Промениха го, вече неплатеният отпуск е до 8 г. възраст на детето, пак е една година, но разделена по-равно между родителите.
Ето извадка от КТ:
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
Не се заблуждавайте, че имате право на 1 година неплатен отпуск, след две годишна възраст на детето, ако не отговарята на горните условия. Ако имате сключен граждански брак, то имате право само на 6 месеца и бащата не може да ви прехвърли неговите, както се правеше едно време.
Друго важно, което трябва да знаете, че ако си подадете молбата за този отпуск и спазите срока от 10 дни, работодателят ви няма право да откаже да ползвате отпуската си.