0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Попаднах на едно интервю на лекар от моя град. Жалко ми стана за системата в България. Погледнато от негова гледна точка, това интервю е болната изповед на много педиатри, но реално за нас пациентите не е така. Това, че един педиатър се оправдава с неуредици в системата, не мога да го приема. Но прочетете.


http://www.haskovo.net/index.php?module=news&action=details&id=54978
« Последна редакция: Ноември 01, 2009, 14:12:04 pm от hrisi09 »
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #1 -: Ноември 01, 2009, 20:53:54 pm »
ами аз лично съм съгласна до голяма степен с доктора.
<br />
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #2 -: Ноември 01, 2009, 22:41:21 pm »
Със смешното плащане от 1 лев за педиатрична помощ съм съгласна. За деференциация на работата на общо практикуващ лекар от спешна помощ - съгласна. Мое мнение е, че трябва да си има и джи пита само за деца до 16-18 годишна възраст.
С друго не съм съгласна: мен някой пита ли ме с колко хора съм се срещнала през деня, в какви конфликтни ситуации съм попаднала и колко пъти съм си вдигнала телефона и всеки от мен очаква и да съм професионалист.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #3 -: Ноември 01, 2009, 23:31:04 pm »
за съжаление в БГ никак не си ценим труда.За 1,5г. в Белгия видях,как хората си ценят и труда и почивката,предполагам че в доста държави е така.
За моята професия разликата е доста голяма  - в работното време примерно - аптеките работят до 18.30 ,неделя не работят.За даденото населено място има 1-2 дежурни аптеки за неделя и за времето след 18.30 и като си купиш нещо в този диапазон,го взимаш с определен процент отгоре,защото трябва да се заплати на фармацевта този извънреден труд.
А тук на повечето места се работи на 2 смени,като втора свършва в 22-23ч.  и през събота и неделя се работи по 12 часа.Е аз ще си виждам детето през ден и на всеки 2 седмици събота и неделя няма да ме има ,еми колко време ми остава с него интересно .Благодаря просто за такава работа,но без мен .Поне за момента са ми други приоритетите.
И работното време е най-малкото ,мога много да пиша за отношението на пациентите,условията и т.н.

Монетата има 2 страни винаги.За мен тамошното работно време е супер,но пациента в БГ би се шокирал,че трябва да плати за един Нурофен вместо 7лв. - 13 примерно,само защото е неделя...
<br />
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #4 -: Ноември 02, 2009, 00:07:05 am »
В Германия, никой лекар не си дава мобилния телефон, нито личен, нито педиатър. Имат си твърдо работно време в кабинета, на нашия педиатър например, 8.30 -11.30, 15.30 - 17.30. Това е. През останалото време, има тел на обща спешна помощ.
В бг ми се струва нещата започват да се изкривяват в тази посока. Лекарите са хора, не са роботи.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #5 -: Ноември 02, 2009, 00:21:26 am »
ами като се стискат да се абонират за спешен център, кой им е виновен на джипитата у Хасково!

аз пък не знам джипи, дето да дава денонощни дежурства - и моето джипи, и джипито на детето имат абонамент за обслужване на техните пациенти в извънработно време към близък център за спешна помощ.

колкото до аптеките - това е бизнес, Зори. ти сега имаш други приоритети, но хората печелят пари. не е логично да ти трябват лекарства само от 9 до 17 часа в делнични дни, а никой не държи фармацевтични складове у дома си. то на запад и хляб няма къде да си купиш след 18 часа, но не го намирам за велико достижение на цивилизацията.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #6 -: Ноември 02, 2009, 00:37:05 am »
В Германия, никой лекар не си дава мобилния телефон, нито личен, нито педиатър. Имат си твърдо работно време в кабинета, на нашия педиатър например, 8.30 -11.30, 15.30 - 17.30. Това е. През останалото време, има тел на обща спешна помощ.
В бг ми се струва нещата започват да се изкривяват в тази посока. Лекарите са хора, не са роботи.
10-14
17.30 - 21.30

Плюс 24 часа на мобифон. Именно заради късни телефони почвам в 10 сутринта.
Естествено работя и събота и неделя и ходя по домовете.

***
Това интервю там е смехотворно.
Когато даваш пресконференции, поне си закопчаваш ризата до второ копче. Или слагаш връзка, или по казуал- ако ти се харесва. Но стегнато- не да ти излизат космите през ризата.
Що за нрави, що за начин на изразяване, речник, маниер на говорене и мисли.
Ако един лекар говори така... какво остава иначе.
Всъщност не виждам нещо интересно в това интервю:

* Ако не му харесва държавната работа- да напусне и да заработи на частно.
* Ако 2000 пациенти са му много- да запише само 500. Така или иначе повече от 20 пациенти дневно е невъзможно качествено да прегледаш. Да им прегледаш ноктите само-може. Може и повече така дневно да прегледаш.
* Ако не може да издържа на ритъма на работата, да си смени професията.
* Ако не може да понася Бг - да емигрира. В ЕС дипломите се признават.
Но той едва ли е виновен. Тази система там е неработеща, непродуктивна, Дарвинистка, на принципа на "естествения подбор". Копие на най-лошото от Западните "модели". Какво разбира той бедният от бебета на 1м възраст? Нищо.Нещичко. То ние, дето с десетилетия работим тази специалност пак трудно се ориентираме понякога... . Тъжни работи са тези. Нещастно-мизерни. Подплътени обилно с Американска фразеология, напористо безразличие и също толкова напориста наглост, както бъргер с кетчъп- преливат отвсякъде.

