0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #120 -: Януари 10, 2010, 16:57:47 pm »
Уникален надпис! НЕ Е ИСТИНА!!!!!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #121 -: Януари 28, 2010, 18:27:08 pm »
 Пише се ЗАМРАЗЕН, а не ЗАМРЪЗЕН. :D
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #122 -: Януари 28, 2010, 20:01:38 pm »
За тази абсурдна грешка сигурно и преди е писано, но напоследък ми омръзна да я чета из форума.

Пише се "ЗДРАВЕЙТЕ", а не "Здравей те".
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #123 -: Февруари 02, 2010, 18:05:59 pm »
За "местните" пюренца...
След като казваме месо, логично е пюренцата да са месни, а не мести.
Пораснал е правилната дума, а не порастнал.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #124 -: Февруари 11, 2010, 19:16:13 pm »
Как е правилно да се пише: "умесТно" или "умесно"?

 :oops:Разбрах :oops: То в гугъл си го пише :wink:
« Последна редакция: Февруари 11, 2010, 19:18:24 pm от via »


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #125 -: Февруари 11, 2010, 19:50:31 pm »
Думичка за проверка търси - уместен - уместно.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #126 -: Февруари 11, 2010, 21:24:12 pm »
Малко смислова грешка, но все пак ;)

Много хора във форумите говорят за писане на лична, личен. А всъщност става дума за лични (съобщения) или лично (съобщение).




*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #127 -: Февруари 11, 2010, 21:31:22 pm »
Аз тези дни съм се замислила за удава или отдава.
Според Уикипедия "удава" е когато ти върви в нещо, а отдава е съвсем друга дума.
Следователно има такава дума удава, а аз винаги съм си мислела, че само така се изговаря, а се пише отдава. :D
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #128 -: Април 02, 2010, 20:12:39 pm »
А такааааа - от 5 години посещавам ивитро /ин витро/ клиники, но чак днес като започнах да пускам темата за АГ-то и ми направи впечатление, че се различава от предната тема за АГ - Варна.
Аз я написах с "инвитро", а предната бе с "ин витро".
Споделете, моля, кое е по-вярното!
Защото като се поразходих тук-там, ми се струва, че и единия вариант е верен и другия също. Но преди време /нямам идея къде точно/ ми се струва, че съм срещала обяснение за това кое е по-вярното!
Може и в тая тема да е дискутирано, но не ми се чете цялата  :oops:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #129 -: Април 02, 2010, 23:07:34 pm »
Барбаронче, тука е коментирано, но назад някъде. Мисля че in vitro е правилното - "в стъкло" е превода от латински. Аз поне ин витро го изписвам :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #130 -: Април 02, 2010, 23:22:42 pm »
In vitro, in vivo...

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #131 -: Април 03, 2010, 12:42:14 pm »
Благодаря!
Намерих го обяснението - на стр.5 в тази тема.
Моля, някой от модераторите да ми поправи заглавието на темата на "Ин витро в АГ - Варна 6"!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #132 -: Юли 09, 2010, 20:53:01 pm »
Изключително много ме дразнят тъпите съкращения от сорта на "здр." ;"мн".
Момичета, толкова ли е трудно да изпишете цялата дума?

И стика с тоя "др." - времето на другарите отдавна отмина! Съкращението доктор е д-р!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #133 -: Юли 10, 2010, 09:44:36 am »
Мен пък ме вбесява масовото объркване кога точно се пише И и кога Й :x Амо това се учи във втори клас! И - за множествено число Й - за единствено число, не е толкова сложно!
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #134 -: Юли 10, 2010, 11:52:55 am »
Наскоро четох статия в престижен вестник, май "Капитал" беше, и ми направи впечатление много елементарна грешка, та затова да кажа.

(ед.ч.) воин - (мн.ч.) воини
        война -        войни

Вместо воини бяха написали войни.  :(

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #135 -: Юли 10, 2010, 15:53:21 pm »
Масовата неграмотност, особено вече и в медиите направо ме потресава. Страшничко ми става накъде отиваме. Как да бъдат грамотни децата ни един ден, след като ние днес не се стараем поне малко в тази насока.
Особено ме дразни, когато някой напише "здравей те" и от този сорт :x :x :x :x Направо недоумявам откъде изобщо им хрумва 8O Къде са го видяли това и кое ги кара да мислят, че така се пише. Направо се вбесявам, то това си е чисто малоумие :?  
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #136 -: Юли 10, 2010, 16:03:34 pm »
Масовата неграмотност, особено вече и в медиите направо ме потресава. Страшничко ми става накъде отиваме. Как да бъдат грамотни децата ни един ден, след като ние днес не се стараем поне малко в тази насока.
Особено ме дразни, когато някой напише "здравей те" и от този сорт :x :x :x :x Направо недоумявам откъде изобщо им хрумва 8O Къде са го видяли това и кое ги кара да мислят, че така се пише. Направо се вбесявам, то това си е чисто малоумие :? 
И не само в медиите.Работех в доста голяма болница.Обработвайки картони на пациенти неведнъж съм се сблъсквала с неграмотност на лекари.
Пример:ТеменуШка вместо Теменужка,ЗдраФка вместо ЗдраВка.
Жалко е наистина...

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #137 -: Юли 10, 2010, 16:33:03 pm »
Само да сколасам някой ден да ви скапинам епикризите си... смях, смях не ами срам.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #138 -: Юли 10, 2010, 17:58:33 pm »
Абе вас може да ви е смешно но преди време една приятелка работеше в склад някакъв  и си направили хората на компютъра фактури за редовните клиенти. Та сред тях имало и готови фактури за НОЙ и РУ"СО". За второто да кажем можем да разберем логиката - Регионално управление „Социално осигуряване" е цялото име. Че в абревиатура не се слагат кавички - няма кой да се сети. Но НОЙ !!!!! Като попитала съставителката на въпросните бланки Национален Осигурителен .... какво?! Оназ скляпала "умно". Но и тези от „НОЙ“ не са направили забележка.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #139 -: Юли 10, 2010, 18:16:59 pm »
Какво да е смешно, Пеше, то направо си е трагично. Парси, ти ме уби - та това са елементарни неща, да сбъркаш име на човек по този брутален начин 8O
Друго, което ме дразни напоследък из форума е тоталната липса на пунктуация в някои постове, ама тотална. Целият пост е едно изречение, няма изчитане. Толкова ли са неграмотни наистина или просто ги мързи? Надявам се да е второто. Не знам, аз съм свикнала винаги да си пиша правилно и се старая дори в неформалното общуване да спазвам елементарни правила. Преди дори в скайп си пишех по правилата, но напоследък с тези чатове, малко ги пренебрегвам, че не сварвам иначе :oops: Та от тази гледна точка ми е странно, че някой дори от мързел няма да си направи труда поне малко, та нали се излага по този начин.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!