0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #560 -: Февруари 23, 2010, 22:07:23 pm »
Рахит? Да, ако ще вземате венозна кръв.
Но първо уточнете нещата с посявките и започнете лечение ако те са (+).

Ясно, благодаря. Ще пиша пак..

Вени, запиши час на Юли при доц. Буева, нека да го види на ехограф, много е мила и обяснява, проверила съм я няколкократно :wink:

Това е в педиатрията, нали? И педиатърката ми ми каза нея да търся.
Аз пък днес цял ден се каня да ти звънна И по този повод :wink:


*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #561 -: Февруари 23, 2010, 22:11:17 pm »
Ами незнам дали преглежда в педиатрията, ето ти координати, звънни й и си запиши час в частния й кабинет, аз там водя Ели - Доц. Д-р Буева – детски нефролог - 0887992911 - приема и във 2-ра градска болница, вторник и четвъртък от 14.30 до 17.00 ч.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #562 -: Февруари 25, 2010, 15:59:16 pm »
миоля ви кажете ми нормално ли е все още бебето ми да яде различно количество
понякога 60, понякога 90 мл., понякога 30 дори
но винаги в интервал от 2 часа
?
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #563 -: Февруари 25, 2010, 16:26:52 pm »
миоля ви кажете ми нормално ли е все още бебето ми да яде различно количество
понякога 60, понякога 90 мл., понякога 30 дори
но винаги в интервал от 2 часа
?
Заяна, нашите деца все още ядат различно количество на всяко хранене. Понякога си изяждат всичко, понякога не. Още в неонатология като ги захранвахме ни обясниха, че понякога няма да си изяждат всичко.
Никол през деня яде през 2 часа, а нощем започна на 3-4 и рядко на 5.
Аз лично не виждам проблем в това но все пак не съм лекар.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #564 -: Февруари 27, 2010, 17:30:35 pm »
Вероятно има уроинфекция и масово Мораксела.
Лекувайте съответно с орален Антибиотик, но по Антибиограма. Ако орално лечение е невъзможно, ще е нужно венозно такова. Надявам се посявките да са с коректен резултат.
Може би да има и желязо-недоимъчна анемия...за корекция.


И така, резултатите от трикратната проба в читава лаборатория са:
стерилна урина: enterococcus fecalis 10х4- 10х5
носен секрет: мораксела в значително количество.
По антибиограмата:
единственото лекарство, където се засичат с S и моракселата, и ентерококите, е ЦИПРОФЛОКСАЦИН. Според GP-то детето не е за лекуване. Ако искаме да отидем в педиатрията да го погледне нефролог.... Казах й, че вече сме запписали час за вторник.
Резултатът от обикновената урина е: 2-3 левкоцита на поле.
CRP:0.1(0-5)
СУЕ: 3(2-15)
WBC : 10.9 (5-17)
RBC: 4.24 (4.0-6.6)
HCT: 32.7 (31-43)
MCV: 77.2 (73-128)
HGB: 119 (90-187)
MCH: 28.1 (21-38)
MCHC: 364 (250-350)
PLT: 398 (355-666)
Ne.: 20.1 (25-60)
Ly.: 70.9 (25-50)

Mo.: 6.0 (1-6)
Eo.: 2.8 (1-5)
Ba.: 0.2 (0-1)

На въпроса ми за лимфоцитите беше отговорено, че е нормално при децата да са завишени. Вие, д-р Бърди, също ли мислите така?
Желязо и ЖСК да пускаме ли при тези резултати от ПКК?
Как да процедирам оттук нататък?
Детето продължава да не се храни никак добре....
« Последна редакция: Февруари 27, 2010, 17:32:57 pm от via »


*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #565 -: Февруари 27, 2010, 19:04:31 pm »
Вени, виж какво ще каже и нефроложката във вторник, но според мен и моракселата и ентерококите са си за лечение, 4-5 степен се лекува :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #566 -: Февруари 27, 2010, 20:00:52 pm »
Вероятно има уроинфекция и масово Мораксела.
Лекувайте съответно с орален Антибиотик, но по Антибиограма. Ако орално лечение е невъзможно, ще е нужно венозно такова. Надявам се посявките да са с коректен резултат.
Може би да има и желязо-недоимъчна анемия...за корекция.


