0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #340 -: Декември 22, 2009, 12:02:59 pm »
Хаха, Рачо, понимаю, да, понимаю :)


Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #341 -: Декември 28, 2009, 08:35:34 am »

Момичета,в Кодекса на труда отразиха ли промените, които се отнасят за жени в процедура ин витро? Търсих и в Държавен вестник, но не можах да открия дали е обнародвано.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #342 -: Януари 01, 2010, 16:24:51 pm »

Момичета,в Кодекса на труда отразиха ли промените, които се отнасят за жени в процедура ин витро? Търсих и в Държавен вестник, но не можах да открия дали е обнародвано.
Да. Обнародвано е в ДВ от 29.12.2009г., ако не се лъжа, но не обърнах внимание на броя.
 
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #343 -: Януари 03, 2010, 16:12:26 pm »
Благодаря ти Теди, намерих го.
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #344 -: Януари 05, 2010, 08:59:08 am »
Здравейте, Честита Нова Година,пожелавам на всички ви да сте здрави,за да се превърне 2010 г. в годината на сбъднатоТо желание!!!
Ако го има някъде в електронен вид,пусни един линк тук да го прочета!!
/www.mamaibebe.com][/url]
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #345 -: Януари 08, 2010, 23:20:10 pm »
Честита Нова Година !
Възхищавам се на труда ви момичета по промените в Кодекса на Труда!
Според мен обаче, това няма да попречи на работодателите да не наемат нераждали, омъжени жени.Даже тенденцията ще се засили ,недай си боже да се налага на жената да обикаля по клиники за стерилитет.
Дискриминацията ще си я има със или без промени в Кодекса на Труда.
Докато живеем в общество,където е срамно да бъдеш майка нищо няма да се промени.Болен народ ,това е.
Съжалявам за песимизма ,наистина!
*

    Iffi.13

  • ****
  • 641
  • НАПРЕД И НАГОРЕ !!!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #346 -: Януари 10, 2010, 14:09:39 pm »
Благодаря, на Зачатие, за нещата които направиха за нас! Искам да споделя, че не съм очаквала никога, да се даде такава гласност на проблемите ни, а още по-малко за закон който да ни закриля по някакъв начин. Момичета, вие сте истински бойци! Радвам се, че ви познавам! Няма думи с които да мога да изразя това което изпитвам всеки път когато чета за нещата които постигнахте - фонда, закона и т.н. Благодаря ви!!!
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #347 -: Януари 25, 2010, 11:01:48 am »
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=966&Itemid=31

Запознайте се с жалбата внесена от сдружение Зачатие в КЗД


Здравей mini, вече мина повече от месец след внасянето на жалбата в КЗД, а нямаме никакви новини от тогава. Моля, за повече информация по въпроса - как се развиват нещата и до къде са стигнали?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #348 -: Януари 25, 2010, 15:05:09 pm »
Все още няма дата от КЗД за разглеждане на жалбата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #349 -: Януари 26, 2010, 10:01:21 am »
КЗД нямат ли краен срок от датата на подаване на жалбата, в който да се задължат да насрочат дата?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #350 -: Януари 26, 2010, 10:32:33 am »
Логично е да имат, но не знам дали е така.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Sharky43

  • **
  • 71
  • Не се предавам.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #351 -: Февруари 04, 2010, 12:38:47 pm »
А сега аз се включвам като работодател в процедура на ин-витро (2 ден след ЕТ съм). Прочетох почти всички постове и до тук видях много и различни мнения, а сега ще ви кажа моята гледна точка:

1. Независимо от хилядите левове на месец, които внасяме за здравни осигуровки, на мен не ми се полага държавата да ми помогне, защото не попадам в критериите на фонда - стара съм - правя 43 след една седмица. Така че независимо колко плащам за здравни осигуровки, за мен няма алтернатива освен платено ин-витро.

2. Предполагам на много от тук писалите е известно, че първия ден от всеки болничен лист го плаща работодателя (по закон, но честно казано не мога да разбера защо). Получава се, че ако някой  отиде на някаква манипулация и е работоспособна на другия ден, издаден  й е болничен, който ТРЗто е декларирал (защото и това е по закон - всеки болничен се декларира, независимо че НОИ не го плаща), е длъжен да го плати работодателя: с парите, които хората, които през това време са били на работа, са изработили (а не човека, който е в болничен). Колкото е грубо да звучи, работодателят разполага само с онези пари, които са изработени, и с нито стотинка повече.

3. Във фирмата ни има една жена, за която знаем, че е в процедура на ин-витро, защото си е казала. Ами ако има други, които не са казали, и при положение, че поръчките на фирмата са намалели двойно през последната година, случайно се окаже, че я съкращаваме, какво се оказва? Кой е в нарушение и защо?