Само този, който не живял в чужбина, не знае колко уреден,спокоен и тривиален е животът там.
Само да работиш и да имаш добри доходи е въпроса.
И да си здрав, разбира се.
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 19:53:08 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #7 -: Ноември 02, 2009, 14:39:45 pm »
джипитата, като не искат да ги безпокоят в извънработно време да си направят абонаменти за обслужване на техните пациенти към близък център за спешна помощ. моето има такова.

колкото до аптеките мога да споделя за Канада. във всеки квартал има няколко такива, които работят 24/7 и цените на лекарствата не са по-различни от тези в нормално работно време. да не говорим, че има страшно много вериги хранителни магазини, които също работят 24/7, в които можеш да си закупиш медикаменти, за които не се изисква рецепта.

за закопчаването на ризата и начин на говорене на въпросният д-р нямам думи.  :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #8 -: Ноември 02, 2009, 14:53:31 pm »
Тук е същото- няма никакви разлики в цените на лекарствата в зависимост от това дали са от дежурна Аптека, или не. Има единни, държавно регулирани цени, на всички ЛС. Плюс това че, застрахованият плаща "участие" в Лекарствата (10 процента обикновено, а в УК доколкото знам- единна цена за всичко,което се купува с рецепта) а НЕ плаща цялата цена, както е в Бг. Без застрахователно покритие на ЛС в Аптечна мрежа НЯМА работеща застрахователна система- всичко останало е лъжа и машинации. Какъв НЗОК, какво осигуряване? Кого лъжат?

