0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #640 -: Януари 31, 2014, 10:44:00 am »
Здравейте,
Преди 15 дни /4-ти ден от цикъла/ пуснах Антимюлеров хормон, който е завишен:
Анти-Мюлеров хормон (AMH) 7.81 ng/ml мин. 1  горна граница 6.8
Според вас какво означава това?
Имам пускани други полови хормони - LH, FSH, Естрадиол, Пролакти и т.н., които са в норма.
Много се притесних  :(
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #641 -: Януари 31, 2014, 13:37:21 pm »
Здравей! Заповядай една статия за яйчниковия резерв, обяснено е много подробно, има информация и за Антимюлеровия хормон - http://zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1078:---sp-1355710272&catid=183&Itemid=150

За намаляване на резерва се говори, когато стойностите му са ниски, а не високи. При повишени стойности, по-скоро може да се говори за евентуална поликистоза.
Дай стойностите и на другите хормони, които си изследвала, за да можем да коментираме коректно.
Разбира се, ние не сме лекари, така че консултацията със специалист е задължителна, само той може да каже какво е положението. Ние само изказваме предположения.

П.С. Сега четох на предната страница, че сте преброили множество антрални фоликули, което също сочи към евентуална поликистоза.
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 13:39:00 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #642 -: Януари 31, 2014, 18:08:48 pm »
Благодаря за отговора :D

Другите ми резултати на 3-ти ден от цикъла са:
FSH -         5.23 фолик.фаза 3.8-13
LH -           4.71 фолик.фаза 1.0-16
Estradiol - 65 pg/ml фолик.фаза 39-189
Prolactin 327 IU/I жени: 59 - 519 /пролактинът е изследван в друга лаборатория/.
Добре ли са според вас?

Утре ще правя изследване за инсулинова резистентност, а в понеделник имам час при д-р Начев за коментар на всички направени от мен изследвания.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #643 -: Януари 31, 2014, 19:33:02 pm »
Да, добре са стойностите. Няма индикации за СПКЯ според нивата и съотношението на FSH и LH, но това не е гаранция. Задължително се консултирай с лекаря си.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #644 -: Февруари 02, 2014, 22:18:39 pm »
Здравейте, правих изследванията на 3 ден от цикъла.

Естрадиол    47.76        pg/ml      жени-фол.фаза 19.5- 144.2,овул.фаза 63.9 - 356.7, лут.фаза 55.8 - 214.2; менопауза до 32.2,мъже до 39.8   

fT4         1.02        ng/dl      0.89-1.76     

TSH         3.241        uIU/ml      0.55-4.78 /за мониториране на терапия 0,2-5,50/   
 
TAT         14.0        IU/ml      < 60   

MAT         27.0        IU/ml      < 60   

Пролактин         20.07        ng/ml      2,80 - 29,20   

FSH         6.36        mU/ml      жени фол.фаза 2.5-10.2, oвул. фаза 3.4-33.4; лут.фаза 1.5-9.1;
менопауза 23.0-116.3; мъже 1.4-18.1   

LH         8.43        mIU/ml      жени фол.фаза 1,9-12,5; овул.фаза 8,7-76,3; лут.фаза 0,5-16,9, менопауза 15,9-54,0,мъже 1.5-9,3     

Добре ли са? Май ТСХ е завишен и това не е много добре за забременяване, нали?
« Последна редакция: Февруари 02, 2014, 22:21:45 pm от Aleks7906 »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #645 -: Февруари 02, 2014, 22:43:35 pm »
Здравей! Да, TSH е височък. Трябва да се консултираш с ендокринолог задължително. Останалите хормони са добре.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #646 -: Февруари 04, 2014, 20:45:38 pm »
здравейте, днес бях на ендокринолог и гинеколог. Резултатите от изследванията са:
пролактин 20.07 ( 2,80 - 29.20 )
ТСХ 3,24  ( 0.55 - 4.78 )
Всичко друго е перфектно.
Ендокринолога ми каза да пия Л-тироксин за сваляне на ТСХ, с което съм съгласна. Само това, нищо друго.
А гинеколога ми каза да пия и Бромокриптин, за пролактина, че бил малко висок и да го смъкнеме за по-добра овулация.
Мислите ли , че пролактина е найстина за сваляне, да започвам ли да го пия, объркана съм, защото ендокринолога ми каза, че само ТСХ трябва да свалиме, а гинеколога, че трябва и пролактина.
Благодаря
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #647 -: Февруари 04, 2014, 20:50:10 pm »
Алекс, пролактинът ти е съвсем в норма, не е необходимо да пиеш каквото и да било за него. В краен случай се допитай до ендокринолога, но не мога да се съглася, че е редно да пиеш хапчета без нужда.

