Към Наредба № 28 20 юни 2007 има Приложение №1 Медицински стандарт "Асистирана репродукция".
В този стандарт са посочени индикации и контраиндикации за различните процедури.
В Раздел VІ Матодични указания за медицински дейности при извършване на асистирана репродукция точка трета е
3. Определяне на индикациите и контраиндикациите на някои от методите за асистиране на репродукцията:3.10. контраиндикации за извършване на яйчникова фоликулна пункция под ехографски контрол с цел вземане (добив) на овоцити:
3.10.1. вагинални/цервикални инфекции, тазово-възпалителна болест при жената; 3.10.2. неизяснен фебрилитет;
3.10.3. нарушения в кръвосъсирването;
3.10.4. тазов адхезивен синдром (PAS), с липса на адекватен трансвагинален достъп до яйчниците; в тези случаи, ако е възможно, се прилага лапароскопски контролирана пункция на яйчниците (важат контраиндикациите за лапароскопия);
3.10.5. наличие на тежка некоригирана патология на репродуктивните органи, нарушаваща нормалната им анатомия, или онкологични заболявания на матката и нейните придатъци (аднексите);
3.10.6. други заболявания, носещи висок анестезиологичен или оперативен риск;
3.10.7. напреднала репродуктивна възраст - жени, навършили 43 и повече години;Едва ли ще се намери лекар от центровете за репродуктивно здраве, който да пренебрегне някоя от точките още повече т.3.10.7, тъй като всички отчитат дейността си по тази Наредба 28 и никой не би рискувал дипломата си и професионализма си. Още повече, че някои лекари вече категорично отказват да извършват ин витро процедури на жени, навършили 43 години.
"В тази връзка забравих да напиша:
В момента, в който МЗ уточни текста тече една седмица срок, в който може да подавате възражения.
Моля, активирайте се и пишете до комисията като опишете защо смятате за дискриминативно невключването на случаи, подобни на вашите в програмата.
Казаха ми, че ако има достатъчно на брой жалби с основателни забележки по текста, ще има още едно събиране, в което да уточним евентуалните промени."
Това е изказването на Ultra от 21 февруари след приемането на програмата.
Аз мисля, че трябва да сме активни и да изразим открито отношението си и доводите си, свързани с дискриминационното възрастово ограничение до 43 години от Наредба 28. То не ни дава право не само да кандидатстваме за финансова помощ от новосъздадения фонд, а дори и със заплащане да не можем да ползваме здравната помощ за ин витро процедури в България. И тогава единствено възможен вариант остава ин витро - в друга чужда страна, в която възрастовото ограничение е до 49 години, но не и в нашата, въпреки че сме плащали и продължаваме да плащаме осигуровки.
Абсолютно точно. Съществуващото възрастовото ограничиние не те лишава от финасово подпомагане от фонда, то въобще те лишава от възможност да правиш процедура в Бг. Нека се работи за това министъра на здравеопазването да промени Приложение №1 към Наредба №28.