Има дежурни Аптеки винаги.
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 14:59:10 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2009, 15:05:35 pm »
Четох, четох, мислих, мислих и се чудя. Аз също имам права-на навременна медицинска помощ, когато ми се наложи. Неможе да се разболяваме по часовник. От 9 до 13 и от 14 до 19 часа и то само в работни дни. Както сте казали, като не иска да го безпокоят да се абонира за спешен център. Мисля че и нащо джи пи е абонирано. Като са му много пациентите да запише по-малко. Ако всички се разболеят в един момент е ясно, че няма никаква възможност да им обърне внимание. Но до колкото знам държавата им плаща на пациент всеки месец, независимо дали са го обслужвали или не са през този месец. Защо не каже за тия пари, които обикновенно ги получават без дори да си направи труда да те извика поне веднъж в годината на профилактичен преглед. Все пак на него това му е работата. Свидетел съм как в моето село(където са баба ми и дядо ми) джи пи-то обсужва още две три села в околията и когато най-много им е нужна все я няма, чакат по цяла седмица, за да се появи, защото решава, че тоя ден няма кой да се разболява, но в същото време джи пито си прибира парите от държавата за тия пациенти, защо мислите си записват по хиляди.
*
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #10 -: Ноември 02, 2009, 15:33:51 pm »
Мда, това интервю ми го даде септември месец и мойто джи пи.
Абе не думи нямам, вече незнам какво имаме...
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #11 -: Ноември 02, 2009, 15:59:26 pm »
Според мен всичко си е до човек.Да със сигурност на никой не му е приятно да му звънят посред нощ ама когато човек е притеснен и уплашен.....Нашият педиатър е абониран за спешен център и въпреки това винаги си вдига телефона, звъняли сме му няколко пъти през нощта и винаги ни е давал съвет.Може би се дължи на факта, че самия той има малко бебе и чудесно знае какво е да си притеснен за детето си.
*
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #12 -: Ноември 02, 2009, 16:08:19 pm »
Това абонамент към спешен център, само столична услуга ли е, че сефте чета за подобно нещо или е доброволна практика. Ние си имаме дежурни лекари към ДКЦ-то за след работно време. За същото ли става въпрос или това за което пишете е друг вид услуга.
« Последна редакция: Ноември 02, 2009, 16:12:14 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #13 -: Ноември 02, 2009, 16:13:17 pm »
И във Варна има такова нещо, Перде.
Всъщност мисля си, че трябва да е в цялата страна, но не съм сигурна.
При нас се изявява в това, че един спешен кабинет поема пациентите на ен на брой педиатри и общопрактикуващи лекари през почивни и празнични дни, както и извън работно време.
Но, това не гарантира наличието на педиатър в този спешен кабинет  :?
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #14 -: Ноември 02, 2009, 16:30:58 pm »
Преди 5 години гледах кучето си - кокершпаньол с епилипсия. При случайна среща с личният му ветеринар  :) той ме предупреди, че на кучето ми му изтича някаква ваксина... Тогава се размечтах и моят личен лекар да е наясно кога съм за профилактичен преглед и кога ми изтича ваксината  :D Едва години по-късно намерих такъв лекар, който до този момент не ми е отказал направление или изследване, или нещо друго. Има спешен кабинет в ДКЦ-то и за сега нямам оплаквания от него.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #15 -: Ноември 02, 2009, 17:02:19 pm »
Ще ви разясня как са се организирали лекарите от практиката на доктора. За протокола- не съм му пациент, нито моите деца, лекувал е веднъж големият, само защото беше дежурен и резултатът беше пиене на АБ без причина, уж имал отит, а при частното УНГ се оказа натрупване на ушна кал. Та група лекари педиатри, които имат и пациенти възратни се намират в едно крило на поликлиника в центъра, там работят на смени, но след работно време на ДКЦ-то един от тях по график дежури до 23, а носи Гсм  за през нощта. През събота и неделя положението е по график от 7.3 до 23.00 един лекар и сестра, а и извършват манипулации. Еми намерили са начин, измислили са го. Но какво сава, попадаш на лекар, който не иска да възприеме, че ти си майка на това дете и добре си го познаваш, казваш, Аугментин не действа, това да не се изписва, а те ти се карат и ти крещят като на безумно животно, защо си толкова наясно, да не си го водила. Та резултатът при моят голям син е страшен. Всичките от тази поликлиника всеки месец му се "изреждаха", защото не мога да го накарам да се разболява в работното време на личния, та всеки месец от бебе пие Аугментин. Безумие. Но да сме живи и здрави де. За сега попаднах на две лекарки, от които съм доволна, но добре, че е интернет.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #16 -: Ноември 02, 2009, 17:59:59 pm »
Простете, но организирането на Спешната помощ по места е работа на държавата и на държавното Здравеопазване.
Болниците никъде не са на печалба- това са фантазии само на Бг "бели якички" както този новия, "поАмериканчения" министър на финансите. Издръжката на болниците е държавна задача- ако Болници не издържат и пенсии не плащат, за какво е тази държава? Да я разпуснат... . Да не ни дават пример с онези Американски джунгли с 30 млн без застраховки, трябващи да избират от 3 отрязани пръста,колко да им присадят обратно поради липса на пари.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #17 -: Ноември 02, 2009, 18:11:54 pm »
Това абонамент към спешен център, само столична услуга ли е, че сефте чета за подобно нещо или е доброволна практика. Ние си имаме дежурни лекари към ДКЦ-то за след работно време. За същото ли става въпрос или това за което пишете е друг вид услуга.
Ами сигурно е нещо такова.Нашият педиатър е член на АПИМП МЕДИКО-ВИТА ООД
(незнам какво точно означава това) и това дружество-така да го нарека се обслужва вечер и през почивните дни от Медицински център Лора.Незнам как го обясних ама карай.
Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #18 -: Ноември 11, 2009, 22:44:56 pm »
В Германия, никой лекар не си дава мобилния телефон, нито личен, нито педиатър. Имат си твърдо работно време в кабинета, на нашия педиатър например, 8.30 -11.30, 15.30 - 17.30. Това е. През останалото време, има тел на обща спешна помощ.
В бг ми се струва нещата започват да се изкривяват в тази посока. Лекарите са хора, не са роботи.

Само този, който не живял в чужбина, не знае колко уреден,спокоен и тривиален е животът там.
Само да работиш и да имаш добри доходи е въпроса.
И да си здрав, разбира се.

Аз живея д-р Бърди в Германия и от позицията на пряко потърпевша съм написала по-горното.

Да - нашия лекар е с частна Практика, с по-горенаписаното време.
Извън него не можеш да го посетиш, да не говорим за посешение по домовете.
Има спешна медицинска помощ за това.

Re: Интервю с един общопрактикуващ педиатър
« Отговор #19 -: Ноември 11, 2009, 22:50:34 pm »
В Германия, никой лекар не си дава мобилния телефон, нито личен, нито педиатър. Имат си твърдо работно време в кабинета, на нашия педиатър например, 8.30 -11.30, 15.30 - 17.30. Това е. През останалото време, има тел на обща спешна помощ.
В бг ми се струва нещата започват да се изкривяват в тази посока. Лекарите са хора, не са роботи.

Само този, който не живял в чужбина, не знае колко уреден,спокоен и тривиален е животът там.
Само да работиш и да имаш добри доходи е въпроса.
И да си здрав, разбира се.

Аз живея д-р Бърди в Германия и от позицията на пряко потърпевша съм написала по-горното.

Да - нашия лекар е с частна Практика, с по-горенаписаното време.
Извън него не можеш да го посетиш, да не говорим за посешение по домовете.
Има спешна медицинска помощ за това.


Да допълня: от понеделник до петък