4. Прочетох сърдене, защо работодателите предупреждават "Да не вземете да ми забременеете едновременно!". При нас това се случи, преди 2 години (сещате се какво се случи преди 2 години по отношение продължителността на платеното майчинство): идваха на всеки 2 седмици по 2 жени от ръководния персонал да си казват, че са бременни, и така в рамките на 2 месеца имахме 8 бременни едновременно. Ами ако бяхме фирма от 16 души, ако 8 едновременно излизат в майчинство...после няма да има къде да се върнат. Какво се получава? Ако не искаме едновременно обезглавяване на фирмата, следва да наемаме мъже ли? 

 

 


*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #352 -: Февруари 04, 2010, 14:03:20 pm »
Някакси не мога да се сдържа да не ти отговоря.
1. Може би плащаш хиляди левове осигуровки, но това е  защото извършваш икономическа дейност с цел печалба и това осигуряване е за персонала, а не лично за теб. Най-вероятно/може и да греша/, като повечето самоосигуряващи се управители в БГ внасяш вноски върху 260 лв., а също така /пак може би греша/осигуряваш си работниците на праговете, а не на реалните възнаграждения. :wink: Но всъщност това няма абсолютно никакво значение. Смешно е, дори да споменаваш, че едва ли не плащайки си присъщите разходи на фирмата, държавата е длъжна да ти поеме ин-витрото.Това дали възрастовото ограничение е правилно е съвсем различен въпрос.Естествено че НЕ Е!!
2. Мисля, че тук няма човек, на който да не му е известно, че първия работен ден е за сметка на работодателя. Изключително непочтено е да обясняваш, как другите изработват вместо него. УБЕДЕНА СЪМ, че ти е комфортно, когато персонала остава да работи извън работно време, и почти съм сигурна, че този труд не се заплаща според КТ./извини ме ако греша/. В бизнеса, освен цифри има и морал. Ако един работодател уважава персонала си, не би повдигал тези въпроси. Не оспорвам и факта, че има служители, които прекаляват.
Каккто и да е стана много дълго.
*

    Sharky43

  • **
  • 71
  • Не се предавам.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #353 -: Февруари 04, 2010, 14:27:17 pm »
И в двете точки има грешки;


1. Осигуряваме на реалните възнаграждения. Което е средно 1200 лв на човек от персонала (на ръководния състав, дето излиза едновременно в майчинство, осигуровките са на максимума, т.е. на 2000 лв., а те взимат заплати доста над 2000 лв чисто на месец). Ако ти е чудно защо го правим: ами честно казано не искам да ме претрепят  пред банката, когато някой ден тегля в кеш пари за заплати, мисля, че живота ми не струва спестените от осигуровки 20 хил. лв. Затова, заплати по карта, осигуровки на държавата, всички данъци платени и спокоен сън.

2. На персонала изработените часове при нас се плащат, а извънработното време с 50% отгоре на час. Иначе инспекцията по труда само чака донос и е готова...

3. Смятам, че НЗК следва да плаща всички болнични, не само след първия ден. Както и да следи докторите да не дават болнични на неболни хора - в България в момента просто отиваш при GPто, казваш му, че ти трябва болничен (изобщо не говоря за жени в процедура ин-витро, говоря за всеки обикновен човек) и го получаваш -  и после защо ЗК е все на минус... 

*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #354 -: Февруари 04, 2010, 15:22:06 pm »
В такъв случай, единствено мога да те поздравя, защото сте една от малкото фирми, които ЧАК толкова стрикно спазват правилата.
За това, кое е правилно за този прословут 1 ден болничен, не ми се коментира, защото ще стане прекалено дълго. Моята позиция е малко по-различна.
Убедена съм, че при толкова добри условия за работа при Вас, ще можеш да се разбереш с персонала си, дори да ползват 1 ден неплатен отпуск, когато се налага, вместо да си взимат болничен и това да ти бърка в джоба.
П.С.
Желая ти успех с процедурата, и все пак е хубаво, че можеш да си я позволиш, защото много, от тези които не отговарят на изискванията на фонда, нямат тази възможност.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #355 -: Февруари 04, 2010, 16:59:36 pm »
Sharky43 поздравявам те за това, че си коректен работодател и дано има повече като теб. Стискам палци за +++тест след 12 дни  :)
[/url][/url]
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #356 -: Февруари 04, 2010, 17:22:20 pm »
Аз мога да те поздравя за коректността ти като работодател, уверявам те, голяма рядкост е това!
Законовата част на нещата няма да я коментирам, защото темата е дълга и няма смисъл да обсъждаме едни и същи неща по хиляда пъти. Всички знаем, че законите не са съвършени :wink:
Но, ще си позволя да споделя нещо по повод на точка 4! Ти би трябвало добре да знаеш, че за съжаление забременяването далеч не е в нашия контрол. Не можеш и не бива да поставяш подобни условия на хората! Най-малкото не е морално, да не говорим, че нарушава правото им да се възпроизвеждат когато и ако искат!
Надявам се, че не очакваш всеки месец жените във фирмите да правят оперативка, на която се отчитат коя кога, как и дали прави бебе, да не би случайно заедно да забременеят. Право на всяка жена е да зачене, а кога това ще се случи, не зависи от нея...за мое огромно съжаление.
Знам, че когато си работодател, нещата стоят малко по-различно, нормално е. но ние преди всичко трябва да сме ХОРА, а след това работодатели, служители и т.н.
Надявам се, не се обиждаш. просто споделям гледна точка!
Искрено ти пожелавам успех в процедурата и дано никога не ти се наложи да се чудиш как да намериш пари за следващата!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Sharky43

