0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #480 -: Април 11, 2012, 21:48:33 pm »
По месторождение. Поне така беше преди 4-5 години.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #481 -: Април 11, 2012, 21:56:07 pm »
Дотук това откривам и аз. Мерси, Елфи.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #482 -: Април 21, 2012, 15:55:58 pm »
Пак да помоля счетоводителките за помощ :wink:
Свалих от сайта на НАП тази новата програма за справките-декларации по ДДС.
Та нали имаме една фирма, която е регистрирана и всеки месец подавам нулеви документи, се оказа че трябва вече с новата програма.
Обяснете ми сега какво се има предвид под "Длъжност за СД ЗДДС" ?
"Представляващ за СД ЗДДС" предполагам е МОЛ-а?

И сега  :lol: като вляза в дневниците преди беше лесно давам просто запис, а сега??? какво попълвам - само периода ли след като реално няма да има данни?

Уж прочетох ръководството на потребителя, ама нали съм си руса :oops: :lol:
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #483 -: Април 21, 2012, 19:58:41 pm »
При длъжност - пишеш управител обикновено.
При представляващ - имената на горепосочения управител.
За нулевите декларации и аз не разбрах как става номера, има и актуализация вече пусната, инсталирай и нея - може би там има за нулевата декларация или звънни на телефона в нап - ще ти кажат.


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #484 -: Април 21, 2012, 21:41:20 pm »
Мисля, че инсталирах директно актуализацията - има се в предвид версия 1.02 нали?
А за нулевата ще направя една две проби и ако не стане ще звънна да питам.
А къде да звънна? В ръководството няма телефон за контакт при проблеми?! - на телефона на информационния център може би?!
« Последна редакция: Април 21, 2012, 21:43:40 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #485 -: Април 21, 2012, 22:06:41 pm »
Да на телефона на информационния център, иначе аз сега пробвах да въведа период само и да направя запис, обаче не стана, дава ми че имам още данни за попълване.


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #486 -: Април 24, 2012, 11:23:53 am »
момичета има ли някой от вас,които ползват парно на пелети?
Интересува ме колко им струваше котела заедно с монтирането и колко харчи на сезона такова парно?
Става въпрос за отопляване на къща,кдето отоплямата площ ще бъде 250-270кв + 2 бойлера,без таванско и мазе.Къщата има изолация и дограмад.
Сезон за мен означава 5 месеца и температура трябва да е като за бебе :),минимум 20 градуса и в най-студените месеци, които според мен са 2 или 3.
Моля, споделете как седят нещата с това парно, защото имам чувството ,че скоро ще си изкубаме косите с мъже ми и въобще нямам нужда от такива нерви.Идеята е негова, а аз съм за класическо парно на дърва само. Благодаря предварително!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #487 -: Април 25, 2012, 23:45:59 pm »
Щом живеете в къща аз бих препоръчала Гео-парно. Не съм сигурна дали това е точното название, но става въпрос за парно, което използва постоянната температура на земните недра и може да се ползва зимата за отопление, а лятото за климатик. Екологично чисто е, евтино /използва се електричество само за помпата, която върти водата/ и лесно за ползване :) Мисля, че имах и телефон някакъв за връзка /не съм сигурна дали е актуален/ ако ви интересува.
Недостатък е, че трябва да имате място, където да се бие сонда, за това казах, че за живеещите в къща е подходящо.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #488 -: Април 25, 2012, 23:53:44 pm »
Ваня, родителите ми използват парно на пелети. 100 кв.м. етаж + 40 кв. таванско помещение (отоплява се около 1 месец) + 200 литра бойлер им излезе консумация около 2 тона. Предимствата пред дървата са огромни, разхода със сигурност ще е по-малък. Не тичаш през 1 час да зареждаш, котлето си има "бункер" с различна вместимост. Пелетите са пакетирани на чували по 15 кг. и според мен най-важното е, че не е мръсно като от друго твърдо гориво. От 1.5 тона първата зима, баща ми беше събирал пепелта - общо 1,5 кг. Предполагам можеш да си представиш колко е. Аз лично бих предпочела пелетите, вече им знам предимствата. Цена на инсталация няма как да ти кажа в момента, но мога да попитам.