Успех!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #648 -: Февруари 04, 2014, 22:25:23 pm »
здравейте,
когато бях на 13 ми казаха че имам ПКЯ, сега съм на 24 и искаме бебе, направих си  изследвания на 6-ти ден от МЦ но ТСХ и Пролактин ми бяха много завишени, затова на следващия ден отидох в друга лаборатория, където ме накараха да си почивам 30 мин преди изследването
тези са от Цибалаб - 6-ти ден
TSH ( Тиреотропен Хормон )   5.130   mIU/l   0.27 - 4.20
Prolactin ( Пролактин )   860.50   mIU/l   М: 86 - 324; Ж: 127 - 637
LH ( Лутеинизиращ Хормон )   6.70   IU/l   М: 1.7-8.6; Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH ( Фуликул Стим. Хормон )   5.99   IU/l   М: 1.5-12.4; Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol (Естрадиол)   231.40   pmol/l   М:28-156;Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Testosterone ( Тестостерон )   1.21   nmol/l   Ж:0.22 - 2.9; М: >17г. 9.9-27.8;13-17г. 0.98-38.5;7-12г. 0.1-2.37;1-6г. 0.1-1.12

Хормонален анализ

anti Tg ( TAT )   28.77   IU/ml   < 115
anti TPO ( MAT )   8.00   IU/ml   < 34
Progesterone ( Прогестерон )   2.47   nmol/l   М: 0.7-4.3; Ж: фол. 0.6-4.7, овул. 2.4-9.4, лут. 5.3-86, мен. до 2.5
DHEA-S ( ДХЕА-С )   5.400   µmol/l   10-14г.Ж:<7.6;M:<6.7;15-44г.Ж<9.85;M<12.65; над 45г. Ж:<6.4, M:<7.92
Insulin ( Серумен Инсулин )   5.75   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно

7-ми ден в Кандиларов
FT3         4.44        pmol/l      3.1 - 6.8      ECLIA
FT4         18.45        pmol/l      12.0-22.0      ECLIA
TSH         1.97        uIU/ml      0.27 - 4.2      ECLIA
LH         8.1       U/l          2.4 - 12.6            ECLIA
FSH         5.2        U/l      3.5 - 12.5      ECLIA
Пролактин         384        mIU/l      102 - 496      ECLIA
Естрадиол         244.2        pmol/l      46 - 607      ECLIA
Прогестерон         2.17        nmol/l      0.60 - 4.70      ECLIA
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 22:54:19 pm от bamzi »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #649 -: Февруари 05, 2014, 15:52:28 pm »
Хормони на 6-ти ден не се пускат, а на 2-5 ден, най-добре на 3-ти. Виждам сериозни разлики в стойностите на двете лаборатории.

Според първата - TSH ти е доста високо, а според втората - в норми, вярно, че мерната единица е различна, но пък референтните стойности пак указват завишение в първата лаборатория.

7-ми ден пък е съвсем късно за изследвания, не мисля, че тези стойности мога да коментирам коректно, но ако гледам тях, определено има индикация за ПКЯ - LH е с превес над FSH и съотношението е 1,55, а трябва да е около 1- 1,1.

Гинеколозите, които посещаваш не ти ли казаха кога се изследват половите хормони и защо в два последователни дни си ги правила в две лаборатории?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #650 -: Февруари 05, 2014, 18:35:28 pm »
sixsens, благодаря ти за отговора, колкото до специалиста, моят док ме пренасочи към негова колежка, която била много добра в тези работи и тя ми каза, че най-добре било да направим изследването в този ден от МЦ. Когато видях резултатите на ТСХ и пролактин много се притесних, в последствие съфорумки ми казаха, че има условия преди тестване на пролактин. Затова реших да ида в друга лаборатория и да видя там какво ще стане, поне до колкото разбрах тези не се влияят от фазата на МЦ. Искам да те питам, дали съотношението между ЛХ и ФСХ трябва да е 1:1 през целия МЦ?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #651 -: Февруари 06, 2014, 11:20:31 am »
Честно казано, не знам. Преди овулация LH се повишава чувствително, но предполагам и FSH се повишава, това е фоликулостимулиращ хормон и вероятно при нарастване на фоликула и той търпи повишение, но за съотношението между двата хормона по време на целия цикъл - нямам информация. По принцип, за да се направи оценка на хормоналния баланс, изследванията се пускат в началото на цикъла - 2-5 ден, когато яйцеклетката започва своето развитие - зреене, узряване, овулация, резорбация /ако не е настъпила бременност/. Важни са нивата в този период - 2-5 ден, защото тогава започва всичко и от тези нива и съотношения зависи как ще се развие цикъла, най-общо казано. Затова се гледа съотношението в началото, тъй като дава информация дали не е на лице СПКЯ или не дай Боже - изчерпан или намаляващ резерв.