  • **
  • 71
  • Не се предавам.
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #357 -: Февруари 04, 2010, 17:40:21 pm »
Аз имам 3 деца, в момента се боря за четвърто. Едва сега, за 4тото, имам и финансите да си го позволя.

Най-голямата я родих на 21 г, учих редовно и работех за да имаме пари за ядене. С баткото пак почнах да работя 7 месеца след раждането (по същата причина), а с малкия се върнах на работа на 20тия ден (защото имахме много работа, а бяхме само 19 души и нямаше кой да работи вместо мен). Всичките ни бременни бяха с многогодишни връзки, но всички изчакваха, независимо че заплатите им бяха много високи от поне 2 години преди това, значи забременяването и при всичките е било под контрол (за разлика от пишещите тук) и всичките си изстояха 12те месеца високоплатено майчинство...Опитвам се да кажа, че независимо колко е висока една заплата, има един стремеж максимално да се изцеди държавата дори и от толкова важно нещо като майчинството.

Нали се сещате, че ако бях мъж, нямаше да ги върна на високите позиции и на високите заплати след връщането им от майчинство...
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #358 -: Февруари 04, 2010, 17:57:31 pm »
Sharky43, никой не отрича това. Но дори и за нормално забременяващите не винаги може да се каже с точност кога ще се случи. Да, периода може да се посочи, но дотам. И ако те могат да си позволят да позадържат някоя и друга година, защото нямат репродуктивни проблеми /или поне така смятат/, то при тях го няма психологическия момент на силния копнеж по нещо, което не можеш да имаш, чисто физиологически, а не защото си решил да изчакаш. От друга страна, едно такова изчакване, ако е прекалено дълго, води до една въраст, в която нещата вече трудно се случват и т.н. Но едва ли е нужно да обяснявам тези неща, всички тук добре ги знаем.
Това, което искам да кажа, е, че никой няма правото да дава тон в живота на хората, нито да им поставя условия дали и кога да забременяват.
Съжалявам, но това е моето мнение. Да, аз съм на 27 години и отчаяно искам дете, тук и сега! Защото се боря за него от близо 4 години. И никой работодател няма да ме спре. Някои се борят от много повече, за жалост. Доколкото разбирам, предишните деца си ги заченала нормално /извинвай ако греша/. Ти си избирала в какъв момент да ги заченеш, значи. Да си жива и здрава, че си ги изгледала. Радвам се, че имаш възможност да изгледаш и 4-то.
Не ме разбирай погрешно, аз не се заяждам, нито ти държа сметка. Просто с това изискване на работодателите кога и дали да ставам майка, извинявай, но не мога да се съглася и това си е мое право!

П.С. Само да вметна, че отлагането на забременяването е контрол в посока кога  ДА НЕ заченеш, което е далеч по-лесно и осъществимо спрямо кога ДА ЗАЧЕНЕШ.
« Последна редакция: Февруари 04, 2010, 18:03:29 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Стерилитет - дискриминация!!!
« Отговор #359 -: Февруари 04, 2010, 17:57:31 pm »
Първо да ти пожелая успешна процедура!

И да кажа, че никога не съм била работодател и вероятно няма да бъда, но все пак има някои неща, с които не съм съгласна. Не виждам какво нередно има в това майките да си стоят вкъщи за времето, което им се полага по закон. А и в крайна сметка тази държава толкова малко дава, така че за цедене не може да става и въпрос - просто ползват това, за което са си плащали осигуровки. Да не отваряме дума за детските, че тогава побеснявам не, ами  osi_7  Това, което аз наричам цедене е, когато някоя жена роди извън България и получи голяма помощ за тази цел, да се върне и в родината да си вземе 250-те или там колкото й се полагат лева (при това се декларира, че не е взела от друго място). Ясно е, че няма координация, но мен би ме било срам на фона на това, което съм получила, да ходя и да питам за още в и без това опосканата ни държавица.  :?

« Последна редакция: Февруари 04, 2010, 18:23:01 pm от blue_sky »