0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #280 -: Март 20, 2011, 23:49:16 pm »
.......... Ако напуснеш по взаимно съгласие, не се изисква разрешение от инспекцията, но периода на обезщетение мисля е по-малък.

Аз съм то4но така и имах право на 6 месеца в които бях в бюрото по труда и полу4авах обезщетение тези 6 месеца се водят за стаж и сега понеже имам още 1 месец ще трябва да се "водя" на работа за да си полу4авам май4инство за бебо малко объркано се полу4и но се застъпаха така нещата...
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #281 -: Март 21, 2011, 12:52:59 pm »
mecinka, накарай е да подпише запис на заповед, със записната заповед след изтичане на срока при частен съдия изпълнител - прочети има инфо в гугъл.
Miriam, за детето имаш право на 6 месеца неплатен отпуск, който се зачита за трудов стаж, а не 1 година. Другите 6 месеца са за съпруга ти и не може той да ти ги прехвърля. Този отпуск може да го ползваш начасти докато детето стане на 8 години. Ако го ползваш наведнъж, за 6 месеца ти се полагат и 10 дни платен отпуск. Относно съкращаването - само с разрешение от инспекцията по труда до 3 г. на детето. Ако напуснеш по взаимно съгласие, не се изисква разрешение от инспекцията, но периода на обезщетение мисля е по-малък.

Eille, след като изтече платеното майчинство на дете до 2 години след това до 3 е една година неплатено. Това 6месеца не е след 3 годишна възраст до 8 години?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #282 -: Март 21, 2011, 13:13:29 pm »
Промениха го, вече неплатеният отпуск е до 8 г. възраст на детето, пак е една година, но разделена по-равно между родителите.
Ето извадка от КТ:

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:

1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;

2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;

3. другият родител е починал.

(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.

(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.

(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.

 Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.

Не се заблуждавайте, че имате право на 1 година неплатен отпуск, след две годишна възраст на детето, ако не отговарята на горните условия. Ако имате сключен граждански брак, то имате право само на 6 месеца и бащата не може да ви прехвърли неговите, както се правеше едно време.

Друго важно, което трябва да знаете, че ако си подадете молбата за този отпуск и спазите срока от 10 дни, работодателят ви няма право да откаже да ползвате отпуската си.


*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #283 -: Март 21, 2011, 13:39:03 pm »
Значи на трябва да има брак. Тогава може ли да се ползват тези 12 месеца веднага сле навършване на 2 години на детето?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #284 -: Март 21, 2011, 14:09:46 pm »
Да, предполагам, че се попълва декларация, че нямаш сключен граждански брак и не живееш в едно домакинство с бащата на детето, това последното как се доказва не ми е много ясно. Тогава си ползваш 12 месеца неплатен отпуск. Не забравяй, че за тези 12 месеца неплатен се полагат 20 дни платен годишен отпуск.


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #285 -: Март 22, 2011, 22:41:21 pm »
Много далече от обсъжданото в последните постове, но изникна един въпрос у нас. Леда в морето, когато замръзва - солен ли е или не? Според мен, не е, ама ..... Кънчо не е 100% убеден.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #286 -: Март 22, 2011, 23:01:56 pm »
Солен е. Просто е нужна по-ниска температура, за да замръзне солената вода. Но солта остава. Само част от нея се изтласква във водата под леда при формиране на ледните кристали.

Освен ако не се влива река наблизо до замръзналата повърхност и тя да подава сладка вода. Друг фактор е вълнението - колкото по-слабо, толкова по-лесно е замръзването.

Нагледен експеримент би бил да сложиш солена вода в бутилка или буркан (не пълни догоре) и да я поставиш в камерата. Ледът на повърхостта ще е леко солен, а незамръзналата вода ще е по-солена.
« Последна редакция: Март 22, 2011, 23:08:28 pm от цигу »
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #287 -: Март 23, 2011, 00:00:21 am »
Страхотна темичка !
 аз имам въпрос, ако някой знае точно ще съм благодарна...че съвсем се обърках и не знам да правя ли тумбалалайки или грешката си е в мен.

Доколкото съм чела, майчинството се изчислява ( стария вариант ) 12 години назад, сумарно, и 90 %.
Тоест, в моя случай 5 м на 350 ( или 400, но да кажем 350 ) и 7 м на 2000 лв.
Обща сума за 12 м - 15 759 лв. на 12 м - 1312
Тоест, аз си смятам че трябва да взимам 1100 - 1200 лв.

Грешно ли смятам ?
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #288 -: Март 23, 2011, 08:26:20 am »
Благодаря, Цигу :bighug:
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #289 -: Март 23, 2011, 09:11:32 am »
Страхотна темичка !
 аз имам въпрос, ако някой знае точно ще съм благодарна...че съвсем се обърках и не знам да правя ли тумбалалайки или грешката си е в мен.

Доколкото съм чела, майчинството се изчислява ( стария вариант ) 12 години назад, сумарно, и 90 %.
Тоест, в моя случай 5 м на 350 ( или 400, но да кажем 350 ) и 7 м на 2000 лв.
Обща сума за 12 м - 15 759 лв. на 12 м - 1312
Тоест, аз си смятам че трябва да взимам 1100 - 1200 лв.

