0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Въпроси от всеки и за всичко
« -: Май 27, 2009, 15:34:55 pm »
 Пускам тази тема,защото понякога искам да попитам нещо конкретно и не знам,в коя тема, та ако някой има някъкъв странен въпрос,който го вълнува по какъвто и да било проблем да пише тук. Ако смятате,че е излишна нека модераторите я изтрият.
 Това,което искам да попитам е как разбирате понятието "маргинализиране на ...еди какво си". Доколкото успях да намеря "маргиналии" били записки в полето на текст и се чудя как да свържа нашумялата употреба на тази дума.
« Последна редакция: Май 27, 2009, 16:54:33 pm от Елфи »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #1 -: Май 27, 2009, 15:37:22 pm »
 Ще я преместя в кафето, освен ако питанките не са само за дом и хоби. Ама като гледам, не са.

 Молбата ми е да се измисли оригинално заглавие, защото сегашното е от друг форум.  :wink:
 
« Последна редакция: Май 27, 2009, 16:54:47 pm от Елфи »
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #2 -: Май 27, 2009, 15:41:18 pm »
Нямам претенции.Ако някой има подходящо заглавие сменете го  osi_9
« Последна редакция: Май 27, 2009, 16:33:10 pm от altea »
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #3 -: Май 27, 2009, 16:19:17 pm »
 маргинален - краен, намиращ се на края, на ръ­ба.
Чела съм го и като определение за групи - маргинални, ставаше въпрос за предимно младежки групи. Нещо от типа на тези от уестсайдска история. Но не съм 100% сигурна де.

"Въпроси от всеки и за всичко" !?!
« Последна редакция: Май 27, 2009, 16:54:59 pm от Елфи »
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #4 -: Май 27, 2009, 16:50:42 pm »
Предложението на Пешек е хубаво "Въпроси от всеки и за всичко" ,моля,сменете заглавието аз не мога.
« Последна редакция: Май 27, 2009, 16:55:10 pm от Елфи »
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #5 -: Май 27, 2009, 18:13:01 pm »
Маргинализиране го свързвам с обособяване. И аз го свързвам с групи - маргинални групи, т.е. групи, обособени по някакъв общ признак.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #6 -: Май 27, 2009, 21:12:49 pm »
Темата е много полезна :wink: и мисля, че ще има какво да пишем.
За думата "маргинален" честно не се сещам точно какво е, учителя ми по литература в средното много обичаше да я използва ( а той е Човек, който трудно се забравя  :balk_81:), но вече не си спомням в какъв смисъл :oops:
Та и аз имам въпросче?
Къде изхвърляте употребяваните спринцовки? Аз ги събирам в пластмасова бутилка, но се чудя къде да я изгвърля. И още нещо имам един развален живачен термометър, който се чудя също къде да изхвърля :ask:. Вие как процедирате?
« Последна редакция: Май 27, 2009, 21:14:21 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #7 -: Май 27, 2009, 21:58:12 pm »
Радостинка, защо си мисля че т.нар. живачни термометри всъщност отдавна са пълни със спирт и както казват съответно "безопасни" .. но нека ме поправи някой, ако греша. Аз преди 2 години счупих термометър и после така ме беше шубе - проветрявах няколко поредни дни, та накрая чак пребоядисахме стаята. Обаче после ми казаха, че били с нищожно количество живак ( ако въобще го е имало, но знам ли??? ).
 А по въпроса за спринцовките искам да ти кажа, че от лабораторията, намираща се до дома ни - съм виждала как си изхвърлят спринцовките и всички там пълнители с кръв в казана до блока (!!!)... Дори един човек беше правил снимки на казана и мисля, че се канеше да звъни в някаква редакция на местен вестник, обаче после чух, че никой не му обърнал внимание ! А твоите дори са в бутилка ! Мисля, че ако ги замаскираш добре - няма да са опасни.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #8 -: Май 27, 2009, 23:15:30 pm »
А по въпроса за спринцовките искам да ти кажа, че от лабораторията, намираща се до дома ни - съм виждала как си изхвърлят спринцовките и всички там пълнители с кръв в казана до блока (!!!)... Дори един човек беше правил снимки на казана и мисля, че се канеше да звъни в някаква редакция на местен вестник, обаче после чух, че никой не му обърнал внимание !
8O
Представи си само, ако тази кръв носи вируси на спин или хепатит или....това е много , много опасно...
garga , подайте сигнал в РИОСВ (регионална инспекция по околната среда и водите), не във вестници.
Глобите са много адекватни на нарушението, едва ли ще посмеят отново.
Знам, защото скоро ни правиха проверка и за две-три луминисцентни лампи на година, изхвърляни от нас , имам цяла дебела папка с разрешителни , договори и такси , та по този повод ми се наложи да попрочета някои неща.

