Фондът "Ин витро" ще се финансира и с дарения
Мартина Бозукова
14 Януари 2009
Mediapool.bg
Във Фонда за асистирана репродукция освен парите от държавния бюджет ще могат да постъпват и средства от дарения. Около това са се обединили участниците в работната група по проблема, назначена от здравния министър Евгений Желев, съобщиха за Mediapool представители на неправителствените организации, участващи в нея. Център "Фонд за асистирана репродукция" ще има банкова сметка подобно на този за лечение на деца и в нея ще могат да постъпват дарения от физически и юридически лица. Такова бе и първоначалното желание на организациите, представляващи бездетните двойки.
Така освен 20-те млн. лева, които се очаква да постъпят през тази година от държавния бюджет, ще могат да бъдат осигурени допълнително средства, за да се помогне на повече бездетни двойки.
Все още продължава работата по проекта за правилник за дейността на фонда, като в понеделник се очаква да бъдат събрани и обсъдени последни предложения, а до края на месеца постановлението за създаването на Център "Фонд за асистирана репродукция" да бъде гласувано от Министерския съвет.
Все още се уточнява елиминирането на възможността специалисти със собствени клиники за асистирана репродукция да участват във вземането на решения къде ще бъде насочено семейството.
На заседанията на работната група досега е уточнено, че фондът ще се управлява от специален център с директор, назначаван от министъра на здравеопазването. Към Центъра ще функционира Обществен съвет от представители на неправителствени организации и медицински специалисти в областта на асистираната репродукция, акушерството и гинекологията.
Общественият съвет ще осигурява прозрачност и контрол, ще разглежда и ще се произнася по всеки конкретен случай и, ако заявлението на дадено семейство е одобрено, ще се определя и размера на паричната сума, която е необходима.
В края на миналата година парите за "ин витро" и тяхното изразходване станаха повод за шумен скандал в парламента и изостряне на отношенията между коалиционните партньори НДСВ и БСП. Царистите искаха фондът да е независим, от левицата – да е към здравното министерство, което се управлява от техен министър.
В първоначално лансирания от депутата на НДСВ Антония Първанова проект съществуваше възможност експерти по "ин витро" да насочват семействата към собствените им клиники, което стана повод в разгара на скандала председателят на здравната комисия да даде проектозакона на антикорупционната комисия. В крайна сметка БСП се наложи и здравният министър Евгений Желев обеща създаването на фонд, но към неговото министерство.