Отново се връщам към тази тема, за да споделя с вас един много интересен наръчник издаден от "Американската Асоциация на Клиничните Ендокринолози" относно хиперандрогенемията, т.е. повишените мъжки хормони. Този наръчник е за лекари, но е много приятно написан. Такава е практиката в САЩ.
Накратко (иначе наръчника е 14 стр.):
Повишените мъжки хормони се дължат или на яйчниците или на надбъбречната жлеза или и на двете заедно.
Проявления: акне, окосмяване, проблеми в овулацията (липса на такава), скъсена лутеална фаза), СПКЯ (се свърва с хиперандрогенемията) и др.
Лабораторни изследвания: Testosterone, Free Testosterone, DHEAS, prolactin, LH, FSH, 17-OHP, за да се определи от къде идват тези високи мъжки хормони.
Свободния тестостерон е включен за по-прецизна диагностика, защото при някои жени тестостерона е нормален, но свободния тестостерон е завишен.
Високи стойности на DHEAS са индикация за смущения в надбъбречните жлези.
Високи стойности на 17-OHP предполагат наличието на ензимен дефицит, свързва се с надбъбречната жлеза и е резултат от 21-hydroxylase дефицит.
Наличие на нисък прогестерон след 21-ви ден от МЦ (тук дават под 2 ng/mL) предполага овариална дисфункция.
Метаболизъм: по принцип има връзка между хиперандрогенемия и инсулинова резистентност, която поставя пациентите в рискова група за развитието на диабет тип 2, т.е. тест за обременяване с глюкоза, съотношението "fasting" глюкоза/инсулин <4,5 e предложено като индикатор за инсулинова резистентност при такива пациенти.
Терапия:
Терапията се категоризира в зависимост от лаб. резултати (причините за хиперандрогенемията):
- подтискане на андрогените от надбъбречните жлези - прилагане на глюкокортикоиди, обикновено дексаметасон (dexamethasone) или преднизон (prednisone);
- подтискане на андрогените от яйчниците - прилагане на женски полови стероиди под формата или на противозачатъчни хапчета или естрогени и прогестини или прилагане на гонадотропин блокиращи агенти - GnRH агонисти с поддържаща естрогенна терапия;
- лечение с антиандрогени (например: spironolactone и flutamide);
- лечение с инсулин-сенситивни агенти (например: metformin и thiazolidinediones);
- лечение с 5алфа-редуктаза подтискащи агенти (напр: finasteride);
- Bromocriptine.
Последните четири не са изрично одобрени от US Food and Drug Administration.
После се разглежда всяко лекарство по отделно по отношение на ефективност и т.н.
Линкът към пълния наръчник е:
http://www.aace.com/pub/pdf/guidelines/hyperandrogenism2001.pdfКато цяло тук се говори за дългосрочна терапия и за изясняване от къде идва това смущение в хормоните. Дано да ви е полезно
Аз в моя случай минавам на стимулация, с цел забременяване, защото нямам много време за губене.