radosttinka , за вредни, битови отпадъци , общините са длъжни да изграждат специални площадки , но....както обикновено законите у нас са само на хартия.
В този случай нямаш избор, освен нормалния контейнер.

п.п. За собствено спокойствие можеш да поставиш термометъра в пластмасова бутилка и да го засипеш със сяра. Така се обезврежда живака.
« Последна редакция: Май 27, 2009, 23:38:49 pm от Eфирче »
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #9 -: Май 28, 2009, 11:38:07 am »
Гарга, напрво ме  8O , а аз се притеснявам за няколко спринцовки. Това е просто....нямам думи, каква е безотговорността на тези хора 8O
Ефирче, благодяра за съвета, наистина няма  точно определени места (  за съжаление ), където да мога да ги изхвърля, но поне да знам, че съм взела всички предпазни мярки, които зависят от мен.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #10 -: Май 28, 2009, 12:35:01 pm »
Гарга, напрво ме  8O , а аз се притеснявам за няколко спринцовки. Това е просто....нямам думи, каква е безотговорността на тези хора 8O

Да за съжаление е така ,явно контрола не е достатъчен и здравните заведения изхвърлят отпадъци къде ли не. Миналата година ходех в една частна поликлиника във Варна да ми поставят инжекции и попитах къде да си изхвърля памучето , а отговора на сестрата беше пускай го тук , показвайки ми едно пластмасово кошче пълно със спринцовки ,марли и т.н. Сестрата започна да ми обяснява , че вече е късно /беше вечерта към 20 часа/ и по това време не минавали на проверки , иначе изискванията били големи , не можело така да се хвърлят и т.н. А познайте къде се изхвърля кошчето после :o
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #11 -: Май 28, 2009, 12:47:09 pm »
Според мен спринцовките трябва да се изхвърлят в кофите за рециклиране. Слагаш им капачката отпред, за да не се набоде някой, слагаш си ги в бутилката и това е. А ако някой иска да ги ползва след това... ми да си ги ползва - по-добре твоите, отколкото на някой болен. НЕ е нужно да се замаскират, а напротив. Трябва да пазиш тези, които не искат да се набодат, а не тези, които искат.
Аз започнах да събирам боклука разделно - една торба за мръсния боклук и една за опаковки. Наистина около 90% от боклука може да се рециклира. Напрво не мога да повярвам, но пращам мъжа ми с една мака торбичка с кокали и огризки и 3 чувала шишета, кутийки, хартийки, пликчета, потрошени неща... ми то край намат нещата за жълтата кофа.
Та в този ред на мисли - къде трябва да се извхърлят батериите?

Маргинален за мен е синоним на граничен, пределен, краен. Маргинални стойности, това са пределните стойности - или последните или граничните. Маргиналността на обществото - това са покрайнините на обществото. Негрите  :)
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #12 -: Май 28, 2009, 13:09:22 pm »
Та в този ред на мисли - къде трябва да се извхърлят батериите?

