И на мен ми се случи същото през септември-18г.с.Не съм наясно какво точно значи тази диагноза,но много ми прилича на проблем с хорионните въси-това беше обсъждаано в една тема в дира.
Ще цитирам мнение на Дафна по тази тема ,тя е използвала информация от книга-
"Здрасти! Така, както разбрах тези въси си се образуват от плода, а не от майката. Общо взето всичко след оплождането си зависи от бъдещото бебе.
Имам една книга, която горещо препоръчвам на всички- "Аз чакам дете "Лоранс Прену, където нещата са описани доста добре. Ще цитирам от нея :
Период на организация ( периода след простото делене на клетките) - до осмата седмица.
Централните клетки вътре в яйцето стават много по- едри, съединяват се в малка маса, която се нарича зародишна пъпка, защото от нея ще произлезе зародишът(ембрион)- название, което бъдещото бебе ще носи до третия си месец. (След това, чак до раждането бебето ще бъде наричано плод). Най- външните клетки се сплескват и биват изтласквани в периферията на яйцето. Празнина разделя зародишната пъпка от външния пласт с изключение на една точка, където двете части остават свързани. Кухината скоро ще се увеличи и ще се изпълни с течност.
От зародишната пъпка ще се появи зародишът, а от външните клетки- обвивката, която ще и пази този зародиш. Външната обвивка се нарича трофобласт. Част от трофобласта ще участва в образуването на плацентата.
За да се поддържа активността на жълтото тяло, трофобластът отделя хормона хориален гонадотропин особено в първите седмици от бременността( наличието на този хормон в урината и в кръвта дава положителния отговор в тестовете за бременност).
След вгнездяването на яйцето (прескачам вгнездяването):
Яйцето трябва да се храни. От трофобласта, който вече се нарича хорион, излизат малки влакна, които се впиват в маточната лигавица, както корените на растенията се забиват в плодородна почва. Тези влакна разкъсват малките кръвоносни съдове, унищожават клетките, жадно поемат хранителни вещества и ги изпращат на зародиша, чиито нужди непрекъснато растат.
За няколко седмици влакната надебеляват, обединяват се и образуват така наречените “въси” на плацентата. Можете да си ги представите, като дървета, чийто дънер се разделя на главно клони, а те от своя страна на второстепенни. Последните се покриват с многобройни пъпки, в които въсите завършват на десетки кичури. Дебелите дънери са от 15 до 33. Чрез последователни деления те ще достигнат до хиляди крайни въси. Именно чрез тези въси ще се осъществява обмяната между майката и детето.
В матката тези въси се “къпят” в нещо, като малко езеро от кръв, това е майчината част от плацентата ( плацетнарното езеро, наричано още пространство между въсите, в действителност представлява капилярна цепка). В това езеро циркулира кръвта на майката. Във въсите циркулира кръвта на детето, пренасяна от пъпната връв.
Така кръвта на детето и кръвта на майката се срещат в плацентата, но никога не се смесват, защото са разделени от стената на въсите, през които стават обмените майка- дете. По време на бременността тази стена постепенно изтънява, сякаш да улесни обмяната на веществата, съответно растящите нужди на плода. "
Дано съм ти била полезна!