0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #160 -: Януари 18, 2010, 22:35:57 pm »
Вики, най-добре да питате в Нои, може вашия случай да е различен. Но ще ти кажа това което знам, т.то аз се занимавах с документите на моята приятелка, която почина,т.то родителите и са възрастни.
Ако починалото лице има редовно внасяни осигуровки, се подава заявление, смъртен акт, удостоверение за наследници,и банковите сметки на 2мата родители в нашия случай.И 2мата родители получават по 1 минимална заплата. Верно е, че човек в мъката си не търси пари  :(, но....пък трябва да си търсиш правата.
Отделно, че и фирмата им изплатиха още 2 брутни заплати.
Така, че трябва да попиташ в НОИ на какво основание са изчислени тези 70лв. :?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #161 -: Януари 19, 2010, 09:53:52 am »
Благодаря ви момичета за бързите отговори !
Значи баща ми се водеше на борсата от 4 месеца ,но за осигоровки съм сигурна че са плащани, тъй като преди си беше на работа нали пише "При смърт на осигуреното лице съпругата, децата и родителите имат право на еднократна помощ в общ размер две минимални работни заплати и на наследствена пенсия" родителите на баща ми са починали така че сме само аз и  мама ,в НОИ попълнихме декл.и както казва  Breiv и банкови сметки дадохме а за наследствена пенсия нищо не се каза аз съм на 24 г. не съм студент така че не съм се и надявала за такава.
Благодаря ви !Май ще се наложи да се ходи пак!  :?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #162 -: Януари 21, 2010, 16:56:50 pm »
здравейте, малко правна помощ ни трябва за следната ситуация
Ник и сестра му имат завещана вила тук наблизо, двамата по равно, отделно имат по 1/3 идеална част от апартамент заедно с мащехата им.
На сестра му й трябват пари и се споразумяха вилата да остане на Ник, а той да се откаже от неговия дял от апартамента, мащехата да наплати дял на сестра му. Та да ни кажете как ще е най-разумно това да се случи, всички заинтерисовани са за този развой на събитията. Вариантите според нас са:
* Ники и сестра му разменят идеални части от имотите и после сестра му с майка му се оправят /тук може би търпи вариации случая/
* Ники "продава" дела си от апартамента на мащехата и с парите "откупва" дяла от вилата на сестра си
ще ни е от полза да знаем и предимствата, и недостатъците на двата случая, мерси
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #163 -: Януари 22, 2010, 11:35:49 am »
здравейте, малко правна помощ ни трябва за следната ситуация
Ник и сестра му имат завещана вила тук наблизо, двамата по равно, отделно имат по 1/3 идеална част от апартамент заедно с мащехата им.
На сестра му й трябват пари и се споразумяха вилата да остане на Ник, а той да се откаже от неговия дял от апартамента, мащехата да наплати дял на сестра му. Та да ни кажете как ще е най-разумно това да се случи, всички заинтерисовани са за този развой на събитията. Вариантите според нас са:
* Ники и сестра му разменят идеални части от имотите и после сестра му с майка му се оправят /тук може би търпи вариации случая/
* Ники "продава" дела си от апартамента на мащехата и с парите "откупва" дяла от вилата на сестра си
ще ни е от полза да знаем и предимствата, и недостатъците на двата случая, мерси


