Ще публикувам тук материала за кърменето. Малко е дълъг текста, дано е полезен.
После ще сложа и списъка с нещата за бебето.
Предизвикателството да кърмиш близнаци
Кърменето е начин на живот, казва д-р Уилямс Сиърс, един от водещите автори по темата за възпитанието и отглеждането на детето. Защото кърменето не е просто начин на хранене, а начин на общуване. Кърмата е най-пълноценната и полезна храна за вашето бебе. Това е съвсем естествен и физиолигичен процес, при който бебето набавя най-необходимито, за да расте здраво. Контактът с майката е изключително важен, защото дава спокойствие и топлина за новороденото.
Как да се справим обаче, когато имаме близнаци. Как да имаме достатъчно кърма и за двете бебета, коя поза е най-удачна за кърмене, и дали да кърмим близнаците заедно или поотделно. Това са само част от въпросите, които си задава една жена очакваща две бебета. Страховете и въпросите и са съвсем основателни, защото не е никак лесно да отглеждаш близнаци, но водени от желанието и инстинкта децата да са здрави и да получават най-доброто, майката на близнаци приема това предизвикателство и в повечето случаи се справя геройски.
Първото нещо е още докато сте бременни да се запознаете с някои важни въпроси свързани с кърменето и да намерите отговор на тях още преди да родите бебетата. Някои бъдещи майки посещават курс за бременни или лекции за кърменето.
Най-напред трябва да сте твърдо убедена, че каквото и да ви коства този процес, вие смятате това за най-правилния начин за хранене на вашите бебета.
Преди това обаче, трябва да изберете педиатър за вашите деца, който да ви разбира и окуражава, да в бъде в помощ и да сте убедена, че макар и трудно, вие ще се справите с кърменето на вашите бебета.
Бъдете готова да чуете коментари от вашите близки, че ще ви бъде прекалено трудно или пък че няма да имате достатъчно кърма, затова не позволявайте да ви разколебават, макар те да мислят за вас най-доброто. Вашата убеденост, че можете да се справите с две бебета е най-важното нещо, от което трябва да се ръководите.
Поверете на близките ви грижите по домакинството. Не забравяйте, че първите месеци, основното нещо, което ще правите е да кърмите и да се грижите за бебетата. Оставете домашната работа за някой друг, за да бъдете по-спокойна и по-уравновесена психически.
От значение за кърменето са няколко фактора. Един от тях е начинът на родоразрешение. В повечето случаи при раждане по естествен начин, кърмата идва по-бързо, почти веднага, а при цезарово сечение едва на третия-четвъртия ден. Но това е така защото при нормалното раждане в повечете случаи бебетата се поставят на гърда много по-рано отколкото при секцио, а именно те подпомагат слизането на млякото. Затова желателно е да се даде на бебетата да сучат възможно най-скоро, което за съжаление не е практика в българските болници. При невъзможност обаче се препоръчва родилката да започне да се изцежда много скоро след раждането.
Ако сте родили секцио, както е при почти 60% от ражданията при многоплодна бременност, то започнете да подготвяте гърдите си веднага щом преминете реанимационния период. Важно е да използвате помпа или с ръка да предизвиквате кърмата да слезе. В първите дни ще имате коластра, която е изключително полезна. Изцеждайте я често и редовно, за да се запази и регулира производството на достатъчно количество кърма от самото начало. Ако бебетата не са при вас, и се налага да останат няколко дни в интензивно отделение, не се отказвайте, продължете да се изцеждате и носете млякото на малките.
КЪРМЕНЕ С РЕЖИМ ИЛИ НА ПОИСКВАНЕ
Следващата стъпка пред вас е да изберете дали да кърмите на поискване или под час.
И при двата варианта в началото нощното хранене е от изключителна важност за стимулиране на лактацията. Нивата на хормона пролактин който е отговорен за производството на кърмата са най-високи именно през ноща. Това трябва да е така, защото в повечето случаи близнаците са родени с ниско тегло и се нуждаят от повече храна, за да наваксат и да растат здрави и в норма. Препоръчва се първия месец те да имат между 8 и 12 кърмения за 24 часа.
При кърменето на поискване бебетата сами ще ви показват кога са гладни. Кърмите тогава когато се събудят бебетата, без значение дали заедно или поотделно. Някои майки, които кърмят на поискване споделят, че така се чувстват по-свободни, защото не са зависими от определен час, в който трябва да са вкъщи. Нощното хранене отпада по-късно защото именно бебетата определят кога да се хранят.
