1. Да се обръща внимание на двойки с реподуктивен проблем в подходящи регламентирани срокове: 6 месеца при възраст след 35 и 1-2 години при останалите. След определените срокове лекарят да започне да търси къде е проблемът при двойката чрез определен конкретен набор от медицински изследвания. Да определи ефективни насоки за преодоляване на проблема или насочване към следващ по ниво компетентен екип.
2. Да се въведе набор от изследвания, които са задължителни при извършването на определени манипулации и операции във връзка с репродуктивните проблеми, още повече ако те касаят доброто здраве на хора в трудоспособна възраст въобще, които да са безплатни и които при други обстоятелста са безплатни. Например, изследвания за хепатит, сифилис, СПИН и др.
3. Определянето на кръвна група и резус фактор да се осъществява при диагностицирането на проблема, а не чак при бременност.
4. Да се сключат договори със Здравна каса, за да може пациентите да получават направленията си за изследвания и манипулации директно от следящите ги лекари, а не да търсят втори непознат акушер-гинеколог, който да издава направление за полагаща се цитонамазка, микробиология, друго изследване или манипулация.
5. Към екипите, кабинетите по стерилитет да работят постоянно специалисти по ендокринология, които са в течение с новостите при терапията при репродуктивни проблеми, за да не се търсят такива из другите болнични заведения, кабинети из цялата страна. В момента известни са д-р Тодорова и д-р Начев, които са посещавани от пациенти от цялата страна. Нека тези специалисти са повече и за да не се налага пациенти от Русе например да търсят помощ в София.
6. Ендокринолозите да могат да назначават изследвания, които са им необходими за определене на диагноза и назначаване на терапия. Например, изследвания на щитовидни хормони, инсулин и глюкоза, антитела и др. Специалистите в ДКЦ-тата нямат необходимата компетентност по този въпрос, плюс това е неуместно да се сместват толкова разнородни потоци от пациенти с различни проблеми и от различни възрасти пред техните кабинети.
7. Към клиниките, екипите да има работещи кабинети и специалисти имунолози, квалифицирани в областта на репродуктивното здраве.
a. В тези кабинети да има подготовка за извършване на необходими манипулации по определени от имунолозите терапии, като вливане на интравенозен гамаглобулин, инталипид.
b. Да се регламентират необходимите пътеки и се поемат като разход манипулациите и лечебните средства свързани с вливането на тези лечебни средства преди бременност и особено по време на бременност.
8. Фраксипаринът необходим при пациентки с показания да се осигурява от държавата.
a. Да се определи по някакъв начин персонал, който ще обслужва пациентите при поставянето на инжекциите в близост до местоживеене и ще отговаря за обучението на пациентите за самостоятелно поставяне на инжекциите при желание от тяхна страна.
9. Да се обмислят варианти за работа на екипен принцип с други специалисти, например вирусолози (може и в качеството си на консултанти), хирурзи, ревматолози и други, необходимостта от които възниква в процеса на търсене и преодоляване на проблем, свързан с репродуктивното здраве. Тези специалисти да бъдат тясно квалифицирани по проблемите, свързани с репродуктивното здраве в тяхната област. Може да бъдат поименно или кабинетно определени, за да не изпадат двойките в лутане по откриването им из лечебните заведения в цялата страната и не губят време, средтва и нерви като се насочат към компетентен и отговорен специалист.
a. Това е важно, тъй като години наред има насложени пропуски по отношение на профилактиката, диагностицирането и правилното лечение на заболявания, които по един или друг начин влияят на репродуктивното здраве на човека: токсоплазмоза, рубеола, хламидия, папилома вирус, хепатит, херпесни вируси и др.
b. В тази връзка при съставянето на национална програма свързана с репродуктивното здраве на населението трябва да се помисли върху профилактиката и правилното лечение на младите хора още от училищна възраст, например като се определят задължителни годишни консултации при специалисти.
10. Да се работи за осигуряването на специалисти андролози! Които да работят при екипите. Такива в България няма или поне са единици.