Мини аз не съм юрист , но доколкото зная продажбата  е най-чистия вариант при сделките. Разменени идеални части , дарения и т.н. винаги могат в последствие да се оспорват. При продажба нотариалните такси обаче са по-високи. И не на последно място избързайте да направите сделката защото много скоро парите при имотните сделки ще минават само през сметки.
« Последна редакция: Януари 22, 2010, 11:40:14 am от Angelina »
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #164 -: Февруари 05, 2010, 08:07:59 am »
Въпроса ми се отнася за лихвоточките. Така, накратко през Декември 2009 успях да подам всички документи в общината, за да ме включат в списъците за компенсация (такива ще очаквам да излязат около Май). Въпросът ми е, някой знае ли до кога най-късно трябва да си закупя имот. Кога е крайния срок да си закупя такъв и да подам нотариален акт в Общината, за да бъда обезщетена. Знам, че в началото говореха, че този срок ще е до 2013г., после май го удължиха до 2019г. Но сега намирам някои изказвания, че имот трябва да си закупя до 2013г., а обезщетението ще бъде изплатено до 2019г. т.е. удължили са срока само като срок на изплащането ли ? Аз доколкото разбрах от служителката - имот мога да закупя до края на 2019г. Сега вече се обърках  :?
Ще бъда благодарна на всички, които се отзоват. Не искам да бързам, но в същото време не искам да си загубя макар и не толкова голямата сума от лихвочислата.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #165 -: Февруари 05, 2010, 14:36:39 pm »
Моят въпрос е за регистрация в Комисията за защита на личните данни. Съпругът ми е свободна професия, не събира ничии лични данни, но тъй като теоретично било възможно да наеме хора, както и да издава фактура, според кумата ми (счетоводител) и той трябва да се регистрира. Някой знае ли повече подробности? Четох в сайта на Комисията, че е възможно освобождаване от регистрация, но не ми е много ясно. Кои са законите, задължаващи го да събира лични данни (това пък трябва да попълня, ако преценим, че трябва да се регистрира)?

Много въпроси, знам, но съм в пат.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #166 -: Февруари 05, 2010, 14:49:14 pm »
Въпроса ми се отнася за лихвоточките. Така, накратко през Декември 2009 успях да подам всички документи в общината, за да ме включат в списъците за компенсация (такива ще очаквам да излязат около Май). Въпросът ми е, някой знае ли до кога най-късно трябва да си закупя имот. Кога е крайния срок да си закупя такъв и да подам нотариален акт в Общината, за да бъда обезщетена. Знам, че в началото говореха, че този срок ще е до 2013г., после май го удължиха до 2019г. Но сега намирам някои изказвания, че имот трябва да си закупя до 2013г., а обезщетението ще бъде изплатено до 2019г. т.е. удължили са срока само като срок на изплащането ли ? Аз доколкото разбрах от служителката - имот мога да закупя до края на 2019г. Сега вече се обърках  :?
Ще бъда благодарна на всички, които се отзоват. Не искам да бързам, но в същото време не искам да си загубя макар и не толкова голямата сума от лихвочислата.


до 5 години след включването в списъка имаш право да подадеш искане за обезщетение. намери закона и правилника към него, там си пише всичко ясно.
нали знаеш, че може да закупиш и само идеална част от имот? ако ти е само заради лихвоточките, а не заради самия имот...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #167 -: Февруари 05, 2010, 16:41:57 pm »
Къде мога да направя кръвен тест в Шумен. Помагайте момичета :) единствено знам че в Л-я Ноневи не правят такова изследване. Разчитам на вас ;)
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #168 -: Февруари 05, 2010, 19:51:59 pm »
Лемон, моят съпруг също е на свободна професия и са здължени и те да подават заявления . Твоят има ли  Булстат/ питам защото моя има/?
В нашия случай си изтеглихме от Нет-а едно заявления за физическо лице . За всеки случай си попълнихме и един Регистър с наименование  -Контрагенти .Успех и гледай по -бързо да ги изпратите до Комисията.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #169 -: Февруари 05, 2010, 20:33:58 pm »
Здравейте,интересува ме ако майчинството се прехвьрли на бабата - тя 6те взима ли едновременно с това и пенсията си. :)
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #170 -: Февруари 05, 2010, 21:17:36 pm »
Лемон, моят съпруг също е на свободна професия и са здължени и те да подават заявления . Твоят има ли  Булстат/ питам защото моя има/?
В нашия случай си изтеглихме от Нет-а едно заявления за физическо лице . За всеки случай си попълнихме и един Регистър с наименование  -Контрагенти .Успех и гледай по -бързо да ги изпратите до Комисията.
mole, благодаря за включването! Май ще се окаже, че не е било необходимо моят мъж да се регистрира.
« Последна редакция: Февруари 05, 2010, 22:28:32 pm от lemon »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #171 -: Февруари 05, 2010, 22:20:56 pm »
Здравейте,интересува ме ако майчинството се прехвьрли на бабата - тя 6те взима ли едновременно с това и пенсията си. :)

за да прехвърлиш майчинство на друг, той трябва да е назначен на ТД, пенсионер не може
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #172 -: Февруари 06, 2010, 12:07:23 pm »
Мерси :)
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #173 -: Февруари 06, 2010, 15:09:53 pm »
Лемон, моят съпруг също е на свободна професия и са здължени и те да подават заявления . Твоят има ли  Булстат/ питам защото моя има/?
В нашия случай си изтеглихме от Нет-а едно заявления за физическо лице . За всеки случай си попълнихме и един Регистър с наименование  -Контрагенти .Успех и гледай по -бързо да ги изпратите до Комисията.
mole, благодаря за включването! Май ще се окаже, че не е било необходимо моят мъж да се регистрира.

