radosttinka, не съм доктор, но ето това съм чела в общи линии за пролактина:
Пролактинът е протеинов хормон, който се секретира от специализирани клетки в предната част на хипофизната жлеза. Хормона се произвежда и секретира от широк набор от други клетки в тялото, най-вече различни имунни клетки, мозъка и лигавицата на матката. Най-много клетки отговарят на пролактина. В действителност е трудно да се идентифицират всички тъкани, които не са пролактин рецептори.
Въпреки, че най-големия таргет на пролактин е на гърдата, като производството на мляко, хормона има много други функции. Няколко стотин различни действия са били отчетени за пролактин.
Имунните клетки са богати на пролактин рецептори, и някои видове на лимфоцитите в действителност синтезират и отделят пролактин. Тези наблюдения показват, че пролактина може до известна степен да действа, като регулатор на имунната активност на организма.
В една част на мозъка, известна като хипоталамус се отделя химичен елемент наречен Допамин. Допаминът подтиска синтеза и освобождаването на пролактин от хипофизната жлеза. И всъщност тя действа като "спирачка на хипоталамовия набор", която пък от своя страна води до отделянето на пролактин само когато "спирачката се освободи"
Няколко други хипоталамо - хормони, включително и щитовидната жлеза освобождават хормона (TRH) и гонадотропин освобождаващия хормон (GnRH) довеждащ до увеличаване на секрецията на пролактин.
Хиперпролактинемията често е ранен индикатор за предстоящ или съществуващ дефицит на хормони на щитовидната жлеза или хипотиреоидизъм (болест на Хашимото), които в повечето случаи са резултат от Аntithyroglobulin и /или Аntimicrosomal антитела, които атакуват производството на хормони от щитовидната, замествайки ги с съединителната тъкан. В около 50% от случаите, когато жената има такива тиреоидни антитела в кръвта си (независимо от това дали има или няма едновременно хормонално разстройство или клинични данни за тироидна недостатъчност) тя има увеличени NKa. Когато това се случи имплантирането на ембриони ще бъде нарушено и жената ще страда от безплодие, неизяснен стерилитет или повтарящи се аборти.
Жени с повишени кръвни нива TSH, са били тествани за ТАТ, МАТ и NKa и е установено, че почти всички имат такива антитела, както и NKa.
Лечение: индивидуална имунотерапия с Intralipid (IL) инфузии, плюс стероиди (преднизолон, дексаметазон) терапия, за регулиране на NKа. Прилага се интравенозно 7-14 дни преди трансфер на ембриони (или около 4-7 дни преди овулация или пункция) и след това се повтаря още веднъж, веднага след потвърждаване на бременност. Стероидите се продължават до 10та седмица на бременността и след това се намалят до спиране.
Та връзка има със сигурност, но според мен е най-добре да се консултираш с добър репродуктивен ендокринолог.