И така, резултатите от трикратната проба в читава лаборатория са:
стерилна урина: enterococcus fecalis 10х4- 10х5
носен секрет: мораксела в значително количество.
По антибиограмата:
единственото лекарство, където се засичат с S и моракселата, и ентерококите, е ЦИПРОФЛОКСАЦИН. Според GP-то детето не е за лекуване. Ако искаме да отидем в педиатрията да го погледне нефролог.... Казах й, че вече сме запписали час за вторник.
Резултатът от обикновената урина е: 2-3 левкоцита на поле.
CRP:0.1(0-5)
СУЕ: 3(2-15)
WBC : 10.9 (5-17)
RBC: 4.24 (4.0-6.6)
HCT: 32.7 (31-43)
MCV: 77.2 (73-128)
HGB: 119 (90-187)
MCH: 28.1 (21-38)
MCHC: 364 (250-350)
PLT: 398 (355-666)
Ne.: 20.1 (25-60)
Ly.: 70.9 (25-50)

Mo.: 6.0 (1-6)
Eo.: 2.8 (1-5)
Ba.: 0.2 (0-1)

На въпроса ми за лимфоцитите беше отговорено, че е нормално при децата да са завишени. Вие, д-р Бърди, също ли мислите така?
Желязо и ЖСК да пускаме ли при тези резултати от ПКК?
Как да процедирам оттук нататък?
Детето продължава да не се храни никак добре....
Детето е момче или? момиче?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #567 -: Февруари 27, 2010, 20:50:46 pm »
момче е.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #568 -: Февруари 27, 2010, 22:20:10 pm »
Само с катетеризация/ супрапубична пункция може да имате достоверен резултат дали има реална уроинфекция.
Това ще улесни избора на АБ - Моракселата е по-лесна за лечение с пер ос АБ ако няма уроинфекция.
Ентерокок е замърсяване...ако има реална инфекция с Ентерокок, то тя едва ли би била безсимптомна. Ако не е безсимптомна бактериурия... .

Ако не можете да направите горните неща:

* избор на АБ по разширена АБиограма
* венозен АБ, покриващ и двете находки.
« Последна редакция: Февруари 27, 2010, 22:23:49 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Бебета от 0 до 12 месеца. Част І
« Отговор #569 -: Февруари 28, 2010, 17:06:13 pm »
Здравейте!
Малката е на 9 м. и пие Аугментин, по антибиограма вече 5 дена, заради упорит отит от S. aureus. От вчера обаче почна една здрава кашлица, която досега я нямаше. Нормално ли е това според вас?
Здравейте!
Имам бебе на 4м.Изписаха й Цек и по време на приемите изхожданията бяха нормални.
Няколко дни по-късно ,след спирането на АБ станаха чести,а тя до тогава се изхождаше 1 път на ден,но обилно.Сега са 4-5 пъти и слузести.Днес едното беше полупрозрачно жълто и слузесто.Направо водняво.
Иначе пишкането е нормално.
Апетитът е намалял.Изцяло е на кърма на поискване.
Заради лечението отложиха ваксината за този петък,но ме тревожи състоянието й.
Дали нещо не съм сбъркала в хранителния си режим.За лещата прочетох доста неща,но пък да се отразява толкова време-2-3 дни?
И друг път съм я консумирала и не е имало проблеми.
Единствено кисело зеле,но не ям вече защото има газове от него.
Кърма имам достатъчно,а и тя не избозава така ,както бозаеше преди да се появят тези изпражнения.
Дали не е от АБ?
Благодаря!
*
Само с катетеризация/ супрапубична пункция може да имате достоверен резултат дали има реална уроинфекция.
Това ще улесни избора на АБ - Моракселата е по-лесна за лечение с пер ос АБ ако няма уроинфекция.
Ентерокок е замърсяване...ако има реална инфекция с Ентерокок, то тя едва ли би била безсимптомна. Ако не е безсимптомна бактериурия... .

Ако не можете да направите горните неща:

* избор на АБ по разширена АБиограма
* венозен АБ, покриващ и двете находки.



