0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #560 -: Октомври 01, 2012, 17:10:52 pm »
lidia, много ти е общ въпросът, препоръчвам да търсиш отговори за конкретни думи.

piranha disambiguation статията в Уикипедия дава пример за употреба на думата в словосъчетание, означаващо вид разтвор:

Цитат
Piranha solution, also known as piranha etch, is a mixture of sulfuric acid (H2SO4) and hydrogen peroxide (H2O2), used to clean organic residues off substrates. Because the mixture is a strong oxidizing agent, it will remove most organic matter, and it will also hydroxylate most surfaces (add OH groups), making them extremely hydrophilic (water compatible).

http://en.wikipedia.org/wiki/Piranha_solution
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #561 -: Октомври 01, 2012, 17:43:19 pm »
Да душа, видях го това. Проблема е обаче в превод от английски на български как да го преведа. Термина ми трябва.

The first step in a covalent functionalization process involves a chemical treatment of CNTs under oxidizing conditions, such as sonication in a mixture of sulfuric and nitric acids or treatment with piranha (sulfuric acid/hydrogen peroxide).

... или третиране с piranha (сярна киселина/водороден пероксид). За вид разтвор ясно, ама как се казва на български.

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #562 -: Октомври 01, 2012, 17:58:26 pm »
Ясно, разбрах ти проблема. Пиши на някой в отдел Химия на БАН, там сигурно ще знаят.

На мен пиранята ми прилича на нарицателно/неформално название на този разтвор, заради "хищните" му свойства.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #563 -: Октомври 01, 2012, 18:00:56 pm »
Благодаря ти Цигу.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #564 -: Октомври 01, 2012, 18:02:48 pm »
Момичета, ако се водят две коли на твое име, плаща ли се повече данък за втората?За апартаментите знам, че за основното жилище данъка е наполовина, за второ жилище е повече, за колите как е?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #565 -: Октомври 01, 2012, 19:01:01 pm »
Не, сумата зависи от конските сили не от броя коли

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #566 -: Октомври 01, 2012, 23:21:23 pm »
Боядисваме стените на една спалня с латекс и се появяват малки мехурчета с размер на гумичка на молив. Някой има ли съвет какво да правя или да не правя, за да не се появи отново този проблем?

Като започна да чопля мехурчетата, се бели моят слой боя и долният слой боя - бели се грозно и на працали. :(
Стената заприлича на фасада в Сараево след войната и засега е позагладена/шпаклована с много тънка мазилка по ръбчетата от обелената боя.
Ползвам много добри бои (грунд за латекс и латекс) и не разбирам къде бъркам.
Мъжът ми е на ръба на нервна криза.
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 23:23:46 pm от цигу »
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #567 -: Октомври 01, 2012, 23:32:48 pm »
Олеле, Цигу, знам за какво говориш. Това е много неприятно вероятно има някакъв дефект в консистенцията на боята. За съжаление трябва да се отстрани и да се повика специалист, който да даде компетентен съвет от тук нататък какво да направите. Понякога има и кофти партиди от така или иначе добрата марка боя.
С една дума - всичко отначало, но не и със същата боя, по-добре вземете нова.
Вкъщи сме правили ремонти и е наистина ужасно такова нещо да се случи и при нас също се е случвало, така сме започвали отначало и са се оправяли нещата.  :? :(
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #568 -: Октомври 01, 2012, 23:34:40 pm »
Цигу, има вероятност да натискате по-силно или да повтаряте слоя преди да е изсъхнал. Не съм сигурна дали е това, но е много вероятно. С какво сте шпакловали стената - за материал питам? Иначе добри корекции се правят с Колор Кит, не знам при вас какво му е търговското наименование. http://maistor-bg.org/forum/22-shpaklovka/115-shpaklovka-s-kolor-kit
Макар че преди време лично аз ползвах (това значи, че лично аз се вихрих на стълбата с шпакла в ръка) Артестук, но той е по-скъп и бях особено очарована, в някои форуми твърдят, че Артестук и Стукопласт е едно и също, ама не е.
Прикачвам картинка, такива ли са люспите?
« Последна редакция: Октомври 01, 2012, 23:38:22 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #569 -: Октомври 01, 2012, 23:45:01 pm »
rtfrtf, съгласна съм с теб, аз нещо не правя добре при боядисването и обяснението ти ми звучи правдоподобно. Люспите са вертикални, защото в такава посока белих. Чувствам се много глупаво, а проектът ми едва започва.