Tamara ,в отговор на същия въпрос, служителка от съответната служба ми каза, че в големите маркети за черна и бяла техника имат такива специални контейнери и не само за батерии , а и за стара техника.
Все още не съм проверила дали е така.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #13 -: Май 28, 2009, 13:24:07 pm »
Май по-скоро би трябвало да имат. Но дали всички го спазват това не знам. Както и в аптеките би трябвало да събират стари живачни термометри. Май и лекарства с изтекъл срок, но за това не съм сигурна. Просто ми се струва логично някак си. Наскоро говореха за вредата от изхвърляните стари лекарства в канализацията. Не знам дали сте го гледали.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #14 -: Май 28, 2009, 13:31:45 pm »
За лекарствата не се бях замисля досега :oops:, но колкото и добро желание да имам да си изхвърля отпадъците къде трябва, трудно ще стане. До нас даже няма контейнери за разделно изхвърляне на отпадъци, а дори и когато имаше ( само за месец ) накрая всички контейнери се изсипваха в една боклуджийска кола 8O . Така се губи смисъла на идеята, ама .... имат хубави идеи нашите управници, ама май ги осъществяват все наполовина.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #15 -: Май 28, 2009, 13:46:34 pm »
Пред нашия блок имаше такива контейнери ,но за кратко,някой решил да запали боклука вътре,най-вероятно нарочно и да не ви казвам какво беше :x.Пък и хората нямат такива навици,вкл. и аз.Не се вълнуваме от такива глобални неща какво би се случило с природата и планетата след години,за да го предотвратим или поне тези хора,които се вълнуват  са единици.Но сигурно си заслужава.


“Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!" Райнер Мария Рилке
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #16 -: Май 28, 2009, 13:48:28 pm »
 Хм, от това се опасявах - ще превърнем темата в дискусия за разделно събиране на отпадъците.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #17 -: Май 28, 2009, 16:27:25 pm »
Ами да задвижим тогава в друга посока.
Седнала съм и се чудя как стои въпроса със застъпеното майчинство?
Знам че много от момичетата тук се борят поне за едно бебче, но в случай че се случи така че да астанат породени бебоците какво става с майчинството и обезщетенията?
Не че ми е спешен въпроса, ама си се чудя, да знам ако някога в близките две години се наложи  :oops:

P.s. иначе за разделното събиране - това е тема по която и години да си дискутираме все нищо. Аз се опитвах веднъж да си изхвърля боклука в жълтия контейнер, ама той с капак, а капака беше толкова гнусно мръсен, че не посмях да го вдигна за да си изхвърля там боклучето :( А пред нашия блок също няма такива контейнери, най-близкия е на две пресечки от тук :( тъпо
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #18 -: Май 28, 2009, 20:33:11 pm »
Маргиналността на обществото - това са покрайнините на обществото. Негрите  :)
малее Тамара, ако беше в Щатите щеше да видиш ти едни негри маргинали  :D

а за тези, които действително не знаят значението на маргинал, в контекста за който пита алтеа:
Маргинал е индивид, който принадлежи към група хора, които отхвърлят повечето ценности на групата, като по този начин маргиналната общност си създава своя система на норми и ценности. Маргиналите са на границата на няколко социални групи с противоположна ценностна система.
« Последна редакция: Май 28, 2009, 20:42:08 pm от mmary »
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #19 -: Май 28, 2009, 20:47:53 pm »
Маргиналността на обществото - това са покрайнините на обществото. Негрите  :)
малее Тамара, ако беше в Щатите щеше да видиш ти едни негри маргинали  :D

а за тези, които действително не знаят значението на маргинал, в контекста за който пита алтеа:
Маргинал е индивид, който принадлежи към група хора, които отхвърлят повечето ценности на групата, като по този начин маргиналната общност си създава своя система на норми и ценности. Маргиналите са на границата на няколко социални групи с противоположна ценностна система.

Нещо като аутсайдери ли ?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.