В крайна сметка прегледа при нефроложката не показа никакви аномалии и според нея няма причина да се смята, че има уроинфекция. Най-вероятно ентерококите са от замърсяване, след като ни обясни как всъщност се взима стерилна урина от момче. Другото важно нещо беше съвета й за пускане на стерилна по време на боледуване след надлежен тоалет. Ако в такъв момент няма изолирани бактерии, значи няма наличие на уроинфекция. Това правилно ли е, д-р Бърди? Остава да смятам, че на детето просто не му се яде и да видя дали след месец ще наддаде изобщо?!
Междувременно докато чакахме във вторник за преглед Юли започна да повръща обилно. В сряда вечерта вече беше с температура 38.5, а следобед я докара до 39.9. Преглед при педиатърката - кърваво червено гърло на мехури. Назначи антибиотик Седакс, който започнахме от вечерта. (Баткото ни е със същата диагноза + ларингоспазъм и респективно Аугментин). Хубавото е, че Седакс покрива и моракселата, та поне няма да се мъчим после пак.
Заради хреми, обриви и т.н. до момента Юли е имунизиран на 5 месеца с пентаксим. Трябваше да слагаме тази седмица хепатит, но предвид обстоятелствата го отлагаме. Искам да сложат и превенар.
Д-р Бърди, след оздравяването на Юли как и с какво би трябвало да направим правилно имунизирането?


*
И аз за имунизирането искам да попитам.
Антон е с хъркащо носле от повече от месец - без изтичащи секрети, само сухи корички от време на време. Съответно имаше и лека кашлица - няколко покашляния на ден, основно при промяна на позицията, нощем спи съвсем спокойно.
За този период е воден няколко пъти на лекар, където се установява чисто дишане и гърло. Два вида капки слагахме - със слаб ефект.
И секрет съм пускала - и там нищо не излезе, НО имам съмнения в кварталната лаборатория, където го пуснах.
Поради хъркащото носле и леката кашлица, която почти отшумя за последната седмица - не посмях да сложа досега Пентаксим, нямаме нито един прием още (сега е на 4 1/2 мес)

Днес посетихме д-р Масларски за второ мнение по въпроса. Коментирахме какви може да са причините (алергия, сух въздух - това не успявам да го преодолея, опитвам да овлажнявам, но над 40% влажност не постигам, температурата е 23 - 24градуса при съвсем намалено парно). Разбрахме се и наново да пусна носен секрет, в друга лаборатория.
Но той беше категоричен, след като прегледа детето - понеделник да поставим първия Пентаксим. Нямало значение какво ще излезе в секрета, не било проблем да се постави ваксината, да не отлагаме до излизането на резултата. Което мен малко ме смути - нали детето трябва да е абсолютно здраво?
« Последна редакция: Март 05, 2010, 15:22:45 pm от tzvetenze »
*
Цвети, по-нагоре д-р Бърди беше отговорил на подобно питане. Дори майката беше писала, че се изолира някаква бактерия, но без никакви симптоми и доктора отговори, че не е проблем да се слози ваксината. Дано не бъркам де, но това ми се върти в главата.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Само с катетеризация/ супрапубична пункция може да имате достоверен резултат дали има реална уроинфекция.
Това ще улесни избора на АБ - Моракселата е по-лесна за лечение с пер ос АБ ако няма уроинфекция.
Ентерокок е замърсяване...ако има реална инфекция с Ентерокок, то тя едва ли би била безсимптомна. Ако не е безсимптомна бактериурия... .

Ако не можете да направите горните неща:

* избор на АБ по разширена АБиограма
* венозен АБ, покриващ и двете находки.



В крайна сметка прегледа при нефроложката не показа никакви аномалии и според нея няма причина да се смята, че има уроинфекция. Най-вероятно ентерококите са от замърсяване, след като ни обясни как всъщност се взима стерилна урина от момче. Другото важно нещо беше съвета й за пускане на стерилна по време на боледуване след надлежен тоалет. Ако в такъв момент няма изолирани бактерии, значи няма наличие на уроинфекция. Това правилно ли е, д-р Бърди? Остава да смятам, че на детето просто не му се яде и да видя дали след месец ще наддаде изобщо?!
Междувременно докато чакахме във вторник за преглед Юли започна да повръща обилно. В сряда вечерта вече беше с температура 38.5, а следобед я докара до 39.9. Преглед при педиатърката - кърваво червено гърло на мехури. Назначи антибиотик Седакс, който започнахме от вечерта. (Баткото ни е със същата диагноза + ларингоспазъм и респективно Аугментин). Хубавото е, че Седакс покрива и моракселата, та поне няма да се мъчим после пак.
Заради хреми, обриви и т.н. до момента Юли е имунизиран на 5 месеца с пентаксим. Трябваше да слагаме тази седмица хепатит, но предвид обстоятелствата го отлагаме. Искам да сложат и превенар.
Д-р Бърди, след оздравяването на Юли как и с какво би трябвало да направим правилно имунизирането?

