Прави се противогрипната ваксина - за деца в диапазона 1-4 г възраст е истинско спасение. Инфлексал е най-доброто, което се продава за тази цел в Бг.
Правите задължително всички ваксини плюс Хиб и Превенар.
Избираме Педиатър- подробно и внимателно. Оставаме там! Не сменяме лекари като "носни кърпички" - дори и най-добрия при често боледуващи деца се обърква, докато свикне с детето.
Помним винаги правилото "Най-добрият е втория и третия в класацията". Не бягаме към "фирми" със секретарки, поведение на Нобелисти, и костюмирани като за връчване на "Ордена на Жартиерата" в Елисейския Дворец. Губейки всякаква критична оценка и съждение и чакайки чудеса. НЯМА чудеса в Педиатрията- всичко си има дълбока вътрешна логика и доста често нещата са въпрос на късмет. С Особено подозрение се отнасяме към пишещите МНОГО лекарства за прости заболявания и към онези не можещи реално да оценят и обяснят какво става с детето, криейки се зад "зъбки"," разни неврологични психо-измислени заболявания", "стачки" и т.н. - оценяваме умението на лекаря да изчаква, да следи, да наблюдава. Защото изкуството в нашата специалност е да знаеш кога трябва да действаш. Също с особено подозрение се отнасяме към много говорещите (извън обяснения по текущи проблеми), говорещите на "ти", екстравагантни типове с резки жестове, ненужна самоувереност и всезнание. Добрият Педиатър в 80-90% от случаите в момента на прегледа НЕ ЗНАЕ какво му е на детето - има само предварителни диагнози, подредени по степен на вероятност. Наблюдението и нужните понякога изследвания, ще му дадат отговор- чрез телефон, пряко развитие и/или следене, в Педиатрията ВСИЧКО се постига.
Светещите с фенерчета из нослетата, или говорещи диагнози с нетърпящ възражение тон, са обикновено хора с ниска квалификация. Мъдрият винаги се съмнява, защото знае. На наивният всичко му е ясно.
За първа година на ДГ 5-6 АБ до Април се счита за нормално.
Лекува се мъдро- не се дава Бисептол с нужда и без.
Да, някои деца боледуват много. Ако действате внимателно, търпеливо, ще преодолеят този период.
Не е нужна параноя, бързане, паника - търсите най-добрия начин за облекчаване на текущата симптоматика, без да нанасяте допълнителни вреди.Залагате на 1 до 2 неща, които най-добре в момента ще облекчат ПРЯКО детето - нослето, съня, Апетита. ЕДНО ДО ДВЕ!
Как става това:
* помпички за носа, Стеримар, Олинт. Навременен АБ за да не става синузит. Ако изгорите едно носле с Коларгол само и само за да спре ДНЕС хремата, нанасяте вреди за месеци.
* Не злоупотребявате със сиропи за кашлица - повече вредат. Най- подходящите са Проспан, АЦЦ кидс. Не се дават с лека ръка "Синекод" и подобни.
* Парацетамол, топли бани, пара - облекчават много повече от ненужен АБ.
* добри Витамини пер ос при някои деца са от полза.
* ПАЗИТЕ децата - не навличате, не държите на течение, със студени крачка. Не сменяте внезапно температурно обкръжение при малки деца без да облечете добре. През студени месеци имаме винаги сухи кърпи, които можете да пъхнете зад гръбчето при обилно изпотяване (и невъзможност за незабавна смяна на потничето)- ще държи детето сухо докато се приберете.
* грижите се за кожата на децата без безумни смени на шампоани, вряла вода, ненужни мазания със съмнителна козметика. Мием децата след игра внимателно и подробно - всички рани се обработват за да не станат упорити екземи.
* не слагаме вълнено в пряк допир с детска кожа. Изобщо избягваме до 3-4 г възраст вълнени неща.
Запомнете също че малките деца са МНОГО склонни към чести инфекции.
Давайте навреме обикновени и прости антибиотици, ВИНАГИ когато видите, че нещата не вървят. Пример - хрема при дете на 1.5г, повече от 5-6 дена без подобрение, БЕЗ АБ няма да мине. Колкото и да чакате, да умувате, да разсъждавате. Ще стане синузит, или трета сливица, или хронична УНГ инфекция, които после с месеци ще "борите" без никакъв успех. Към това ще се добавят и неизбежни "екстри" ->> хронична кашлица, лош сън, безапетитие. Всичко това защото "ние АБ не даваме без нужда".
НИЩО ПОД 8-10 ДНЕВНО АБ ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ДЕЦА 1-5 Г НЕ Е РЕЗУЛТАТНО И ВОДИ ДО ЧЕСТИ РЕЦИДИВИ.
5 дневни АБ лечения са подигравка!!
Обикновени АБ:
*Амоксицилин
*Аугментин- лекува 80-90% от детските инфекции чудесно, дори и при многократно повтарящи се курсове.
*Цефзил, Цеклор - за по-трудните случаи.
Избягваме упорито:
* Кларицид, Азитромицин, Бисептол - неподходящи за честа употреба, с много тесен спектър и често БЕЗ никакъв ефект срещу най-честите детски патогенни микроорганизми.
* Нелидикс,капки с АБ за носно приложение ->> освен в редки случаи.