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #489 -: Април 26, 2012, 10:48:02 am »
Ваня, родителите ми използват парно на пелети. 100 кв.м. етаж + 40 кв. таванско помещение (отоплява се около 1 месец) + 200 литра бойлер им излезе консумация около 2 тона. Предимствата пред дървата са огромни, разхода със сигурност ще е по-малък. Не тичаш през 1 час да зареждаш, котлето си има "бункер" с различна вместимост. Пелетите са пакетирани на чували по 15 кг. и според мен най-важното е, че не е мръсно като от друго твърдо гориво. От 1.5 тона първата зима, баща ми беше събирал пепелта - общо 1,5 кг. Предполагам можеш да си представиш колко е. Аз лично бих предпочела пелетите, вече им знам предимствата. Цена на инсталация няма как да ти кажа в момента, но мога да попитам.
благодаря, aditoo! Може ли да ги питаш и каква марка котел са инсталирали и колко градуса поддържат с 2т/месец? В моя случай едва ли ще бъде под 2т, въпреки, че разбрах от мъже ми, че всеки калорифер е с кранче и се зазержда по отделно , за да мога на първи етаж кдето никой няма да живее да затварям от калориферите, защото и така са много, а идеята е на първи етаж да се подържи не 20градуса, а около 15, за да не са студени стените.Във всеки случай е по-скъпо с пелети и то доста, но всяко удоволствие се заплаща :?С пелети ще ни трябват минимум 8т на сезон и даже не знам дали топли хубаво като с дърва. А една къща без хубаво парно , според мен нищо не струва :(
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #490 -: Април 26, 2012, 10:55:47 am »
Щом живеете в къща аз бих препоръчала Гео-парно. Не съм сигурна дали това е точното название, но става въпрос за парно, което използва постоянната температура на земните недра и може да се ползва зимата за отопление, а лятото за климатик. Екологично чисто е, евтино /използва се електричество само за помпата, която върти водата/ и лесно за ползване :) Мисля, че имах и телефон някакъв за връзка /не съм сигурна дали е актуален/ ако ви интересува.
Недостатък е, че трябва да имате място, където да се бие сонда, за това казах, че за живеещите в къща е подходящо.
не съм чула за това парно :lol:, иначе място за биене на сонда дал е Господ, но честно казано на мен не ми се експериментира дори с пелети, камо ли с нечуто парно досега :lol:.Мъже ми успя да ме навие само защото котела е комбиниран и ако не ми харесва на пелети, свалям едната част, която струва 2500лв и остави класическият котел на дърва.Все пак дай линк към някой сайт за такъва парно,любопитна съм :lol: А климатици в никакв случай не мисля ,че е същото като с парно.Просто , ако ми е за климатици лесна работа, но не ги одобрявам :?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #491 -: Април 27, 2012, 15:21:20 pm »
Нямам линк, имам един телефон даден ми от роднини, които вече няколко години са с такова парно и са страшно доволни. Даже не знам фирмата как се казва, а само името на собственика :) Ще ти го пратя на лични. Човека е много приятен и обяснява всичко подробно.
Аз имах огромно желание да сложим такова парно в новия апартамент, който обзавеждаме, но мъжа ми категорично отказа да рискува да бие сонда до кооперацията. Кой щял да знае на какъв завистлив съсед ще попаднем и щяло да ни отиде парното по дяволите :( И мисля е прав, но както и да е....


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #492 -: Април 27, 2012, 17:01:50 pm »
диджи, това парно, за което говориш не му ли викат - термопомпа?

Обаче, тук си зависим от дебита на вода, която ако си в район с подпочвени води  - хубаво. Ако ли не, не става.
Сондата си е водовземане и трябва да се регистрира в Басейнова дирекция.
А ти, както говориш до блока :), съседа ще ти е последния проблем, защото чия е земята?!

Иначе, брат ми е с бебе и парно на дърва и   45 кубика за тази зима. Складирането, хамалогията, един човек да си се занимава като парнаджия. Сега се чуди дали да обръща на пелети - по-лека хамалогия от към килограми. И пак същото - бункери, складиране, пак си трябва човек да се занимава като огняр, нищо, че само си подава, но трябва да му се сложи. Евтино няма. Предимството пред климатика е, че е топло навсякъде.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #493 -: Април 27, 2012, 23:23:21 pm »
Тара, никога не съм чувала да го наричат така, но все пак не съм чак толкова веща по въпроса. Това, което знам е че действително ако се извади вода при сондирането ефективността е по-голяма, но дори да няма вода, пак се получавали нещата. При роднините, за които вече споменах че са с такова парно изобщо е нямало шанс да намерят вода и си работи безотказно.

Сондата си е водовземане и трябва да се регистрира в Басейнова дирекция.
А ти, както говориш до блока :), съседа ще ти е последния проблем, защото чия е земята?!


Нямаме проблеми със собствеността на земята, но това е друга тема ;)

Колкото до водовземането, доколкото разбрах системата действа така, че водата реално не се "взема", а просто се "прекарва" и единственото което трябва да осигуриш е да се върне водата там където и е мястото.... нещо имаше значение на къде е течението....а бе може и да говоря глупости в момента :wink: Хич не ми е работа  :lol: Там вече "колегата" от телефона, който съм дала за връзка трябва да обясни :)

Тара, права си. Сега се разрових и намерих ето това:
http://geotok-bg.com/
« Последна редакция: Април 27, 2012, 23:26:56 pm от джиджи »


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #494 -: Април 28, 2012, 14:16:45 pm »
Иначе, брат ми е с бебе и парно на дърва и   45 кубика за тази зима. Складирането, хамалогията, един човек да си се занимава като парнаджия.
Стига бе - 45 кубика за една зима  8O Кви са тия количества дърва?!?!?!?! Знам, че в къщата е по-судено, но все пак.........

