донорството .А колкото до фонд няма как да стане аз също съм от страна засегната с ИЯР и съответно донор .Но ще се радвам на всичко което се направи .И така както обсъдихме на срещата просто е невъзможно да се отпуснат пари за донорски програми ще е добре малко помощ но на този етап няма да стане.
*
Re: За донорството на яйцеклетки - насрочена среща
« Отговор #19 -: Декември 16, 2009, 19:27:14 pm »
И не че нямаме претенции за финансовата страна на донорските програми .Напротив но пределно ясно ни беше че няма база на която да стъпи донорството.НО пък и когато са внасяни исканията за фонд на АРТ .Групичката с този проблем вообще не е вписана .