0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Хормони на 3-ти ден
« -: Март 24, 2006, 11:59:20 am »
След година и половина си повторих хормоните (правени на 3-ти ден):

LH: 8.67 mIU/ml (2.4-12.6); FSH: 7.05 mIU/ml (3.5-12.5); Estradiol: 29.69 pg/ml (24.5-195.0)
Prolactin: 306.4 muIU/ml (73.0-850.0); Testosteron: 0.335 ng/ml (0.06-0.82)
free T4: 1.13 ng/dl (0.71-1.85); TSH: 0.54 muIU/ml (0.47-5.01)

Естрадиол и TSH на долна граница какво ще речат, по-скоро добре или по-скоро зле?
Пролактинът предните пъти ми беше малко над норма, после повторен по правилата - в норма, но близо до горна граница. Сега е по средата, това го пиша за момичетата, на които при първо изследване на пролактин над норма веднага им предписват лекарства (и на мен ми бяха предписали, добре че разбрах как се изследва)
Благодаря ти, Бени!







*
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #1 -: Март 24, 2006, 12:02:49 pm »
Фреши според мен си супер :) TSH не знам какво означава ако е нисък, досега във форума все се е коментирало, когато е висок.
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #2 -: Март 24, 2006, 12:09:33 pm »
А всички тези хормони точно на трети ден от цикъла ли се изследват, защото на мен ми казаха да отида на 7-ми ден  :roll:  Вие какво ще кажете?

Всеки край е едно ново начало!
Човек е толкова голям, колкотo са големи мечтите му!
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Хормони на 3-ти ден
« Отговор #3 -: Март 24, 2006, 12:16:40 pm »
Цитат на: FreshBreeze
TSH: 0.54 muIU/ml (0.47-5.01)


е нема такива референтни граници :evil: тва Цибалаб ли е? долната е 0.3 някъде, а горната 3 много си ти е добре :D
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #4 -: Март 24, 2006, 13:11:54 pm »
Фреш и аз съм така. TSH 0.555 /0.490-4.670/, но не прочетох нищо обезпокоително. А FT 3 що не ви го изследват?
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #5 -: Март 24, 2006, 13:23:38 pm »
ФТ3 и ФТ4 са пряко зависими от нивата на ТСХ и в повечето случаи ендокринолозите не ги искат. само ако "ровят" за нещо
Re: Хормони на 3-ти ден
« Отговор #6 -: Март 24, 2006, 13:38:56 pm »
Цитат на: manhattan
Цитат на: FreshBreeze
TSH: 0.54 muIU/ml (0.47-5.01)


е нема такива референтни граници :evil: тва Цибалаб ли е? долната е 0.3 някъде, а горната 3 много си ти е добре :D


Ман, в Кандиларов, така са, пак ги проверих току що.

Аломита, LH, FSH, Estradiol се изследват от 3-ти до 5-ти ден, другите няма значение.

Момичета, а Естрадиол на 3-ти ден за какво е показателно? Питам ви, защото напоследък доста размишлявам - имам съмнения за естрогенна доминация при мен, но пък на ден 3-ти ми е по-скоро ниско?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Хормони на 3-ти ден
« Отговор #7 -: Март 24, 2006, 13:54:16 pm »
Цитат на: FreshBreeze
Цитат на: manhattan
Цитат на: FreshBreeze
TSH: 0.54 muIU/ml (0.47-5.01)


е нема такива референтни граници :evil: тва Цибалаб ли е? долната е 0.3 някъде, а горната 3 много си ти е добре :D


Ман, в Кандиларов, така са, пак ги проверих току що.

Извинявам се, ако разводнявам темата, ама и моите изследвания са правени в Кандиларов, а за TSH имам други реф.граници:/0.27-4.2/ :roll: Единицата е същата.
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #8 -: Март 24, 2006, 14:13:25 pm »
Моето е всъщност на бланка на една здравноосигурителна компания, но те ги препращат в Кандиларов. Там пък ги работели само в четвъртък. Освен ако не са ме метнали нещо, де.
Благодаря ти, Бени!







*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #9 -: Март 24, 2006, 14:40:19 pm »
Фреш, знам, че си ги написала правилно, просто коментирам, че двете лаборатории имат силно завишена горна граница. тук много пъти сме обсъждали, че ТСХ трябва да е под 2.5-3 единици за да е нормално.
за Естрадиола все знам, че е добре да е по-височък, ама не се наемам да коментирам
*
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #10 -: Март 24, 2006, 15:18:41 pm »
Здравей, Фреши:)

Аз съм с ендокринологичен проблем - хипер функция на щитовидната жлеза /ниско TSH, високи нива на  FT3 i FT4/ и тироид на Хашимото /вискоки нива на TAT и МАТ/. Но при мен TSH  е много ниско 0.007 при референтни граници 0.47 до 3 мисля, че беше.
Доколкото съм чела златаната среда на TSH за забременяване  е 1-1,5.
Моето мнение е, че при теб TSH е в граница и нямаш повод за притеснение, но за да си съвсем спокойна можеш да направиш една консултация с ендокринолог.
А по отношение на естрадиола - не е ли той отговорен за качеството на яйцеклетките?
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #11 -: Март 24, 2006, 16:53:54 pm »
Vkas, благодаря ти :D  Много съм боса в ендокринните въпроси :oops:  А ниско TSH непременно ли върви с високи FT3 и FT4? Щото Т4 ми изглежда по средата :roll:

За естрадиола - за качеството на яйцеклетките се изследва предовулаторно и при мен е височък - на естествен цикъл е 350-380 някъде, но в началото на цикъла :roll:
Благодаря ти, Бени!