И нашите са на дърва в къща и знам, че около 10-12 кубика изгарят /с локално парно на дърва са/. Е хайде - с бебе нека са малко повече, но 45.......
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #495 -: Април 28, 2012, 16:33:36 pm »
Чудно ти не чудно - това е положението. Два етажа по сто квадрата, палене окло пет месеца и половина. От след 15 септември като извали един дъжд, настани се студения въздух и се почва лекичка -полекичка, та до края на март, може и от април да закачи, да се закрие сезона.
Даже смятаха, че с пелети 10-12 тона щели да им стигнат, което е пак същото в паричен  разход.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #496 -: Април 29, 2012, 11:13:30 am »
благодаря джиджи за линка: http://geotok-bg.com/
Лично аз не бях чула за този вариянт и нямам познати които да ползват такъв.Съответно вероятността да слагме такъв парно е нула, тъй като нямам кого да питам освен фирмата занимаваща с тази дейност и видях , че поддържат и сервиз :lol:...иначе са ми близко в района тука :)Не ми е ясно начина на работа на това парно и какво ще рече, че лятото е като с климатик?...аз климатици не ще.
Успяхме обаче да попитаме едни познати с парно на пелети дали дава резултат и колко им е разхода на сезона и се оказа, че те са доволни :)и топлят без проблем 21-23градуса :)
Сега ние мислиме какъв котел да изберем, тъй като се решихме да бъде вече на пелети. Ако някой има впечетление от някой котел , моля да пише, защото има разнообразие на пазара и найстина е трудно да избереш :(има чешки,български,италиянски и др.
Иначе инсталацията при нас е почти изградена и всеки радиатор ще се пуска избирателно независимо на кой етаж е, които предполагам ще ни е от полза при положение, че фактически трябва да отопляваме хубаво само втори етаж 120кв, а първият да се поддържи заради стените.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #497 -: Май 06, 2012, 21:29:40 pm »
Ваня, извинявам се за забавянето, но родителите ми бяха по почивки и едва сега успях да попитам. Значи без проблем се поддържа температура както при нормално парно на дърва или въглища. Ако калорифер наричаш това, което ние наричаме конвектор (не намирам снимка в нета) прилича на тези на ток, но е по-широк и от едната страна има панел за управление, с възможност за избор на градуси, време на работа и т.н.Та тези радиатори са много удобни, особено за помещения, които не се ползват 24/7, но не ги препоръчвали за спални помещения, че били шумни. Как го обясних само.
Та при нашите има 2 различни котлета, какви марки са не знам, ще питам и това, знам само, че има осезаема разлика в обемите на бункерите, единия събира 30 кг, 2 чувала, а другия доста повече.
Тара, може да е пак същото в пари, но има голяма разлика в нужното време за обслужване. Ако на дърва трябва "печкар" (както го наричаме тук) за пелетите пълниш бункера и най-малко ден няма кой да се занимава, това пък зависи от големината на бункера. Да не споменавам чистенето след дървата, цялата хамалогия и мръсотия от рязане и цепене е сведена до пренасяне на чували по 15 кг.
Да уточня, не се занимавам с продажба на пелети ;) У нас се греем на ток, но работим по въпроса за парно.

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #498 -: Май 10, 2012, 19:13:24 pm »
Благодаря, aditoo! калорифер казвам на радиатор :lol:, а конвектор още на знам кои от тях е :lol:...виждам някакви кутии там в които се свържат нещата , но не ми са ясни кои какво е :lol:. Да, питай какъв е котела при родителите ти , става въпрос за онзи с по голям бункер.Иначе аз се поинтересувах при едни познати колко харчат те на сезона и според мен на нас ни трябва 7-8т пелети, които ако се купуат лятото въобще не излиза по-скъпо.Дано имаме късмет да падаме на добър котел и всичко да работи както трябва.Аз мисля, че тънкостта на тази работа е и в избора на котела а мойе би и в изграждането на цялата инсталация...еи, ще се разбере зимата :lol:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #499 -: Май 11, 2012, 17:02:21 pm »
Та по въпроса за котела марката е Пелетерм, май са български, ама не успяха да ми кажат повече. Тънкостта не била нито в бункера, нито в котела, а в "подаващото" устройство (как се казва не знам), за да била хубава системата трябвало туй чудо да е в долния край. В смисъл ниско долу, защото подавало по-добре пелетите. Ако сте повече семейства може да се организирате и да си ги купувате от производител, поне така ми обясниха, излизало още по-евтино. Другото е, че зависело и какви са пелетите, за този тип система с ниско разположено подаващо устройство не било от кой знае какво значение. Но за тези, който загребват и вдигат пелетите било важно да са качествени, не можах да разбера каква е разликата и как се познават. Мисля на принципа проба-грешка...
Това е информацията, която мога да дам, малко е объркана, но познанията и информаторите са такива :) Успех :)