11. Да се осигури пакет изследвания за диагностициране на проблеми с репродуктивното здраве при двойката насочени към мъжа. Например, безплатен определен брой спермограми, и квалифицирани специалисти за преодоляването на проблемите, свързани с репродуктивното здраве при мъжа.
12. Да се въведат при определени показатели, например при поредица спонтанни аборти и др., задължителност на генетични изследвания за тромбофилия, които да се поемат от държавата, като се осигурява сигурен път до лицензираните за тази цел генетични лаборатории.
a. Да се осигури достъп до Катедрите по генетика към Медицинските университети на двойките нуждаещи се от цитогенетични изследвания като при необходимост се помогне на съответните учебни заведения да увеличат капацитета си да поемат повече нуждаещи се за това изследване пациенти.
b. Да се помисли дали не могат да се вклячат други генетични изследвания при двойки с индикации за наследствени заболявания при диагностициране на репродуктивния проблем на двойката и неговото преодоляване. Превенцията единствено пост фактум за откриване на генетични изследвания едва ли е целесъобразна за двойките с такива показания, нека каквото може се изясни предварително. ТОва естествено налага консултиране с компетентни специалисти по генетика и трябва да е ясно на пациентите къде могат да се намерят такива. (т.е. лекуващият им лекар да ги насочи към такъв)
13. Да бъдат обучени акушер-гинеколози по райони в страна, за минимумът необходими входни изследвания за диагностициране на проблем с репродуктивното здраве на двойката. Т.е. когато една двойка отива при специалист, защото смята че има проблем и успешната бременност се бави, акушер-гинекологът да може да назначи поне едни хормони, а не да се чуди какво да прави! Естествено, освен изследване на хормони, тук ще са необходими и други изследвания.
14. Същите специалисти да са достатъчно наясно какви изследвания би трябвало да се извършат при двойка, която е потърсила специалиста за консултация при планиране на бременност – рутинните антеконцепционни изследвания, изследванията преди забременяване. (Виж Приложение 1)
15. Да се помисли как да се повиши нивото на стерилност конкретно в акушеро-гинекологичните заведения и да се води борба с вътрешноболничните инфекции. Това е особено важно за пациенти борещи стерилитет, на които им се налага диагностична или друга оперативна помощ, затова от здрави да не се приберат болни след интервенцията!
16. Да се разработи канал, с помощта на който да бъдат спирани корупционни практика при специалистите по репродуктивно здраве и другите специалисти към екипите.
17. Да се поработи върху осигуряването на сътрудничество между екипите и болничните заведения, при спешност по време на празници и друго извънработно време, при отсъствие на съответен лекар, така че да може да се намери адекватна помощ към родилните отделения. (Например като се отиде в спешното отделение към Майчин дом при налагащи се обстоятелства да може да се разчита на поемане, а не отказ под предтекст „Ама вие сте пациент на клиника „Щерев”. )
18. Липсват достатъчно лаборатории където да се правят тясно профилирани изследвания. Т.е. има необходимост от повече лаборатории или път до тях от лекуващия лекар. Човек може да се намери в чудо къде да изследва например антимюлеров хормон, инхибин Б, да направи имунологични и др. изследвания. Особено трагично е положението в провинцията, т.е. на специалистите по райони трябва да се даде информация и да се осигури канал за такива изследвания.
19. И една молба – да се обръща внимание и се дава компетентна помощ от страна на специалистите и на двойки, които вече имат дете, но срещат затруднения при желанието си да имат следващо.
Това е от мен за сега, възможно е да се сетя още нещо, ще го добавя, но се съмнявам... Възможно е част от нещата да се повтарят от предните постинги, но още не съм успяла да ги прочета, рекох да използвам потокът от мисли, който бликна своенвременно...
Възможно е да съм допуснала грешки, простете ми, моля...
Следвайте мечтите си момичета! – Това е защото приемам нещата лично. Обичам ви всички!