Грешно ли смятам ?
12 месеца  :wink:
90% от среднодневно брутно възнаграждение (събира се сумата и се дели на работните дни), сравнява се със среднодневното нетно възнаграждение и се дава по-малката сума. Ако имаш болнични през тази година, се взима базата на която са изчислени.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #290 -: Март 23, 2011, 09:31:46 am »
Страхотна темичка !
 аз имам въпрос, ако някой знае точно ще съм благодарна...че съвсем се обърках и не знам да правя ли тумбалалайки или грешката си е в мен.

Доколкото съм чела, майчинството се изчислява ( стария вариант ) 12 години назад, сумарно, и 90 %.
Тоест, в моя случай 5 м на 350 ( или 400, но да кажем 350 ) и 7 м на 2000 лв.
Обща сума за 12 м - 15 759 лв. на 12 м - 1312
Тоест, аз си смятам че трябва да взимам 1100 - 1200 лв.

Грешно ли смятам ?

А аз мисля, че със последните промени на социалното осигуряване, върнаха този срок с 18 месеца назад 8O иначе 1 година пак е 90% от РЗ а след като детенце стане на годинка, мама ще взема само една минимална РЗ ;)


*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #291 -: Март 23, 2011, 10:55:43 am »
12 месеца  :wink:
90% от среднодневно брутно възнаграждение (събира се сумата и се дели на работните дни), сравнява се със среднодневното нетно възнаграждение и се дава по-малката сума. Ако имаш болнични през тази година, се взима базата на която са изчислени.

 :lol: Чудя се защо пишеш 12 месеца, а аз съм написала години !
Тоочно, 12 м,
събира се сумата за всички 12 месеца и се дели на работните дни ?
Не съм взимала болнични.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #292 -: Март 23, 2011, 12:30:52 pm »
Страхотна темичка !
 аз имам въпрос, ако някой знае точно ще съм благодарна...че съвсем се обърках и не знам да правя ли тумбалалайки или грешката си е в мен.

Доколкото съм чела, майчинството се изчислява ( стария вариант ) 12 години назад, сумарно, и 90 %.
Тоест, в моя случай 5 м на 350 ( или 400, но да кажем 350 ) и 7 м на 2000 лв.
Обща сума за 12 м - 15 759 лв. на 12 м - 1312
Тоест, аз си смятам че трябва да взимам 1100 - 1200 лв.

Грешно ли смятам ?

1312 лв. е брутното 90 % от него е 1180.80 лева
Тук гледаш какво е нетното възнаграждение , ако то е примерно 1050 лв. ще получаваш 1050лв. , ако е 1200 лв . то тогава ще получаваш 1180.80 лв.
Всички изчисления са груби , просто за да добиеш представа.
За по-точни изчисления се гледат и работните дни и се смята 90% от средно-дневно брутното възнаграждение , но не повече от средно-дневно нетното.
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #293 -: Март 23, 2011, 12:36:22 pm »
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Ето тук има калкулатор, който изчислява обезщетението - попълвате брутно, нетно възнаграждение, осигурителен доход, който в повечето случаи е равен на брутното възнаграждение и той смята. За да го използвате, трябва да се регистрирате в сайта.


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #294 -: Март 23, 2011, 15:15:37 pm »
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Ето тук има калкулатор, който изчислява обезщетението - попълвате брутно, нетно възнаграждение, осигурителен доход, който в повечето случаи е равен на брутното възнаграждение и той смята. За да го използвате, трябва да се регистрирате в сайта.

Благодаря за калкулатора, много ще е полезен за всички ни, но и от него е видно, че се изчислява 18 месеца назад, а не 12!


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #295 -: Март 23, 2011, 15:36:28 pm »
в случая на Раиса ще е 12 месеца назад, защото нарушената трудоспособност е започнала от дата преди да влезе в сила новата разпоредба
не се взема 90% от брутото, а чистото което се полага в общия случай
90те си е чист трик
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #296 -: Март 23, 2011, 15:59:41 pm »
dess_dess, Раиса е заварено положение.
Права е Мини, гледайте си нетното възнаграждение.
Още нещо - НОИ изчисляват средно дневно обезщетение - да кажем примерно 25 лева за 1 ден. Ако месеца има 20 работни дни ще получите 500 лева, ако има 19 - 475, ако има 23 - 575 лева, така че е нормално да не получавате всеки път една и съща сума.
« Последна редакция: Март 23, 2011, 16:01:40 pm от Eille »


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #297 -: Март 23, 2011, 16:34:35 pm »
Извинете, че Ви опонирам, но аз разбрах, че няма да има заварено положение и това изчисление от 18 месеца назад ще се отнася за всички ... може и да греша, но аз  :oops: закона го разбрах по този му начин :?


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #298 -: Март 23, 2011, 22:33:41 pm »
Извинете, че Ви опонирам, но аз разбрах, че няма да има заварено положение и това изчисление от 18 месеца назад ще се отнася за всички ... може и да греша, но аз  :oops: закона го разбрах по този му начин :?
и аз :?
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #299 -: Март 23, 2011, 22:42:38 pm »
 :) Няма такова нещо...когато се проемня даден закон, за случаите който са "заварени" се избира по-благоприятния вариант за тях.
Тоест, няма как да удължат моя срок .

До тук разбирам, че както и да се смятат трябва да взимам над 1000 лв, а аз взимам под тях...и то разликата не е никак малка.