Хормони на 3-ти ден
« Отговор #12 -: Март 24, 2006, 20:06:43 pm »
Ха, тия дни тъкмо и аз установих това за себе си-TSH на долна граница: 0,36 при референтни стойности 0,27-4,2.
Запазих си час при ендокринолог - за всеки случай - и ще я разпитам подробно.
*
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #13 -: Март 25, 2006, 15:09:22 pm »
Фреши чак сега виждам, че си ме попитала за хормоните на щитовидната жлеза. Значи най-важен е TSH - промени на неговите стойности са отражение на промени в стойностите на FT3 i FT4.
Когато TSH има ниски стойности /имам впредвид по-ниски от най-ниската референтна стойност/ говорим за хипер функция на щитовидната жлеза /т.е жлезата работи повече от допустимото, има учестен сърдечен пулс, засилена обмяна на веществата и т.н./ и респективно високи нива на FT3 i FT4.
Обратно високо TSH говори за хипо функция на щитовидната жлеза и ниски нива на FT3 i FT4.
Най-често ендокринолозите препоръчват като начало да се изследва стойността на TSH. Ако е извън референтни стойности се изследват и останалите хормони за поставяне на диагноза.
А при установен ендокринологичен проблем /както при мен/ всеки месец изследвам състоянието na TSH и така следим с каква доза лекарство да продължа следващия месец.
Но аз доколкото зная е възможно и отражение върху TSH да дадат и повишени стойности на ТАТ и МАТ т.е може да имаме състояние на FT3 i FT4 в граници, а ТАТ И МАТ не и така TSH не в граници.
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #14 -: Март 27, 2006, 14:47:44 pm »
Цитат на: vkas
Но аз доколкото зная е възможно и отражение върху TSH да дадат и повишени стойности на ТАТ и МАТ т.е може да имаме състояние на FT3 i FT4 в граници, а ТАТ И МАТ не и така TSH не в граници.


Vkas, благодаря ти много за идеята! Повишените ст-сти на ТАТ и МАТ вървят с ниско TSH, така ли? Да взема да си ги изследвам и тях :roll: За ускорена обмяна на веществата - може да имам, щото ям по много пък не пълнея, за друго не знам... А каква е с две думи връзката със забременяването? С овулацията нямам проблем.
Благодаря ти, Бени!







Хормони на 3-ти ден
« Отговор #15 -: Март 27, 2006, 14:48:52 pm »
Цитат на: Momiche
Ха, тия дни тъкмо и аз установих това за себе си-TSH на долна граница: 0,36 при референтни стойности 0,27-4,2.
Запазих си час при ендокринолог - за всеки случай - и ще я разпитам подробно.


Страхотно, чакам с нетърпение какво ще ти обясни. А Т3 и/или Т4 изследвала ли си, а ТАТ и МАТ?

Успех!
Благодаря ти, Бени!







*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #16 -: Март 27, 2006, 16:28:07 pm »
Фрешче, високи ТАТ и МАТ вървят и с ниско и с високо ТСХ :cry: т.е. наличието на антителата придружава  и хипо и хипертироидизъм. проблемите с щитовидната не означават задължително липса на овулация. просто щитовидната е началника на парада на хормоните в организма :wink: ако нещо те човърка си направи консултация с добър ендокринолог, щото на вас така или иначе ви се налага да чоплите навсякъде :wink:

ама ти не си ли ги изследвала още ТАТ и МАТ. пускай ги, че са много подмолни
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #17 -: Март 27, 2006, 16:50:13 pm »
Ман, а колко струват ТАТ и МАТ и какви изисквания има при изследването им? Ако има проблем с ТАТ и МАТ, в какво се изразява той при бебеправенето - не става бебе или пречи на износване?

Сори че си дублирах въпроса и в друга тема, не видях, че си ми отговорила тук :balk_21:
Благодаря ти, Бени!







*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #18 -: Март 27, 2006, 17:38:16 pm »
аз ги правя в Цибалаб - 30 лв. са те вървят "комплект" двата :D
изискванията са без кафе, алкохол :wink: шоколад, бе най-добре гладно-жадно.
кво точно правят не мога да конкретизирам, но ти описах процеса. може би, по-скоро на износването, ама знам ли, всичко е много обвързано там. важно е, че има средства за противодействие :D
Хормони на 3-ти ден
« Отговор #19 -: Април 04, 2006, 15:46:43 pm »
Фрешче, питах ендокриноложката. Каза, че дори и да е нисък TSH, няма проблеми щом F4 и F3 са в норма. При мен те са добре. Притеснително щеше да бъде, ако бяха завишени. Не съм я питала кое как действа и какви са взаимовръзките, признавам. ТАТ и МАТ съм изследвала и те също са ми добре, даже са в по-долните референтни стойности. Ендокриноложката ме опипа и каза, че няма промени в щитовидната жлеза-била мека и не напипва нищо, нямало от какво да се притеснявам.
От друга страна майка ми два пъти е оперирана от гуша, като съм сигурна, че по време на бременността с брат ми вече е имала проблеми с щитовидната жлеза, но още по онова далечно време е успяла да забременее и износи.