Само посявка,взета по достоверен начин, изключва уроинфекция.
Колко наивни хора, Боже. Каква наивност... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    superstil

  • *
  • 15
  • Обичайте се !Забравете злобата!
Здравейте докторе , четох доста мнение ваши в различни форуми и ми допадна мисленето Ви и компетентните отговори.
За жалост сега и аз имам въпрос към вас.
 Синът ми е на 2 месеца и 22 дни .От родилното го почнахме смесено на кърма и Нан тъй като почти нямах с какво да го накърмя.В края на първия месец започна да връща леко мляко не винаги но го имаше особено сутрин а също така и запек .Акаше трудно всеки ден и предимно с термометър(не го одобрявам този начин).В един момент почна по често да връща и обикновенно преди следващото хранене пресечено млекце.От там докторката ни мина на фризовом .Пихме го 1 месец  като почти не въщаше мляко в този период но имаше същият запек.В  един момент обаче два дена подред си се изходи добре  и от там почна една диария .Детето веселичко без  температура даже не му правеше впечатление до един момент ,че дриска а  в акото започна да има доста слуз  от вторият ден.Същевременно направихме няколко храненета с фризолак и вечерта минахме на лечебна храна хумана хн с пробиотик.Днес цял ден сме на нея и ака досега веднъж на обяд като в началото акото му беше по твърдичко но пак със слуз а към края нормално мекичко но без слуз като на цвят беше светло зелено със тъмно зелено.Дакторката ни консултира само по телефона тези дни и каза да яде и утре хуманата и да минем на  фризолак.Но ако диарията е  била от фризовома не ми се иска да ползвам мляко от същата марка.
Моля кажете ми според вас от какво е била диарията като общо изхожднаията за деня като беше със нея бяха 7?
И дайте съвет с какво мляко да продължим имайки в предвид какви млека предлага нашият пазар и какви са нашите проблеми.Т.е съответното мляко не трябва нито да запича нито да разхлабва но и да е добро спрямо връщането въпреки ,че може и да сме отминали вече този проблем.Иска ми се да съдържа и пребиотици но дори и да ги няма не е проблем .
Благодаря  Ви предварително за отговора и се извинявам за дългата тема.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Продължете с Хумана ХН... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    superstil

  • *
  • 15
  • Обичайте се !Забравете злобата!
Да но до колкото прочетох пише ,че тя е лечебна храна а не АМ и се дава само в периода на диария .Иначе малкия  я  харесва много но пък ако може да се пие по дълго дали няма да го запече?
*
Цвети, по-нагоре д-р Бърди беше отговорил на подобно питане. Дори майката беше писала, че се изолира някаква бактерия, но без никакви симптоми и доктора отговори, че не е проблем да се слози ваксината. Дано не бъркам де, но това ми се върти в главата.

Стеф, да, четох по-назад, ама не съм видяла да е коментирано в тази насока. Коментирано е хъркащото носле, но по-скоро става въпрос, че ако излезе нещо в носния секрет, дори и детето да няма никакви други оплаквания (освен хъркащия нос) - трябва да се лекува. И в този смисъл беше чуденето ми - мога ли спокойно да слагам Пентаксима, ако има вероятност да се окаже, че се налага да лекувам нещо в нослето.
Но, както писах, д-р Масларски ме увери, че няма повод за притеснение, да слагам без да чакам да излезе секрета. Но все пак исках и тук да чуя мнения.
« Последна редакция: Март 05, 2010, 17:31:22 pm от tzvetenze »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
@superstil

Грешно сте интерпретирали "запек"-а. От там и тази "какафония" с млеката.
"Запек" при изкуствено хранени кърмачета се дължи изключително на недостиг на АМ.
Може да дадете Хумана ХН още седмица,след което да преминете на НАН Сензитив. Или на обикновена Хумана.
6-7 хранения дневно, свободни количества, стига да не повръща от тях.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.