Колкото до колежката, която разбирала..... видно е колко разбира. Тези сме ги чували, чували... за жалост. Пак казвам - специалистите, които са наясно с тези неща и могат да предложат адекватна помощ, се намират в репродуктивните клиники. Да, знам, че елементарната логика сочи, че всеки гинеколог би следвало да е запознат с базовите неща като хормони, все пак, това са учили, но за жалост, практиката показва съвсем друго. Много от тях не са наясно явно как функционира женската полова система, не са наясно с връзките между хипофиза, щитовидна жлеза и хипоталамус и как всеки хормон си взаимодейства с другите и оттам как това влияе на репродукцията. И аз бях в шок от това си откритие - ама ето - на.  Надявам се да послушаш съвета ми и да се ориентираш към клиника по репродуктивно здраве и да спреш да ходиш по разни центрове, поликлиники и познати и колеги на познати и т.н. Този път съм го минала и не само аз, та от опит говоря.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #652 -: Февруари 07, 2014, 15:48:11 pm »
Здравейте, какво е мнението ви за тези резултати, благодаря предварително!
Хормони
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
LH                                          H     25.9                  U/l                     2.4 - 12.6             ECLIA
FSH                                                   8.9                  U/l                     3.5 - 12.5             ECLIA
Пролактин                                  370                 mIU/l                     102 - 496             ECLIA
Естрадиол                          H        278.6                 pmol/l                      22 - 99.1             ECLIA
Прогестерон                                 1.76                 nmol/l                     0.60 - 4.70             ECLIA
Тестостерон                                 1.61                 nmol/l                     0.29 - 1.67             ECLIA

Нивата на естрадиола и LH са доста над нормата и предполагам на това се дължи липсата ми на цикъл вече над 40 дни...

Здравейте,
след като видя резултатите ми от тези изследвани и след цялостен преглед и т.н., гинекологът ми не установи никакви видими здравословни проблеми и ми изписа Оргаметрил по схема 3 по 1 всеки ден за период от 2 седмици за предизвикване на цикъла. След това ми каза в 1-вия ден на цикъла да започна приема на Ясмин за балансиране на хормоните и да го пия в период от 3 месеца и след това отново да отида на преглед. Днес ми дойде, но се колебая да започвам ли отново да пия Ясмин след като съм го приемала почти 5 години и през октомври миналата година го спрях с мисълта да си изчистя организма и въобще да спра да го приемам повече и общо-взето така се стигна до положението, в което съм в момента (цикълът ми дойде само веднъж откакто спрях хапчетата). Преди въобще да започна да пия Ясмин още през пубертета също страдах от доста нередовен цикъл..., но противозачатъчните оправиха този проблем и ето сега пак съм в същото положение след като ги спрях. Та, мисълта ми е, има ли смисъл да започвам отново Ясмин или да оставя организмът да се изчисти и да се регулира сам и да се надявам, че редовният ми цикъл ще се възстанови? Не планирам бременност в следващите 6-7 години, но все пак фактът, че нямам редовен цикъл без противозачатъчни ме притеснява...
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #653 -: Февруари 07, 2014, 15:58:44 pm »
Преди първата консултация с ендокринолог освен изследванията на 3-ти ден от МЦ д-р Персенска ме накара за направя отново но на "чист" ден, след като кървенето е спряло, хормоните на щитовидната жлеза, ТАТ и МАТ и едва тогава ме изпрати с всички резултати при д-Р Начев. Така процедираха, защото на трети ден ТСХ ми беше завишено и ендокринологът искаше да види как е след приключване на менструацията. Явно така може да се направи адекватна преценка дали има нарушена функция на щитовидната жлеза. Тъй като при второто изследване по друго време от цикъла резултатът беше още по-висок веднага ми беше изписана терапията с л-тироксин и от тогава го пия и правя контролни изследвания според указанията при консултациите с д-р Начев.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #654 -: Февруари 07, 2014, 19:16:30 pm »
Кат, на кой ден от пиенето на Оргаметрил ти дойде?
Хормоните ти на кой ден са пускани? Повечето лаборатории изписват различни референтни стойности спрямо различните етапи на цикъла. Може да са ти в норма, ако са правени в средата на цикъла например.
Докторът обясни ли ти защо те не са в граници и какво цели с пиенето на противозачатъчните? Ако той смята, че при теб има някакъв проблем би трябвало да проследи, да ти обясни за да знаеш какво се случва и да не се притесняваш и прочие...
За съжаление аз не разбирам достатъчно, за да ти дам съвет, но се надявам момичетата да ти пишат повече.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #655 -: Февруари 07, 2014, 22:24:28 pm »
Кат, на кой ден от пиенето на Оргаметрил ти дойде?
Хормоните ти на кой ден са пускани? Повечето лаборатории изписват различни референтни стойности спрямо различните етапи на цикъла. Може да са ти в норма, ако са правени в средата на цикъла например.
Докторът обясни ли ти защо те не са в граници и какво цели с пиенето на противозачатъчните? Ако той смята, че при теб има някакъв проблем би трябвало да проследи, да ти обясни за да знаеш какво се случва и да не се притесняваш и прочие...
За съжаление аз не разбирам достатъчно, за да ти дам съвет, но се надявам момичетата да ти пишат повече.
Здравей, Лили, цикълът ми дойде днес,пада се на 5-тия ден след края на двете седмици прием на Оргаметрил, иначе последно ми беше идвал на 2-ри декември, а изследванията ми ги правиха на 17-ти януари. Лекарят каза, че при прегледа всичко е наред и не открива нищо тревожно, след като видя изследванията, каза, че е нормално лутеиновият хормон да е завишен в този период, а за другият, който ми е над нормата, че е хубаво да се регулира и явно той ми създава проблеми и именно заради това, че било хубаво да пия Ясмин 3 месеца, уж за регулиране и след това да го спра пак, но мен силно ме съмнява, че след толкова време пиене на Ясмин щом са в това положение нещата сега, ако го пия 3 месеца, че ще успее да ми регулира цикъла и няма да имам проблеми слвед това, предполагам, че като го спра пак ще са в същото положение нещата... :(
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #656 -: Февруари 08, 2014, 01:26:10 am »
Всъщност, предвид, че хормоните са пускани по средата на цикъла, който на всичко отгоре и не идва, е нормално да са тaкива стойностите. Една от причините да са толкова високи LH и Естрадиол, може да е задържан фоликул, може и затова да не ти идва цикъла. Естрадиолът е от групата на естрогените и дава информация за броя/стадия на доминантите фолкикули /най-общо казано/ - около 250 единици отговарят на един зрял, доминантен фоликул, готов за пукане.
Противозачатъчните таблетки дават възможност да се регулира месечния цикъл и да се даде почивка на яйчиците. Репродуктивните специалисти го предписват на пациентките си преди ин витро процедура, именно с цел почивка и "успокояване" на яйчниците и възможността да се избегне задържане на фоликул.

