Аз изпратих това:
Уважаеми Дами и Господа,
бих искала да направя възражение по приетия Правилник за организацията на работа и дейността на център “Фонд за асистирана репродукция”.
Възразявам срещу включването в този им вид на следните точки:
„Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
2. липсващ или ограничен яйчников резерв със стойности на ФСХ повече от 12.5 mIU/ml.”
Възражението е срещу дискриминативното и нехуманно отношение към жените с ограничен яйчников резерв, т.е със стойности на ФСХ, превишаващи 12.5 mIU/ml, при които обаче, по преценка на лекуващите им лекари, е показано ин витро оплождане със собствени яйцеклетки.
Доводи от рода на това, че при тези пациентки очакваната успеваемост ще е по-ниска, са приемливи за частна институция с комерсиална насоченост, но не и за държавна политика към група пациенти, които имат нещастието да са с по-лошо здравословно състояние от други.
Апелирам за премахванто на чл.27 т.2, тъй като това е дискриминация на база здравословно състояние.
Жените с липсващ яйчников резерв се насочват към донорски програми, които се третират от друг член на същия правилник, за който също считам, че е дискриминативен.
Имам възражение и срещу чл.27 т.1. по повод използването на дискриминационни текстове от Наредба №28/2007 г за контраиндикации, а именно: „3.10.7. напреднала репродуктивна възраст - жени, навършили 43 и повече години”. Възрастовата граница, приета в повечето страни, финансиращи ин-витро процедури, е 49 години.