СТЕФАНОТИС (МАДАГАСКАРСКИ ЖАСМИН) Стефанотисът (Stephanotis) е цвете, което няма да ви разочарова. В превод от гръцки името му означава венец - напълно заслужено название за красивата лиана от тропически Мадагаскар.
Представител на семейство Asclepiadaceae.
Родината на стефанотиса е Мадагаскар, откъдето произхожда и названието, с което е известен - Мадагаскарски жасмин. Той притежава елегантни и бели ухаещи на жасмин цветове, които контрастират на тъмнозелените и плътни листа. Колкото е красиво това растение, толкова е и чувствително. Стефанотъсът е бързо растящо, пълзящо растение.
Растението ще ви радва с цветовете си през цялото лято и чак до късна есен, ако му осигурите оптималните за него условия - обилна, но не пряка слънчева светлина, редовно поливане и пръскане с вода, подхранване с разтворим тор веднъж седмично.
През зимата температурата на отглеждане трябва да е 10-15° С , поливането се намалява, но не бива да се допуска пълно изсъхване на почвата.
Въпреки че произхожда от влажните тропици, стефанотисът понася добре умерената влажност на въздуха. Пулверизирането с вода от време на време е отличен начин да поглезите растението и да помогнете за развитието му.
По време на цъфтежа се полива обилно, но само с неваровита вода със стайна температура, в противен случай се появяват петна по листата. Пожълтелите листа са признак на хлороза, причинена от твърде варовита вода.
Втори цъфтеж може да има по страничните леторасли. След като прецъфти, намалете поливането, а при хладно време, го сведете до минимум, колкото да не изсъхне корена.
От април до септември се тори на всеки две седмици.
Пресаждайте всяка година. Защо колкото повече пространство му се дава, толкова по-разкошно цъфти. За да не загниват корените, осигурете добър дренаж.
Не е подходящ за съвместно отглеждане с други растения, тъй като "държи да расте свободен" и изисква много чист въздух. Нуждае се от много светлина, но да е защитено от преките слънчеви лъчи.
Прекалено сухият и топъл въздух е предпоставка за появата на щитоносни и власести въшки. Своевременното лечение с подходящи инсектициди обикновено дава добър резултат.
Когато закупувате Мадагаскарски жасмин, ако той е цъфнал, пазете цветовете от слънцето. Щом се аклиматизира в новата си обстановка, отбележете на саксията откъде пада светлината, за да предотвратите местенето й. Растението реагира много остро на преместване - започват да опадат пъпките и цветовете.
Размножава се чрез резници от двойка листа (март-април). Нарязва се миналогодишно стъбло, като всеки резник трябва да има двойка листа. Засадени в смес от торф и пясък, те се вкореняват за около месец при температура 24-26°C.
След това се прехвърлят в саксии с почвена смес, а температурата може да се намали до 16-18°С. За по-голямо разклоняване връхните части могат да се прищипват.