Жаси,по повод въпроса ти относно варенето и консервирането си позволявам да цитирам:
"Няма съмнение, че при консервирането на плодове и зеленчуци част от хранителните съставки се губят, но все още не е известно до каква степен. Често цитирано изследване, публикувано от Университета в Илинойс, разкрива, че качеството на консервираната храна е напълно съпоставимо с това на свежата и замразената. Въпреки че при консервирането се губят част от витамините, консумирането на подобна храна има и своите плюсове:
• Консервирането не унищожава фибрите в плодовете и зеленчуците, дори напротив – подгряването им спомага за усвояването на фибрите от организма.
• Нивото на витамин А в консервираните плодове и зеленчуци е на практика същото като при свежите, а при някои зеленчуци – дори по-високо (например при тиквите).
• Важен каротеноид (антиоксидант) – ликопен, се усвоява по-лесно от организма след като е загрят или консервиран. Ликопен се съдържа в доматите и поради тази причина някои специалисти твърдят, че консервираните домати са по-полезни от свежите.
• Въпреки че част от витамин С се губи при консервирането, неговото ниво остава стабилно след запечатването на консервната кутия за период от 1-2 години, докато при свежите продукти то постепенно намалява.
Плюсове на консервираните плодове и зеленчуци при готвенето на бебешка храна:
• Те са готови за употреба, няма нужда от белене и рязане.
• Дават възможност на детето да опита плодове и зеленчуци, които иначе биха били трудни за откриване на пазара в даден сезон.
• След измиването, обелването и преминаването през топлинна обработка, съдържанието на пестициди в консервираните плодове и зеленччуци силно намалява, за разлика от свежите, които често се обработват допълнително и след брането им. "