Ако изберете да кърмите бебетата под режим, може би ще имате малко повече свободно време, за да свършите нещо друго. При създаването на режим, можете да се опитате да махнете нощното хранене, ако бебетата наддават добре. Срещат се привърженици и на двата начина на хранене, и всеки оттях има своите убедителни доводи за избора си. Всичко е въпрос на лично усещане.
НАЧИН НА КЪРМЕНЕ
Когато започнете кърменето, ще трябва сама да изберете най-удобната поза за кърмене. Също така сама ще прецените дали да ги кърмите заедно или едно след друго. Ако решите, че ще се справите с двете едновременно, така ще спестите време за себе си. Някои майки споделят, че едновременното кърмене им позволява да виждат разлики и прилики в децата си и така ги опознават по-добре още като кърмачета.
Най-често срещаната поза за кърмене в този случай е, като седнете на удобно място със свити крака на хикс, положите възглавница в скута си и поставите бебетата на нея с крачетата навън. Това няма да ви затрудни в първите месеци, когато бебетата са още малки. Те трябва да са обърнати с лице към вас, а не по гръб.
Също така може да кърмите и като сте в полулегнало положение, а те от двете ви страни с коремчета полунастрани.
В по-големите месеци и когато те започнат да проявяват своите навици и характер ще ви е по-трудно, тогава пък може да ги кърмите в легнало или седнало положение, а те разположени от двете ви страни по коремчета или също легнали.
Някои майки дори споделят, че само тогава си почиват и дори поспиват. За предпочитане е да кърмите бебета и от двете гърди, като редувате, така ще регулирате лактацията.
Още едно предимство на кърменето едновременно е спестяването на много време, а също така и на нерви. Не са малко случаите, когато кърмейки само едното, другото бебе плаче, и тогава и вие и бебето, което храните ще сте неспокойни, защото трябва да обърнете внимание на другото бебе. Някои майки кърмят едното бебе, а другото държат в скута си.
При кърмене едно след друго, ще ви отнема повече време, но пък този начин на хранене го предпочитат майките, които имат до себе си помощник. Така докато се храни единият близнак, не се грижите вие за другия.
КЪРМЕНЕ ОТ ШИШЕ И ОТ ГЪРДА
Относно цеденето и даването на кърма от шише, съществуват различни мнения за и против.
Майките, които кърмят от гърда, отбелязват, че цеденото изисква повече усилия и време, защото реално процеса на хранене се удвоява. Отчита се и факта, че при непосредствено кърмене, кърмата няма опасност от замърсяване и е винаги с нужната температура. Не е необходимо стерилизация на шишета и биберони.
При кърмене от гърда връзката е двупосочна, тоест организма на майката също е в контакт с всички бактерии и вируси на детето и може да изгради защита и срещу тях, докато при изцеждане и даване на кърмата от шише това се губи.
Ако предлагате кърмата от шише, възможно е след това да имате трудност със сученето, защото малките привикват към по-лесното сукане от биберон, отколкото от гърдата. Това се среща най-вече при случаите, когато бебета са родени недоносени и за тях се полагат лекарски грижи, а майката се изцежда и носи кърма в интензивното отделение. Също така и при случаите, когато няма достатъчно кърма и за двете бебета за всички хранения, и се дава адаптирано мляко през ноща. Тогава може някой друг от семейството да поеме храненето на близнаците, за да може майката да си почива. Ако се храни с шише е хубаво самото хранене да става непосредствено след изцеждането.
Едно бебе винаги може да изсуче и да изпразни гърдата по-добре отколкото майката с помпа, което е предпоставка и за по продължително кърмене при хранене от гърда, а не с изцеждане.
Все пак основната причина да се прибягва до хранене с изцедена кърма е когато бебето отказва да суче. Възможно е едното бебе да се кърми от гърда, а другото което не е пожелало да се храни от шише. Има случаи пък при които единият близнак е изцяло на кърма, а другият на адаптирано мляко, защото отказва да приема майчиното мляко под всякаква форма.
Жените, които изцеждат млякото си и го предлагат от шише, споделят, че по този начин те знаят колко изяждат бебетата и също така се избягва преяждането, което се среща при сученето на поискване. Разбира се това е рядкост при близнаците, защото в повечето случаи притесненията на родителите са дали им достига млякото. При хранене с шише майката определя какво количество ще изпива бебето, което отговаря на потребностите му за възрастта.
Срещат се и майки, които дават добавка, защото нямат достатъчно кърма. Това също е удачен вариант пред това да се премине изцяло на адаптирано мляко.
Каквото и да решите, трябва да сте уверена, че това е правилният избор за вас, като майка на близнаци. Кърменето е най-естествения процес в отглеждането на децата. Дайте им шанса да получат най-доброто, за да бъдете и самата вие удовлетворена от себе си като родител, а децата ви да растат здрави и обичани.