Уточнявам, че шпакловането в момента е само по ръбовете на обеленото, за да мога да продължа с боядисването, и съм доволна от материала. Само да не се беше налагало да го ползвам. Брех тоя латекс...
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #570 -: Октомври 01, 2012, 23:58:31 pm »
Оф, и на мен ми се плачеше от тавана, но после се гордеех с произведението.
Добре де, нали не ти е за пръв път боядисването? Ако не ти издържат нервите, помоли някой познат за консултация, понякога на човек му е нужна съсвсем малка подкрепа. Сложи една снимка, ако имаш възможност. Има форуми "Направи си сам", ползвах преди време, там може да те посъветват по-компетентно.
http://napravisam.bg/forum/
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 00:00:43 am от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #571 -: Октомври 02, 2012, 15:32:57 pm »
С какво се намазва ухапано от оса, за голям човек става въпрос?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #572 -: Октомври 02, 2012, 15:37:11 pm »
Скилидка чесън. Разрязваш я и натъркваш. И следиш за алергични реакции. Ако се появят - бегом на лекар.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #573 -: Октомври 02, 2012, 15:58:04 pm »
Цигу, ако не ти е късно, вариянтите да ти се получават такива балончета са няколко:

1. Преди това е имало вар, тя трябва да се изстърже, да се шпаклова на ново и тогава се боядисва.
2. Основата т.е. предната боя не е хубава и трябва също да се изшкурка.
3. Боята с която боядисваш е гъста.

Туй то от майстор :)
« Последна редакция: Октомври 02, 2012, 16:43:26 pm от magi_st »

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #574 -: Октомври 02, 2012, 16:11:05 pm »
Скилидка чесън. Разрязваш я и натъркваш. И следиш за алергични реакции. Ако се появят - бегом на лекар.

Намазах сега с алергозан, малко му е минал срока на годност, но все пак  :D .

Кога се бяга при доктоа, какви са реакциите?Засега само ми се поду половината пъст от свивката надолу, където е ухапането, и леко ръката до кокалчетата двете, съби ме и като го движа ме наболява, и ме боцка.До колко време минава?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #575 -: Октомври 02, 2012, 16:41:51 pm »
До колкото съм запозната алергична реакция след ухапване от оса / пчела се проявява минути след ухапването (задух). Боцкане, подуване, сърбеж и отока ще отшумят до ден два най-много.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #576 -: Октомври 02, 2012, 16:44:18 pm »
Цигу, ако не ти е късно, вариянтите да ти се получават такива балончета са няколко:
... Туй то от майстор :)

Маги, тайничко се надявах да питаш мъжа си, затова ти благодаря много за съветите от майстора. :lol: Мисля, че проблемът е номер 2. Оставих мъжа ми да оправя щетите - засега боядисването върви и щетите са прикрити приемливо.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #577 -: Октомври 02, 2012, 22:26:17 pm »
До колкото съм запозната алергична реакция след ухапване от оса / пчела се проявява минути след ухапването (задух). Боцкане, подуване, сърбеж и отока ще отшумят до ден два най-много.
Точно така знам и аз. Освен това мисля, че от оса ужилването е по-безобидно, отколкото от пчела. Пчелата си оставя жилото и мястото се търка със златен пръстен, за да излезе жилото и вероятно отровата.
Щом не се задушаваш и не ти се подува езика, не си алергична. Подутото и боцкането ще отминат. Утре вероятно няма да усещаш нищо.
Мазането с чесън също се прави, да.

Преди месец и нещо като беше много топло и сме отворили през нощта, една пчела влязла и ме полази. В съня си явно съм я натиснала, защото беше на гърдата ми и се събуждам от остра болка. Беше си оставила жилото. Извадих каквото имаше, мазах с чесън и до 2-3 дни нищо не беше останало. Първоначално беше подуто като от коприва, болеше, после остана като убодено. Зачудих се възможно ли е отрова да е преминала в кърмата, но така или иначе нямах избор и кърмих Дани.

На пръста е по-неприятно, постоянно го свиваш, мокриш, но ще мине. Щом си добре, страшно няма.  Видях че за детенце се притесняваш, ако го ужили него какво се прави. И аз като теб онази нощ се замислих, ако беше Дани, че нямам никакво лекарство под ръка. Предполагам малко с чесън няма да навреди, но малко, за да не му  изгори кожата.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #578 -: Октомври 03, 2012, 09:25:25 am »
финистил гел за децата, а и чесъна също става, все пак няма да им го давате да го ядат :wink:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #579 -: Октомври 03, 2012, 10:49:02 am »
Моят мъж има някаква форма на алергия от ужилване. Не се задушава, но отича ужасно и ако не се вземат мерки отокът стои дълго време. За мен не е нормално да те ужили нещо по ръката по обяд и след 8 часа цялата ти длан още да е подута, въпреки чесъна. Това беше и причината да го накарам да си смени личната лекарка. Изпратих го още като го ужили, казал, че и друг път е отичал прекалено, а тя препоръчала да маже с алергозан. Ми то това и аз го знам и го направих. И въпреки алергозана, до вечерта беше все още подут, отиде в спешното, 1 урбазон мускулно и докато се прибере, беше почнал да спада отока.
Все се каня да купя (ако може без рецепта вече) поне 1 ампула урбазон. Но той май ми няма доверие, че мога да му го бия и не смее :lol:. Мъж, какво да ви разправям.