Леллее, живи да сте, добре че отворих темата да прочета, че трябвало да се прави регистрация. Той и баща ми е счетоводител, ама дреме :) Щяха да ме одрусат с глоба от 5000 до 10 000 като нерегистрирало се самоосигуряващо :(


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #174 -: Февруари 06, 2010, 18:07:28 pm »
Леллее, живи да сте, добре че отворих темата да прочета, че трябвало да се прави регистрация. Той и баща ми е счетоводител, ама дреме :) Щяха да ме одрусат с глоба от 5000 до 10 000 като нерегистрирало се самоосигуряващо :(
Явно си по-наясно. Моля те да ми кажеш дали все пак и моят мъж трябва да се регистрира. Аз се надявах, че не е необходимо, защото няма наети от него работници, а фактури не е издавал досега (вероятно няма и да му се наложи; издава касови бележки). Според моята кума той теоретично може да събира лични данни. Само заради хипотетичната възможност това да стане, необходима ли е регистрация?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #175 -: Февруари 07, 2010, 15:02:44 pm »
Здравейте,интересува ме ако майчинството се прехвьрли на бабата - тя 6те взима ли едновременно с това и пенсията си. :)

за да прехвърлиш майчинство на друг, той трябва да е назначен на ТД, пенсионер не може
Защо да не може пенсионер да се назначи на ТД?
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #176 -: Февруари 07, 2010, 15:14:35 pm »
Леллее, живи да сте, добре че отворих темата да прочета, че трябвало да се прави регистрация. Той и баща ми е счетоводител, ама дреме :) Щяха да ме одрусат с глоба от 5000 до 10 000 като нерегистрирало се самоосигуряващо :(
Явно си по-наясно. Моля те да ми кажеш дали все пак и моят мъж трябва да се регистрира. Аз се надявах, че не е необходимо, защото няма наети от него работници, а фактури не е издавал досега (вероятно няма и да му се наложи; издава касови бележки). Според моята кума той теоретично може да събира лични данни. Само заради хипотетичната възможност това да стане, необходима ли е регистрация?

Мисля че трябва. Въпреки че не е издавал фактури до сега, ситуацията не ми се струва по-различна от моята /издавам фактури и работя с граждански договори по Булстат, свободна професия съм/.Това с хипотетичната възможност явно е вярно.
Аз си направих регистрация, попълваш формите от част първа и втора онлайн, получаваш на екран една декларация за разпечатване и носиш при нотариус, после пращаш по пощата на адреса на Комисията. Не коства много усилия, направете го. Пожелавам ви успех!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #177 -: Февруари 07, 2010, 15:17:43 pm »
Да допълня, че като започнете попълването,ще се убедите че важи и за нас, свободните професии, просто ни има из падащите менюта: "физическо лице, субект на Булстат". Тъпотия и бумащина голяма е цялата работа, но уви, без право на избор сме :(


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    isho75

  • ****
  • 533
  • Вярвай в чудеса
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #178 -: Февруари 07, 2010, 15:18:58 pm »
Здравейте,интересува ме ако майчинството се прехвьрли на бабата - тя 6те взима ли едновременно с това и пенсията си. :)

за да прехвърлиш майчинство на друг, той трябва да е назначен на ТД, пенсионер не може
Защо да не може пенсионер да се назначи на ТД?
Аз знам ,че може пенсионер да се назначи на трудов договор.Сигулна съм.
Да заповядаш на себе си е най-голямата власт
http://misli.hit.bg/thedreams.html
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #179 -: Февруари 07, 2010, 17:53:20 pm »
Може пенсионер да се назначи на ТД, но тогава няма да е прехвърляне на майчинство, а ще е по онази другата програма за баби, гледащи деца /все и забравям името/
За да може да се прехвърли майчинство, трябва лицето да е назначено на ТД.