Необходимо е да се установи причината, поради която цикълът не идва, след това той да се предизвика и след това да се изследват хормони. Казваш, че ти е дошло днес. В понеделник повтори хормоните и виж какви ще са стойностите тогава. Могат да дадат друг ъгъл за размисъл. На прегледа с ултразвук не се ли вижда дали няма задържан фоликул?
« Последна редакция: Февруари 08, 2014, 01:27:57 am от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #657 -: Февруари 08, 2014, 09:50:21 am »
sixsens, след ултразвука докторът каза, че всичко е наред и че не вижда никакви нередности, предполагам щеше да установи, ако е имало задържан фоликул... :?
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #658 -: Февруари 08, 2014, 12:44:54 pm »
Мен ми звучат като хормони в деня на овулацията - ЛХ може да се вдигне до 50 в този ден, а Е2 около 200 звучи като чудесен фоликул. А Кат, ти кога спря Ясмина и колко дни беше без цикъл всъщност? Може и да нямаш никакъв проблем.
Ако бях на твое място бих пуснала хормоните отново утре или в понеделник. Когато са пуснати 3-5 ден са доста показателни и след това бих проследила цикъла - има ли фоликул, пука ли се, след това колко е лутеалната фаза и идва ли нормален цикъл след това. За да се направи това обаче не трябва на пиеш противозачатъчните през това време и е свързано с финанси и време.
Когато пиеш противозачатъчни, нямаш 'истински' цикъл, и това не е истинско регулиране.
Един основен съвет: питай лекаря си за всичко, ако трябва чети преди това за да знаеш какви въпроси да му зададеш, и не се колебай да го смениш ако отговорите му или поведението му не те удовлетворяват.
Успех и пиши как се движат нещата при теб!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #659 -: Февруари 08, 2014, 15:58:05 pm »
Лили, Ясмина го спрях в края на октомври, след това точно около 28-29 ден ( 21 ноември беше) получих съвсем оскъдно зацапване( в рамките на 3-4 дни), което след известно колебание реших да броя за цикъл, но на 2-ри декември, вече съвсем неочаквано за мен си ми дойде съвсем нормален цикъл, който за 4-ри дни се изчисти напълно и от тогава до вчера всъщност нямах никакъв, ако не броя едно отново много минимално кафеникаво зацапване, което получих в деня, в който започнах да пия Оргаметрила (20-ти януари) точно преди да изпия първото хапче, но като цяло не бях сигурна дали това въобще е цикъл или не.
Днес пуснах изследвания, понеже следващите дни няма да имам възможност да отида и ще видим какви ще са резултатите, като ги получа ще споделя тук. :ask:
Благодаря за отделеното време, поздрави!  :thankyousign: